24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.A charity collects donations from adults and children in the ratio 5:2. Altogether, £238 is collected. Work out how much more the adults donate than the children.
- 2.A 1.5 kg bag of pasta costs £2.85 and a 2.4 kg bag of the same pasta costs £4.32. Work out which bag gives better value for money.
- 3.Write 75p : £1.50 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 4.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 5.A cyclist rides 30 km in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the cyclist in km/h.
- 6.Two quantities y and z are each in direct proportion to x, and are given by y = 3x and z = 7x. Work out the difference between the value of y and the value of z when x = 4.y = 3x
- 7.Two mathematically similar cylinders have heights in the ratio 3 : 4. Write the ratio of their volumes in its simplest form.
- 8.At an animal shelter, the ratio of cats to dogs is 2:5. There are 18 more dogs than cats. Work out the number of cats.
- 9.y is inversely proportional to x². When x = 2, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 4.
- 10.A concrete block exerts a force of 45 N on the ground through a base with an area of 0.05 m². Work out the pressure on the ground, in N/m².
- 11.Write the ratio 2 : 1/4 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 12.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 13.Order these three values from smallest to largest: 3/8, 0.43, 41%.
- 14.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 15.A cyclist travels 18 km in 45 minutes. Work out the average speed, in km/h.
- 16.Tap A fills a swimming pool in 6 hours. Tap B pours water twice as fast as tap A. The time taken to fill the pool is inversely proportional to the rate of flow. Work out how long tap B takes to fill the pool.
- 17.3 builders put up a fence in 12 days. All the builders work at the same rate, so the number of days is inversely proportional to the number of builders. Work out how long 9 builders take to put up the same fence.
- 18.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
- 19.A recipe for pastry uses flour and butter in the ratio 3:2. A baker has 180 g of butter and wants to make pastry using all of it. Work out the total mass of pastry the baker can make.
- 20.Ffion is paid £11.20 per hour. She works 6 hours on Monday and 4.5 hours on Tuesday. Work out her total pay for the two days.
- 21.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 22.A machine fills bottles at a constant rate. It fills 18 bottles in 3 minutes. Working at the same rate, work out how many bottles the machine fills in 8 minutes.
- 23.Write 350 ml : 1.4 l as a ratio in its simplest form.
- 24.Grace's mean mark in her maths tests rises from 70 to 84. Work out the percentage increase in her mean mark.
Answer key
- (a) £102 — Method: find the value of one part of the ratio, then work out each group's share before comparing them. Working: the ratio 5:2 has 5 + 2 = 7 parts, so one part is £238 ÷ 7 = £34. Adults donate 5 × £34 = £170 and children donate 2 × £34 = £68, so adults donate £170 − £68 = £102 more than children. So the difference is £102. Distractor £68 is only the children's donation, without finding the difference. Distractor £170 is only the adults' donation, without finding the difference. Distractor £136 comes from doubling the children's donation instead of subtracting it from the adults' donation.
- (b) The 2.4 kg bag, since it costs £1.80 per kg compared with £1.90 per kg for the 1.5 kg bag. — To compare value for money, work out the cost per kilogram for each bag. 1.5 kg bag: £2.85 ÷ 1.5 = £1.90 per kg. 2.4 kg bag: £4.32 ÷ 2.4 = £1.80 per kg. Since £1.80 is less than £1.90, the 2.4 kg bag gives better value. The option comparing £2.85 with £4.32 directly is wrong because it compares the total prices, not the price per kilogram — a bigger bag naturally costs more in total even if it is better value. The option that names the 1.5 kg bag with £1.80 per kg and the 2.4 kg bag with £1.90 per kg has the correct unit prices but has swapped which bag they belong to. The option giving £1.19 per kg and £2.88 per kg comes from dividing each price by the wrong bag's mass (£2.85 ÷ 2.4 and £4.32 ÷ 1.5).
- (c) 1:2 — Convert £1.50 into pence: £1.50 = 150p, so the ratio is 75 : 150. Dividing both parts by 75 gives 1 : 2. Getting 50 : 1 comes from not converting the units at all and simplifying 75 : 1.5. Getting 2 : 1 has the two parts the wrong way round. Getting 3 : 4 comes from reading 75p as 3/4 of a pound and then comparing it with £1 instead of £1.50.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 20 km/h — Method: average speed = total distance ÷ total time, with the time written in hours. Working: 1 hour 30 minutes = 1.5 hours, and 30 ÷ 1.5 = 20. Answer: 20 km/h. The distractors: 45 km/h comes from multiplying 30 by 1.5 instead of dividing; 15 km/h comes from dividing by 2, as if the ride had taken 2 hours; 30 km/h comes from dividing by the whole hour only and ignoring the extra 30 minutes.
- (b) 16 — Method: substitute x into each equation separately, then subtract the smaller value from the larger. Working: y = 3 × 4 = 12 and z = 7 × 4 = 28, so the difference is 28 − 12 = 16. Answer: 16. The distractors: 4 comes from subtracting the constants, 7 − 3, which is the difference between the two gradients rather than the difference between the values at x = 4; 40 comes from adding the two values, 12 + 28, instead of subtracting them; 28 is the value of z on its own, given instead of being compared with the value of y.
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (b) 12 — The difference between the parts of the ratio is 5 − 2 = 3 parts, and this is worth 18. Divide to find one part: 18 ÷ 3 = 6. Cats have 2 parts: 2 × 6 = 12. (30 is the number of dogs, using 5 parts instead of 2. 6 is the value of one part — the number of cats is 2 lots of this, not just one. 9 comes from dividing 18 by 2 and stopping there, instead of dividing by the difference in parts, 3, and then multiplying by 2.)
- (a) 2 — Since y is inversely proportional to x², y = k/x². Using x = 2, y = 8: 2² = 4, so 8 = k ÷ 4, giving k = 8 × 4 = 32. The equation is y = 32/x². When x = 4: 4² = 16, so y = 32 ÷ 16 = 2. Treating the relationship as inversely proportional to x itself, rather than to x², gives k = 8 × 2 = 16 and then y = 16 ÷ 4 = 4, a different relationship. Using x instead of x² in the new calculation gives y = 32 ÷ 4 = 8, skipping the square. Multiplying by x² instead of dividing by it gives y = 32 × 16 = 512, the wrong operation for an inverse relationship. When x = 4, y = 2.
- (b) 900 N/m² — Pressure = force ÷ area, so 45 ÷ 0.05 = 900 N/m². Working out 45 ÷ 5 = 9 misplaces the decimal point in the area, treating 0.05 m² as 5 m². Working out 45 × 0.05 = 2.25 multiplies force and area together instead of dividing. Working out 45 + 0.05 = 45.05 simply adds the two given numbers, which does not give a pressure at all. The pressure on the ground is 900 N/m².
- (a) 8:1 — Multiply both parts of the ratio by 4 to clear the fraction: 2 × 4 = 8 and 1/4 × 4 = 1, giving 8 : 1. Getting 1 : 8 has the two parts the wrong way round. Getting 2 : 4 comes from writing down the denominator of the fraction (4) as the second part instead of multiplying through by it. Getting 8 : 4 comes from multiplying only the first part of the ratio by 4 and leaving the second part as the fraction's denominator.
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (a) 3/8, 41%, 0.43 — Method: convert every value to a decimal so they can be compared on the same scale, then order them. Working: 3/8 = 0.375, 41% = 0.41, and 0.43 stays as 0.43, so from smallest to largest the decimals are 0.375, 0.41, 0.43, giving the order 3/8, 41%, 0.43. Answer: 3/8, 41%, 0.43. The order 3/8, 0.43, 41% comes from comparing 0.43 and 41% as raw digits (43 versus 41) without converting 41% into the decimal 0.41 first, wrongly placing 0.43 before 41%. The order 0.43, 41%, 3/8 comes from placing the values in completely reversed order, from largest to smallest instead of smallest to largest. The order 41%, 0.43, 3/8 comes from ordering the values by their TYPE (percentage, then decimal, then fraction) rather than by their actual size.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (b) 24 km/h — First convert 45 minutes to hours: 45 ÷ 60 = 0.75 hours. Then divide the distance by the time: 18 ÷ 0.75 = 24 km/h. Reading 45 minutes as 0.45 hours (writing the minutes after the decimal point instead of dividing by 60) gives 18 ÷ 0.45 = 40 km/h. Working out 18 × 0.75 = 13.5 multiplies by the time instead of dividing. Working out 18 ÷ 45 = 0.4 divides by 45 without ever converting the minutes to hours. The cyclist's average speed is 24 km/h.
- (a) 3 hours — Method: for a fixed pool the rate of flow multiplied by the time taken is constant, so multiplying the rate by a factor divides the time by that same factor. Working: tap B's rate is 2 times tap A's rate, so tap B's time is 6 ÷ 2 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 12 hours comes from multiplying the time by 2 as well, which treats the time as directly proportional to the rate and has the faster tap taking longer; 4 hours comes from reading ‘twice as fast’ additively, as two hours quicker, and working out 6 − 2 instead of scaling the time by a factor of 2; 1.5 hours comes from applying the factor of 2 twice, halving 6 to 3 and then halving again.
- (a) 4 days — Method: the fence is a fixed amount of work, so builders × days is constant; find that product and divide it by the new number of builders. Working: 3 × 12 = 36 builder-days of work, so with 9 builders the time is 36 ÷ 9 = 4 days. Answer: 4 days. The distractors: 6 days comes from halving the 12 days because there are more builders, rather than dividing by the factor of 3 by which the workforce has grown; 36 days is the constant product of builders and days, given as a number of days instead of being shared between the builders; 9 days comes from taking 3 days off the 12, treating three extra builders as three fewer days, which is additive rather than proportional.
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
- (c) 450 g — Method: use the amount of butter given to find the value of one part of the ratio, then find the mass of flour, and finally add flour and butter to get the total. Working: 180 g of butter is 2 parts, so one part is 180 ÷ 2 = 90 g. The flour is 3 parts, so 3 × 90 = 270 g, and the total mass is 270 + 180 = 450 g. So the baker can make 450 g of pastry. Distractor 270 g is only the mass of flour, forgetting to add the butter back on. Distractor 300 g comes from treating the 180 g as 3 parts instead of 2, swapping which ratio number matches the butter. Distractor 540 g comes from multiplying 180 by 3 directly instead of first finding the value of one part.
- (d) £117.60 — Add the hours worked over the two days: 6 + 4.5 = 10.5 hours. Multiply by the rate of pay: 10.5 × £11.20 = £117.60. (£67.20 is Monday's pay only. £50.40 is Tuesday's pay only. £106.40 comes from mistakenly adding the hours as 6 + 3.5 = 9.5 — misreading Tuesday's 4.5 hours as 3.5 — and then multiplying by £11.20.)
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (d) 1:4 — Convert 1.4 l to millilitres: 1.4 l = 1400 ml. The ratio is 350 : 1400. Divide both parts by 350: 350 ÷ 350 = 1 and 1400 ÷ 350 = 4, giving 1 : 4. Misreading 1.4 l as 14 (moving the decimal point) gives 350 : 14, which simplifies to 25 : 1 — a very different, implausible ratio. Dividing by 175 instead of 350 gives 2 : 8, which still shares a common factor of 2, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 4 : 1, litres to millilitres the wrong way round.
- (a) 20% — Method: percentage increase = increase ÷ original amount × 100. Working: the increase is 84 − 70 = 14 marks, and 14 ÷ 70 = 0.2, so 0.2 × 100 = 20. Answer: an increase of 20%. The distractors: 14% comes from quoting the 14 mark increase as though marks and per cent were the same thing; 17% comes from dividing the 14 by the new mean 84 instead of by the original 70, which gives 17% to the nearest per cent; 120% is the new mean written as a percentage of the old one, which is the whole of the new mean rather than the increase.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min