24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
- 2.A shop sells rope by the metre. 3 m costs £7.50 and 5 m costs £11.00. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of rope bought? Choose the correct verdict and reason.
- 3.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 4.A metal alloy is made from copper and tin in the ratio 7:3. Work out the mass of tin in 250 g of the alloy.
- 5.Write the ratio 2 : 1/4 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 6.The number of members of a running club increases from 45 to 54. Work out the percentage increase.
- 7.Two mathematically similar rectangles have widths 5 cm and 10 cm. The perimeter of the smaller rectangle is 18 cm. Work out the perimeter of the larger rectangle.
- 8.Write 400 g : 1.5 kg as a ratio in its simplest form.
- 9.A jug holds 3 litres of a drink that is 60% fruit juice. 1 litre of water is added to the jug. Work out the percentage of the new mixture that is fruit juice.
- 10.Two numbers a and b are in the ratio a : b = 3 : 4. Given that a = 15, work out the value of b.
- 11.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 12.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 13.A concrete block exerts a force of 45 N on the ground through a base with an area of 0.05 m². Work out the pressure on the ground, in N/m².
- 14.A furniture maker builds two mathematically similar bookcases. The smaller bookcase is 40 cm tall and uses 2 m² of wood. The larger bookcase is 60 cm tall. Work out the area of wood needed for the larger bookcase, giving your answer in m².
- 15.The width, the length and the height of a box are in the ratio 3:4:5. The length of the box is 16 cm. Work out the height of the box.
- 16.A coach journey of 240 km takes 3 hours. For this fixed distance the average speed needed is inversely proportional to the time taken. Work out the average speed needed to complete the same journey in 2 hours.
- 17.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 18.Two mathematically similar circles have radii 4 cm and 20 cm. Write the ratio of the area of the smaller circle to the area of the larger circle in its simplest form.
- 19.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
- 20.Tap A fills a swimming pool in 6 hours. Tap B pours water twice as fast as tap A. The time taken to fill the pool is inversely proportional to the rate of flow. Work out how long tap B takes to fill the pool.
- 21.y is inversely proportional to x². When x = 2, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 4.
- 22.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 23.Work out the value of x when 4/x = 2/5.
- 24.It takes 2 identical pumps 10 hours to empty a flooded basement. Working at the same rate, work out how many hours 5 of these pumps would take to empty the same basement.
Answer key
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
- (a) No — the cost per metre differs: £2.50/m vs £2.20/m — Method: divide cost by length for each pair and compare the unit rates. Working: £7.50 ÷ 3 = £2.50 per m; £11.00 ÷ 5 = £2.20 per m. The rates are different, so this is NOT direct proportion. Wrong options: 'Yes — both amounts increase' wrongly assumes any increasing relationship is proportional; 'No — because 5 m costs more in total' judges by total cost rather than the rate per metre, which is not valid reasoning on its own; 'Yes — the cost per metre is £2.50 in both cases' miscalculates the second rate (11.00 ÷ 5 is £2.20, not £2.50).
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (b) 75 g — Method: split the total mass into the number of parts shown by the ratio, then find the mass of tin. Working: the ratio 7:3 has 7 + 3 = 10 parts, so one part is 250 ÷ 10 = 25 g, and the mass of tin is 3 × 25 = 75 g. So the alloy contains 75 g of tin. Distractor 175 g is the mass of copper, not tin. Distractor 125 g comes from splitting the alloy into two equal halves, ignoring the ratio. Distractor 25 g is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
- (a) 8:1 — Multiply both parts of the ratio by 4 to clear the fraction: 2 × 4 = 8 and 1/4 × 4 = 1, giving 8 : 1. Getting 1 : 8 has the two parts the wrong way round. Getting 2 : 4 comes from writing down the denominator of the fraction (4) as the second part instead of multiplying through by it. Getting 8 : 4 comes from multiplying only the first part of the ratio by 4 and leaving the second part as the fraction's denominator.
- (c) 20% — Method: percentage increase = (increase ÷ original) × 100. Working: the increase is 54 − 45 = 9, and 9 ÷ 45 = 0.2, so the percentage increase is 0.2 × 100 = 20. Answer: 20%. The distractors: 9% comes from writing the actual increase as a percentage; 16.7% comes from dividing by the new value 54 instead of the original 45; 120% is the multiplier 1.2 written as a change rather than the change itself.
- (c) 36 cm — A perimeter is built from lengths, so it is multiplied by the length scale factor and not by the square of it. The scale factor from the smaller rectangle to the larger one is 10 ÷ 5 = 2. The larger perimeter is therefore 18 × 2 = 36 cm.
- (a) 4 : 15 — Convert to the same unit first: 1.5 kg = 1500 g, since 1 kg = 1000 g. This gives the ratio 400 : 1500. Divide both parts by their highest common factor, 100, to get 4 : 15. Giving 40 : 150 divides by 10 only, which is not the highest common factor, so it is not fully simplified. Giving 15 : 4 swaps the order. Giving 4 : 1.5 has not converted 1.5 kg into grams, so the two parts are not measured in the same unit.
- (c) 45% — Method: adding water changes the total volume but not the amount of fruit juice, so find the juice, find the new total volume, and write the first as a percentage of the second. Working: 3 × 0.6 = 1.8 litres of fruit juice; the new volume is 3 + 1 = 4 litres; 1.8 ÷ 4 = 0.45, which is 45%. Answer: 45%. The distractors: 60% is the strength before the water goes in, and assumes that adding water leaves the strength unchanged; 15% comes from dividing the 60% by the 4 litres of mixture instead of dividing the 1.8 litres of juice by the 4 litres; 75% is the fraction of the new mixture that came out of the original jug, 3 litres out of 4, which ignores that only 60% of that 3 litres was juice.
- (d) 20 — Method: equivalent ratios are linked by a single multiplier, so find it from the part you know and apply it to the other part. Working: 15 ÷ 3 = 5, so the multiplier is 5, and 4 × 5 = 20. Answer: 20. The distractors: 16 comes from adding the difference between the ratio parts, 4 − 3 = 1, to 15, treating the ratio as a difference; 60 comes from multiplying 15 by 4 without first dividing by 3; 11.25 comes from using the ratio the wrong way round, working out 15 × 3 ÷ 4.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (b) 900 N/m² — Pressure = force ÷ area, so 45 ÷ 0.05 = 900 N/m². Working out 45 ÷ 5 = 9 misplaces the decimal point in the area, treating 0.05 m² as 5 m². Working out 45 × 0.05 = 2.25 multiplies force and area together instead of dividing. Working out 45 + 0.05 = 45.05 simply adds the two given numbers, which does not give a pressure at all. The pressure on the ground is 900 N/m².
- (b) 4.5 m² — The height ratio is 40 : 60, which simplifies to 2 : 3, so the larger bookcase is 1.5 times as tall as the smaller one. Areas scale with the square of the length scale factor, so the wood needed scales by 1.5² = 2.25. 2 × 2.25 = 4.5, so the larger bookcase needs 4.5 m² of wood. Giving 3 m² uses the length scale factor, 1.5, without squaring it (2 × 1.5 = 3). Giving 6.75 m² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if wood coverage were a volume (2 × 3.375 = 6.75). Giving 2.25 m² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller bookcase's wood area of 2 m².
- (a) 20 cm — Method: match the measurement you are given to its own part of the ratio, use it to find the value of one part, then multiply by the parts belonging to the measurement asked for. Working: the length is the second measurement listed, so it matches 4 parts and one part = 16 ÷ 4 = 4 cm; the height is 5 parts, so 5 × 4 = 20. Answer: 20 cm. The distractors: 12 cm is the width, which is the 3-part measurement; 4 cm is the value of one part only; 80 cm comes from multiplying the 16 cm by 5 without first dividing by the 4 parts the length is worth.
- (c) 120 km/h — Method: for a fixed distance the average speed multiplied by the time is constant, and that constant is the distance, so divide the distance by the new time. Working: speed × time = 240, so in 2 hours the speed needed is 240 ÷ 2 = 120 km/h. Answer: 120 km/h. The distractors: 80 km/h is the average speed of the original journey, 240 ÷ 3, which answers for the 3-hour timing rather than the 2-hour one; 160 km/h comes from halving the 3 hours to 1.5 hours and working out 240 ÷ 1.5, instead of using the 2 hours the question gives; 480 km/h comes from multiplying the distance by the 2 hours rather than dividing by it.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (c) 1 : 25 — The radii are in the ratio 4 : 20, which simplifies to 1 : 5. Areas scale with the square of the length ratio, so the area ratio is 1² : 5² = 1 : 25. Giving 1 : 5 uses the radius ratio without squaring it. Giving 1 : 10 doubles the radius ratio instead of squaring it. Giving 25 : 1 has the areas the right way round for larger to smaller, not smaller to larger.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (a) 3 hours — Method: for a fixed pool the rate of flow multiplied by the time taken is constant, so multiplying the rate by a factor divides the time by that same factor. Working: tap B's rate is 2 times tap A's rate, so tap B's time is 6 ÷ 2 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 12 hours comes from multiplying the time by 2 as well, which treats the time as directly proportional to the rate and has the faster tap taking longer; 4 hours comes from reading ‘twice as fast’ additively, as two hours quicker, and working out 6 − 2 instead of scaling the time by a factor of 2; 1.5 hours comes from applying the factor of 2 twice, halving 6 to 3 and then halving again.
- (a) 2 — Since y is inversely proportional to x², y = k/x². Using x = 2, y = 8: 2² = 4, so 8 = k ÷ 4, giving k = 8 × 4 = 32. The equation is y = 32/x². When x = 4: 4² = 16, so y = 32 ÷ 16 = 2. Treating the relationship as inversely proportional to x itself, rather than to x², gives k = 8 × 2 = 16 and then y = 16 ÷ 4 = 4, a different relationship. Using x instead of x² in the new calculation gives y = 32 ÷ 4 = 8, skipping the square. Multiplying by x² instead of dividing by it gives y = 32 × 16 = 512, the wrong operation for an inverse relationship. When x = 4, y = 2.
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (a) 4 hours — This is inverse proportion: more pumps take less time. Multiply the original numbers to find the total pump-hours needed: 2 × 10 = 20 pump-hours. Divide by the new number of pumps: 20 ÷ 5 = 4 hours. Working out 10 × 5 ÷ 2 = 25 hours treats it as direct proportion, as if more pumps needed more time. Stopping at 20 gives the total pump-hours, not the number of hours. Working out 10 − (5 − 2) = 7 hours subtracts the extra number of pumps straight from the number of hours, treating pumps and hours as the same kind of quantity. 5 pumps take 4 hours.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min