24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.A recipe uses flour, sugar and butter in the ratio 8 : 3 : 5. Write the ratio of flour to the rest of the mixture (sugar and butter combined) in its simplest form.
- 2.An architect builds a scale model of a staircase before construction. The model is mathematically similar to the real staircase, at a scale of 1 : 10. The model covers a floor area of 0.4 m² on the plan. Work out the floor area the real staircase will cover, giving your answer in m².
- 3.The manufacturing cost of a specialist lens, in pounds, is proportional to the square root of its diameter, in millimetres. A lens of diameter 9 mm costs £12 to manufacture. Construct the equation connecting cost C and diameter d, then work out the cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm.
- 4.A journey takes 4 hours at an average speed of 60 km/h. The time taken is inversely proportional to the average speed. Work out how long the same journey takes at an average speed of 80 km/h.
- 5.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 6.A charity fun run raises money through entry fees and donations. Entry fees raise £1,260, which is 60% of the total amount raised. Work out how much money was raised through donations.
- 7.An amount of money is shared in the ratio 1:2:3. The largest share is £90 more than the smallest share. Work out the total amount that was shared.
- 8.y is directly proportional to x. When x = 7, the value of y is 21. Work out the value of x when y = 12.
- 9.A metal alloy is made from copper and tin in the ratio 7:3. Work out the mass of tin in 250 g of the alloy.
- 10.A model car is built at a scale of 1 : 20 compared with the real car. Work out the factor by which the surface area to be painted on the real car is bigger than the surface area of the model.
- 11.A coach travels the 54 miles from London to Brighton in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the coach, in mph.
- 12.Grace's mean mark in her maths tests rises from 70 to 84. Work out the percentage increase in her mean mark.
- 13.Two quantities y and z are each in direct proportion to x, and are given by y = 3x and z = 7x. Work out the difference between the value of y and the value of z when x = 4.y = 3x
- 14.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 15.A furniture maker builds two mathematically similar bookcases. The smaller bookcase is 40 cm tall and uses 2 m² of wood. The larger bookcase is 60 cm tall. Work out the area of wood needed for the larger bookcase, giving your answer in m².
- 16.6 identical taps fill a paddling pool in 20 minutes. Each tap fills at the same steady rate. Work out how long 3 of these taps would take to fill the same pool.
- 17.Priya is paid £58.50 for working 7.5 hours on a Saturday. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 18.Noah runs 2 km in 10 minutes. Work out how long he takes to run 5 km at the same speed.
- 19.y is directly proportional to √x. When x = 4, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 9.
- 20.Two mathematically similar triangular flags have areas in the ratio 4 : 25. The height of the smaller flag is 6 cm. Work out the height of the larger flag.
- 21.A toy manufacturer makes a model aircraft that is mathematically similar to the real aircraft, at a scale of 1 : 48. The wingspan of the model is 15 cm. Work out the wingspan of the real aircraft, giving your answer in metres.
- 22.The number of members of a running club increases from 45 to 54. Work out the percentage increase.
- 23.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
- 24.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
Answer key
- (d) 1 : 1 — Sugar and butter together make 3 + 5 = 8 parts of the mixture. Comparing flour to this, 8 : 8, simplifies to 1 : 1. Giving 1 : 2 compares flour with the whole mixture (8 + 3 + 5 = 16 parts, giving 8 : 16 = 1 : 2) instead of with the rest of the mixture. Giving 3 : 5 is the ratio of sugar to butter, not of flour to the rest of the mixture. Giving 8 : 3 compares flour only with sugar, leaving butter out altogether.
- (a) 40 m² — A scale of 1 : 10 is a length scale factor of 10 from model to real. Areas scale with the square of the length scale factor: 10² = 100. 0.4 × 100 = 40, so the real staircase covers 40 m². Giving 4 m² uses the length scale factor, 10, without squaring it (0.4 × 10 = 4). Giving 0.04 m² divides by the scale factor instead of multiplying by its square (0.4 ÷ 10 = 0.04). Giving 400 m² cubes the scale factor, 10³ = 1000, as if area scaled like a volume (0.4 × 1000 = 400).
- (b) £16 — Since cost is proportional to the square root of diameter, C = k√d. Using d = 9, C = 12: √9 = 3, so 12 = k × 3, giving k = 12 ÷ 3 = 4. The equation is C = 4√d. When d = 16: √16 = 4, so C = 4 × 4 = 16. Halving the new diameter instead of taking its square root gives 16 ÷ 2 = 8, and then C = 4 × 8 = 32 — halving a number is not the same as taking its square root, as √16 = 4, not 8. Multiplying k by the diameter itself instead of by its square root gives C = 4 × 16 = 64, skipping the square root altogether. Reporting √16 on its own, without multiplying by k, gives only 4, not the cost. The cost of manufacturing a lens of diameter 16 mm is £16.
- (c) 3 hours — Method: in inverse proportion the product of the two quantities is constant, and here that product is the distance. Working: 60 × 4 = 240 km, so at 80 km/h the time is 240 ÷ 80 = 3. Answer: 3 hours. The distractors: 5 hours 20 minutes comes from treating the relationship as direct, working out 4 × 80 ÷ 60; 2 hours 40 minutes comes from cutting the time by the fraction the speed rose by — the speed went up by one third, so the time was cut by one third — which is not how inverse proportion works; 4 hours comes from dividing the 240 km by the original speed of 60 km/h again instead of by the new speed.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (c) £840 — Method: find the total amount raised using the reverse percentage, then subtract the entry fees to find the donations. Working: £1,260 is 60% of the total, so the total is £1,260 ÷ 0.6, and subtracting the entry fees from this total leaves £840 raised through donations. Answer: £840. £2,100 comes from correctly finding the total amount raised but then forgetting to subtract the entry fees, giving the total instead of the donations alone. £504 comes from working out 40% of the entry fees themselves, £1,260 × 0.4 = £504, instead of first finding the total amount raised. £1,890 comes from treating £1,260 as 40% of the total instead of 60%, dividing by 0.4 to get a total of £3,150, and then subtracting the entry fees from that incorrect total.
- (d) £270 — Method: the £90 is a difference between two shares, so turn it into a number of parts before finding the value of one part. Working: the largest share is 3 parts and the smallest is 1 part, so the difference is 3 − 1 = 2 parts and 2 parts are worth £90; one part = £90 ÷ 2 = £45; the whole amount is 1 + 2 + 3 = 6 parts, so 6 × £45 = £270. Answer: £270. The distractors: £540 comes from treating the £90 as the value of one part and multiplying it by the 6 parts; £180 comes from finding the £45 correctly but adding only the 1-part and 3-part shares and forgetting the middle share; £135 comes from multiplying £45 by 3 and giving the largest share instead of the total.
- (a) 4 — Method: find the constant of proportionality from the pair given, write the equation, then substitute the new value of y and solve. Working: k = 21 ÷ 7 = 3, so y = 3x; putting y = 12 gives 12 = 3x, and x = 12 ÷ 3 = 4. Answer: 4. The distractors: 36 comes from multiplying by the constant instead of dividing by it, 12 × 3, which is the proportion set up upside down; 84 comes from multiplying 12 by the 7 from the first pair, using a value of x as though it were the constant; 9 comes from working out 12 − 3, treating the equation as y = x + 3 rather than y = 3x.
- (b) 75 g — Method: split the total mass into the number of parts shown by the ratio, then find the mass of tin. Working: the ratio 7:3 has 7 + 3 = 10 parts, so one part is 250 ÷ 10 = 25 g, and the mass of tin is 3 × 25 = 75 g. So the alloy contains 75 g of tin. Distractor 175 g is the mass of copper, not tin. Distractor 125 g comes from splitting the alloy into two equal halves, ignoring the ratio. Distractor 25 g is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
- (d) 400 — The area scale factor is the length scale factor squared: 20² = 400, so the real car's surface area is 400 times the model's. 20 comes from using the length scale factor itself, without squaring it. 8000 comes from cubing the length scale factor (20³), instead of squaring it — cubing is the rule for volume, not area. 40 comes from doubling the length scale factor (2 × 20), instead of squaring it.
- (d) 36 mph — First convert 1 hour 30 minutes to hours: 30 minutes is half an hour, so the time is 1.5 hours. Then divide the distance by the time: 54 ÷ 1.5 = 36 mph. Reading 1 hour 30 minutes as 1.3 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 54 ÷ 1.3 ≈ 41.54 mph. Working out 54 ÷ 30 = 1.8 divides by the number of minutes only, ignoring the hour. Working out 54 × 1.5 = 81 multiplies by the time instead of dividing. The coach's average speed is 36 mph.
- (a) 20% — Method: percentage increase = increase ÷ original amount × 100. Working: the increase is 84 − 70 = 14 marks, and 14 ÷ 70 = 0.2, so 0.2 × 100 = 20. Answer: an increase of 20%. The distractors: 14% comes from quoting the 14 mark increase as though marks and per cent were the same thing; 17% comes from dividing the 14 by the new mean 84 instead of by the original 70, which gives 17% to the nearest per cent; 120% is the new mean written as a percentage of the old one, which is the whole of the new mean rather than the increase.
- (b) 16 — Method: substitute x into each equation separately, then subtract the smaller value from the larger. Working: y = 3 × 4 = 12 and z = 7 × 4 = 28, so the difference is 28 − 12 = 16. Answer: 16. The distractors: 4 comes from subtracting the constants, 7 − 3, which is the difference between the two gradients rather than the difference between the values at x = 4; 40 comes from adding the two values, 12 + 28, instead of subtracting them; 28 is the value of z on its own, given instead of being compared with the value of y.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 4.5 m² — The height ratio is 40 : 60, which simplifies to 2 : 3, so the larger bookcase is 1.5 times as tall as the smaller one. Areas scale with the square of the length scale factor, so the wood needed scales by 1.5² = 2.25. 2 × 2.25 = 4.5, so the larger bookcase needs 4.5 m² of wood. Giving 3 m² uses the length scale factor, 1.5, without squaring it (2 × 1.5 = 3). Giving 6.75 m² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if wood coverage were a volume (2 × 3.375 = 6.75). Giving 2.25 m² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller bookcase's wood area of 2 m².
- (c) 40 minutes — Method: this is inverse proportion — fewer taps means longer, not shorter — so the number of taps × the time taken stays constant. Working: 6 × 20 = 120, and with 3 taps the time is 120 ÷ 3 = 40 minutes. So 3 taps take 40 minutes. Distractor 10 minutes comes from treating it as direct proportion instead of inverse, working out 20 × 3 ÷ 6. Distractor 30 minutes comes from halving the number of taps and adding half the original time, 20 + 10, instead of doubling the time. Distractor 17 minutes comes from subtracting the number of taps removed, 3, directly from the original time, 20.
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
- (d) 25 minutes — Method: find the time for one kilometre, then multiply by the number of kilometres — the unitary method with a rate. Working: 10 ÷ 2 = 5 minutes per km, and 5 × 5 = 25. Answer: 25 minutes. The distractors: 20 minutes comes from multiplying the 10 minutes by 2, the distance in the given rate, instead of by the scale factor 2.5; 50 minutes comes from multiplying 10 by 5, treating the 10 minutes as the time for a single kilometre; 15 minutes comes from adding the 5 km on to the 10 minutes, adding quantities that are not the same kind.
- (b) 12 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 4, y = 8: √4 = 2, so 8 = k × 2, giving k = 8 ÷ 2 = 4. The equation is y = 4√x. When x = 9: √9 = 3, so y = 4 × 3 = 12. Treating the relationship as if y were proportional to x itself, rather than to √x, gives k = 8 ÷ 4 = 2 and then y = 2 × 9 = 18, which is a different relationship. Multiplying k by the new x-value instead of by its square root gives y = 4 × 9 = 36, skipping the square root altogether. Reporting √9 on its own, without multiplying by k, gives only 3, not the value of y. When x = 9, y = 12.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (b) 7.2 m — Multiply the model wingspan by the scale factor: 15 × 48 = 720. This is in centimetres, and 720 cm = 7.2 m, since 1 m = 100 cm. Giving 0.31 m divides by the scale factor instead of multiplying (15 ÷ 48 ≈ 0.31), scaling the model down rather than the real aircraft up. Giving 72 m converts centimetres to metres by dividing by 10 instead of 100. Giving 0.72 m converts by dividing by 1000 instead of 100.
- (c) 20% — Method: percentage increase = (increase ÷ original) × 100. Working: the increase is 54 − 45 = 9, and 9 ÷ 45 = 0.2, so the percentage increase is 0.2 × 100 = 20. Answer: 20%. The distractors: 9% comes from writing the actual increase as a percentage; 16.7% comes from dividing by the new value 54 instead of the original 45; 120% is the multiplier 1.2 written as a change rather than the change itself.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min