24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.A delivery driver travels 45 km in the first 30 minutes of a journey, and then a further 75 km in the next 1 hour. Work out her average speed for the whole journey, in km/h.
- 2.A car is bought for £17,500. Its value decreases by 12% in the first year, and by a further 10% of its reduced value in the second year. Work out the value of the car at the end of the second year, giving your answer to the nearest pound.
- 3.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 4.3 builders put up a fence in 12 days. All the builders work at the same rate, so the number of days is inversely proportional to the number of builders. Work out how long 9 builders take to put up the same fence.
- 5.A fixed job of fitting a solar array is shared between installers, and the time taken is inversely proportional to the number of installers working on it at once. With 4 installers the job takes 18 hours. Construct the equation connecting time T and number of installers n, then work out how long it would take with 6 installers.
- 6.A factory machine produces bottles at a constant rate. In 45 minutes it produces 810 bottles. The factory needs 2,160 bottles for an order. Working at the same rate, work out how many minutes it will take to produce the order.
- 7.An architect builds a scale model of a staircase before construction. The model is mathematically similar to the real staircase, at a scale of 1 : 10. The model covers a floor area of 0.4 m² on the plan. Work out the floor area the real staircase will cover, giving your answer in m².
- 8.40% of a number is 12 more than 25% of the same number. Work out the number.
- 9.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
- 10.A rectangular garden has its length and width in the ratio 5:3. Given that the perimeter of the garden is 64 m, work out the width of the garden.
- 11.A crate exerts a force of 84 N on the floor through a base with an area of 2.4 m². Work out the pressure on the floor, in N/m².
- 12.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 13.6 identical printers can print a batch of exam papers in 40 minutes, all working at the same rate. Working at the same rate, work out how many minutes 4 of these printers would take to print the same batch.
- 14.Two mathematically similar cylinders have volumes 64 cm³ and 216 cm³. Work out the ratio of the height of the smaller cylinder to the height of the larger cylinder, in simplest form.
- 15.Amelia uses 2 kg of flour to bake 5 cakes. Using the same recipe, work out how many cakes she can bake with 6 kg of flour.
- 16.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 17.y is directly proportional to x. When x = 7, the value of y is 21. Work out the value of x when y = 12.
- 18.A furniture maker builds two mathematically similar bookcases. The smaller bookcase is 40 cm tall and uses 2 m² of wood. The larger bookcase is 60 cm tall. Work out the area of wood needed for the larger bookcase, giving your answer in m².
- 19.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 20.Two mathematically similar circles have radii 4 cm and 20 cm. Write the ratio of the area of the smaller circle to the area of the larger circle in its simplest form.
- 21.Two cars leave the same point at the same time and travel in opposite directions. One travels at 80 km/h and the other at 60 km/h. Work out how long it takes until the cars are 350 km apart.
- 22.The ratio of Josh's savings to Mia's savings is 4:7. Mia has £39 more than Josh. Work out Josh's savings.
- 23.The price of a jacket increases by 50% and then decreases by 50%. Describe the overall change from the original price.
- 24.Two mathematically similar triangular flags have areas in the ratio 4 : 25. The height of the smaller flag is 6 cm. Work out the height of the larger flag.
Answer key
- (a) 80 km/h — Average speed = total distance ÷ total time. Total distance = 45 + 75 = 120 km. Total time = 30 minutes + 1 hour = 1.5 hours. 120 ÷ 1.5 = 80 km/h. 60 km/h comes from treating the 30 minutes as a whole hour, giving a total time of 2 hours instead of 1.5 (120 ÷ 2). 82.5 km/h comes from averaging the two separate speeds (45 ÷ 0.5 = 90 km/h and 75 ÷ 1 = 75 km/h, then (90 + 75) ÷ 2) instead of using total distance over total time. 75 km/h comes from using only the second part of the journey (75 km in 1 hour) and ignoring the first part.
- (b) £13,860 — Method: apply the first year's percentage decrease, then apply the second year's percentage decrease to the new value. Working: after the first year, the car is worth £17,500 × 0.88. Multiplying this result by 0.90 gives the value at the end of the second year, £13,860. Answer: £13,860. £13,650 comes from adding the two percentages together (12% + 10% = 22%) and applying a single 22% decrease, £17,500 × 0.78 = £13,650, instead of applying the decreases one after the other. £15,750 comes from applying only the second year's 10% decrease to the original price, forgetting the first year's decrease entirely, £17,500 × 0.90 = £15,750. £15,400 comes from applying only the first year's 12% decrease and stopping there, forgetting to apply the second year's decrease at all.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 4 days — Method: the fence is a fixed amount of work, so builders × days is constant; find that product and divide it by the new number of builders. Working: 3 × 12 = 36 builder-days of work, so with 9 builders the time is 36 ÷ 9 = 4 days. Answer: 4 days. The distractors: 6 days comes from halving the 12 days because there are more builders, rather than dividing by the factor of 3 by which the workforce has grown; 36 days is the constant product of builders and days, given as a number of days instead of being shared between the builders; 9 days comes from taking 3 days off the 12, treating three extra builders as three fewer days, which is additive rather than proportional.
- (d) 12 hours — Since time is inversely proportional to the number of installers, T = k/n. Using n = 4, T = 18: 18 = k ÷ 4, so k = 18 × 4 = 72. The equation is T = 72/n. When n = 6: T = 72 ÷ 6 = 12. Using the original number of installers instead of the new one gives T = 72 ÷ 4 = 18, the wrong value substituted. Treating more installers as needing more time, as if T were directly proportional to n, gives k = 18 ÷ 4 = 4.5 and then T = 4.5 × 6 = 27, the opposite relationship to the one described. Stopping at k = 72 and reporting it gives the time the job would take a single installer working alone — the constant still has to be divided by the new number of installers before it answers the question asked. With 6 installers, the job takes 12 hours.
- (b) 120 minutes — Method: find the rate in bottles per minute, then divide the order size by the rate. Working: rate = 810 ÷ 45 = 18 bottles per minute. Time = 2,160 ÷ 18 = 120 minutes. Wrong options: 1,350 minutes comes from subtracting 810 from 2,160 instead of using the rate; 48 minutes comes from dividing the order size by the original time (2,160 ÷ 45) instead of the rate; 108 minutes comes from rounding the rate to 20 bottles per minute before dividing.
- (a) 40 m² — A scale of 1 : 10 is a length scale factor of 10 from model to real. Areas scale with the square of the length scale factor: 10² = 100. 0.4 × 100 = 40, so the real staircase covers 40 m². Giving 4 m² uses the length scale factor, 10, without squaring it (0.4 × 10 = 4). Giving 0.04 m² divides by the scale factor instead of multiplying by its square (0.4 ÷ 10 = 0.04). Giving 400 m² cubes the scale factor, 10³ = 1000, as if area scaled like a volume (0.4 × 1000 = 400).
- (b) 80 — Method: the difference between 40% and 25% of the number is 15% of the number, and that difference is 12. Working: 15% of the number is 12, so 1% of the number is 12 ÷ 15 = 0.8, and the number is 0.8 × 100 = 80. Check: 40% of 80 is 32, 25% of 80 is 20, and 32 − 20 = 12. Answer: 80. The distractors: 30 comes from solving 40% of the number = 12; 48 comes from solving 25% of the number = 12; 15 is the percentage difference written as the answer.
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
- (c) 12 m — Method: the perimeter of a rectangle is twice the sum of the length and the width, so half the perimeter is one length plus one width; split that half using the ratio. Working: half of 64 is 64 ÷ 2 = 32 m, the ratio 5:3 has 5 + 3 = 8 parts, so one part is 32 ÷ 8 = 4 m, and the width is 3 × 4 = 12 m. So the width is 12 m. Distractor 20 m is the length, 5 parts, not the width. Distractor 24 m comes from splitting the whole perimeter, 64 m, into 8 parts and multiplying by 3, forgetting to halve the perimeter first. Distractor 8 m comes from the same slip stopped one step earlier: splitting the whole perimeter into 8 parts, 64 ÷ 8 = 8, and giving that instead of the width.
- (b) 35 N/m² — Pressure = force ÷ area. 84 ÷ 2.4 = 35 N/m². 201.6 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (84 × 2.4). 81.6 N/m² comes from subtracting the area from the force (84 − 2.4) instead of dividing. 0.03 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.4 ÷ 84).
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
- (a) 2 : 3 — Simplify the volume ratio first: 64 : 216 divides by 8 to give 8 : 27. Volumes scale with the cube of the height ratio, so take the cube root of each part: the cube root of 8 is 2, and the cube root of 27 is 3, giving a height ratio of 2 : 3. Giving 3 : 2 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger. Giving 8 : 27 is the simplified volume ratio, without cube-rooting it. Giving 64 : 216 is the volume ratio before it has even been simplified.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (a) 4 — Method: find the constant of proportionality from the pair given, write the equation, then substitute the new value of y and solve. Working: k = 21 ÷ 7 = 3, so y = 3x; putting y = 12 gives 12 = 3x, and x = 12 ÷ 3 = 4. Answer: 4. The distractors: 36 comes from multiplying by the constant instead of dividing by it, 12 × 3, which is the proportion set up upside down; 84 comes from multiplying 12 by the 7 from the first pair, using a value of x as though it were the constant; 9 comes from working out 12 − 3, treating the equation as y = x + 3 rather than y = 3x.
- (b) 4.5 m² — The height ratio is 40 : 60, which simplifies to 2 : 3, so the larger bookcase is 1.5 times as tall as the smaller one. Areas scale with the square of the length scale factor, so the wood needed scales by 1.5² = 2.25. 2 × 2.25 = 4.5, so the larger bookcase needs 4.5 m² of wood. Giving 3 m² uses the length scale factor, 1.5, without squaring it (2 × 1.5 = 3). Giving 6.75 m² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if wood coverage were a volume (2 × 3.375 = 6.75). Giving 2.25 m² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller bookcase's wood area of 2 m².
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (c) 1 : 25 — The radii are in the ratio 4 : 20, which simplifies to 1 : 5. Areas scale with the square of the length ratio, so the area ratio is 1² : 5² = 1 : 25. Giving 1 : 5 uses the radius ratio without squaring it. Giving 1 : 10 doubles the radius ratio instead of squaring it. Giving 25 : 1 has the areas the right way round for larger to smaller, not smaller to larger.
- (b) 2.5 hours — Method: when two objects move in opposite directions the gap between them grows at the sum of their speeds, so divide the required gap by that combined rate. Working: 80 + 60 = 140 km of gap each hour, and 350 ÷ 140 = 2.5. Answer: 2.5 hours. The distractors: 17.5 hours comes from subtracting the speeds, 80 − 60 = 20, which is the rate for two cars travelling in the same direction; 5 hours comes from using the mean of the two speeds, 70 km/h, instead of their sum; 4.375 hours comes from dividing 350 by 80 and ignoring the second car altogether.
- (b) £52 — Method: the difference between the two ratio numbers tells you how many parts the £39 difference represents. Working: the difference in parts is 7 − 4 = 3, and this represents £39, so one part is £39 ÷ 3 = £13. Josh's savings are 4 × £13 = £52. So Josh has £52. Distractor £91 is Mia's savings, not Josh's. Distractor £39 comes from using the given £39 difference as the final answer, without scaling it to Josh's number of parts. Distractor £13 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 4.
- (c) a decrease of 25% — Method: use multipliers. An increase of 50% is × 1.5 and a decrease of 50% is × 0.5. Working: 1.5 × 0.5 = 0.75, so the final price is 75% of the original. Answer: a decrease of 25%. The distractors: no change comes from assuming +50% and −50% cancel; a decrease of 50% comes from applying only the second change; an increase of 25% has the direction wrong.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min