24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.y is directly proportional to x². When x = 3, y = 45. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 5.
- 2.Two mathematically similar water bottles have a volume scale factor of 8 from the smaller bottle to the larger bottle. Work out the surface area scale factor from the smaller bottle to the larger bottle.
- 3.Write 250 g : 2 kg as a ratio in its simplest form.
- 4.Two mathematically similar picture frames have perimeters 30 cm and 45 cm. The area of the smaller frame is 40 cm². Work out the area of the larger frame.
- 5.Which of these ratios is equivalent to 6 : 10 : 14?
- 6.Two mathematically similar circles have radii 4 cm and 20 cm. Write the ratio of the area of the smaller circle to the area of the larger circle in its simplest form.
- 7.A shade of paint is made by mixing blue paint and white paint. To make 5 litres of the shade, 2 litres of blue paint is used and the rest is white paint. Write the ratio of blue paint to white paint in its simplest form.
- 8.The number of euros, e, received is directly proportional to the number of pounds, p, exchanged. Exchanging £40 gives 46 euros. Work out how many euros are received for £65, giving your answer to the nearest euro.
- 9.A 1.5 kg bag of pasta costs £2.85 and a 2.4 kg bag of the same pasta costs £4.32. Work out which bag gives better value for money.
- 10.Two mathematically similar cylinders have volumes 64 cm³ and 216 cm³. Work out the ratio of the height of the smaller cylinder to the height of the larger cylinder, in simplest form.
- 11.Grace's mean mark in her maths tests rises from 70 to 84. Work out the percentage increase in her mean mark.
- 12.Ffion is paid £11.20 per hour. She works 6 hours on Monday and 4.5 hours on Tuesday. Work out her total pay for the two days.
- 13.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 14.Write the ratio 8 : 15 in the form 1 : n.
- 15.A cyclist rides 19.3 km in 47 minutes. Work out her average speed, in km/h, to 1 decimal place.
- 16.A mortar mix is made from sand and cement in the ratio 5 : 3. Write the ratio of sand to the total mix in its simplest form.
- 17.Tap A fills a swimming pool in 6 hours. Tap B pours water twice as fast as tap A. The time taken to fill the pool is inversely proportional to the rate of flow. Work out how long tap B takes to fill the pool.
- 18.The manufacturing cost of a specialist lens, in pounds, is proportional to the square root of its diameter, in millimetres. A lens of diameter 9 mm costs £12 to manufacture. Construct the equation connecting cost C and diameter d, then work out the cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm.
- 19.2.4 kg of cheese costs £36. Work out the cost of 1.5 kg of the same cheese.
- 20.Two mathematically similar logos are printed on a poster. They have areas 20 cm² and 45 cm². Nadia says that the length scale factor from the smaller logo to the larger logo is 45 ÷ 20 = 2.25. Give a reason why Nadia is incorrect, and work out the correct length scale factor.
- 21.The strength of a radio signal, in units, is inversely proportional to the square of the distance from the transmitter, in km. At a distance of 2 km the signal strength is 20 units. Construct the equation connecting signal strength S and distance d, then work out the distance at which the signal strength is 5 units.
- 22.Maya is paid £105.30 for working 9 hours. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 23.A force of 126 N acts on an area of 3.5 m². Work out the pressure on the area, in N/m².
- 24.y is inversely proportional to x, so y = k ÷ x. When x = 5, the value of y is 8. Work out the value of k.
Answer key
- (d) 125 — Since y is directly proportional to x², y = kx² for a constant k. Using x = 3, y = 45: 45 = k × 9, so k = 45 ÷ 9 = 5. The equation is y = 5x². When x = 5: 5² = 25, and 5 × 25 = 125, so y = 125. Reporting 5² = 25 on its own, without multiplying by the constant k, gives only the square of the new x-value, not the value of y. Treating the proportion as if y were proportional to x itself, rather than to x², gives k = 45 ÷ 3 = 15 and then y = 15 × 5 = 75, which is not this relationship. Squaring the new x-value as though squaring meant doubling it instead gives 5 × 10 = 50, not the true square. When x = 5, y = 125.
- (b) 4 — Method: find the length scale factor by taking the cube root of the volume scale factor, then square it to get the area scale factor. Working: 8 = 2³, so the length scale factor is 2, and the area scale factor is 2² = 4. Answer: 4. 8 comes from using the volume scale factor itself as if it were the area scale factor. 64 comes from squaring the volume scale factor, 8² = 64, instead of first taking its cube root. 2 comes from correctly finding the length scale factor but then forgetting to square it.
- (a) 1:8 — Convert 2 kg to grams: 2 kg = 2000 g. The ratio is 250 : 2000. The highest common factor of 250 and 2000 is 250. Divide both parts by 250: 250 ÷ 250 = 1 and 2000 ÷ 250 = 8, so the ratio is 1 : 8. Leaving the kilograms unconverted gives 250 : 2, which simplifies to 125 : 1 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 50 instead of 250 gives 5 : 40, which still shares a common factor of 5, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 1, grams to kilograms the wrong way round.
- (c) 90 cm² — The perimeter ratio is 30 : 45, which simplifies to 2 : 3, so the larger frame is 1.5 times the perimeter of the smaller one. Areas scale with the square of this length scale factor: 1.5² = 2.25. 40 × 2.25 = 90, so the larger frame has an area of 90 cm². Giving 60 cm² uses the scale factor, 1.5, without squaring it (40 × 1.5 = 60). Giving 135 cm² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if area scaled like a volume (40 × 3.375 = 135). Giving 2.25 cm² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller frame's area of 40 cm².
- (c) 9:15:21 — 6 : 10 : 14 simplifies to 3 : 5 : 7 (divide every part by 2). Multiplying every part of 3 : 5 : 7 by 3 gives 9 : 15 : 21, so 9 : 15 : 21 is equivalent to 6 : 10 : 14. Adding 2 to every part of 6 : 10 : 14 gives 8 : 12 : 16, which is not equivalent — ratios are equivalent when every part is multiplied by the same number, not when the same number is added to every part. Doubling only the first two parts, 6 × 2 = 12 and 10 × 2 = 20, but leaving the third part unchanged at 14, gives 12 : 20 : 14 — a scaling applied to two parts and not the third. Cancelling the first two parts correctly, 6 ÷ 2 = 3 and 10 ÷ 2 = 5, then treating the three numbers as a sequence and making the third part the sum of the first two, 3 + 5 = 8, gives 3 : 5 : 8 — the third part was never divided by 2 at all.
- (c) 1 : 25 — The radii are in the ratio 4 : 20, which simplifies to 1 : 5. Areas scale with the square of the length ratio, so the area ratio is 1² : 5² = 1 : 25. Giving 1 : 5 uses the radius ratio without squaring it. Giving 1 : 10 doubles the radius ratio instead of squaring it. Giving 25 : 1 has the areas the right way round for larger to smaller, not smaller to larger.
- (c) 2:3 — The white paint is 5 − 2 = 3 litres. The ratio of blue paint to white paint is 2 : 3, which has no common factor, so it is already in simplest form. Getting 2 : 5 compares the blue paint to the total amount of shade instead of to the white paint. Getting 3 : 2 has the two parts the wrong way round. Getting 5 : 3 uses the total amount of shade instead of the blue paint as the first part.
- (b) 75 — The exchange rate is constant: k = 46 ÷ 40 = 1.15 euros per pound. For £65, the number of euros is 1.15 × 65 = 74.75, which rounds to 75 euros. Getting 74 comes from rounding 74.75 down instead of to the nearest whole number. Getting 57 comes from using the reciprocal rate (40 ÷ 46) instead of 46 ÷ 40. Getting 71 comes from adding the difference between 65 and 40 (25) onto 46 instead of using the proportional rate.
- (b) The 2.4 kg bag, since it costs £1.80 per kg compared with £1.90 per kg for the 1.5 kg bag. — To compare value for money, work out the cost per kilogram for each bag. 1.5 kg bag: £2.85 ÷ 1.5 = £1.90 per kg. 2.4 kg bag: £4.32 ÷ 2.4 = £1.80 per kg. Since £1.80 is less than £1.90, the 2.4 kg bag gives better value. The option comparing £2.85 with £4.32 directly is wrong because it compares the total prices, not the price per kilogram — a bigger bag naturally costs more in total even if it is better value. The option that names the 1.5 kg bag with £1.80 per kg and the 2.4 kg bag with £1.90 per kg has the correct unit prices but has swapped which bag they belong to. The option giving £1.19 per kg and £2.88 per kg comes from dividing each price by the wrong bag's mass (£2.85 ÷ 2.4 and £4.32 ÷ 1.5).
- (a) 2 : 3 — Simplify the volume ratio first: 64 : 216 divides by 8 to give 8 : 27. Volumes scale with the cube of the height ratio, so take the cube root of each part: the cube root of 8 is 2, and the cube root of 27 is 3, giving a height ratio of 2 : 3. Giving 3 : 2 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger. Giving 8 : 27 is the simplified volume ratio, without cube-rooting it. Giving 64 : 216 is the volume ratio before it has even been simplified.
- (a) 20% — Method: percentage increase = increase ÷ original amount × 100. Working: the increase is 84 − 70 = 14 marks, and 14 ÷ 70 = 0.2, so 0.2 × 100 = 20. Answer: an increase of 20%. The distractors: 14% comes from quoting the 14 mark increase as though marks and per cent were the same thing; 17% comes from dividing the 14 by the new mean 84 instead of by the original 70, which gives 17% to the nearest per cent; 120% is the new mean written as a percentage of the old one, which is the whole of the new mean rather than the increase.
- (d) £117.60 — Add the hours worked over the two days: 6 + 4.5 = 10.5 hours. Multiply by the rate of pay: 10.5 × £11.20 = £117.60. (£67.20 is Monday's pay only. £50.40 is Tuesday's pay only. £106.40 comes from mistakenly adding the hours as 6 + 3.5 = 9.5 — misreading Tuesday's 4.5 hours as 3.5 — and then multiplying by £11.20.)
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 1 : 1.875 — To write a ratio in the form 1 : n, divide both parts by the first part, 8: 8 ÷ 8 = 1 and 15 ÷ 8 = 1.875, giving 1 : 1.875. Giving 1 : 0.53 divides the wrong way round, computing 8 ÷ 15 instead of 15 ÷ 8. Giving 1.875 : 1 has the two parts of the answer swapped, which is the form n : 1, not 1 : n. Giving 8 : 1.875 divides only the second part by 8, so the first part is still 8, not 1.
- (d) 24.6 km/h — Average speed = distance ÷ time, with time in hours. 47 minutes = 47 ÷ 60 hours. 19.3 ÷ (47 ÷ 60) = 19.3 ÷ 47 × 60 = 24.638…, which rounds to 24.6 km/h (1 d.p.). 0.4 km/h comes from dividing the distance by 47 and treating the result as km/h directly, without converting the minutes to hours at all. 41.1 km/h comes from converting minutes to hours by dividing by 100 instead of 60 (19.3 ÷ 47 × 100). 0.3 km/h comes from dividing the distance by 60 instead of converting the 47 minutes to hours first.
- (b) 5:8 — The mix has 5 parts sand and 3 parts cement, so 5 + 3 = 8 parts in total. Sand to total is 5 : 8, and since the highest common factor of 5 and 8 is 1, this is already in its simplest form. Giving 5 : 3 answers sand to cement, not sand to the total mix. Giving 3 : 8 is cement to total, the wrong part of the mix. Giving 8 : 5 has the total and the sand swapped round.
- (a) 3 hours — Method: for a fixed pool the rate of flow multiplied by the time taken is constant, so multiplying the rate by a factor divides the time by that same factor. Working: tap B's rate is 2 times tap A's rate, so tap B's time is 6 ÷ 2 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 12 hours comes from multiplying the time by 2 as well, which treats the time as directly proportional to the rate and has the faster tap taking longer; 4 hours comes from reading ‘twice as fast’ additively, as two hours quicker, and working out 6 − 2 instead of scaling the time by a factor of 2; 1.5 hours comes from applying the factor of 2 twice, halving 6 to 3 and then halving again.
- (b) £16 — Since cost is proportional to the square root of diameter, C = k√d. Using d = 9, C = 12: √9 = 3, so 12 = k × 3, giving k = 12 ÷ 3 = 4. The equation is C = 4√d. When d = 16: √16 = 4, so C = 4 × 4 = 16. Halving the new diameter instead of taking its square root gives 16 ÷ 2 = 8, and then C = 4 × 8 = 32 — halving a number is not the same as taking its square root, as √16 = 4, not 8. Multiplying k by the diameter itself instead of by its square root gives C = 4 × 16 = 64, skipping the square root altogether. Reporting √16 on its own, without multiplying by k, gives only 4, not the cost. The cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm is £16.
- (c) £22.50 — Method: find the cost of 1 kg, then multiply by the mass wanted. Working: £36 ÷ 2.4 = £15 per kilogram, and 1.5 × £15 = £22.50. Answer: £22.50. The distractors: £15 is the price of 1 kg, which is the first step and not what the question asks for; £54 comes from multiplying the £36 by 1.5 without first reducing it to a price per kilogram; £57.60 comes from using the scale factor upside down, multiplying £36 by 2.4 ÷ 1.5 = 1.6 instead of by 1.5 ÷ 2.4.
- (d) 1.5 — Method: the length scale factor is the square root of the area scale factor, not the area scale factor itself. Working: the area scale factor is 45 ÷ 20 = 2.25, and the square root of 2.25 is 1.5. Answer: 1.5. Nadia's answer, 2.25, is the AREA scale factor — she never took the square root to get back to the length scale factor. 4.5 comes from doubling the area scale factor instead of taking its square root. 0.67 comes from taking the square root in the wrong direction, finding the scale factor from the larger rug to the smaller rug instead of the other way round.
- (c) 4 km — Since signal strength is inversely proportional to the square of the distance, S = k/d². Using d = 2, S = 20: 2² = 4, so 20 = k ÷ 4, giving k = 20 × 4 = 80. The equation is S = 80/d². When S = 5: d² = 80 ÷ 5 = 16, so d = 4 (taking the positive root, since distance cannot be negative). Stopping at d² = 16 without taking the square root leaves 16, the square of the distance, not the distance itself. Treating the relationship as inversely proportional to distance itself, rather than to its square, gives k = 20 × 2 = 40 and then d = 40 ÷ 5 = 8, a different relationship. Multiplying by S instead of dividing by it when isolating d² gives d² = 80 × 5 = 400 and d = 20, the wrong operation. The distance at which the signal strength is 5 units is 4 km.
- (a) £11.70 — Rate of pay = total pay ÷ hours worked, so £105.30 ÷ 9 = £11.70 per hour. Working out £105.30 − 9 = £96.30 subtracts the number of hours from the total pay instead of dividing. Working out £105.30 × 9 = £947.70 multiplies total pay by hours worked instead of dividing. Misplacing the decimal point in the correct answer gives £117.00 instead of £11.70. Maya's rate of pay is £11.70 per hour.
- (a) 36 — Pressure = force ÷ area, so 126 ÷ 3.5 = 36 N/m². (0.03 comes from dividing the area by the force instead of the force by the area, the wrong way round. 129.5 comes from adding 126 and 3.5 instead of dividing. 441 comes from multiplying 126 by 3.5 instead of dividing.)
- (d) 40 — Substitute x = 5 and y = 8 into y = k ÷ x to get 8 = k ÷ 5, so k = 8 × 5 = 40. Getting 13 comes from adding the two numbers (5 + 8) instead of multiplying. Getting 1.6 comes from dividing 8 by 5 instead of multiplying. Getting 3 comes from subtracting the two numbers (8 − 5) instead of multiplying.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min