24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.Write 250 g : 2 kg as a ratio in its simplest form.
- 2.y is directly proportional to x. When x = 7, the value of y is 21. Work out the value of x when y = 12.
- 3.Write the ratio 2 : 1/4 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 4.Write the ratio 0.75 : 2 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 5.A cyclist rides 19.3 km in 47 minutes. Work out her average speed, in km/h, to 1 decimal place.
- 6.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 7.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 8.Write the ratio 8 : 15 in the form 1 : n.
- 9.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
- 10.A coach travels the 54 miles from London to Brighton in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the coach, in mph.
- 11.Write 45 minutes : 2 hours as a ratio in its simplest form.
- 12.A necklace is made using gold beads and silver beads in the ratio 7:3. There are 40 more gold beads than silver beads. Work out the total number of beads in the necklace.
- 13.The price of a cycling helmet rises from £80 to £116. Work out the percentage increase.
- 14.Two mathematically similar triangular flags have areas in the ratio 4 : 25. The height of the smaller flag is 6 cm. Work out the height of the larger flag.
- 15.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 16.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 17.In a science lesson Priya has 10 litres of a solution that is 30% salt. She adds water to make a solution that is 20% salt. Work out how many litres of water she adds.
- 18.The manufacturing cost of a specialist lens, in pounds, is proportional to the square root of its diameter, in millimetres. A lens of diameter 9 mm costs £12 to manufacture. Construct the equation connecting cost C and diameter d, then work out the cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm.
- 19.A jumper costs £45 at Shop A, where it is reduced by 20%. The same jumper costs £34 at Shop B, where a further 10% reduction is then applied. Work out the difference between the two reduced prices.
- 20.A model car is built at a scale of 1 : 20 compared with the real car. Work out the factor by which the surface area to be painted on the real car is bigger than the surface area of the model.
- 21.A metal alloy is made from copper and tin in the ratio 7:3. Work out the mass of tin in 250 g of the alloy.
- 22.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
- 23.There are 400 students at a school. 25% of them have a brother, 40% have a sister and 15% have both a brother and a sister. Work out how many of the students have neither a brother nor a sister.
- 24.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
Answer key
- (a) 1:8 — Convert 2 kg to grams: 2 kg = 2000 g. The ratio is 250 : 2000. The highest common factor of 250 and 2000 is 250. Divide both parts by 250: 250 ÷ 250 = 1 and 2000 ÷ 250 = 8, so the ratio is 1 : 8. Leaving the kilograms unconverted gives 250 : 2, which simplifies to 125 : 1 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 50 instead of 250 gives 5 : 40, which still shares a common factor of 5, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 1, grams to kilograms the wrong way round.
- (a) 4 — Method: find the constant of proportionality from the pair given, write the equation, then substitute the new value of y and solve. Working: k = 21 ÷ 7 = 3, so y = 3x; putting y = 12 gives 12 = 3x, and x = 12 ÷ 3 = 4. Answer: 4. The distractors: 36 comes from multiplying by the constant instead of dividing by it, 12 × 3, which is the proportion set up upside down; 84 comes from multiplying 12 by the 7 from the first pair, using a value of x as though it were the constant; 9 comes from working out 12 − 3, treating the equation as y = x + 3 rather than y = 3x.
- (a) 8:1 — Multiply both parts of the ratio by 4 to clear the fraction: 2 × 4 = 8 and 1/4 × 4 = 1, giving 8 : 1. Getting 1 : 8 has the two parts the wrong way round. Getting 2 : 4 comes from writing down the denominator of the fraction (4) as the second part instead of multiplying through by it. Getting 8 : 4 comes from multiplying only the first part of the ratio by 4 and leaving the second part as the fraction's denominator.
- (d) 3 : 8 — Multiply both parts by 4 to clear the decimal: 0.75 × 4 = 3 and 2 × 4 = 8, giving 3 : 8, which has no common factor other than 1. Giving 75 : 200 multiplies by 100 instead of 4, and has not then been simplified down to 3 : 8. Giving 0.75 : 2 has not been converted into whole numbers at all. Giving 3 : 2 converts the first part correctly but leaves the second part unscaled.
- (d) 24.6 km/h — Average speed = distance ÷ time, with time in hours. 47 minutes = 47 ÷ 60 hours. 19.3 ÷ (47 ÷ 60) = 19.3 ÷ 47 × 60 = 24.638…, which rounds to 24.6 km/h (1 d.p.). 0.4 km/h comes from dividing the distance by 47 and treating the result as km/h directly, without converting the minutes to hours at all. 41.1 km/h comes from converting minutes to hours by dividing by 100 instead of 60 (19.3 ÷ 47 × 100). 0.3 km/h comes from dividing the distance by 60 instead of converting the 47 minutes to hours first.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (b) 1 : 1.875 — To write a ratio in the form 1 : n, divide both parts by the first part, 8: 8 ÷ 8 = 1 and 15 ÷ 8 = 1.875, giving 1 : 1.875. Giving 1 : 0.53 divides the wrong way round, computing 8 ÷ 15 instead of 15 ÷ 8. Giving 1.875 : 1 has the two parts of the answer swapped, which is the form n : 1, not 1 : n. Giving 8 : 1.875 divides only the second part by 8, so the first part is still 8, not 1.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (d) 36 mph — First convert 1 hour 30 minutes to hours: 30 minutes is half an hour, so the time is 1.5 hours. Then divide the distance by the time: 54 ÷ 1.5 = 36 mph. Reading 1 hour 30 minutes as 1.3 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 54 ÷ 1.3 ≈ 41.54 mph. Working out 54 ÷ 30 = 1.8 divides by the number of minutes only, ignoring the hour. Working out 54 × 1.5 = 81 multiplies by the time instead of dividing. The coach's average speed is 36 mph.
- (d) 3:8 — Convert 2 hours to minutes: 2 hours = 120 minutes. The ratio is 45 : 120. The highest common factor of 45 and 120 is 15. Divide both parts by 15: 45 ÷ 15 = 3 and 120 ÷ 15 = 8, giving 3 : 8. Leaving the hours unconverted gives 45 : 2 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 5 instead of 15 gives 9 : 24, which still shares a common factor of 3, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 3, hours to minutes instead of minutes to hours.
- (a) 100 — The difference between the parts of the ratio is 7 − 3 = 4 parts, and this is worth 40 beads. Divide to find one part: 40 ÷ 4 = 10. The total number of parts is 7 + 3 = 10, so the total number of beads is 10 × 10 = 100. (40 is just the given difference between gold and silver, not the total. 70 is the number of gold beads only, using 7 parts. 30 is the number of silver beads only, using 3 parts.)
- (a) 45% — Method: percentage increase = increase ÷ original amount × 100. Working: the increase is £116 − £80 = £36, and 36 ÷ 80 = 0.45, so 0.45 × 100 = 45%. Answer: 45%. The distractors: 36% comes from quoting the £36 increase as though pounds and per cent were the same thing; 31% comes from dividing the £36 increase by the new price £116 instead of by the original £80, which gives 31% to the nearest per cent; 145% is the new price written as a percentage of the original price, which is the whole of the new price rather than the increase.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (b) 5 litres — Method: adding water changes the total volume but adds no salt, so work out the volume of salt, then the total volume that makes that salt 20% of the mixture, then the extra water. Working: 30% of 10 litres is 0.3 × 10 = 3 litres of salt. For the same 3 litres to be 20% of the new mixture, the new total volume is 3 ÷ 0.2 = 15 litres. The water added is the extra volume, 15 − 10 = 5 litres. Answer: 5 litres. The distractors: 3 litres is the volume of salt in the solution, which is the first step and not what the question asks for; 15 litres is the total volume of the new mixture, which counts the 10 litres already in the container as water that was poured in; 2 litres comes from taking 20% of the original 10 litres, applying the new percentage to the old volume instead of to the new one.
- (b) £16 — Since cost is proportional to the square root of diameter, C = k√d. Using d = 9, C = 12: √9 = 3, so 12 = k × 3, giving k = 12 ÷ 3 = 4. The equation is C = 4√d. When d = 16: √16 = 4, so C = 4 × 4 = 16. Halving the new diameter instead of taking its square root gives 16 ÷ 2 = 8, and then C = 4 × 8 = 32 — halving a number is not the same as taking its square root, as √16 = 4, not 8. Multiplying k by the diameter itself instead of by its square root gives C = 4 × 16 = 64, skipping the square root altogether. Reporting √16 on its own, without multiplying by k, gives only 4, not the cost. The cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm is £16.
- (d) £5.40 — Method: work out the reduced price at each shop separately, then subtract the smaller from the larger. Working: Shop A's reduced price is £45 × 0.8 = £36, and Shop B's reduced price is £34 × 0.9 = £30.60, so the difference is £36 − £30.60 = £5.40. Answer: £5.40. £11.00 comes from comparing the two ORIGINAL prices, £45 − £34, without applying either shop's reduction at all. £1.60 comes from finding Shop A's reduced price correctly, £36, but then subtracting Shop B's original (unreduced) price of £34 instead of its reduced price. £66.60 comes from adding the two reduced prices together, £36 + £30.60, instead of subtracting them.
- (d) 400 — The area scale factor is the length scale factor squared: 20² = 400, so the real car's surface area is 400 times the model's. 20 comes from using the length scale factor itself, without squaring it. 8000 comes from cubing the length scale factor (20³), instead of squaring it — cubing is the rule for volume, not area. 40 comes from doubling the length scale factor (2 × 20), instead of squaring it.
- (b) 75 g — Method: split the total mass into the number of parts shown by the ratio, then find the mass of tin. Working: the ratio 7:3 has 7 + 3 = 10 parts, so one part is 250 ÷ 10 = 25 g, and the mass of tin is 3 × 25 = 75 g. So the alloy contains 75 g of tin. Distractor 175 g is the mass of copper, not tin. Distractor 125 g comes from splitting the alloy into two equal halves, ignoring the ratio. Distractor 25 g is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (c) 200 students — Method: find the percentage who have a brother or a sister, taking care that the students with both are not counted twice, then take that percentage from 100% and apply the result to the 400 students. Working: 25% + 40% = 65%, but the 15% with both has been counted in each of those figures, so 65% − 15% = 50% have a brother or a sister; that leaves 100% − 50% = 50%, and 50% of 400 = 200. Answer: 200 students. The distractors: 260 students is 65% of 400, the number with a brother or a sister when the 15% overlap is counted twice; 140 students comes from taking that same uncorrected 65% away from the 400; 300 students comes from subtracting only the 25% with a brother and ignoring the sisters altogether.
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min