24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 2.Two quantities y and z are each in direct proportion to x, and are given by y = 3x and z = 7x. Work out the difference between the value of y and the value of z when x = 4.y = 3x
- 3.Write the ratio 3/4 : 1/2 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 4.Two mathematically similar logos are printed on a poster. They have areas 20 cm² and 45 cm². Nadia says that the length scale factor from the smaller logo to the larger logo is 45 ÷ 20 = 2.25. Give a reason why Nadia is incorrect, and work out the correct length scale factor.
- 5.40% of a number is 12 more than 25% of the same number. Work out the number.
- 6.A factory machine produces bottles at a constant rate. In 45 minutes it produces 810 bottles. The factory needs 2,160 bottles for an order. Working at the same rate, work out how many minutes it will take to produce the order.
- 7.A necklace is made using gold beads and silver beads in the ratio 7:3. There are 40 more gold beads than silver beads. Work out the total number of beads in the necklace.
- 8.A coach journey of 240 km takes 3 hours. For this fixed distance the average speed needed is inversely proportional to the time taken. Work out the average speed needed to complete the same journey in 2 hours.
- 9.Write 45 minutes : 2 hours as a ratio in its simplest form.
- 10.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 11.The ratio of Josh's savings to Mia's savings is 4:7. Mia has £39 more than Josh. Work out Josh's savings.
- 12.Two mathematically similar water bottles have a volume scale factor of 8 from the smaller bottle to the larger bottle. Work out the surface area scale factor from the smaller bottle to the larger bottle.
- 13.Maya is paid £105.30 for working 9 hours. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 14.6 identical taps fill a paddling pool in 20 minutes. Each tap fills at the same steady rate. Work out how long 3 of these taps would take to fill the same pool.
- 15.A model car is built at a scale of 1 : 20 compared with the real car. Work out the factor by which the surface area to be painted on the real car is bigger than the surface area of the model.
- 16.A metal sample has a mass of 342.6 g and a volume of 18 cm³. Work out the density of the sample, in g/cm³, to 1 decimal place.
- 17.A toy manufacturer makes a model aircraft that is mathematically similar to the real aircraft, at a scale of 1 : 48. The wingspan of the model is 15 cm. Work out the wingspan of the real aircraft, giving your answer in metres.
- 18.A shade of paint is made by mixing blue paint and white paint. To make 5 litres of the shade, 2 litres of blue paint is used and the rest is white paint. Write the ratio of blue paint to white paint in its simplest form.
- 19.Ffion is paid £11.20 per hour. She works 6 hours on Monday and 4.5 hours on Tuesday. Work out her total pay for the two days.
- 20.A textbook is reduced from £60 to £45. Work out the percentage reduction.
- 21.Write 75p : £1.50 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 22.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
- 23.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
- 24.Triangle ABC is mathematically similar to triangle PQR, with AB corresponding to PQ and BC corresponding to QR. AB = 6 cm, BC = 8 cm and PQ = 12 cm. Work out the length of QR.
Answer key
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 16 — Method: substitute x into each equation separately, then subtract the smaller value from the larger. Working: y = 3 × 4 = 12 and z = 7 × 4 = 28, so the difference is 28 − 12 = 16. Answer: 16. The distractors: 4 comes from subtracting the constants, 7 − 3, which is the difference between the two gradients rather than the difference between the values at x = 4; 40 comes from adding the two values, 12 + 28, instead of subtracting them; 28 is the value of z on its own, given instead of being compared with the value of y.
- (b) 3:2 — Write both fractions over a common denominator of 4: 3/4 stays as 3/4, and 1/2 = 2/4. Comparing the numerators gives the ratio 3 : 2. Getting 2 : 3 swaps the two parts round. Getting 3 : 1 comes from using the numerator of the first fraction and the original numerator of the second fraction (1) without converting to a common denominator. Getting 2 : 1 comes from using only the denominators, 4 and 2, and simplifying those instead of the numerators.
- (d) 1.5 — Method: the length scale factor is the square root of the area scale factor, not the area scale factor itself. Working: the area scale factor is 45 ÷ 20 = 2.25, and the square root of 2.25 is 1.5. Answer: 1.5. Nadia's answer, 2.25, is the AREA scale factor — she never took the square root to get back to the length scale factor. 4.5 comes from doubling the area scale factor instead of taking its square root. 0.67 comes from taking the square root in the wrong direction, finding the scale factor from the larger rug to the smaller rug instead of the other way round.
- (b) 80 — Method: the difference between 40% and 25% of the number is 15% of the number, and that difference is 12. Working: 15% of the number is 12, so 1% of the number is 12 ÷ 15 = 0.8, and the number is 0.8 × 100 = 80. Check: 40% of 80 is 32, 25% of 80 is 20, and 32 − 20 = 12. Answer: 80. The distractors: 30 comes from solving 40% of the number = 12; 48 comes from solving 25% of the number = 12; 15 is the percentage difference written as the answer.
- (b) 120 minutes — Method: find the rate in bottles per minute, then divide the order size by the rate. Working: rate = 810 ÷ 45 = 18 bottles per minute. Time = 2,160 ÷ 18 = 120 minutes. Wrong options: 1,350 minutes comes from subtracting 810 from 2,160 instead of using the rate; 48 minutes comes from dividing the order size by the original time (2,160 ÷ 45) instead of the rate; 108 minutes comes from rounding the rate to 20 bottles per minute before dividing.
- (a) 100 — The difference between the parts of the ratio is 7 − 3 = 4 parts, and this is worth 40 beads. Divide to find one part: 40 ÷ 4 = 10. The total number of parts is 7 + 3 = 10, so the total number of beads is 10 × 10 = 100. (40 is just the given difference between gold and silver, not the total. 70 is the number of gold beads only, using 7 parts. 30 is the number of silver beads only, using 3 parts.)
- (c) 120 km/h — Method: for a fixed distance the average speed multiplied by the time is constant, and that constant is the distance, so divide the distance by the new time. Working: speed × time = 240, so in 2 hours the speed needed is 240 ÷ 2 = 120 km/h. Answer: 120 km/h. The distractors: 80 km/h is the average speed of the original journey, 240 ÷ 3, which answers for the 3-hour timing rather than the 2-hour one; 160 km/h comes from halving the 3 hours to 1.5 hours and working out 240 ÷ 1.5, instead of using the 2 hours the question gives; 480 km/h comes from multiplying the distance by the 2 hours rather than dividing by it.
- (d) 3:8 — Convert 2 hours to minutes: 2 hours = 120 minutes. The ratio is 45 : 120. The highest common factor of 45 and 120 is 15. Divide both parts by 15: 45 ÷ 15 = 3 and 120 ÷ 15 = 8, giving 3 : 8. Leaving the hours unconverted gives 45 : 2 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 5 instead of 15 gives 9 : 24, which still shares a common factor of 3, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 3, hours to minutes instead of minutes to hours.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (b) £52 — Method: the difference between the two ratio numbers tells you how many parts the £39 difference represents. Working: the difference in parts is 7 − 4 = 3, and this represents £39, so one part is £39 ÷ 3 = £13. Josh's savings are 4 × £13 = £52. So Josh has £52. Distractor £91 is Mia's savings, not Josh's. Distractor £39 comes from using the given £39 difference as the final answer, without scaling it to Josh's number of parts. Distractor £13 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 4.
- (b) 4 — Method: find the length scale factor by taking the cube root of the volume scale factor, then square it to get the area scale factor. Working: 8 = 2³, so the length scale factor is 2, and the area scale factor is 2² = 4. Answer: 4. 8 comes from using the volume scale factor itself as if it were the area scale factor. 64 comes from squaring the volume scale factor, 8² = 64, instead of first taking its cube root. 2 comes from correctly finding the length scale factor but then forgetting to square it.
- (a) £11.70 — Rate of pay = total pay ÷ hours worked, so £105.30 ÷ 9 = £11.70 per hour. Working out £105.30 − 9 = £96.30 subtracts the number of hours from the total pay instead of dividing. Working out £105.30 × 9 = £947.70 multiplies total pay by hours worked instead of dividing. Misplacing the decimal point in the correct answer gives £117.00 instead of £11.70. Maya's rate of pay is £11.70 per hour.
- (c) 40 minutes — Method: this is inverse proportion — fewer taps means longer, not shorter — so the number of taps × the time taken stays constant. Working: 6 × 20 = 120, and with 3 taps the time is 120 ÷ 3 = 40 minutes. So 3 taps take 40 minutes. Distractor 10 minutes comes from treating it as direct proportion instead of inverse, working out 20 × 3 ÷ 6. Distractor 30 minutes comes from halving the number of taps and adding half the original time, 20 + 10, instead of doubling the time. Distractor 17 minutes comes from subtracting the number of taps removed, 3, directly from the original time, 20.
- (d) 400 — The area scale factor is the length scale factor squared: 20² = 400, so the real car's surface area is 400 times the model's. 20 comes from using the length scale factor itself, without squaring it. 8000 comes from cubing the length scale factor (20³), instead of squaring it — cubing is the rule for volume, not area. 40 comes from doubling the length scale factor (2 × 20), instead of squaring it.
- (b) 19.0 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 342.6 ÷ 18 = 19.0333…, which rounds to 19.0 g/cm³ (1 d.p.). 6166.8 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (342.6 × 18). 324.6 g/cm³ comes from subtracting the volume from the mass (342.6 − 18) instead of dividing. 0.1 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (18 ÷ 342.6 = 0.0525…, rounded to 1 d.p.).
- (b) 7.2 m — Multiply the model wingspan by the scale factor: 15 × 48 = 720. This is in centimetres, and 720 cm = 7.2 m, since 1 m = 100 cm. Giving 0.31 m divides by the scale factor instead of multiplying (15 ÷ 48 ≈ 0.31), scaling the model down rather than the real aircraft up. Giving 72 m converts centimetres to metres by dividing by 10 instead of 100. Giving 0.72 m converts by dividing by 1000 instead of 100.
- (c) 2:3 — The white paint is 5 − 2 = 3 litres. The ratio of blue paint to white paint is 2 : 3, which has no common factor, so it is already in simplest form. Getting 2 : 5 compares the blue paint to the total amount of shade instead of to the white paint. Getting 3 : 2 has the two parts the wrong way round. Getting 5 : 3 uses the total amount of shade instead of the blue paint as the first part.
- (d) £117.60 — Add the hours worked over the two days: 6 + 4.5 = 10.5 hours. Multiply by the rate of pay: 10.5 × £11.20 = £117.60. (£67.20 is Monday's pay only. £50.40 is Tuesday's pay only. £106.40 comes from mistakenly adding the hours as 6 + 3.5 = 9.5 — misreading Tuesday's 4.5 hours as 3.5 — and then multiplying by £11.20.)
- (d) 25% — Method: percentage decrease = decrease ÷ original amount × 100. Working: the reduction is £60 − £45 = £15, and 15 ÷ 60 = 0.25, so 0.25 × 100 = 25%. Answer: 25%. The distractors: 15% comes from quoting the £15 reduction as though pounds and per cent were the same thing; 33% comes from dividing the £15 by the new price £45 instead of by the original £60, which gives 33% to the nearest per cent; 75% is the new price written as a percentage of the old one, which is what is still paid rather than what has been taken off.
- (c) 1:2 — Convert £1.50 into pence: £1.50 = 150p, so the ratio is 75 : 150. Dividing both parts by 75 gives 1 : 2. Getting 50 : 1 comes from not converting the units at all and simplifying 75 : 1.5. Getting 2 : 1 has the two parts the wrong way round. Getting 3 : 4 comes from reading 75p as 3/4 of a pound and then comparing it with £1 instead of £1.50.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min