24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.A textbook is reduced from £60 to £45. Work out the percentage reduction.
- 2.y is inversely proportional to x², and x is positive. When x = 2, y = 45. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of x when y = 5.
- 3.A shop sells ribbon by the metre. 2 m costs £3.00, 4 m costs £6.00, and 7 m costs £10.50. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of ribbon bought? Choose the correct verdict and reason.
- 4.A necklace is made using gold beads and silver beads in the ratio 7:3. There are 40 more gold beads than silver beads. Work out the total number of beads in the necklace.
- 5.At an animal shelter, the ratio of cats to dogs is 2:5. There are 18 more dogs than cats. Work out the number of cats.
- 6.A coach travels the 54 miles from London to Brighton in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the coach, in mph.
- 7.The manufacturing cost of a specialist lens, in pounds, is proportional to the square root of its diameter, in millimetres. A lens of diameter 9 mm costs £12 to manufacture. Construct the equation connecting cost C and diameter d, then work out the cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm.
- 8.A mortar mix is made from sand and cement in the ratio 5 : 3. Write the ratio of sand to the total mix in its simplest form.
- 9.y is inversely proportional to x, so y = k ÷ x. When x = 5, the value of y is 8. Work out the value of k.
- 10.A train travels at a constant speed of 90 km/h. Work out the speed in m/s.
- 11.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 12.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 13.Work out the value of x when 4/x = 2/5.
- 14.Write 2 m : 150 cm : 50 cm as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 15.A jug holds 3 litres of a drink that is 60% fruit juice. 1 litre of water is added to the jug. Work out the percentage of the new mixture that is fruit juice.
- 16.A model car is built at a scale of 1 : 20 compared with the real car. Work out the factor by which the surface area to be painted on the real car is bigger than the surface area of the model.
- 17.A scale model of a shipping container is built at a scale of 1 : 30, using material with the same density as the real container. The model has a mass of 400 g. Work out the mass of the real container, giving your answer in kilograms.
- 18.Write the ratio 8 : 15 in the form 1 : n.
- 19.Priya invests £750 in a savings account that pays simple interest. After 3 years, the account contains £840. Work out the annual rate of simple interest.
- 20.Noah runs 2 km in 10 minutes. Work out how long he takes to run 5 km at the same speed.
- 21.The exchange rate is £1 = €1.15. Convert £200 to euros.
- 22.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
- 23.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
- 24.A delivery driver travels 45 km in the first 30 minutes of a journey, and then a further 75 km in the next 1 hour. Work out her average speed for the whole journey, in km/h.
Answer key
- (d) 25% — Method: percentage decrease = decrease ÷ original amount × 100. Working: the reduction is £60 − £45 = £15, and 15 ÷ 60 = 0.25, so 0.25 × 100 = 25%. Answer: 25%. The distractors: 15% comes from quoting the £15 reduction as though pounds and per cent were the same thing; 33% comes from dividing the £15 by the new price £45 instead of by the original £60, which gives 33% to the nearest per cent; 75% is the new price written as a percentage of the old one, which is what is still paid rather than what has been taken off.
- (a) 6 — Since y is inversely proportional to x², y = k/x². Using x = 2, y = 45: 2² = 4, so 45 = k ÷ 4, giving k = 45 × 4 = 180. The equation is y = 180/x². When y = 5: x² = 180 ÷ 5 = 36, so x = 6, taking the positive root because the question states that x is positive. Treating the relationship as inversely proportional to x itself gives k = 45 × 2 = 90 and then x = 90 ÷ 5 = 18, a different relationship. Multiplying by y instead of dividing by it when isolating x² gives x² = 180 × 5 = 900 and x = 30, the wrong operation. Stopping at x² = 36 without taking the square root leaves 36, not the value of x. When y = 5, x = 6.
- (a) Yes — the cost per metre is £1.50 each time — Direct proportion holds if the cost per metre is the same every time. Check each pair: 3.00 ÷ 2 = 1.50, 6.00 ÷ 4 = 1.50, and 10.50 ÷ 7 = 1.50. All three give the same rate, £1.50 per metre, so the data does show direct proportion. Saying only that the cost increases as the length increases is not enough on its own — many non-proportional relationships also increase, so this reason does not prove proportion. Misreading 10.50 ÷ 7 as 1.05 by misplacing the decimal point gives a false mismatch that is not actually there. Requiring every length to be a double of another confuses a special case (doubling) with the general test, which is that the rate itself stays constant. The data does show direct proportion, at £1.50 per metre.
- (a) 100 — The difference between the parts of the ratio is 7 − 3 = 4 parts, and this is worth 40 beads. Divide to find one part: 40 ÷ 4 = 10. The total number of parts is 7 + 3 = 10, so the total number of beads is 10 × 10 = 100. (40 is just the given difference between gold and silver, not the total. 70 is the number of gold beads only, using 7 parts. 30 is the number of silver beads only, using 3 parts.)
- (b) 12 — The difference between the parts of the ratio is 5 − 2 = 3 parts, and this is worth 18. Divide to find one part: 18 ÷ 3 = 6. Cats have 2 parts: 2 × 6 = 12. (30 is the number of dogs, using 5 parts instead of 2. 6 is the value of one part — the number of cats is 2 lots of this, not just one. 9 comes from dividing 18 by 2 and stopping there, instead of dividing by the difference in parts, 3, and then multiplying by 2.)
- (d) 36 mph — First convert 1 hour 30 minutes to hours: 30 minutes is half an hour, so the time is 1.5 hours. Then divide the distance by the time: 54 ÷ 1.5 = 36 mph. Reading 1 hour 30 minutes as 1.3 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 54 ÷ 1.3 ≈ 41.54 mph. Working out 54 ÷ 30 = 1.8 divides by the number of minutes only, ignoring the hour. Working out 54 × 1.5 = 81 multiplies by the time instead of dividing. The coach's average speed is 36 mph.
- (b) £16 — Since cost is proportional to the square root of diameter, C = k√d. Using d = 9, C = 12: √9 = 3, so 12 = k × 3, giving k = 12 ÷ 3 = 4. The equation is C = 4√d. When d = 16: √16 = 4, so C = 4 × 4 = 16. Halving the new diameter instead of taking its square root gives 16 ÷ 2 = 8, and then C = 4 × 8 = 32 — halving a number is not the same as taking its square root, as √16 = 4, not 8. Multiplying k by the diameter itself instead of by its square root gives C = 4 × 16 = 64, skipping the square root altogether. Reporting √16 on its own, without multiplying by k, gives only 4, not the cost. The cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm is £16.
- (b) 5:8 — The mix has 5 parts sand and 3 parts cement, so 5 + 3 = 8 parts in total. Sand to total is 5 : 8, and since the highest common factor of 5 and 8 is 1, this is already in its simplest form. Giving 5 : 3 answers sand to cement, not sand to the total mix. Giving 3 : 8 is cement to total, the wrong part of the mix. Giving 8 : 5 has the total and the sand swapped round.
- (d) 40 — Substitute x = 5 and y = 8 into y = k ÷ x to get 8 = k ÷ 5, so k = 8 × 5 = 40. Getting 13 comes from adding the two numbers (5 + 8) instead of multiplying. Getting 1.6 comes from dividing 8 by 5 instead of multiplying. Getting 3 comes from subtracting the two numbers (8 − 5) instead of multiplying.
- (b) 25 m/s — Convert km/h to m/s by multiplying by 1000 (km to m) and dividing by 3600 (hours to seconds): 90 × 1000 ÷ 3600 = 25 m/s. Working out 90 ÷ 60 = 1.5 converts using 60, as if going from hours to minutes rather than to seconds. Working out 90 × 3.6 = 324 multiplies by 3.6 instead of dividing by it, going the wrong way between the units. Working out 90 × 1000 = 90000 converts kilometres to metres but forgets to convert hours to seconds at all. The train's speed is 25 m/s.
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (a) 4:3:1 — Convert every part to the same unit: 2 m = 200 cm, so the ratio is 200 : 150 : 50. Dividing all three parts by 50 gives 4 : 3 : 1. Writing 2 : 150 : 50 has not converted 2 m into centimetres, so the units do not match. Writing 3 : 4 : 1 has the first two parts the wrong way round. Writing 4 : 3 : 2 comes from an arithmetic slip on the last part: 50 ÷ 50 = 1, not 2.
- (c) 45% — Method: adding water changes the total volume but not the amount of fruit juice, so find the juice, find the new total volume, and write the first as a percentage of the second. Working: 3 × 0.6 = 1.8 litres of fruit juice; the new volume is 3 + 1 = 4 litres; 1.8 ÷ 4 = 0.45, which is 45%. Answer: 45%. The distractors: 60% is the strength before the water goes in, and assumes that adding water leaves the strength unchanged; 15% comes from dividing the 60% by the 4 litres of mixture instead of dividing the 1.8 litres of juice by the 4 litres; 75% is the fraction of the new mixture that came out of the original jug, 3 litres out of 4, which ignores that only 60% of that 3 litres was juice.
- (d) 400 — The area scale factor is the length scale factor squared: 20² = 400, so the real car's surface area is 400 times the model's. 20 comes from using the length scale factor itself, without squaring it. 8000 comes from cubing the length scale factor (20³), instead of squaring it — cubing is the rule for volume, not area. 40 comes from doubling the length scale factor (2 × 20), instead of squaring it.
- (c) 10,800 kg — Method: since the model and the real container are similar and made of the same material, mass scales with volume, so the mass scale factor is the length scale factor cubed. Working: 30³ = 27,000, so the real container's mass is 400 × 27,000 = 10,800,000 g, which is 10,800,000 ÷ 1,000 = 10,800 kg. Answer: 10,800 kg. 12 kg comes from using the length scale factor directly, 400 × 30 = 12,000 g, without cubing it. 360 kg comes from squaring the length scale factor instead of cubing it, 400 × 30² = 360,000 g. 10,800,000 kg comes from correctly cubing the scale factor but then forgetting to convert the mass from grams into kilograms.
- (b) 1 : 1.875 — To write a ratio in the form 1 : n, divide both parts by the first part, 8: 8 ÷ 8 = 1 and 15 ÷ 8 = 1.875, giving 1 : 1.875. Giving 1 : 0.53 divides the wrong way round, computing 8 ÷ 15 instead of 15 ÷ 8. Giving 1.875 : 1 has the two parts of the answer swapped, which is the form n : 1, not 1 : n. Giving 8 : 1.875 divides only the second part by 8, so the first part is still 8, not 1.
- (b) 4% — Method: find the total interest earned, share it equally across the number of years to find one year's interest, then write it as a percentage of the amount invested. Working: total interest = £840 − £750 = £90, so one year's interest is £90 ÷ 3 = £30, and £30 as a percentage of £750 is (£30 ÷ £750) × 100 = 4%. Answer: 4%. 12% comes from treating the total interest of £90 as if it were earned in a single year, (£90 ÷ £750) × 100 = 12%, forgetting to divide by 3 years. 0.04% comes from finding the correct decimal, £30 ÷ £750 = 0.04, but forgetting to multiply by 100 to convert it into a percentage. 112% comes from writing the final amount, £840, as a percentage of the amount invested, £750, without first subtracting the £750 to find the interest alone.
- (d) 25 minutes — Method: find the time for one kilometre, then multiply by the number of kilometres — the unitary method with a rate. Working: 10 ÷ 2 = 5 minutes per km, and 5 × 5 = 25. Answer: 25 minutes. The distractors: 20 minutes comes from multiplying the 10 minutes by 2, the distance in the given rate, instead of by the scale factor 2.5; 50 minutes comes from multiplying 10 by 5, treating the 10 minutes as the time for a single kilometre; 15 minutes comes from adding the 5 km on to the 10 minutes, adding quantities that are not the same kind.
- (b) €230.00 — Multiply the amount in pounds by the exchange rate: 200 × 1.15 = 230, so £200 = €230.00. Working out 200 + 1.15 = 201.15 treats the exchange rate as an amount to add rather than a multiplier. Working out 200 × 0.15 = 30 finds only the extra amount earned for every pound and forgets to add it back to the original £200. Working out 200 × 11.5 = 2300.00 misplaces the decimal point in the exchange rate, multiplying by 11.5 instead of 1.15. £200 converts to €230.00.
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (a) 80 km/h — Average speed = total distance ÷ total time. Total distance = 45 + 75 = 120 km. Total time = 30 minutes + 1 hour = 1.5 hours. 120 ÷ 1.5 = 80 km/h. 60 km/h comes from treating the 30 minutes as a whole hour, giving a total time of 2 hours instead of 1.5 (120 ÷ 2). 82.5 km/h comes from averaging the two separate speeds (45 ÷ 0.5 = 90 km/h and 75 ÷ 1 = 75 km/h, then (90 + 75) ÷ 2) instead of using total distance over total time. 75 km/h comes from using only the second part of the journey (75 km in 1 hour) and ignoring the first part.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min