24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.The strength of a radio signal, in units, is inversely proportional to the square of the distance from the transmitter, in km. At a distance of 2 km the signal strength is 20 units. Construct the equation connecting signal strength S and distance d, then work out the distance at which the signal strength is 5 units.
- 2.A rectangular garden has its length and width in the ratio 5:3. Given that the perimeter of the garden is 64 m, work out the width of the garden.
- 3.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 4.The cost of manufacturing a spherical container is proportional to the cube of its radius. A container of radius 3 cm costs £54 to manufacture. Construct the equation connecting cost C and radius r, then work out the cost of a container of radius 5 cm.
- 5.A factory machine produces bottles at a constant rate. In 45 minutes it produces 810 bottles. The factory needs 2,160 bottles for an order. Working at the same rate, work out how many minutes it will take to produce the order.
- 6.A force of 126 N acts on an area of 3.5 m². Work out the pressure on the area, in N/m².
- 7.Two mathematically similar tins have heights 8 cm and 12 cm. Jayden says that the volume of the larger tin is 1.5 times the volume of the smaller tin. Give a reason why Jayden is incorrect, and work out the correct volume scale factor.
- 8.Two mathematically similar cylinders have volumes 64 cm³ and 216 cm³. Work out the ratio of the height of the smaller cylinder to the height of the larger cylinder, in simplest form.
- 9.Work out the value of x when 4/x = 2/5.
- 10.A metal alloy is made from copper and tin in the ratio 7:3. Work out the mass of tin in 250 g of the alloy.
- 11.A concrete block exerts a force of 45 N on the ground through a base with an area of 0.05 m². Work out the pressure on the ground, in N/m².
- 12.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
- 13.A car travels for 3 hours at an average speed of 80 km/h and then for 1 hour at an average speed of 40 km/h. Work out the average speed for the whole journey.
- 14.Order these three values from smallest to largest: 3/8, 0.43, 41%.
- 15.Two quantities x and y are inversely proportional. When x = 2, the value of y is 15. Work out the value of y when x = 5.
- 16.Two cars travel at constant speeds. Car A travels 150 km in 3 hours. Car B travels 180 km in 4 hours. Which car is faster, and what is its speed?
- 17.y is directly proportional to x². When x = 3, y = 45. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 5.
- 18.A recipe for pastry uses flour and butter in the ratio 3:2. A baker has 180 g of butter and wants to make pastry using all of it. Work out the total mass of pastry the baker can make.
- 19.Ffion is paid £11.20 per hour. She works 6 hours on Monday and 4.5 hours on Tuesday. Work out her total pay for the two days.
- 20.Two mathematically similar circles have radii 4 cm and 20 cm. Write the ratio of the area of the smaller circle to the area of the larger circle in its simplest form.
- 21.Grace's mean mark in her maths tests rises from 70 to 84. Work out the percentage increase in her mean mark.
- 22.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
- 23.A toy manufacturer makes a model aircraft that is mathematically similar to the real aircraft, at a scale of 1 : 48. The wingspan of the model is 15 cm. Work out the wingspan of the real aircraft, giving your answer in metres.
- 24.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
Answer key
- (c) 4 km — Since signal strength is inversely proportional to the square of the distance, S = k/d². Using d = 2, S = 20: 2² = 4, so 20 = k ÷ 4, giving k = 20 × 4 = 80. The equation is S = 80/d². When S = 5: d² = 80 ÷ 5 = 16, so d = 4 (taking the positive root, since distance cannot be negative). Stopping at d² = 16 without taking the square root leaves 16, the square of the distance, not the distance itself. Treating the relationship as inversely proportional to distance itself, rather than to its square, gives k = 20 × 2 = 40 and then d = 40 ÷ 5 = 8, a different relationship. Multiplying by S instead of dividing by it when isolating d² gives d² = 80 × 5 = 400 and d = 20, the wrong operation. The distance at which the signal strength is 5 units is 4 km.
- (c) 12 m — Method: the perimeter of a rectangle is twice the sum of the length and the width, so half the perimeter is one length plus one width; split that half using the ratio. Working: half of 64 is 64 ÷ 2 = 32 m, the ratio 5:3 has 5 + 3 = 8 parts, so one part is 32 ÷ 8 = 4 m, and the width is 3 × 4 = 12 m. So the width is 12 m. Distractor 20 m is the length, 5 parts, not the width. Distractor 24 m comes from splitting the whole perimeter, 64 m, into 8 parts and multiplying by 3, forgetting to halve the perimeter first. Distractor 8 m comes from the same slip stopped one step earlier: splitting the whole perimeter into 8 parts, 64 ÷ 8 = 8, and giving that instead of the width.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (b) £250 — Since cost is proportional to the cube of the radius, C = kr³. Using r = 3, C = 54: 3³ = 27, so 54 = k × 27, giving k = 54 ÷ 27 = 2. The equation is C = 2r³. When r = 5: 5³ = 125, so C = 2 × 125 = 250. Treating the relationship as proportional to r² instead of r³ gives k = 54 ÷ 9 = 6 and then C = 6 × 25 = 150, which models area scaling, not volume scaling. Treating it as proportional to r itself gives k = 54 ÷ 3 = 18 and then C = 18 × 5 = 90. Finding k correctly from the cube but then multiplying it by the radius instead of by the cube of the radius gives 2 × 5 = 10, which applies the right constant to the wrong power of r. The cost of a container of radius 5 cm is £250.
- (b) 120 minutes — Method: find the rate in bottles per minute, then divide the order size by the rate. Working: rate = 810 ÷ 45 = 18 bottles per minute. Time = 2,160 ÷ 18 = 120 minutes. Wrong options: 1,350 minutes comes from subtracting 810 from 2,160 instead of using the rate; 48 minutes comes from dividing the order size by the original time (2,160 ÷ 45) instead of the rate; 108 minutes comes from rounding the rate to 20 bottles per minute before dividing.
- (a) 36 — Pressure = force ÷ area, so 126 ÷ 3.5 = 36 N/m². (0.03 comes from dividing the area by the force instead of the force by the area, the wrong way round. 129.5 comes from adding 126 and 3.5 instead of dividing. 441 comes from multiplying 126 by 3.5 instead of dividing.)
- (a) 3.375 — Method: the volume scale factor between similar shapes is the length scale factor cubed, not the length scale factor itself. Working: the length scale factor is 12 ÷ 8 = 1.5, and 1.5³ = 3.375. Answer: 3.375. Jayden's answer, 1.5, is only the LENGTH scale factor — he never cubed it to get the volume scale factor. 2.25 comes from squaring the length scale factor instead of cubing it, which would give the area scale factor. 4.5 comes from multiplying the length scale factor by 3 (the number of dimensions) instead of cubing it.
- (a) 2 : 3 — Simplify the volume ratio first: 64 : 216 divides by 8 to give 8 : 27. Volumes scale with the cube of the height ratio, so take the cube root of each part: the cube root of 8 is 2, and the cube root of 27 is 3, giving a height ratio of 2 : 3. Giving 3 : 2 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger. Giving 8 : 27 is the simplified volume ratio, without cube-rooting it. Giving 64 : 216 is the volume ratio before it has even been simplified.
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (b) 75 g — Method: split the total mass into the number of parts shown by the ratio, then find the mass of tin. Working: the ratio 7:3 has 7 + 3 = 10 parts, so one part is 250 ÷ 10 = 25 g, and the mass of tin is 3 × 25 = 75 g. So the alloy contains 75 g of tin. Distractor 175 g is the mass of copper, not tin. Distractor 125 g comes from splitting the alloy into two equal halves, ignoring the ratio. Distractor 25 g is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
- (b) 900 N/m² — Pressure = force ÷ area, so 45 ÷ 0.05 = 900 N/m². Working out 45 ÷ 5 = 9 misplaces the decimal point in the area, treating 0.05 m² as 5 m². Working out 45 × 0.05 = 2.25 multiplies force and area together instead of dividing. Working out 45 + 0.05 = 45.05 simply adds the two given numbers, which does not give a pressure at all. The pressure on the ground is 900 N/m².
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
- (a) 70 km/h — Method: average speed for a whole journey is the total distance divided by the total time, not the mean of the separate speeds. Working: 3 × 80 = 240 km and 1 × 40 = 40 km, giving 280 km in 3 + 1 = 4 hours, so 280 ÷ 4 = 70. Answer: 70 km/h. The distractors: 60 km/h comes from taking the mean of 80 and 40, which would only be right if equal times were spent at each speed; 280 km/h is the total distance written with a speed unit, from forgetting to divide by the total time; 80 km/h comes from quoting the speed of the longer leg as the average for the whole journey.
- (a) 3/8, 41%, 0.43 — Method: convert every value to a decimal so they can be compared on the same scale, then order them. Working: 3/8 = 0.375, 41% = 0.41, and 0.43 stays as 0.43, so from smallest to largest the decimals are 0.375, 0.41, 0.43, giving the order 3/8, 41%, 0.43. Answer: 3/8, 41%, 0.43. The order 3/8, 0.43, 41% comes from comparing 0.43 and 41% as raw digits (43 versus 41) without converting 41% into the decimal 0.41 first, wrongly placing 0.43 before 41%. The order 0.43, 41%, 3/8 comes from placing the values in completely reversed order, from largest to smallest instead of smallest to largest. The order 41%, 0.43, 3/8 comes from ordering the values by their TYPE (percentage, then decimal, then fraction) rather than by their actual size.
- (a) 6 — Method: for inverse proportion the product xy is the same for every pair, so find that product and use it to work back to the missing value. Working: xy = 2 × 15 = 30, so when x = 5 the equation 5y = 30 gives y = 30 ÷ 5 = 6. Answer: 6. The distractors: 37.5 comes from treating the pair as direct proportion and scaling y up with x, 15 × 5 ÷ 2, although in inverse proportion y falls as x rises; 30 is the constant product itself, given as a value of y rather than used to find one; 12 comes from additive thinking — x rises by 3, so 3 is taken off y — which would make the two quantities differ by a constant instead of multiplying to one.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (d) 125 — Since y is directly proportional to x², y = kx² for a constant k. Using x = 3, y = 45: 45 = k × 9, so k = 45 ÷ 9 = 5. The equation is y = 5x². When x = 5: 5² = 25, and 5 × 25 = 125, so y = 125. Reporting 5² = 25 on its own, without multiplying by the constant k, gives only the square of the new x-value, not the value of y. Treating the proportion as if y were proportional to x itself, rather than to x², gives k = 45 ÷ 3 = 15 and then y = 15 × 5 = 75, which is not this relationship. Squaring the new x-value as though squaring meant doubling it instead gives 5 × 10 = 50, not the true square. When x = 5, y = 125.
- (c) 450 g — Method: use the amount of butter given to find the value of one part of the ratio, then find the mass of flour, and finally add flour and butter to get the total. Working: 180 g of butter is 2 parts, so one part is 180 ÷ 2 = 90 g. The flour is 3 parts, so 3 × 90 = 270 g, and the total mass is 270 + 180 = 450 g. So the baker can make 450 g of pastry. Distractor 270 g is only the mass of flour, forgetting to add the butter back on. Distractor 300 g comes from treating the 180 g as 3 parts instead of 2, swapping which ratio number matches the butter. Distractor 540 g comes from multiplying 180 by 3 directly instead of first finding the value of one part.
- (d) £117.60 — Add the hours worked over the two days: 6 + 4.5 = 10.5 hours. Multiply by the rate of pay: 10.5 × £11.20 = £117.60. (£67.20 is Monday's pay only. £50.40 is Tuesday's pay only. £106.40 comes from mistakenly adding the hours as 6 + 3.5 = 9.5 — misreading Tuesday's 4.5 hours as 3.5 — and then multiplying by £11.20.)
- (c) 1 : 25 — The radii are in the ratio 4 : 20, which simplifies to 1 : 5. Areas scale with the square of the length ratio, so the area ratio is 1² : 5² = 1 : 25. Giving 1 : 5 uses the radius ratio without squaring it. Giving 1 : 10 doubles the radius ratio instead of squaring it. Giving 25 : 1 has the areas the right way round for larger to smaller, not smaller to larger.
- (a) 20% — Method: percentage increase = increase ÷ original amount × 100. Working: the increase is 84 − 70 = 14 marks, and 14 ÷ 70 = 0.2, so 0.2 × 100 = 20. Answer: an increase of 20%. The distractors: 14% comes from quoting the 14 mark increase as though marks and per cent were the same thing; 17% comes from dividing the 14 by the new mean 84 instead of by the original 70, which gives 17% to the nearest per cent; 120% is the new mean written as a percentage of the old one, which is the whole of the new mean rather than the increase.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (b) 7.2 m — Multiply the model wingspan by the scale factor: 15 × 48 = 720. This is in centimetres, and 720 cm = 7.2 m, since 1 m = 100 cm. Giving 0.31 m divides by the scale factor instead of multiplying (15 ÷ 48 ≈ 0.31), scaling the model down rather than the real aircraft up. Giving 72 m converts centimetres to metres by dividing by 10 instead of 100. Giving 0.72 m converts by dividing by 1000 instead of 100.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min