24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.y is inversely proportional to x². When x = 2, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 4.
- 2.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 3.Write the ratio 5 : 8 in the form 1 : n.
- 4.A 1.5 kg bag of pasta costs £2.85 and a 2.4 kg bag of the same pasta costs £4.32. Work out which bag gives better value for money.
- 5.The ratio of Josh's savings to Mia's savings is 4:7. Mia has £39 more than Josh. Work out Josh's savings.
- 6.A journey takes 4 hours at an average speed of 60 km/h. The time taken is inversely proportional to the average speed. Work out how long the same journey takes at an average speed of 80 km/h.
- 7.Grace's mean mark in her maths tests rises from 70 to 84. Work out the percentage increase in her mean mark.
- 8.A factory machine produces bottles at a constant rate. In 45 minutes it produces 810 bottles. The factory needs 2,160 bottles for an order. Working at the same rate, work out how many minutes it will take to produce the order.
- 9.Write £3.60 : £2.40 as a ratio in its simplest form.
- 10.A charity collects donations from adults and children in the ratio 5:2. Altogether, £238 is collected. Work out how much more the adults donate than the children.
- 11.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
- 12.A metal sample has a mass of 342.6 g and a volume of 18 cm³. Work out the density of the sample, in g/cm³, to 1 decimal place.
- 13.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 14.A rectangular garden has its length and width in the ratio 5:3. Given that the perimeter of the garden is 64 m, work out the width of the garden.
- 15.The number of members of a running club increases from 45 to 54. Work out the percentage increase.
- 16.Two mathematically similar triangular flags have areas in the ratio 4 : 25. The height of the smaller flag is 6 cm. Work out the height of the larger flag.
- 17.A company's turnover this year is £180,000. Last year's turnover was £120,000. Write down this year's turnover as a percentage of last year's turnover.
- 18.The price of a share falls by 10% on Monday and then rises by 10% on Tuesday. Work out the overall percentage change from Monday's starting price.
- 19.The price of a games console is reduced by 10%. In a later sale the reduced price is reduced by 10% again. Work out the overall percentage decrease.
- 20.The time taken for a train journey is inversely proportional to the average speed of the train. At an average speed of 60 km/h the journey takes 2 hours. Work out the time taken at an average speed of 40 km/h.
- 21.A recipe for 8 muffins needs 200 g of sugar. Sam wants to make 20 muffins for a bake sale, and he already has 350 g of sugar. Work out how many more grams of sugar he needs to buy.
- 22.An architect builds a scale model of a staircase before construction. The model is mathematically similar to the real staircase, at a scale of 1 : 10. The model covers a floor area of 0.4 m² on the plan. Work out the floor area the real staircase will cover, giving your answer in m².
- 23.y is directly proportional to x. When x = 7, the value of y is 21. Work out the value of x when y = 12.
- 24.A furniture maker builds two mathematically similar bookcases. The smaller bookcase is 40 cm tall and uses 2 m² of wood. The larger bookcase is 60 cm tall. Work out the area of wood needed for the larger bookcase, giving your answer in m².
Answer key
- (a) 2 — Since y is inversely proportional to x², y = k/x². Using x = 2, y = 8: 2² = 4, so 8 = k ÷ 4, giving k = 8 × 4 = 32. The equation is y = 32/x². When x = 4: 4² = 16, so y = 32 ÷ 16 = 2. Treating the relationship as inversely proportional to x itself, rather than to x², gives k = 8 × 2 = 16 and then y = 16 ÷ 4 = 4, a different relationship. Using x instead of x² in the new calculation gives y = 32 ÷ 4 = 8, skipping the square. Multiplying by x² instead of dividing by it gives y = 32 × 16 = 512, the wrong operation for an inverse relationship. When x = 4, y = 2.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (b) 1:1.6 — To write 5 : 8 in the form 1 : n, divide both parts by 5, the first number, so that it becomes 1: 5 ÷ 5 = 1 and 8 ÷ 5 = 1.6, giving 1 : 1.6. Dividing both parts by 8 instead gives 0.6 : 1 (5 ÷ 8 = 0.625, rounded to 0.6) — the first part is no longer 1, so this is not in the required form. Dividing 5 by 8 but writing the result after the 1 gives 1 : 0.6, which divides in the wrong direction: n must come from 8 ÷ 5, not 5 ÷ 8. A slip in the division 8 ÷ 5, rounding it to 1.5 instead of the correct 1.6, gives 1 : 1.5.
- (b) The 2.4 kg bag, since it costs £1.80 per kg compared with £1.90 per kg for the 1.5 kg bag. — To compare value for money, work out the cost per kilogram for each bag. 1.5 kg bag: £2.85 ÷ 1.5 = £1.90 per kg. 2.4 kg bag: £4.32 ÷ 2.4 = £1.80 per kg. Since £1.80 is less than £1.90, the 2.4 kg bag gives better value. The option comparing £2.85 with £4.32 directly is wrong because it compares the total prices, not the price per kilogram — a bigger bag naturally costs more in total even if it is better value. The option that names the 1.5 kg bag with £1.80 per kg and the 2.4 kg bag with £1.90 per kg has the correct unit prices but has swapped which bag they belong to. The option giving £1.19 per kg and £2.88 per kg comes from dividing each price by the wrong bag's mass (£2.85 ÷ 2.4 and £4.32 ÷ 1.5).
- (b) £52 — Method: the difference between the two ratio numbers tells you how many parts the £39 difference represents. Working: the difference in parts is 7 − 4 = 3, and this represents £39, so one part is £39 ÷ 3 = £13. Josh's savings are 4 × £13 = £52. So Josh has £52. Distractor £91 is Mia's savings, not Josh's. Distractor £39 comes from using the given £39 difference as the final answer, without scaling it to Josh's number of parts. Distractor £13 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 4.
- (c) 3 hours — Method: in inverse proportion the product of the two quantities is constant, and here that product is the distance. Working: 60 × 4 = 240 km, so at 80 km/h the time is 240 ÷ 80 = 3. Answer: 3 hours. The distractors: 5 hours 20 minutes comes from treating the relationship as direct, working out 4 × 80 ÷ 60; 2 hours 40 minutes comes from cutting the time by the fraction the speed rose by — the speed went up by one third, so the time was cut by one third — which is not how inverse proportion works; 4 hours comes from dividing the 240 km by the original speed of 60 km/h again instead of by the new speed.
- (a) 20% — Method: percentage increase = increase ÷ original amount × 100. Working: the increase is 84 − 70 = 14 marks, and 14 ÷ 70 = 0.2, so 0.2 × 100 = 20. Answer: an increase of 20%. The distractors: 14% comes from quoting the 14 mark increase as though marks and per cent were the same thing; 17% comes from dividing the 14 by the new mean 84 instead of by the original 70, which gives 17% to the nearest per cent; 120% is the new mean written as a percentage of the old one, which is the whole of the new mean rather than the increase.
- (b) 120 minutes — Method: find the rate in bottles per minute, then divide the order size by the rate. Working: rate = 810 ÷ 45 = 18 bottles per minute. Time = 2,160 ÷ 18 = 120 minutes. Wrong options: 1,350 minutes comes from subtracting 810 from 2,160 instead of using the rate; 48 minutes comes from dividing the order size by the original time (2,160 ÷ 45) instead of the rate; 108 minutes comes from rounding the rate to 20 bottles per minute before dividing.
- (d) 3 : 2 — Convert both amounts to pence: £3.60 = 360p and £2.40 = 240p, giving the ratio 360 : 240. Divide both parts by their highest common factor, 120, to get 3 : 2. Giving 360 : 240 has not been simplified at all. Giving 2 : 3 swaps the order. Giving 36 : 24 has been divided by 10, which is a common factor but not the highest one, so it is not yet in simplest form.
- (a) £102 — Method: find the value of one part of the ratio, then work out each group's share before comparing them. Working: the ratio 5:2 has 5 + 2 = 7 parts, so one part is £238 ÷ 7 = £34. Adults donate 5 × £34 = £170 and children donate 2 × £34 = £68, so adults donate £170 − £68 = £102 more than children. So the difference is £102. Distractor £68 is only the children's donation, without finding the difference. Distractor £170 is only the adults' donation, without finding the difference. Distractor £136 comes from doubling the children's donation instead of subtracting it from the adults' donation.
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
- (b) 19.0 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 342.6 ÷ 18 = 19.0333…, which rounds to 19.0 g/cm³ (1 d.p.). 6166.8 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (342.6 × 18). 324.6 g/cm³ comes from subtracting the volume from the mass (342.6 − 18) instead of dividing. 0.1 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (18 ÷ 342.6 = 0.0525…, rounded to 1 d.p.).
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 12 m — Method: the perimeter of a rectangle is twice the sum of the length and the width, so half the perimeter is one length plus one width; split that half using the ratio. Working: half of 64 is 64 ÷ 2 = 32 m, the ratio 5:3 has 5 + 3 = 8 parts, so one part is 32 ÷ 8 = 4 m, and the width is 3 × 4 = 12 m. So the width is 12 m. Distractor 20 m is the length, 5 parts, not the width. Distractor 24 m comes from splitting the whole perimeter, 64 m, into 8 parts and multiplying by 3, forgetting to halve the perimeter first. Distractor 8 m comes from the same slip stopped one step earlier: splitting the whole perimeter into 8 parts, 64 ÷ 8 = 8, and giving that instead of the width.
- (c) 20% — Method: percentage increase = (increase ÷ original) × 100. Working: the increase is 54 − 45 = 9, and 9 ÷ 45 = 0.2, so the percentage increase is 0.2 × 100 = 20. Answer: 20%. The distractors: 9% comes from writing the actual increase as a percentage; 16.7% comes from dividing by the new value 54 instead of the original 45; 120% is the multiplier 1.2 written as a change rather than the change itself.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (c) 150% — Percentage = (180,000 ÷ 120,000) × 100 = 150%.
- (b) −1% — Method: write each change as a multiplier and multiply them. A 10% fall is × 0.9 and a 10% rise is × 1.1. Working: 0.9 × 1.1 = 0.99, so the final price is 99% of the original, which is 1% less. Answer: an overall change of −1%. The distractors: 0% comes from assuming a 10% fall and a 10% rise cancel — they do not, because the rise is 10% of a smaller amount; +1% has the size right but the sign wrong, from reading the multiplier 0.99 as 1% above 1 instead of 1% below it; −2% comes from finding the 1% fall and then counting it once for each of the two changes.
- (d) 19% — Method: write each decrease as a multiplier, multiply the multipliers, then compare the result with 100%. Working: a 10% decrease is a multiplier of 0.9, so the two reductions together give 0.9 × 0.9 = 0.81; the final price is 81% of the original, so the price has fallen by 100% − 81% = 19%. Answer: an overall decrease of 19%. The distractors: 20% comes from adding the two reductions, 10% + 10%, which charges the second 10% against the original price instead of against the already reduced price; 21% comes from using the increase multiplier by mistake, since 1.1 × 1.1 = 1.21, and reading that 21% as a decrease; 81% is the percentage of the original price still being paid, not the percentage taken off.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (a) 40 m² — A scale of 1 : 10 is a length scale factor of 10 from model to real. Areas scale with the square of the length scale factor: 10² = 100. 0.4 × 100 = 40, so the real staircase covers 40 m². Giving 4 m² uses the length scale factor, 10, without squaring it (0.4 × 10 = 4). Giving 0.04 m² divides by the scale factor instead of multiplying by its square (0.4 ÷ 10 = 0.04). Giving 400 m² cubes the scale factor, 10³ = 1000, as if area scaled like a volume (0.4 × 1000 = 400).
- (a) 4 — Method: find the constant of proportionality from the pair given, write the equation, then substitute the new value of y and solve. Working: k = 21 ÷ 7 = 3, so y = 3x; putting y = 12 gives 12 = 3x, and x = 12 ÷ 3 = 4. Answer: 4. The distractors: 36 comes from multiplying by the constant instead of dividing by it, 12 × 3, which is the proportion set up upside down; 84 comes from multiplying 12 by the 7 from the first pair, using a value of x as though it were the constant; 9 comes from working out 12 − 3, treating the equation as y = x + 3 rather than y = 3x.
- (b) 4.5 m² — The height ratio is 40 : 60, which simplifies to 2 : 3, so the larger bookcase is 1.5 times as tall as the smaller one. Areas scale with the square of the length scale factor, so the wood needed scales by 1.5² = 2.25. 2 × 2.25 = 4.5, so the larger bookcase needs 4.5 m² of wood. Giving 3 m² uses the length scale factor, 1.5, without squaring it (2 × 1.5 = 3). Giving 6.75 m² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if wood coverage were a volume (2 × 3.375 = 6.75). Giving 2.25 m² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller bookcase's wood area of 2 m².
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min