24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.A machine fills bottles at a constant rate. It fills 18 bottles in 3 minutes. Working at the same rate, work out how many bottles the machine fills in 8 minutes.
- 2.Write the ratio 3/4 : 1/2 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 3.Write the ratio 5 : 8 in the form 1 : n.
- 4.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 5.The exchange rate is £1 = 1.28 US dollars. Convert £350 into US dollars.
- 6.y is directly proportional to √x. When x = 4, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 9.
- 7.For the pairs x = 6, y = 15 and x = 10, y = 25, which statement is correct?
- 8.The time taken for a train journey is inversely proportional to the average speed of the train. At an average speed of 60 km/h the journey takes 2 hours. Work out the time taken at an average speed of 40 km/h.
- 9.The manufacturing cost of a specialist lens, in pounds, is proportional to the square root of its diameter, in millimetres. A lens of diameter 9 mm costs £12 to manufacture. Construct the equation connecting cost C and diameter d, then work out the cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm.
- 10.Write 350 ml : 1.4 l as a ratio in its simplest form.
- 11.Two cars leave the same point at the same time and travel in opposite directions. One travels at 80 km/h and the other at 60 km/h. Work out how long it takes until the cars are 350 km apart.
- 12.Write the ratio 0.75 : 2 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 13.x × y is used to test whether two quantities are in inverse proportion. For the pairs x = 4, y = 15 and x = 6, y = 10, which statement is correct?
- 14.Priya is paid £58.50 for working 7.5 hours on a Saturday. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 15.A cyclist travels 18 km in 45 minutes. Work out the average speed, in km/h.
- 16.A recipe uses flour, sugar and butter in the ratio 8 : 3 : 5. Write the ratio of flour to the rest of the mixture (sugar and butter combined) in its simplest form.
- 17.An architect builds a scale model of a staircase before construction. The model is mathematically similar to the real staircase, at a scale of 1 : 10. The model covers a floor area of 0.4 m² on the plan. Work out the floor area the real staircase will cover, giving your answer in m².
- 18.The exchange rate is £1 = €1.15. Convert £200 to euros.
- 19.Write £3.60 : £2.40 as a ratio in its simplest form.
- 20.The number of tickets a group can afford is inversely proportional to the price per ticket. At £4 per ticket, the group can afford 12 tickets. Work out how many tickets the group can afford at £6 per ticket.
- 21.Two numbers a and b are in the ratio a : b = 3 : 4. Given that a = 15, work out the value of b.
- 22.2.4 kg of cheese costs £36. Work out the cost of 1.5 kg of the same cheese.
- 23.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 24.The ratio of Josh's savings to Mia's savings is 4:7. Mia has £39 more than Josh. Work out Josh's savings.
Answer key
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (b) 3:2 — Write both fractions over a common denominator of 4: 3/4 stays as 3/4, and 1/2 = 2/4. Comparing the numerators gives the ratio 3 : 2. Getting 2 : 3 swaps the two parts round. Getting 3 : 1 comes from using the numerator of the first fraction and the original numerator of the second fraction (1) without converting to a common denominator. Getting 2 : 1 comes from using only the denominators, 4 and 2, and simplifying those instead of the numerators.
- (b) 1:1.6 — To write 5 : 8 in the form 1 : n, divide both parts by 5, the first number, so that it becomes 1: 5 ÷ 5 = 1 and 8 ÷ 5 = 1.6, giving 1 : 1.6. Dividing both parts by 8 instead gives 0.6 : 1 (5 ÷ 8 = 0.625, rounded to 0.6) — the first part is no longer 1, so this is not in the required form. Dividing 5 by 8 but writing the result after the 1 gives 1 : 0.6, which divides in the wrong direction: n must come from 8 ÷ 5, not 5 ÷ 8. A slip in the division 8 ÷ 5, rounding it to 1.5 instead of the correct 1.6, gives 1 : 1.5.
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (c) 448.00 US dollars — Method: multiply the amount in pounds by the exchange rate. Working: £350 × 1.28 = 448.00 US dollars. Wrong options: 273.44 US dollars comes from dividing by the rate instead of multiplying (350 ÷ 1.28); 351.28 US dollars comes from adding the rate to the amount instead of multiplying; 4,480.00 US dollars comes from a decimal-point slip, using 12.8 instead of 1.28.
- (b) 12 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 4, y = 8: √4 = 2, so 8 = k × 2, giving k = 8 ÷ 2 = 4. The equation is y = 4√x. When x = 9: √9 = 3, so y = 4 × 3 = 12. Treating the relationship as if y were proportional to x itself, rather than to √x, gives k = 8 ÷ 4 = 2 and then y = 2 × 9 = 18, which is a different relationship. Multiplying k by the new x-value instead of by its square root gives y = 4 × 9 = 36, skipping the square root altogether. Reporting √9 on its own, without multiplying by k, gives only 3, not the value of y. When x = 9, y = 12.
- (c) They are in direct proportion, because y ÷ x = 2.5 for both pairs. — Testing direct proportion means checking that y ÷ x is the same for every pair: 15 ÷ 6 = 2.5 and 25 ÷ 10 = 2.5, so the quantities are in direct proportion. Saying they are not in proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test for proportion. Saying they are not in proportion because y − x differs also uses the wrong test — subtraction, not division. Saying they are in proportion because x × y is 90 and 250 uses multiplication, which is the test for inverse proportion, and the two products are not even equal to each other, so this option also contradicts itself.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (b) £16 — Since cost is proportional to the square root of diameter, C = k√d. Using d = 9, C = 12: √9 = 3, so 12 = k × 3, giving k = 12 ÷ 3 = 4. The equation is C = 4√d. When d = 16: √16 = 4, so C = 4 × 4 = 16. Halving the new diameter instead of taking its square root gives 16 ÷ 2 = 8, and then C = 4 × 8 = 32 — halving a number is not the same as taking its square root, as √16 = 4, not 8. Multiplying k by the diameter itself instead of by its square root gives C = 4 × 16 = 64, skipping the square root altogether. Reporting √16 on its own, without multiplying by k, gives only 4, not the cost. The cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm is £16.
- (d) 1:4 — Convert 1.4 l to millilitres: 1.4 l = 1400 ml. The ratio is 350 : 1400. Divide both parts by 350: 350 ÷ 350 = 1 and 1400 ÷ 350 = 4, giving 1 : 4. Misreading 1.4 l as 14 (moving the decimal point) gives 350 : 14, which simplifies to 25 : 1 — a very different, implausible ratio. Dividing by 175 instead of 350 gives 2 : 8, which still shares a common factor of 2, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 4 : 1, litres to millilitres the wrong way round.
- (b) 2.5 hours — Method: when two objects move in opposite directions the gap between them grows at the sum of their speeds, so divide the required gap by that combined rate. Working: 80 + 60 = 140 km of gap each hour, and 350 ÷ 140 = 2.5. Answer: 2.5 hours. The distractors: 17.5 hours comes from subtracting the speeds, 80 − 60 = 20, which is the rate for two cars travelling in the same direction; 5 hours comes from using the mean of the two speeds, 70 km/h, instead of their sum; 4.375 hours comes from dividing 350 by 80 and ignoring the second car altogether.
- (d) 3 : 8 — Multiply both parts by 4 to clear the decimal: 0.75 × 4 = 3 and 2 × 4 = 8, giving 3 : 8, which has no common factor other than 1. Giving 75 : 200 multiplies by 100 instead of 4, and has not then been simplified down to 3 : 8. Giving 0.75 : 2 has not been converted into whole numbers at all. Giving 3 : 2 converts the first part correctly but leaves the second part unscaled.
- (b) They are in inverse proportion, because x × y = 60 for both pairs. — Testing inverse proportion means checking that x × y is the same for every pair: 4 × 15 = 60 and 6 × 10 = 60, so the quantities are in inverse proportion. Saying they are not in inverse proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test. Saying they are not in inverse proportion because y ÷ x differs uses the test for direct proportion, and finding that it differs tells us nothing about inverse proportion. Saying x × y = 40 for both pairs is an arithmetic slip: 4 × 15 = 60, not 40.
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
- (b) 24 km/h — First convert 45 minutes to hours: 45 ÷ 60 = 0.75 hours. Then divide the distance by the time: 18 ÷ 0.75 = 24 km/h. Reading 45 minutes as 0.45 hours (writing the minutes after the decimal point instead of dividing by 60) gives 18 ÷ 0.45 = 40 km/h. Working out 18 × 0.75 = 13.5 multiplies by the time instead of dividing. Working out 18 ÷ 45 = 0.4 divides by 45 without ever converting the minutes to hours. The cyclist's average speed is 24 km/h.
- (d) 1 : 1 — Sugar and butter together make 3 + 5 = 8 parts of the mixture. Comparing flour to this, 8 : 8, simplifies to 1 : 1. Giving 1 : 2 compares flour with the whole mixture (8 + 3 + 5 = 16 parts, giving 8 : 16 = 1 : 2) instead of with the rest of the mixture. Giving 3 : 5 is the ratio of sugar to butter, not of flour to the rest of the mixture. Giving 8 : 3 compares flour only with sugar, leaving butter out altogether.
- (a) 40 m² — A scale of 1 : 10 is a length scale factor of 10 from model to real. Areas scale with the square of the length scale factor: 10² = 100. 0.4 × 100 = 40, so the real staircase covers 40 m². Giving 4 m² uses the length scale factor, 10, without squaring it (0.4 × 10 = 4). Giving 0.04 m² divides by the scale factor instead of multiplying by its square (0.4 ÷ 10 = 0.04). Giving 400 m² cubes the scale factor, 10³ = 1000, as if area scaled like a volume (0.4 × 1000 = 400).
- (b) €230.00 — Multiply the amount in pounds by the exchange rate: 200 × 1.15 = 230, so £200 = €230.00. Working out 200 + 1.15 = 201.15 treats the exchange rate as an amount to add rather than a multiplier. Working out 200 × 0.15 = 30 finds only the extra amount earned for every pound and forgets to add it back to the original £200. Working out 200 × 11.5 = 2300.00 misplaces the decimal point in the exchange rate, multiplying by 11.5 instead of 1.15. £200 converts to €230.00.
- (d) 3 : 2 — Convert both amounts to pence: £3.60 = 360p and £2.40 = 240p, giving the ratio 360 : 240. Divide both parts by their highest common factor, 120, to get 3 : 2. Giving 360 : 240 has not been simplified at all. Giving 2 : 3 swaps the order. Giving 36 : 24 has been divided by 10, which is a common factor but not the highest one, so it is not yet in simplest form.
- (d) 8 — The product of price and number of tickets is constant: k = 4 × 12 = 48. At £6 per ticket, the number of tickets is 48 ÷ 6 = 8. Getting 18 comes from treating price and tickets as directly proportional and working out 12 × 6 ÷ 4 instead of dividing k by the new price. Getting 12 assumes the number of tickets does not change when the price changes. Getting 6 comes from writing down the new price instead of working out the number of tickets.
- (d) 20 — Method: equivalent ratios are linked by a single multiplier, so find it from the part you know and apply it to the other part. Working: 15 ÷ 3 = 5, so the multiplier is 5, and 4 × 5 = 20. Answer: 20. The distractors: 16 comes from adding the difference between the ratio parts, 4 − 3 = 1, to 15, treating the ratio as a difference; 60 comes from multiplying 15 by 4 without first dividing by 3; 11.25 comes from using the ratio the wrong way round, working out 15 × 3 ÷ 4.
- (c) £22.50 — Method: find the cost of 1 kg, then multiply by the mass wanted. Working: £36 ÷ 2.4 = £15 per kilogram, and 1.5 × £15 = £22.50. Answer: £22.50. The distractors: £15 is the price of 1 kg, which is the first step and not what the question asks for; £54 comes from multiplying the £36 by 1.5 without first reducing it to a price per kilogram; £57.60 comes from using the scale factor upside down, multiplying £36 by 2.4 ÷ 1.5 = 1.6 instead of by 1.5 ÷ 2.4.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) £52 — Method: the difference between the two ratio numbers tells you how many parts the £39 difference represents. Working: the difference in parts is 7 − 4 = 3, and this represents £39, so one part is £39 ÷ 3 = £13. Josh's savings are 4 × £13 = £52. So Josh has £52. Distractor £91 is Mia's savings, not Josh's. Distractor £39 comes from using the given £39 difference as the final answer, without scaling it to Josh's number of parts. Distractor £13 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 4.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min