24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.Write the ratio 2 : 1/4 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 2.Write the ratio 8 : 15 in the form 1 : n.
- 3.The ratio of Josh's savings to Mia's savings is 4:7. Mia has £39 more than Josh. Work out Josh's savings.
- 4.Two mathematically similar rectangles have lengths in the ratio 3 : 5. The area of the smaller rectangle is 27 cm². Work out the area of the larger rectangle.
- 5.Write 350 ml : 1.4 l as a ratio in its simplest form.
- 6.For the pairs x = 6, y = 15 and x = 10, y = 25, which statement is correct?
- 7.Jamal invests £600 in a savings account paying 3% simple interest per year. Work out the total amount in the account after 4 years.
- 8.A shop sells rope by the metre. 3 m costs £7.50 and 5 m costs £11.00. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of rope bought? Choose the correct verdict and reason.
- 9.A printer prints at a constant rate. The time taken to print a batch of forms is inversely proportional to the printer's speed, in pages per minute. Printing at 20 pages per minute takes 15 minutes. Work out how long the same batch takes to print at 25 pages per minute. Give your answer in minutes.
- 10.The density of a type of wood is 0.8 g/cm³. Work out the mass of a piece of this wood with a volume of 150 cm³.
- 11.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 12.Noah runs 2 km in 10 minutes. Work out how long he takes to run 5 km at the same speed.
- 13.The price of a jacket increases by 50% and then decreases by 50%. Describe the overall change from the original price.
- 14.Work out the value of x when 4/x = 2/5.
- 15.Priya is paid £58.50 for working 7.5 hours on a Saturday. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 16.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
- 17.A recipe for pastry uses flour and butter in the ratio 3:2. A baker has 180 g of butter and wants to make pastry using all of it. Work out the total mass of pastry the baker can make.
- 18.Two mathematically similar circles have radii 4 cm and 20 cm. Write the ratio of the area of the smaller circle to the area of the larger circle in its simplest form.
- 19.Write 75p : £1.50 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 20.y is directly proportional to x. When x = 4, y = 10. Work out the value of y when x = 6.
- 21.y is inversely proportional to x, so y = k ÷ x. When x = 5, the value of y is 8. Work out the value of k.
- 22.Two cars travel at constant speeds. Car A travels 150 km in 3 hours. Car B travels 180 km in 4 hours. Which car is faster, and what is its speed?
- 23.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 24.Write £3.60 : £2.40 as a ratio in its simplest form.
Answer key
- (a) 8:1 — Multiply both parts of the ratio by 4 to clear the fraction: 2 × 4 = 8 and 1/4 × 4 = 1, giving 8 : 1. Getting 1 : 8 has the two parts the wrong way round. Getting 2 : 4 comes from writing down the denominator of the fraction (4) as the second part instead of multiplying through by it. Getting 8 : 4 comes from multiplying only the first part of the ratio by 4 and leaving the second part as the fraction's denominator.
- (b) 1 : 1.875 — To write a ratio in the form 1 : n, divide both parts by the first part, 8: 8 ÷ 8 = 1 and 15 ÷ 8 = 1.875, giving 1 : 1.875. Giving 1 : 0.53 divides the wrong way round, computing 8 ÷ 15 instead of 15 ÷ 8. Giving 1.875 : 1 has the two parts of the answer swapped, which is the form n : 1, not 1 : n. Giving 8 : 1.875 divides only the second part by 8, so the first part is still 8, not 1.
- (b) £52 — Method: the difference between the two ratio numbers tells you how many parts the £39 difference represents. Working: the difference in parts is 7 − 4 = 3, and this represents £39, so one part is £39 ÷ 3 = £13. Josh's savings are 4 × £13 = £52. So Josh has £52. Distractor £91 is Mia's savings, not Josh's. Distractor £39 comes from using the given £39 difference as the final answer, without scaling it to Josh's number of parts. Distractor £13 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 4.
- (b) 75 cm² — Areas of similar shapes are in the ratio of the squares of their lengths. Squaring both parts of 3 : 5 gives an area ratio of 9 : 25, so the larger area is 25/9 of the smaller one. Working with the smaller area: 27 ÷ 9 = 3, and 3 × 25 = 75. The area of the larger rectangle is 75 cm².
- (d) 1:4 — Convert 1.4 l to millilitres: 1.4 l = 1400 ml. The ratio is 350 : 1400. Divide both parts by 350: 350 ÷ 350 = 1 and 1400 ÷ 350 = 4, giving 1 : 4. Misreading 1.4 l as 14 (moving the decimal point) gives 350 : 14, which simplifies to 25 : 1 — a very different, implausible ratio. Dividing by 175 instead of 350 gives 2 : 8, which still shares a common factor of 2, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 4 : 1, litres to millilitres the wrong way round.
- (c) They are in direct proportion, because y ÷ x = 2.5 for both pairs. — Testing direct proportion means checking that y ÷ x is the same for every pair: 15 ÷ 6 = 2.5 and 25 ÷ 10 = 2.5, so the quantities are in direct proportion. Saying they are not in proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test for proportion. Saying they are not in proportion because y − x differs also uses the wrong test — subtraction, not division. Saying they are in proportion because x × y is 90 and 250 uses multiplication, which is the test for inverse proportion, and the two products are not even equal to each other, so this option also contradicts itself.
- (c) £672 — Simple interest per year = 3% of £600 = £18. Over 4 years the interest is 18 × 4 = £72. Total in the account = £600 + £72 = £672. A student who gives just the interest, without adding it to the principal, writes £72. A student who adds only one year's interest instead of four gets £600 + £18 = £618. A student who wrongly compounds the interest each year gets 600 × 1.03⁴ = £675.31.
- (a) No — the cost per metre differs: £2.50/m vs £2.20/m — Method: divide cost by length for each pair and compare the unit rates. Working: £7.50 ÷ 3 = £2.50 per m; £11.00 ÷ 5 = £2.20 per m. The rates are different, so this is NOT direct proportion. Wrong options: 'Yes — both amounts increase' wrongly assumes any increasing relationship is proportional; 'No — because 5 m costs more in total' judges by total cost rather than the rate per metre, which is not valid reasoning on its own; 'Yes — the cost per metre is £2.50 in both cases' miscalculates the second rate (11.00 ÷ 5 is £2.20, not £2.50).
- (a) 12 — Speed × time is constant: k = 20 × 15 = 300. At 25 pages per minute, the time is 300 ÷ 25 = 12 minutes. Getting 18.75 comes from treating speed and time as directly proportional and working out 15 × 25 ÷ 20 instead of dividing k by the new speed. Getting 20 comes from adding the increase in speed (25 − 20 = 5) onto the time (15 + 5 = 20). Getting 10 comes from subtracting that same increase in speed from the time (15 − 5 = 10).
- (d) 120 g — Mass = density × volume, so 0.8 × 150 = 120 g. Working out 150 ÷ 0.8 = 187.5 divides by the density instead of multiplying, the wrong way round for finding a mass. Working out 150 × 8 = 1200 misplaces the decimal point in the density, treating 0.8 g/cm³ as 8 g/cm³. Working out 150 − 0.8 = 149.2 simply subtracts the density from the volume, which does not give a mass. The piece of wood has a mass of 120 g.
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (d) 25 minutes — Method: find the time for one kilometre, then multiply by the number of kilometres — the unitary method with a rate. Working: 10 ÷ 2 = 5 minutes per km, and 5 × 5 = 25. Answer: 25 minutes. The distractors: 20 minutes comes from multiplying the 10 minutes by 2, the distance in the given rate, instead of by the scale factor 2.5; 50 minutes comes from multiplying 10 by 5, treating the 10 minutes as the time for a single kilometre; 15 minutes comes from adding the 5 km on to the 10 minutes, adding quantities that are not the same kind.
- (c) a decrease of 25% — Method: use multipliers. An increase of 50% is × 1.5 and a decrease of 50% is × 0.5. Working: 1.5 × 0.5 = 0.75, so the final price is 75% of the original. Answer: a decrease of 25%. The distractors: no change comes from assuming +50% and −50% cancel; a decrease of 50% comes from applying only the second change; an increase of 25% has the direction wrong.
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
- (c) 450 g — Method: use the amount of butter given to find the value of one part of the ratio, then find the mass of flour, and finally add flour and butter to get the total. Working: 180 g of butter is 2 parts, so one part is 180 ÷ 2 = 90 g. The flour is 3 parts, so 3 × 90 = 270 g, and the total mass is 270 + 180 = 450 g. So the baker can make 450 g of pastry. Distractor 270 g is only the mass of flour, forgetting to add the butter back on. Distractor 300 g comes from treating the 180 g as 3 parts instead of 2, swapping which ratio number matches the butter. Distractor 540 g comes from multiplying 180 by 3 directly instead of first finding the value of one part.
- (c) 1 : 25 — The radii are in the ratio 4 : 20, which simplifies to 1 : 5. Areas scale with the square of the length ratio, so the area ratio is 1² : 5² = 1 : 25. Giving 1 : 5 uses the radius ratio without squaring it. Giving 1 : 10 doubles the radius ratio instead of squaring it. Giving 25 : 1 has the areas the right way round for larger to smaller, not smaller to larger.
- (c) 1:2 — Convert £1.50 into pence: £1.50 = 150p, so the ratio is 75 : 150. Dividing both parts by 75 gives 1 : 2. Getting 50 : 1 comes from not converting the units at all and simplifying 75 : 1.5. Getting 2 : 1 has the two parts the wrong way round. Getting 3 : 4 comes from reading 75p as 3/4 of a pound and then comparing it with £1 instead of £1.50.
- (b) 15 — Find the multiplier connecting y to x: 10 ÷ 4 = 2.5. Then apply it to the new value of x: 2.5 × 6 = 15. Working out 10 + (6 − 4) = 12 adds the change in x straight onto y instead of scaling proportionally. Working out 10 × 6 = 60 multiplies the given y-value by the new x-value directly, without finding the multiplier first. Writing 10 keeps y the same as before, not realising it must change with x. When x = 6, y = 15.
- (d) 40 — Substitute x = 5 and y = 8 into y = k ÷ x to get 8 = k ÷ 5, so k = 8 × 5 = 40. Getting 13 comes from adding the two numbers (5 + 8) instead of multiplying. Getting 1.6 comes from dividing 8 by 5 instead of multiplying. Getting 3 comes from subtracting the two numbers (8 − 5) instead of multiplying.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 3 : 2 — Convert both amounts to pence: £3.60 = 360p and £2.40 = 240p, giving the ratio 360 : 240. Divide both parts by their highest common factor, 120, to get 3 : 2. Giving 360 : 240 has not been simplified at all. Giving 2 : 3 swaps the order. Giving 36 : 24 has been divided by 10, which is a common factor but not the highest one, so it is not yet in simplest form.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min