24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.Two cars travel at constant speeds. Car A travels 150 km in 3 hours. Car B travels 180 km in 4 hours. Which car is faster, and what is its speed?
- 2.A force of 126 N acts on an area of 3.5 m². Work out the pressure on the area, in N/m².
- 3.Tap A fills a swimming pool in 6 hours. Tap B pours water twice as fast as tap A. The time taken to fill the pool is inversely proportional to the rate of flow. Work out how long tap B takes to fill the pool.
- 4.Maya is paid £105.30 for working 9 hours. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 5.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 6.The ratio of Josh's savings to Mia's savings is 4:7. Mia has £39 more than Josh. Work out Josh's savings.
- 7.A metal sample has a mass of 342.6 g and a volume of 18 cm³. Work out the density of the sample, in g/cm³, to 1 decimal place.
- 8.Order these three values from smallest to largest: 3/8, 0.43, 41%.
- 9.Priya invests £750 in a savings account that pays simple interest. After 3 years, the account contains £840. Work out the annual rate of simple interest.
- 10.An architect builds a scale model of a staircase before construction. The model is mathematically similar to the real staircase, at a scale of 1 : 10. The model covers a floor area of 0.4 m² on the plan. Work out the floor area the real staircase will cover, giving your answer in m².
- 11.A sculptor makes two mathematically similar statues. The smaller statue is 20 cm tall and 80 ml of varnish covers its surface. The larger statue is 50 cm tall. Work out how much varnish is needed to cover the surface of the larger statue.
- 12.y is directly proportional to x², and x is positive. When x = 4, y = 32. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of x when y = 200.
- 13.A jug holds 3 litres of a drink that is 60% fruit juice. 1 litre of water is added to the jug. Work out the percentage of the new mixture that is fruit juice.
- 14.A machine fills bottles at a constant rate. It fills 18 bottles in 3 minutes. Working at the same rate, work out how many bottles the machine fills in 8 minutes.
- 15.y is inversely proportional to x², and x is positive. When x = 2, y = 45. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of x when y = 5.
- 16.A textbook is reduced from £60 to £45. Work out the percentage reduction.
- 17.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 18.A company's turnover this year is £180,000. Last year's turnover was £120,000. Write down this year's turnover as a percentage of last year's turnover.
- 19.y is directly proportional to x. When x = 4, y = 10. Work out the value of y when x = 6.
- 20.The number of euros, e, received is directly proportional to the number of pounds, p, exchanged. Exchanging £40 gives 46 euros. Work out how many euros are received for £65, giving your answer to the nearest euro.
- 21.A metal cylinder has a mass of 356.5 g and a volume of 47 cm³. Work out the density of the cylinder, in g/cm³, to 1 decimal place.
- 22.Two mathematically similar circles have radii 4 cm and 20 cm. Write the ratio of the area of the smaller circle to the area of the larger circle in its simplest form.
- 23.Two mathematically similar rectangles have widths 5 cm and 10 cm. The perimeter of the smaller rectangle is 18 cm. Work out the perimeter of the larger rectangle.
- 24.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
Answer key
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (a) 36 — Pressure = force ÷ area, so 126 ÷ 3.5 = 36 N/m². (0.03 comes from dividing the area by the force instead of the force by the area, the wrong way round. 129.5 comes from adding 126 and 3.5 instead of dividing. 441 comes from multiplying 126 by 3.5 instead of dividing.)
- (a) 3 hours — Method: for a fixed pool the rate of flow multiplied by the time taken is constant, so multiplying the rate by a factor divides the time by that same factor. Working: tap B's rate is 2 times tap A's rate, so tap B's time is 6 ÷ 2 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 12 hours comes from multiplying the time by 2 as well, which treats the time as directly proportional to the rate and has the faster tap taking longer; 4 hours comes from reading ‘twice as fast’ additively, as two hours quicker, and working out 6 − 2 instead of scaling the time by a factor of 2; 1.5 hours comes from applying the factor of 2 twice, halving 6 to 3 and then halving again.
- (a) £11.70 — Rate of pay = total pay ÷ hours worked, so £105.30 ÷ 9 = £11.70 per hour. Working out £105.30 − 9 = £96.30 subtracts the number of hours from the total pay instead of dividing. Working out £105.30 × 9 = £947.70 multiplies total pay by hours worked instead of dividing. Misplacing the decimal point in the correct answer gives £117.00 instead of £11.70. Maya's rate of pay is £11.70 per hour.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (b) £52 — Method: the difference between the two ratio numbers tells you how many parts the £39 difference represents. Working: the difference in parts is 7 − 4 = 3, and this represents £39, so one part is £39 ÷ 3 = £13. Josh's savings are 4 × £13 = £52. So Josh has £52. Distractor £91 is Mia's savings, not Josh's. Distractor £39 comes from using the given £39 difference as the final answer, without scaling it to Josh's number of parts. Distractor £13 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 4.
- (b) 19.0 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 342.6 ÷ 18 = 19.0333…, which rounds to 19.0 g/cm³ (1 d.p.). 6166.8 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (342.6 × 18). 324.6 g/cm³ comes from subtracting the volume from the mass (342.6 − 18) instead of dividing. 0.1 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (18 ÷ 342.6 = 0.0525…, rounded to 1 d.p.).
- (a) 3/8, 41%, 0.43 — Method: convert every value to a decimal so they can be compared on the same scale, then order them. Working: 3/8 = 0.375, 41% = 0.41, and 0.43 stays as 0.43, so from smallest to largest the decimals are 0.375, 0.41, 0.43, giving the order 3/8, 41%, 0.43. Answer: 3/8, 41%, 0.43. The order 3/8, 0.43, 41% comes from comparing 0.43 and 41% as raw digits (43 versus 41) without converting 41% into the decimal 0.41 first, wrongly placing 0.43 before 41%. The order 0.43, 41%, 3/8 comes from placing the values in completely reversed order, from largest to smallest instead of smallest to largest. The order 41%, 0.43, 3/8 comes from ordering the values by their TYPE (percentage, then decimal, then fraction) rather than by their actual size.
- (b) 4% — Method: find the total interest earned, share it equally across the number of years to find one year's interest, then write it as a percentage of the amount invested. Working: total interest = £840 − £750 = £90, so one year's interest is £90 ÷ 3 = £30, and £30 as a percentage of £750 is (£30 ÷ £750) × 100 = 4%. Answer: 4%. 12% comes from treating the total interest of £90 as if it were earned in a single year, (£90 ÷ £750) × 100 = 12%, forgetting to divide by 3 years. 0.04% comes from finding the correct decimal, £30 ÷ £750 = 0.04, but forgetting to multiply by 100 to convert it into a percentage. 112% comes from writing the final amount, £840, as a percentage of the amount invested, £750, without first subtracting the £750 to find the interest alone.
- (a) 40 m² — A scale of 1 : 10 is a length scale factor of 10 from model to real. Areas scale with the square of the length scale factor: 10² = 100. 0.4 × 100 = 40, so the real staircase covers 40 m². Giving 4 m² uses the length scale factor, 10, without squaring it (0.4 × 10 = 4). Giving 0.04 m² divides by the scale factor instead of multiplying by its square (0.4 ÷ 10 = 0.04). Giving 400 m² cubes the scale factor, 10³ = 1000, as if area scaled like a volume (0.4 × 1000 = 400).
- (d) 500 ml — Varnish covers a surface, so the amount needed scales with the area scale factor, which is the square of the length scale factor. The length scale factor is 50 ÷ 20 = 2.5, so the area scale factor is 2.5 × 2.5 = 6.25. The varnish needed for the larger statue is 80 × 6.25 = 500 ml. Using 2.5 on its own would scale a length, not a surface.
- (a) 10 — Since y is directly proportional to x², y = kx². Using x = 4, y = 32: 32 = k × 16, so k = 32 ÷ 16 = 2. The equation is y = 2x². When y = 200: x² = 200 ÷ 2 = 100, so x = 10, taking the positive root because the question states that x is positive. Stopping at x² = 100 without taking the square root leaves 100, not the value of x itself. Treating the relationship as if y were proportional to x itself gives k = 32 ÷ 4 = 8 and then x = 200 ÷ 8 = 25, which is a different relationship entirely. Multiplying by k instead of dividing when rearranging gives x² = 200 × 2 = 400 and x = 20, which is not this equation rearranged correctly. The value of x when y = 200 is 10.
- (c) 45% — Method: adding water changes the total volume but not the amount of fruit juice, so find the juice, find the new total volume, and write the first as a percentage of the second. Working: 3 × 0.6 = 1.8 litres of fruit juice; the new volume is 3 + 1 = 4 litres; 1.8 ÷ 4 = 0.45, which is 45%. Answer: 45%. The distractors: 60% is the strength before the water goes in, and assumes that adding water leaves the strength unchanged; 15% comes from dividing the 60% by the 4 litres of mixture instead of dividing the 1.8 litres of juice by the 4 litres; 75% is the fraction of the new mixture that came out of the original jug, 3 litres out of 4, which ignores that only 60% of that 3 litres was juice.
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (a) 6 — Since y is inversely proportional to x², y = k/x². Using x = 2, y = 45: 2² = 4, so 45 = k ÷ 4, giving k = 45 × 4 = 180. The equation is y = 180/x². When y = 5: x² = 180 ÷ 5 = 36, so x = 6, taking the positive root because the question states that x is positive. Treating the relationship as inversely proportional to x itself gives k = 45 × 2 = 90 and then x = 90 ÷ 5 = 18, a different relationship. Multiplying by y instead of dividing by it when isolating x² gives x² = 180 × 5 = 900 and x = 30, the wrong operation. Stopping at x² = 36 without taking the square root leaves 36, not the value of x. When y = 5, x = 6.
- (d) 25% — Method: percentage decrease = decrease ÷ original amount × 100. Working: the reduction is £60 − £45 = £15, and 15 ÷ 60 = 0.25, so 0.25 × 100 = 25%. Answer: 25%. The distractors: 15% comes from quoting the £15 reduction as though pounds and per cent were the same thing; 33% comes from dividing the £15 by the new price £45 instead of by the original £60, which gives 33% to the nearest per cent; 75% is the new price written as a percentage of the old one, which is what is still paid rather than what has been taken off.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 150% — Percentage = (180,000 ÷ 120,000) × 100 = 150%.
- (b) 15 — Find the multiplier connecting y to x: 10 ÷ 4 = 2.5. Then apply it to the new value of x: 2.5 × 6 = 15. Working out 10 + (6 − 4) = 12 adds the change in x straight onto y instead of scaling proportionally. Working out 10 × 6 = 60 multiplies the given y-value by the new x-value directly, without finding the multiplier first. Writing 10 keeps y the same as before, not realising it must change with x. When x = 6, y = 15.
- (b) 75 — The exchange rate is constant: k = 46 ÷ 40 = 1.15 euros per pound. For £65, the number of euros is 1.15 × 65 = 74.75, which rounds to 75 euros. Getting 74 comes from rounding 74.75 down instead of to the nearest whole number. Getting 57 comes from using the reciprocal rate (40 ÷ 46) instead of 46 ÷ 40. Getting 71 comes from adding the difference between 65 and 40 (25) onto 46 instead of using the proportional rate.
- (c) 7.6 — Density = mass ÷ volume, so 356.5 ÷ 47 = 7.585..., which rounds to 7.6 g/cm³ (1 d.p.). (0.1 comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume, the wrong way round. 7.5 comes from rounding 7.585 down instead of up to 1 decimal place. 403.5 comes from adding the mass and the volume instead of dividing.)
- (c) 1 : 25 — The radii are in the ratio 4 : 20, which simplifies to 1 : 5. Areas scale with the square of the length ratio, so the area ratio is 1² : 5² = 1 : 25. Giving 1 : 5 uses the radius ratio without squaring it. Giving 1 : 10 doubles the radius ratio instead of squaring it. Giving 25 : 1 has the areas the right way round for larger to smaller, not smaller to larger.
- (c) 36 cm — A perimeter is built from lengths, so it is multiplied by the length scale factor and not by the square of it. The scale factor from the smaller rectangle to the larger one is 10 ÷ 5 = 2. The larger perimeter is therefore 18 × 2 = 36 cm.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min