24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.Write the ratio 3/4 : 1/2 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 2.A shade of paint is made by mixing blue paint and white paint. To make 5 litres of the shade, 2 litres of blue paint is used and the rest is white paint. Write the ratio of blue paint to white paint in its simplest form.
- 3.y is directly proportional to x. When x = 7, the value of y is 21. Work out the value of x when y = 12.
- 4.The price of a jacket increases by 50% and then decreases by 50%. Describe the overall change from the original price.
- 5.A charity fun run raises money through entry fees and donations. Entry fees raise £1,260, which is 60% of the total amount raised. Work out how much money was raised through donations.
- 6.A 1.5 kg bag of pasta costs £2.85 and a 2.4 kg bag of the same pasta costs £4.32. Work out which bag gives better value for money.
- 7.y is directly proportional to x². When x = 3, y = 45. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 5.
- 8.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 9.A car travels for 3 hours at an average speed of 80 km/h and then for 1 hour at an average speed of 40 km/h. Work out the average speed for the whole journey.
- 10.The time taken for a train journey is inversely proportional to the average speed of the train. At an average speed of 60 km/h the journey takes 2 hours. Work out the time taken at an average speed of 40 km/h.
- 11.An architect builds a scale model of a staircase before construction. The model is mathematically similar to the real staircase, at a scale of 1 : 10. The model covers a floor area of 0.4 m² on the plan. Work out the floor area the real staircase will cover, giving your answer in m².
- 12.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 13.A fixed job of fitting a solar array is shared between installers, and the time taken is inversely proportional to the number of installers working on it at once. With 4 installers the job takes 18 hours. Construct the equation connecting time T and number of installers n, then work out how long it would take with 6 installers.
- 14.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 15.A recipe for 8 muffins needs 200 g of sugar. Sam wants to make 20 muffins for a bake sale, and he already has 350 g of sugar. Work out how many more grams of sugar he needs to buy.
- 16.3 builders put up a fence in 12 days. All the builders work at the same rate, so the number of days is inversely proportional to the number of builders. Work out how long 9 builders take to put up the same fence.
- 17.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
- 18.Amelia uses 2 kg of flour to bake 5 cakes. Using the same recipe, work out how many cakes she can bake with 6 kg of flour.
- 19.In a science lesson Priya has 10 litres of a solution that is 30% salt. She adds water to make a solution that is 20% salt. Work out how many litres of water she adds.
- 20.Priya is paid £58.50 for working 7.5 hours on a Saturday. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 21.A metal sample has a mass of 342.6 g and a volume of 18 cm³. Work out the density of the sample, in g/cm³, to 1 decimal place.
- 22.The exchange rate is £1 = 1.28 US dollars. Convert £350 into US dollars.
- 23.A laptop priced at £520 is first increased by 15%, and then the new price is decreased by 20%. Work out the final price of the laptop.
- 24.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
Answer key
- (b) 3:2 — Write both fractions over a common denominator of 4: 3/4 stays as 3/4, and 1/2 = 2/4. Comparing the numerators gives the ratio 3 : 2. Getting 2 : 3 swaps the two parts round. Getting 3 : 1 comes from using the numerator of the first fraction and the original numerator of the second fraction (1) without converting to a common denominator. Getting 2 : 1 comes from using only the denominators, 4 and 2, and simplifying those instead of the numerators.
- (c) 2:3 — The white paint is 5 − 2 = 3 litres. The ratio of blue paint to white paint is 2 : 3, which has no common factor, so it is already in simplest form. Getting 2 : 5 compares the blue paint to the total amount of shade instead of to the white paint. Getting 3 : 2 has the two parts the wrong way round. Getting 5 : 3 uses the total amount of shade instead of the blue paint as the first part.
- (a) 4 — Method: find the constant of proportionality from the pair given, write the equation, then substitute the new value of y and solve. Working: k = 21 ÷ 7 = 3, so y = 3x; putting y = 12 gives 12 = 3x, and x = 12 ÷ 3 = 4. Answer: 4. The distractors: 36 comes from multiplying by the constant instead of dividing by it, 12 × 3, which is the proportion set up upside down; 84 comes from multiplying 12 by the 7 from the first pair, using a value of x as though it were the constant; 9 comes from working out 12 − 3, treating the equation as y = x + 3 rather than y = 3x.
- (c) a decrease of 25% — Method: use multipliers. An increase of 50% is × 1.5 and a decrease of 50% is × 0.5. Working: 1.5 × 0.5 = 0.75, so the final price is 75% of the original. Answer: a decrease of 25%. The distractors: no change comes from assuming +50% and −50% cancel; a decrease of 50% comes from applying only the second change; an increase of 25% has the direction wrong.
- (c) £840 — Method: find the total amount raised using the reverse percentage, then subtract the entry fees to find the donations. Working: £1,260 is 60% of the total, so the total is £1,260 ÷ 0.6, and subtracting the entry fees from this total leaves £840 raised through donations. Answer: £840. £2,100 comes from correctly finding the total amount raised but then forgetting to subtract the entry fees, giving the total instead of the donations alone. £504 comes from working out 40% of the entry fees themselves, £1,260 × 0.4 = £504, instead of first finding the total amount raised. £1,890 comes from treating £1,260 as 40% of the total instead of 60%, dividing by 0.4 to get a total of £3,150, and then subtracting the entry fees from that incorrect total.
- (b) The 2.4 kg bag, since it costs £1.80 per kg compared with £1.90 per kg for the 1.5 kg bag. — To compare value for money, work out the cost per kilogram for each bag. 1.5 kg bag: £2.85 ÷ 1.5 = £1.90 per kg. 2.4 kg bag: £4.32 ÷ 2.4 = £1.80 per kg. Since £1.80 is less than £1.90, the 2.4 kg bag gives better value. The option comparing £2.85 with £4.32 directly is wrong because it compares the total prices, not the price per kilogram — a bigger bag naturally costs more in total even if it is better value. The option that names the 1.5 kg bag with £1.80 per kg and the 2.4 kg bag with £1.90 per kg has the correct unit prices but has swapped which bag they belong to. The option giving £1.19 per kg and £2.88 per kg comes from dividing each price by the wrong bag's mass (£2.85 ÷ 2.4 and £4.32 ÷ 1.5).
- (d) 125 — Since y is directly proportional to x², y = kx² for a constant k. Using x = 3, y = 45: 45 = k × 9, so k = 45 ÷ 9 = 5. The equation is y = 5x². When x = 5: 5² = 25, and 5 × 25 = 125, so y = 125. Reporting 5² = 25 on its own, without multiplying by the constant k, gives only the square of the new x-value, not the value of y. Treating the proportion as if y were proportional to x itself, rather than to x², gives k = 45 ÷ 3 = 15 and then y = 15 × 5 = 75, which is not this relationship. Squaring the new x-value as though squaring meant doubling it instead gives 5 × 10 = 50, not the true square. When x = 5, y = 125.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 70 km/h — Method: average speed for a whole journey is the total distance divided by the total time, not the mean of the separate speeds. Working: 3 × 80 = 240 km and 1 × 40 = 40 km, giving 280 km in 3 + 1 = 4 hours, so 280 ÷ 4 = 70. Answer: 70 km/h. The distractors: 60 km/h comes from taking the mean of 80 and 40, which would only be right if equal times were spent at each speed; 280 km/h is the total distance written with a speed unit, from forgetting to divide by the total time; 80 km/h comes from quoting the speed of the longer leg as the average for the whole journey.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (a) 40 m² — A scale of 1 : 10 is a length scale factor of 10 from model to real. Areas scale with the square of the length scale factor: 10² = 100. 0.4 × 100 = 40, so the real staircase covers 40 m². Giving 4 m² uses the length scale factor, 10, without squaring it (0.4 × 10 = 4). Giving 0.04 m² divides by the scale factor instead of multiplying by its square (0.4 ÷ 10 = 0.04). Giving 400 m² cubes the scale factor, 10³ = 1000, as if area scaled like a volume (0.4 × 1000 = 400).
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (d) 12 hours — Since time is inversely proportional to the number of installers, T = k/n. Using n = 4, T = 18: 18 = k ÷ 4, so k = 18 × 4 = 72. The equation is T = 72/n. When n = 6: T = 72 ÷ 6 = 12. Using the original number of installers instead of the new one gives T = 72 ÷ 4 = 18, the wrong value substituted. Treating more installers as needing more time, as if T were directly proportional to n, gives k = 18 ÷ 4 = 4.5 and then T = 4.5 × 6 = 27, the opposite relationship to the one described. Stopping at k = 72 and reporting it gives the time the job would take a single installer working alone — the constant still has to be divided by the new number of installers before it answers the question asked. With 6 installers, the job takes 12 hours.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (a) 4 days — Method: the fence is a fixed amount of work, so builders × days is constant; find that product and divide it by the new number of builders. Working: 3 × 12 = 36 builder-days of work, so with 9 builders the time is 36 ÷ 9 = 4 days. Answer: 4 days. The distractors: 6 days comes from halving the 12 days because there are more builders, rather than dividing by the factor of 3 by which the workforce has grown; 36 days is the constant product of builders and days, given as a number of days instead of being shared between the builders; 9 days comes from taking 3 days off the 12, treating three extra builders as three fewer days, which is additive rather than proportional.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (b) 5 litres — Method: adding water changes the total volume but adds no salt, so work out the volume of salt, then the total volume that makes that salt 20% of the mixture, then the extra water. Working: 30% of 10 litres is 0.3 × 10 = 3 litres of salt. For the same 3 litres to be 20% of the new mixture, the new total volume is 3 ÷ 0.2 = 15 litres. The water added is the extra volume, 15 − 10 = 5 litres. Answer: 5 litres. The distractors: 3 litres is the volume of salt in the solution, which is the first step and not what the question asks for; 15 litres is the total volume of the new mixture, which counts the 10 litres already in the container as water that was poured in; 2 litres comes from taking 20% of the original 10 litres, applying the new percentage to the old volume instead of to the new one.
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
- (b) 19.0 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 342.6 ÷ 18 = 19.0333…, which rounds to 19.0 g/cm³ (1 d.p.). 6166.8 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (342.6 × 18). 324.6 g/cm³ comes from subtracting the volume from the mass (342.6 − 18) instead of dividing. 0.1 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (18 ÷ 342.6 = 0.0525…, rounded to 1 d.p.).
- (c) 448.00 US dollars — Method: multiply the amount in pounds by the exchange rate. Working: £350 × 1.28 = 448.00 US dollars. Wrong options: 273.44 US dollars comes from dividing by the rate instead of multiplying (350 ÷ 1.28); 351.28 US dollars comes from adding the rate to the amount instead of multiplying; 4,480.00 US dollars comes from a decimal-point slip, using 12.8 instead of 1.28.
- (c) £478.40 — Method: apply the percentage increase, then apply the percentage decrease to the new price. Working: after the increase, the laptop costs £520 × 1.15. Multiplying this result by 0.80 gives the final price, £478.40. Answer: £478.40. £494 comes from combining the two percentages into a single net change (15% − 20% = −5%) and applying it directly, £520 × 0.95 = £494, instead of applying the two changes one after the other. £416 comes from applying only the 20% decrease to the original price, £520 × 0.80 = £416, forgetting the increase entirely. £598 comes from applying only the 15% increase and stopping there, forgetting to apply the decrease at all.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min