24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
- 2.A train travels at a constant speed of 90 km/h. Work out the speed in m/s.
- 3.The density of a type of wood is 0.8 g/cm³. Work out the mass of a piece of this wood with a volume of 150 cm³.
- 4.The width, the length and the height of a box are in the ratio 3:4:5. The length of the box is 16 cm. Work out the height of the box.
- 5.A necklace is made using gold beads and silver beads in the ratio 7:3. There are 40 more gold beads than silver beads. Work out the total number of beads in the necklace.
- 6.A rectangular garden has its length and width in the ratio 5:3. Given that the perimeter of the garden is 64 m, work out the width of the garden.
- 7.Two investors put money into a business in the ratio 3:5. The first investor puts in £1,200. Work out the total amount invested by both investors.
- 8.A gardener mixes 300 ml of plant feed concentrate with 1.2 litres of water to make a spray. Write the ratio of concentrate to water in its simplest form.
- 9.Two mathematically similar water bottles have a volume scale factor of 8 from the smaller bottle to the larger bottle. Work out the surface area scale factor from the smaller bottle to the larger bottle.
- 10.The number of euros, e, received is directly proportional to the number of pounds, p, exchanged. Exchanging £40 gives 46 euros. Work out how many euros are received for £65, giving your answer to the nearest euro.
- 11.Two mathematically similar picture frames have perimeters 30 cm and 45 cm. The area of the smaller frame is 40 cm². Work out the area of the larger frame.
- 12.Write the ratio 3/4 : 1/2 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 13.y is directly proportional to √x. When x = 4, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 9.
- 14.A recipe uses flour, sugar and butter in the ratio 8 : 3 : 5. Write the ratio of flour to the rest of the mixture (sugar and butter combined) in its simplest form.
- 15.The time taken for a train journey is inversely proportional to the average speed of the train. At an average speed of 60 km/h the journey takes 2 hours. Work out the time taken at an average speed of 40 km/h.
- 16.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 17.A recipe for 8 muffins needs 200 g of sugar. Sam wants to make 20 muffins for a bake sale, and he already has 350 g of sugar. Work out how many more grams of sugar he needs to buy.
- 18.An architect builds a scale model of a staircase before construction. The model is mathematically similar to the real staircase, at a scale of 1 : 10. The model covers a floor area of 0.4 m² on the plan. Work out the floor area the real staircase will cover, giving your answer in m².
- 19.Jamal invests £600 in a savings account paying 3% simple interest per year. Work out the total amount in the account after 4 years.
- 20.Work out the value of x when 4/x = 2/5.
- 21.Two mathematically similar rectangles have lengths in the ratio 3 : 5. The area of the smaller rectangle is 27 cm². Work out the area of the larger rectangle.
- 22.A journey takes 4 hours at an average speed of 60 km/h. The time taken is inversely proportional to the average speed. Work out how long the same journey takes at an average speed of 80 km/h.
- 23.A toy manufacturer makes a model aircraft that is mathematically similar to the real aircraft, at a scale of 1 : 48. The wingspan of the model is 15 cm. Work out the wingspan of the real aircraft, giving your answer in metres.
- 24.The price of a cycling helmet rises from £80 to £116. Work out the percentage increase.
Answer key
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
- (b) 25 m/s — Convert km/h to m/s by multiplying by 1000 (km to m) and dividing by 3600 (hours to seconds): 90 × 1000 ÷ 3600 = 25 m/s. Working out 90 ÷ 60 = 1.5 converts using 60, as if going from hours to minutes rather than to seconds. Working out 90 × 3.6 = 324 multiplies by 3.6 instead of dividing by it, going the wrong way between the units. Working out 90 × 1000 = 90000 converts kilometres to metres but forgets to convert hours to seconds at all. The train's speed is 25 m/s.
- (d) 120 g — Mass = density × volume, so 0.8 × 150 = 120 g. Working out 150 ÷ 0.8 = 187.5 divides by the density instead of multiplying, the wrong way round for finding a mass. Working out 150 × 8 = 1200 misplaces the decimal point in the density, treating 0.8 g/cm³ as 8 g/cm³. Working out 150 − 0.8 = 149.2 simply subtracts the density from the volume, which does not give a mass. The piece of wood has a mass of 120 g.
- (a) 20 cm — Method: match the measurement you are given to its own part of the ratio, use it to find the value of one part, then multiply by the parts belonging to the measurement asked for. Working: the length is the second measurement listed, so it matches 4 parts and one part = 16 ÷ 4 = 4 cm; the height is 5 parts, so 5 × 4 = 20. Answer: 20 cm. The distractors: 12 cm is the width, which is the 3-part measurement; 4 cm is the value of one part only; 80 cm comes from multiplying the 16 cm by 5 without first dividing by the 4 parts the length is worth.
- (a) 100 — The difference between the parts of the ratio is 7 − 3 = 4 parts, and this is worth 40 beads. Divide to find one part: 40 ÷ 4 = 10. The total number of parts is 7 + 3 = 10, so the total number of beads is 10 × 10 = 100. (40 is just the given difference between gold and silver, not the total. 70 is the number of gold beads only, using 7 parts. 30 is the number of silver beads only, using 3 parts.)
- (c) 12 m — Method: the perimeter of a rectangle is twice the sum of the length and the width, so half the perimeter is one length plus one width; split that half using the ratio. Working: half of 64 is 64 ÷ 2 = 32 m, the ratio 5:3 has 5 + 3 = 8 parts, so one part is 32 ÷ 8 = 4 m, and the width is 3 × 4 = 12 m. So the width is 12 m. Distractor 20 m is the length, 5 parts, not the width. Distractor 24 m comes from splitting the whole perimeter, 64 m, into 8 parts and multiplying by 3, forgetting to halve the perimeter first. Distractor 8 m comes from the same slip stopped one step earlier: splitting the whole perimeter into 8 parts, 64 ÷ 8 = 8, and giving that instead of the width.
- (c) £3,200 — Method: find the value of one part of the ratio from the first investor's amount, then work out the second investor's share before adding both together. Working: £1,200 is 3 parts, so one part is £1,200 ÷ 3 = £400. The second investor's share is 5 × £400 = £2,000, and the total is £1,200 + £2,000 = £3,200. So the total invested is £3,200. Distractor £2,000 is only the second investor's share, without adding the first investor's £1,200. Distractor £2,400 comes from doubling the first investor's amount instead of using the ratio. Distractor £6,000 comes from multiplying £1,200 by 5 directly instead of first finding the value of one part.
- (c) 1 : 4 — Convert to the same unit: 1.2 litres = 1200 ml, since 1 litre = 1000 ml. This gives the ratio 300 : 1200. Divide both parts by their highest common factor, 300, to get 1 : 4. Giving 3 : 12 divides by 100 only, which is a common factor but not the highest one. Giving 1 : 1.2 has not converted 1.2 litres into millilitres, so the two parts are not in the same unit. Giving 4 : 1 swaps the order, comparing water to concentrate instead of concentrate to water.
- (b) 4 — Method: find the length scale factor by taking the cube root of the volume scale factor, then square it to get the area scale factor. Working: 8 = 2³, so the length scale factor is 2, and the area scale factor is 2² = 4. Answer: 4. 8 comes from using the volume scale factor itself as if it were the area scale factor. 64 comes from squaring the volume scale factor, 8² = 64, instead of first taking its cube root. 2 comes from correctly finding the length scale factor but then forgetting to square it.
- (b) 75 — The exchange rate is constant: k = 46 ÷ 40 = 1.15 euros per pound. For £65, the number of euros is 1.15 × 65 = 74.75, which rounds to 75 euros. Getting 74 comes from rounding 74.75 down instead of to the nearest whole number. Getting 57 comes from using the reciprocal rate (40 ÷ 46) instead of 46 ÷ 40. Getting 71 comes from adding the difference between 65 and 40 (25) onto 46 instead of using the proportional rate.
- (c) 90 cm² — The perimeter ratio is 30 : 45, which simplifies to 2 : 3, so the larger frame is 1.5 times the perimeter of the smaller one. Areas scale with the square of this length scale factor: 1.5² = 2.25. 40 × 2.25 = 90, so the larger frame has an area of 90 cm². Giving 60 cm² uses the scale factor, 1.5, without squaring it (40 × 1.5 = 60). Giving 135 cm² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if area scaled like a volume (40 × 3.375 = 135). Giving 2.25 cm² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller frame's area of 40 cm².
- (b) 3:2 — Write both fractions over a common denominator of 4: 3/4 stays as 3/4, and 1/2 = 2/4. Comparing the numerators gives the ratio 3 : 2. Getting 2 : 3 swaps the two parts round. Getting 3 : 1 comes from using the numerator of the first fraction and the original numerator of the second fraction (1) without converting to a common denominator. Getting 2 : 1 comes from using only the denominators, 4 and 2, and simplifying those instead of the numerators.
- (b) 12 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 4, y = 8: √4 = 2, so 8 = k × 2, giving k = 8 ÷ 2 = 4. The equation is y = 4√x. When x = 9: √9 = 3, so y = 4 × 3 = 12. Treating the relationship as if y were proportional to x itself, rather than to √x, gives k = 8 ÷ 4 = 2 and then y = 2 × 9 = 18, which is a different relationship. Multiplying k by the new x-value instead of by its square root gives y = 4 × 9 = 36, skipping the square root altogether. Reporting √9 on its own, without multiplying by k, gives only 3, not the value of y. When x = 9, y = 12.
- (d) 1 : 1 — Sugar and butter together make 3 + 5 = 8 parts of the mixture. Comparing flour to this, 8 : 8, simplifies to 1 : 1. Giving 1 : 2 compares flour with the whole mixture (8 + 3 + 5 = 16 parts, giving 8 : 16 = 1 : 2) instead of with the rest of the mixture. Giving 3 : 5 is the ratio of sugar to butter, not of flour to the rest of the mixture. Giving 8 : 3 compares flour only with sugar, leaving butter out altogether.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (a) 40 m² — A scale of 1 : 10 is a length scale factor of 10 from model to real. Areas scale with the square of the length scale factor: 10² = 100. 0.4 × 100 = 40, so the real staircase covers 40 m². Giving 4 m² uses the length scale factor, 10, without squaring it (0.4 × 10 = 4). Giving 0.04 m² divides by the scale factor instead of multiplying by its square (0.4 ÷ 10 = 0.04). Giving 400 m² cubes the scale factor, 10³ = 1000, as if area scaled like a volume (0.4 × 1000 = 400).
- (c) £672 — Simple interest per year = 3% of £600 = £18. Over 4 years the interest is 18 × 4 = £72. Total in the account = £600 + £72 = £672. A student who gives just the interest, without adding it to the principal, writes £72. A student who adds only one year's interest instead of four gets £600 + £18 = £618. A student who wrongly compounds the interest each year gets 600 × 1.03⁴ = £675.31.
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (b) 75 cm² — Areas of similar shapes are in the ratio of the squares of their lengths. Squaring both parts of 3 : 5 gives an area ratio of 9 : 25, so the larger area is 25/9 of the smaller one. Working with the smaller area: 27 ÷ 9 = 3, and 3 × 25 = 75. The area of the larger rectangle is 75 cm².
- (c) 3 hours — Method: in inverse proportion the product of the two quantities is constant, and here that product is the distance. Working: 60 × 4 = 240 km, so at 80 km/h the time is 240 ÷ 80 = 3. Answer: 3 hours. The distractors: 5 hours 20 minutes comes from treating the relationship as direct, working out 4 × 80 ÷ 60; 2 hours 40 minutes comes from cutting the time by the fraction the speed rose by — the speed went up by one third, so the time was cut by one third — which is not how inverse proportion works; 4 hours comes from dividing the 240 km by the original speed of 60 km/h again instead of by the new speed.
- (b) 7.2 m — Multiply the model wingspan by the scale factor: 15 × 48 = 720. This is in centimetres, and 720 cm = 7.2 m, since 1 m = 100 cm. Giving 0.31 m divides by the scale factor instead of multiplying (15 ÷ 48 ≈ 0.31), scaling the model down rather than the real aircraft up. Giving 72 m converts centimetres to metres by dividing by 10 instead of 100. Giving 0.72 m converts by dividing by 1000 instead of 100.
- (a) 45% — Method: percentage increase = increase ÷ original amount × 100. Working: the increase is £116 − £80 = £36, and 36 ÷ 80 = 0.45, so 0.45 × 100 = 45%. Answer: 45%. The distractors: 36% comes from quoting the £36 increase as though pounds and per cent were the same thing; 31% comes from dividing the £36 increase by the new price £116 instead of by the original £80, which gives 31% to the nearest per cent; 145% is the new price written as a percentage of the original price, which is the whole of the new price rather than the increase.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min