24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.The strength of a radio signal, in units, is inversely proportional to the square of the distance from the transmitter, in km. At a distance of 2 km the signal strength is 20 units. Construct the equation connecting signal strength S and distance d, then work out the distance at which the signal strength is 5 units.
- 2.Maya is paid £105.30 for working 9 hours. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 3.Two mathematically similar logos are printed on a poster. They have areas 20 cm² and 45 cm². Nadia says that the length scale factor from the smaller logo to the larger logo is 45 ÷ 20 = 2.25. Give a reason why Nadia is incorrect, and work out the correct length scale factor.
- 4.Write £3.60 : £2.40 as a ratio in its simplest form.
- 5.Write 75p : £1.50 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 6.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 7.A factory machine produces bottles at a constant rate. In 45 minutes it produces 810 bottles. The factory needs 2,160 bottles for an order. Working at the same rate, work out how many minutes it will take to produce the order.
- 8.Two mathematically similar garden ponds have surface areas of 12 m² and 27 m². The fencing needed to go around the smaller pond costs £96. Assuming the cost of fencing is proportional to the perimeter of the pond, work out the cost of fencing the larger pond.
- 9.A company's turnover this year is £180,000. Last year's turnover was £120,000. Write down this year's turnover as a percentage of last year's turnover.
- 10.A fruit punch is made from orange juice, pineapple juice and lemonade in the ratio 5:3:2. A jug holds 3.5 litres of punch in total. Work out the volume of pineapple juice needed.
- 11.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
- 12.An amount of money is shared in the ratio 1:2:3. The largest share is £90 more than the smallest share. Work out the total amount that was shared.
- 13.A crate exerts a force of 84 N on the floor through a base with an area of 2.4 m². Work out the pressure on the floor, in N/m².
- 14.The price of a jacket increases by 50% and then decreases by 50%. Describe the overall change from the original price.
- 15.40% of a number is 12 more than 25% of the same number. Work out the number.
- 16.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 17.Write the ratio 0.75 : 2 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 18.The ratio of Josh's savings to Mia's savings is 4:7. Mia has £39 more than Josh. Work out Josh's savings.
- 19.y is directly proportional to √x. When x = 4, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 9.
- 20.A metal sample has a mass of 342.6 g and a volume of 18 cm³. Work out the density of the sample, in g/cm³, to 1 decimal place.
- 21.y is directly proportional to x. When x = 4, y = 10. Work out the value of y when x = 6.
- 22.The price of a games console is reduced by 10%. In a later sale the reduced price is reduced by 10% again. Work out the overall percentage decrease.
- 23.Tap A fills a swimming pool in 6 hours. Tap B pours water twice as fast as tap A. The time taken to fill the pool is inversely proportional to the rate of flow. Work out how long tap B takes to fill the pool.
- 24.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
Answer key
- (c) 4 km — Since signal strength is inversely proportional to the square of the distance, S = k/d². Using d = 2, S = 20: 2² = 4, so 20 = k ÷ 4, giving k = 20 × 4 = 80. The equation is S = 80/d². When S = 5: d² = 80 ÷ 5 = 16, so d = 4 (taking the positive root, since distance cannot be negative). Stopping at d² = 16 without taking the square root leaves 16, the square of the distance, not the distance itself. Treating the relationship as inversely proportional to distance itself, rather than to its square, gives k = 20 × 2 = 40 and then d = 40 ÷ 5 = 8, a different relationship. Multiplying by S instead of dividing by it when isolating d² gives d² = 80 × 5 = 400 and d = 20, the wrong operation. The distance at which the signal strength is 5 units is 4 km.
- (a) £11.70 — Rate of pay = total pay ÷ hours worked, so £105.30 ÷ 9 = £11.70 per hour. Working out £105.30 − 9 = £96.30 subtracts the number of hours from the total pay instead of dividing. Working out £105.30 × 9 = £947.70 multiplies total pay by hours worked instead of dividing. Misplacing the decimal point in the correct answer gives £117.00 instead of £11.70. Maya's rate of pay is £11.70 per hour.
- (d) 1.5 — Method: the length scale factor is the square root of the area scale factor, not the area scale factor itself. Working: the area scale factor is 45 ÷ 20 = 2.25, and the square root of 2.25 is 1.5. Answer: 1.5. Nadia's answer, 2.25, is the AREA scale factor — she never took the square root to get back to the length scale factor. 4.5 comes from doubling the area scale factor instead of taking its square root. 0.67 comes from taking the square root in the wrong direction, finding the scale factor from the larger rug to the smaller rug instead of the other way round.
- (d) 3 : 2 — Convert both amounts to pence: £3.60 = 360p and £2.40 = 240p, giving the ratio 360 : 240. Divide both parts by their highest common factor, 120, to get 3 : 2. Giving 360 : 240 has not been simplified at all. Giving 2 : 3 swaps the order. Giving 36 : 24 has been divided by 10, which is a common factor but not the highest one, so it is not yet in simplest form.
- (c) 1:2 — Convert £1.50 into pence: £1.50 = 150p, so the ratio is 75 : 150. Dividing both parts by 75 gives 1 : 2. Getting 50 : 1 comes from not converting the units at all and simplifying 75 : 1.5. Getting 2 : 1 has the two parts the wrong way round. Getting 3 : 4 comes from reading 75p as 3/4 of a pound and then comparing it with £1 instead of £1.50.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 120 minutes — Method: find the rate in bottles per minute, then divide the order size by the rate. Working: rate = 810 ÷ 45 = 18 bottles per minute. Time = 2,160 ÷ 18 = 120 minutes. Wrong options: 1,350 minutes comes from subtracting 810 from 2,160 instead of using the rate; 48 minutes comes from dividing the order size by the original time (2,160 ÷ 45) instead of the rate; 108 minutes comes from rounding the rate to 20 bottles per minute before dividing.
- (d) £144 — Method: find the length (perimeter) scale factor by taking the square root of the area ratio, then apply it to the cost. Working: 12 : 27 simplifies to 4 : 9, and the square root of each part gives the length ratio 2 : 3, so the scale factor from the smaller to the larger pond is 3 ÷ 2 = 1.5. Cost = £96 × 1.5 = £144. Answer: £144. £216 comes from using the area ratio itself as the cost ratio, £96 × (27 ÷ 12) = £216, without taking the square root. £64 comes from using the length ratio the wrong way round, £96 × (2 ÷ 3) = £64. £111 comes from simply adding the difference in area, 27 − 12 = 15, onto the original cost, £96 + £15 = £111, instead of scaling proportionally.
- (c) 150% — Percentage = (180,000 ÷ 120,000) × 100 = 150%.
- (c) 1.05 litres — Method: find the value of one part of the ratio from the total volume, then find the share for pineapple juice. Working: the ratio 5:3:2 has 5 + 3 + 2 = 10 parts, so one part is 3.5 ÷ 10 = 0.35 litres, and the pineapple juice is 3 × 0.35 = 1.05 litres. So 1.05 litres of pineapple juice is needed. Distractor 1.75 litres is the volume of orange juice, not pineapple juice. Distractor 0.7 litres is the volume of lemonade, not pineapple juice. Distractor 0.35 litres is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (d) £270 — Method: the £90 is a difference between two shares, so turn it into a number of parts before finding the value of one part. Working: the largest share is 3 parts and the smallest is 1 part, so the difference is 3 − 1 = 2 parts and 2 parts are worth £90; one part = £90 ÷ 2 = £45; the whole amount is 1 + 2 + 3 = 6 parts, so 6 × £45 = £270. Answer: £270. The distractors: £540 comes from treating the £90 as the value of one part and multiplying it by the 6 parts; £180 comes from finding the £45 correctly but adding only the 1-part and 3-part shares and forgetting the middle share; £135 comes from multiplying £45 by 3 and giving the largest share instead of the total.
- (b) 35 N/m² — Pressure = force ÷ area. 84 ÷ 2.4 = 35 N/m². 201.6 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (84 × 2.4). 81.6 N/m² comes from subtracting the area from the force (84 − 2.4) instead of dividing. 0.03 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.4 ÷ 84).
- (c) a decrease of 25% — Method: use multipliers. An increase of 50% is × 1.5 and a decrease of 50% is × 0.5. Working: 1.5 × 0.5 = 0.75, so the final price is 75% of the original. Answer: a decrease of 25%. The distractors: no change comes from assuming +50% and −50% cancel; a decrease of 50% comes from applying only the second change; an increase of 25% has the direction wrong.
- (b) 80 — Method: the difference between 40% and 25% of the number is 15% of the number, and that difference is 12. Working: 15% of the number is 12, so 1% of the number is 12 ÷ 15 = 0.8, and the number is 0.8 × 100 = 80. Check: 40% of 80 is 32, 25% of 80 is 20, and 32 − 20 = 12. Answer: 80. The distractors: 30 comes from solving 40% of the number = 12; 48 comes from solving 25% of the number = 12; 15 is the percentage difference written as the answer.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (d) 3 : 8 — Multiply both parts by 4 to clear the decimal: 0.75 × 4 = 3 and 2 × 4 = 8, giving 3 : 8, which has no common factor other than 1. Giving 75 : 200 multiplies by 100 instead of 4, and has not then been simplified down to 3 : 8. Giving 0.75 : 2 has not been converted into whole numbers at all. Giving 3 : 2 converts the first part correctly but leaves the second part unscaled.
- (b) £52 — Method: the difference between the two ratio numbers tells you how many parts the £39 difference represents. Working: the difference in parts is 7 − 4 = 3, and this represents £39, so one part is £39 ÷ 3 = £13. Josh's savings are 4 × £13 = £52. So Josh has £52. Distractor £91 is Mia's savings, not Josh's. Distractor £39 comes from using the given £39 difference as the final answer, without scaling it to Josh's number of parts. Distractor £13 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 4.
- (b) 12 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 4, y = 8: √4 = 2, so 8 = k × 2, giving k = 8 ÷ 2 = 4. The equation is y = 4√x. When x = 9: √9 = 3, so y = 4 × 3 = 12. Treating the relationship as if y were proportional to x itself, rather than to √x, gives k = 8 ÷ 4 = 2 and then y = 2 × 9 = 18, which is a different relationship. Multiplying k by the new x-value instead of by its square root gives y = 4 × 9 = 36, skipping the square root altogether. Reporting √9 on its own, without multiplying by k, gives only 3, not the value of y. When x = 9, y = 12.
- (b) 19.0 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 342.6 ÷ 18 = 19.0333…, which rounds to 19.0 g/cm³ (1 d.p.). 6166.8 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (342.6 × 18). 324.6 g/cm³ comes from subtracting the volume from the mass (342.6 − 18) instead of dividing. 0.1 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (18 ÷ 342.6 = 0.0525…, rounded to 1 d.p.).
- (b) 15 — Find the multiplier connecting y to x: 10 ÷ 4 = 2.5. Then apply it to the new value of x: 2.5 × 6 = 15. Working out 10 + (6 − 4) = 12 adds the change in x straight onto y instead of scaling proportionally. Working out 10 × 6 = 60 multiplies the given y-value by the new x-value directly, without finding the multiplier first. Writing 10 keeps y the same as before, not realising it must change with x. When x = 6, y = 15.
- (d) 19% — Method: write each decrease as a multiplier, multiply the multipliers, then compare the result with 100%. Working: a 10% decrease is a multiplier of 0.9, so the two reductions together give 0.9 × 0.9 = 0.81; the final price is 81% of the original, so the price has fallen by 100% − 81% = 19%. Answer: an overall decrease of 19%. The distractors: 20% comes from adding the two reductions, 10% + 10%, which charges the second 10% against the original price instead of against the already reduced price; 21% comes from using the increase multiplier by mistake, since 1.1 × 1.1 = 1.21, and reading that 21% as a decrease; 81% is the percentage of the original price still being paid, not the percentage taken off.
- (a) 3 hours — Method: for a fixed pool the rate of flow multiplied by the time taken is constant, so multiplying the rate by a factor divides the time by that same factor. Working: tap B's rate is 2 times tap A's rate, so tap B's time is 6 ÷ 2 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 12 hours comes from multiplying the time by 2 as well, which treats the time as directly proportional to the rate and has the faster tap taking longer; 4 hours comes from reading ‘twice as fast’ additively, as two hours quicker, and working out 6 − 2 instead of scaling the time by a factor of 2; 1.5 hours comes from applying the factor of 2 twice, halving 6 to 3 and then halving again.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min