24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.A car is bought for £17,500. Its value decreases by 12% in the first year, and by a further 10% of its reduced value in the second year. Work out the value of the car at the end of the second year, giving your answer to the nearest pound.
- 2.A concrete block exerts a force of 45 N on the ground through a base with an area of 0.05 m². Work out the pressure on the ground, in N/m².
- 3.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 4.A rectangular garden has its length and width in the ratio 5:3. Given that the perimeter of the garden is 64 m, work out the width of the garden.
- 5.A model car is built at a scale of 1 : 20 compared with the real car. Work out the factor by which the surface area to be painted on the real car is bigger than the surface area of the model.
- 6.Work out the value of x when 4/x = 2/5.
- 7.Write 75p : £1.50 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 8.The number of tickets a group can afford is inversely proportional to the price per ticket. At £4 per ticket, the group can afford 12 tickets. Work out how many tickets the group can afford at £6 per ticket.
- 9.The density of a type of wood is 0.8 g/cm³. Work out the mass of a piece of this wood with a volume of 150 cm³.
- 10.Write the ratio 3/4 : 1/2 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 11.A charity fun run raises money through entry fees and donations. Entry fees raise £1,260, which is 60% of the total amount raised. Work out how much money was raised through donations.
- 12.A printer prints at a constant rate. The time taken to print a batch of forms is inversely proportional to the printer's speed, in pages per minute. Printing at 20 pages per minute takes 15 minutes. Work out how long the same batch takes to print at 25 pages per minute. Give your answer in minutes.
- 13.Write the ratio 8 : 15 in the form 1 : n.
- 14.6 identical printers can print a batch of exam papers in 40 minutes, all working at the same rate. Working at the same rate, work out how many minutes 4 of these printers would take to print the same batch.
- 15.An amount of money is shared in the ratio 1:2:3. The largest share is £90 more than the smallest share. Work out the total amount that was shared.
- 16.There are 400 students at a school. 25% of them have a brother, 40% have a sister and 15% have both a brother and a sister. Work out how many of the students have neither a brother nor a sister.
- 17.A jug holds 3 litres of a drink that is 60% fruit juice. 1 litre of water is added to the jug. Work out the percentage of the new mixture that is fruit juice.
- 18.y is directly proportional to x². When x = 3, y = 45. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 5.
- 19.y is directly proportional to √x. When x = 4, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 9.
- 20.A sculptor makes two mathematically similar statues. The smaller statue is 20 cm tall and 80 ml of varnish covers its surface. The larger statue is 50 cm tall. Work out how much varnish is needed to cover the surface of the larger statue.
- 21.A fixed job of fitting a solar array is shared between installers, and the time taken is inversely proportional to the number of installers working on it at once. With 4 installers the job takes 18 hours. Construct the equation connecting time T and number of installers n, then work out how long it would take with 6 installers.
- 22.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 23.Two mathematically similar rectangles have widths 5 cm and 10 cm. The perimeter of the smaller rectangle is 18 cm. Work out the perimeter of the larger rectangle.
- 24.For the pairs x = 6, y = 15 and x = 10, y = 25, which statement is correct?
Answer key
- (b) £13,860 — Method: apply the first year's percentage decrease, then apply the second year's percentage decrease to the new value. Working: after the first year, the car is worth £17,500 × 0.88. Multiplying this result by 0.90 gives the value at the end of the second year, £13,860. Answer: £13,860. £13,650 comes from adding the two percentages together (12% + 10% = 22%) and applying a single 22% decrease, £17,500 × 0.78 = £13,650, instead of applying the decreases one after the other. £15,750 comes from applying only the second year's 10% decrease to the original price, forgetting the first year's decrease entirely, £17,500 × 0.90 = £15,750. £15,400 comes from applying only the first year's 12% decrease and stopping there, forgetting to apply the second year's decrease at all.
- (b) 900 N/m² — Pressure = force ÷ area, so 45 ÷ 0.05 = 900 N/m². Working out 45 ÷ 5 = 9 misplaces the decimal point in the area, treating 0.05 m² as 5 m². Working out 45 × 0.05 = 2.25 multiplies force and area together instead of dividing. Working out 45 + 0.05 = 45.05 simply adds the two given numbers, which does not give a pressure at all. The pressure on the ground is 900 N/m².
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 12 m — Method: the perimeter of a rectangle is twice the sum of the length and the width, so half the perimeter is one length plus one width; split that half using the ratio. Working: half of 64 is 64 ÷ 2 = 32 m, the ratio 5:3 has 5 + 3 = 8 parts, so one part is 32 ÷ 8 = 4 m, and the width is 3 × 4 = 12 m. So the width is 12 m. Distractor 20 m is the length, 5 parts, not the width. Distractor 24 m comes from splitting the whole perimeter, 64 m, into 8 parts and multiplying by 3, forgetting to halve the perimeter first. Distractor 8 m comes from the same slip stopped one step earlier: splitting the whole perimeter into 8 parts, 64 ÷ 8 = 8, and giving that instead of the width.
- (d) 400 — The area scale factor is the length scale factor squared: 20² = 400, so the real car's surface area is 400 times the model's. 20 comes from using the length scale factor itself, without squaring it. 8000 comes from cubing the length scale factor (20³), instead of squaring it — cubing is the rule for volume, not area. 40 comes from doubling the length scale factor (2 × 20), instead of squaring it.
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (c) 1:2 — Convert £1.50 into pence: £1.50 = 150p, so the ratio is 75 : 150. Dividing both parts by 75 gives 1 : 2. Getting 50 : 1 comes from not converting the units at all and simplifying 75 : 1.5. Getting 2 : 1 has the two parts the wrong way round. Getting 3 : 4 comes from reading 75p as 3/4 of a pound and then comparing it with £1 instead of £1.50.
- (d) 8 — The product of price and number of tickets is constant: k = 4 × 12 = 48. At £6 per ticket, the number of tickets is 48 ÷ 6 = 8. Getting 18 comes from treating price and tickets as directly proportional and working out 12 × 6 ÷ 4 instead of dividing k by the new price. Getting 12 assumes the number of tickets does not change when the price changes. Getting 6 comes from writing down the new price instead of working out the number of tickets.
- (d) 120 g — Mass = density × volume, so 0.8 × 150 = 120 g. Working out 150 ÷ 0.8 = 187.5 divides by the density instead of multiplying, the wrong way round for finding a mass. Working out 150 × 8 = 1200 misplaces the decimal point in the density, treating 0.8 g/cm³ as 8 g/cm³. Working out 150 − 0.8 = 149.2 simply subtracts the density from the volume, which does not give a mass. The piece of wood has a mass of 120 g.
- (b) 3:2 — Write both fractions over a common denominator of 4: 3/4 stays as 3/4, and 1/2 = 2/4. Comparing the numerators gives the ratio 3 : 2. Getting 2 : 3 swaps the two parts round. Getting 3 : 1 comes from using the numerator of the first fraction and the original numerator of the second fraction (1) without converting to a common denominator. Getting 2 : 1 comes from using only the denominators, 4 and 2, and simplifying those instead of the numerators.
- (c) £840 — Method: find the total amount raised using the reverse percentage, then subtract the entry fees to find the donations. Working: £1,260 is 60% of the total, so the total is £1,260 ÷ 0.6, and subtracting the entry fees from this total leaves £840 raised through donations. Answer: £840. £2,100 comes from correctly finding the total amount raised but then forgetting to subtract the entry fees, giving the total instead of the donations alone. £504 comes from working out 40% of the entry fees themselves, £1,260 × 0.4 = £504, instead of first finding the total amount raised. £1,890 comes from treating £1,260 as 40% of the total instead of 60%, dividing by 0.4 to get a total of £3,150, and then subtracting the entry fees from that incorrect total.
- (a) 12 — Speed × time is constant: k = 20 × 15 = 300. At 25 pages per minute, the time is 300 ÷ 25 = 12 minutes. Getting 18.75 comes from treating speed and time as directly proportional and working out 15 × 25 ÷ 20 instead of dividing k by the new speed. Getting 20 comes from adding the increase in speed (25 − 20 = 5) onto the time (15 + 5 = 20). Getting 10 comes from subtracting that same increase in speed from the time (15 − 5 = 10).
- (b) 1 : 1.875 — To write a ratio in the form 1 : n, divide both parts by the first part, 8: 8 ÷ 8 = 1 and 15 ÷ 8 = 1.875, giving 1 : 1.875. Giving 1 : 0.53 divides the wrong way round, computing 8 ÷ 15 instead of 15 ÷ 8. Giving 1.875 : 1 has the two parts of the answer swapped, which is the form n : 1, not 1 : n. Giving 8 : 1.875 divides only the second part by 8, so the first part is still 8, not 1.
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
- (d) £270 — Method: the £90 is a difference between two shares, so turn it into a number of parts before finding the value of one part. Working: the largest share is 3 parts and the smallest is 1 part, so the difference is 3 − 1 = 2 parts and 2 parts are worth £90; one part = £90 ÷ 2 = £45; the whole amount is 1 + 2 + 3 = 6 parts, so 6 × £45 = £270. Answer: £270. The distractors: £540 comes from treating the £90 as the value of one part and multiplying it by the 6 parts; £180 comes from finding the £45 correctly but adding only the 1-part and 3-part shares and forgetting the middle share; £135 comes from multiplying £45 by 3 and giving the largest share instead of the total.
- (c) 200 students — Method: find the percentage who have a brother or a sister, taking care that the students with both are not counted twice, then take that percentage from 100% and apply the result to the 400 students. Working: 25% + 40% = 65%, but the 15% with both has been counted in each of those figures, so 65% − 15% = 50% have a brother or a sister; that leaves 100% − 50% = 50%, and 50% of 400 = 200. Answer: 200 students. The distractors: 260 students is 65% of 400, the number with a brother or a sister when the 15% overlap is counted twice; 140 students comes from taking that same uncorrected 65% away from the 400; 300 students comes from subtracting only the 25% with a brother and ignoring the sisters altogether.
- (c) 45% — Method: adding water changes the total volume but not the amount of fruit juice, so find the juice, find the new total volume, and write the first as a percentage of the second. Working: 3 × 0.6 = 1.8 litres of fruit juice; the new volume is 3 + 1 = 4 litres; 1.8 ÷ 4 = 0.45, which is 45%. Answer: 45%. The distractors: 60% is the strength before the water goes in, and assumes that adding water leaves the strength unchanged; 15% comes from dividing the 60% by the 4 litres of mixture instead of dividing the 1.8 litres of juice by the 4 litres; 75% is the fraction of the new mixture that came out of the original jug, 3 litres out of 4, which ignores that only 60% of that 3 litres was juice.
- (d) 125 — Since y is directly proportional to x², y = kx² for a constant k. Using x = 3, y = 45: 45 = k × 9, so k = 45 ÷ 9 = 5. The equation is y = 5x². When x = 5: 5² = 25, and 5 × 25 = 125, so y = 125. Reporting 5² = 25 on its own, without multiplying by the constant k, gives only the square of the new x-value, not the value of y. Treating the proportion as if y were proportional to x itself, rather than to x², gives k = 45 ÷ 3 = 15 and then y = 15 × 5 = 75, which is not this relationship. Squaring the new x-value as though squaring meant doubling it instead gives 5 × 10 = 50, not the true square. When x = 5, y = 125.
- (b) 12 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 4, y = 8: √4 = 2, so 8 = k × 2, giving k = 8 ÷ 2 = 4. The equation is y = 4√x. When x = 9: √9 = 3, so y = 4 × 3 = 12. Treating the relationship as if y were proportional to x itself, rather than to √x, gives k = 8 ÷ 4 = 2 and then y = 2 × 9 = 18, which is a different relationship. Multiplying k by the new x-value instead of by its square root gives y = 4 × 9 = 36, skipping the square root altogether. Reporting √9 on its own, without multiplying by k, gives only 3, not the value of y. When x = 9, y = 12.
- (d) 500 ml — Varnish covers a surface, so the amount needed scales with the area scale factor, which is the square of the length scale factor. The length scale factor is 50 ÷ 20 = 2.5, so the area scale factor is 2.5 × 2.5 = 6.25. The varnish needed for the larger statue is 80 × 6.25 = 500 ml. Using 2.5 on its own would scale a length, not a surface.
- (d) 12 hours — Since time is inversely proportional to the number of installers, T = k/n. Using n = 4, T = 18: 18 = k ÷ 4, so k = 18 × 4 = 72. The equation is T = 72/n. When n = 6: T = 72 ÷ 6 = 12. Using the original number of installers instead of the new one gives T = 72 ÷ 4 = 18, the wrong value substituted. Treating more installers as needing more time, as if T were directly proportional to n, gives k = 18 ÷ 4 = 4.5 and then T = 4.5 × 6 = 27, the opposite relationship to the one described. Stopping at k = 72 and reporting it gives the time the job would take a single installer working alone — the constant still has to be divided by the new number of installers before it answers the question asked. With 6 installers, the job takes 12 hours.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (c) 36 cm — A perimeter is built from lengths, so it is multiplied by the length scale factor and not by the square of it. The scale factor from the smaller rectangle to the larger one is 10 ÷ 5 = 2. The larger perimeter is therefore 18 × 2 = 36 cm.
- (c) They are in direct proportion, because y ÷ x = 2.5 for both pairs. — Testing direct proportion means checking that y ÷ x is the same for every pair: 15 ÷ 6 = 2.5 and 25 ÷ 10 = 2.5, so the quantities are in direct proportion. Saying they are not in proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test for proportion. Saying they are not in proportion because y − x differs also uses the wrong test — subtraction, not division. Saying they are in proportion because x × y is 90 and 250 uses multiplication, which is the test for inverse proportion, and the two products are not even equal to each other, so this option also contradicts itself.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min