24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.A printer prints at a constant rate. The time taken to print a batch of forms is inversely proportional to the printer's speed, in pages per minute. Printing at 20 pages per minute takes 15 minutes. Work out how long the same batch takes to print at 25 pages per minute. Give your answer in minutes.
- 2.Simplify the ratio 45 : 30 : 75 to its simplest form.
- 3.The exchange rate is £1 = 1.28 US dollars. Convert £350 into US dollars.
- 4.Two mathematically similar triangular flags have areas in the ratio 4 : 25. The height of the smaller flag is 6 cm. Work out the height of the larger flag.
- 5.Write 400 g : 1.5 kg as a ratio in its simplest form.
- 6.Maya is paid £105.30 for working 9 hours. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 7.A cyclist rides 19.3 km in 47 minutes. Work out her average speed, in km/h, to 1 decimal place.
- 8.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
- 9.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 10.Write 75p : £1.50 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 11.Two mathematically similar rectangles have lengths in the ratio 3 : 5. The area of the smaller rectangle is 27 cm². Work out the area of the larger rectangle.
- 12.Two mathematically similar rectangles have widths 5 cm and 10 cm. The perimeter of the smaller rectangle is 18 cm. Work out the perimeter of the larger rectangle.
- 13.A shade of paint is made by mixing blue paint and white paint. To make 5 litres of the shade, 2 litres of blue paint is used and the rest is white paint. Write the ratio of blue paint to white paint in its simplest form.
- 14.Two mathematically similar hexagonal tiles have areas 18 cm² and 50 cm². Work out the ratio of the side length of the smaller tile to the side length of the larger tile, in simplest form.
- 15.A machine fills bottles at a constant rate. It fills 18 bottles in 3 minutes. Working at the same rate, work out how many bottles the machine fills in 8 minutes.
- 16.y is directly proportional to x. When x = 4, y = 10. Work out the value of y when x = 6.
- 17.y is directly proportional to x². When x = 3, y = 45. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 5.
- 18.Work out the value of x when 4/x = 2/5.
- 19.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 20.2.4 kg of cheese costs £36. Work out the cost of 1.5 kg of the same cheese.
- 21.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 22.A cyclist rides 30 km in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the cyclist in km/h.
- 23.Two mathematically similar garden ponds have surface areas of 12 m² and 27 m². The fencing needed to go around the smaller pond costs £96. Assuming the cost of fencing is proportional to the perimeter of the pond, work out the cost of fencing the larger pond.
- 24.Ffion is paid £11.20 per hour. She works 6 hours on Monday and 4.5 hours on Tuesday. Work out her total pay for the two days.
Answer key
- (a) 12 — Speed × time is constant: k = 20 × 15 = 300. At 25 pages per minute, the time is 300 ÷ 25 = 12 minutes. Getting 18.75 comes from treating speed and time as directly proportional and working out 15 × 25 ÷ 20 instead of dividing k by the new speed. Getting 20 comes from adding the increase in speed (25 − 20 = 5) onto the time (15 + 5 = 20). Getting 10 comes from subtracting that same increase in speed from the time (15 − 5 = 10).
- (d) 3 : 2 : 5 — The highest common factor of 45, 30 and 75 is 15. Divide each part by 15: 45 ÷ 15 = 3, 30 ÷ 15 = 2 and 75 ÷ 15 = 5, giving 3 : 2 : 5. Giving 9 : 6 : 15 divides by 5, a common factor but not the highest one. Giving 15 : 10 : 25 divides by 3 only, even further from simplest form. Giving 2 : 3 : 5 has the first two parts swapped.
- (c) 448.00 US dollars — Method: multiply the amount in pounds by the exchange rate. Working: £350 × 1.28 = 448.00 US dollars. Wrong options: 273.44 US dollars comes from dividing by the rate instead of multiplying (350 ÷ 1.28); 351.28 US dollars comes from adding the rate to the amount instead of multiplying; 4,480.00 US dollars comes from a decimal-point slip, using 12.8 instead of 1.28.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (a) 4 : 15 — Convert to the same unit first: 1.5 kg = 1500 g, since 1 kg = 1000 g. This gives the ratio 400 : 1500. Divide both parts by their highest common factor, 100, to get 4 : 15. Giving 40 : 150 divides by 10 only, which is not the highest common factor, so it is not fully simplified. Giving 15 : 4 swaps the order. Giving 4 : 1.5 has not converted 1.5 kg into grams, so the two parts are not measured in the same unit.
- (a) £11.70 — Rate of pay = total pay ÷ hours worked, so £105.30 ÷ 9 = £11.70 per hour. Working out £105.30 − 9 = £96.30 subtracts the number of hours from the total pay instead of dividing. Working out £105.30 × 9 = £947.70 multiplies total pay by hours worked instead of dividing. Misplacing the decimal point in the correct answer gives £117.00 instead of £11.70. Maya's rate of pay is £11.70 per hour.
- (d) 24.6 km/h — Average speed = distance ÷ time, with time in hours. 47 minutes = 47 ÷ 60 hours. 19.3 ÷ (47 ÷ 60) = 19.3 ÷ 47 × 60 = 24.638…, which rounds to 24.6 km/h (1 d.p.). 0.4 km/h comes from dividing the distance by 47 and treating the result as km/h directly, without converting the minutes to hours at all. 41.1 km/h comes from converting minutes to hours by dividing by 100 instead of 60 (19.3 ÷ 47 × 100). 0.3 km/h comes from dividing the distance by 60 instead of converting the 47 minutes to hours first.
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (c) 1:2 — Convert £1.50 into pence: £1.50 = 150p, so the ratio is 75 : 150. Dividing both parts by 75 gives 1 : 2. Getting 50 : 1 comes from not converting the units at all and simplifying 75 : 1.5. Getting 2 : 1 has the two parts the wrong way round. Getting 3 : 4 comes from reading 75p as 3/4 of a pound and then comparing it with £1 instead of £1.50.
- (b) 75 cm² — Areas of similar shapes are in the ratio of the squares of their lengths. Squaring both parts of 3 : 5 gives an area ratio of 9 : 25, so the larger area is 25/9 of the smaller one. Working with the smaller area: 27 ÷ 9 = 3, and 3 × 25 = 75. The area of the larger rectangle is 75 cm².
- (c) 36 cm — A perimeter is built from lengths, so it is multiplied by the length scale factor and not by the square of it. The scale factor from the smaller rectangle to the larger one is 10 ÷ 5 = 2. The larger perimeter is therefore 18 × 2 = 36 cm.
- (c) 2:3 — The white paint is 5 − 2 = 3 litres. The ratio of blue paint to white paint is 2 : 3, which has no common factor, so it is already in simplest form. Getting 2 : 5 compares the blue paint to the total amount of shade instead of to the white paint. Getting 3 : 2 has the two parts the wrong way round. Getting 5 : 3 uses the total amount of shade instead of the blue paint as the first part.
- (d) 3 : 5 — Simplify the area ratio: 18 : 50 divides by 2 to give 9 : 25. Areas scale with the square of the length ratio, so take the square root of each part: the square root of 9 is 3, and the square root of 25 is 5, giving a side length ratio of 3 : 5. Giving 5 : 3 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger. Giving 9 : 25 is the simplified area ratio, without square-rooting it. Giving 18 : 50 is the area ratio before it has even been simplified.
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (b) 15 — Find the multiplier connecting y to x: 10 ÷ 4 = 2.5. Then apply it to the new value of x: 2.5 × 6 = 15. Working out 10 + (6 − 4) = 12 adds the change in x straight onto y instead of scaling proportionally. Working out 10 × 6 = 60 multiplies the given y-value by the new x-value directly, without finding the multiplier first. Writing 10 keeps y the same as before, not realising it must change with x. When x = 6, y = 15.
- (d) 125 — Since y is directly proportional to x², y = kx² for a constant k. Using x = 3, y = 45: 45 = k × 9, so k = 45 ÷ 9 = 5. The equation is y = 5x². When x = 5: 5² = 25, and 5 × 25 = 125, so y = 125. Reporting 5² = 25 on its own, without multiplying by the constant k, gives only the square of the new x-value, not the value of y. Treating the proportion as if y were proportional to x itself, rather than to x², gives k = 45 ÷ 3 = 15 and then y = 15 × 5 = 75, which is not this relationship. Squaring the new x-value as though squaring meant doubling it instead gives 5 × 10 = 50, not the true square. When x = 5, y = 125.
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) £22.50 — Method: find the cost of 1 kg, then multiply by the mass wanted. Working: £36 ÷ 2.4 = £15 per kilogram, and 1.5 × £15 = £22.50. Answer: £22.50. The distractors: £15 is the price of 1 kg, which is the first step and not what the question asks for; £54 comes from multiplying the £36 by 1.5 without first reducing it to a price per kilogram; £57.60 comes from using the scale factor upside down, multiplying £36 by 2.4 ÷ 1.5 = 1.6 instead of by 1.5 ÷ 2.4.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (d) 20 km/h — Method: average speed = total distance ÷ total time, with the time written in hours. Working: 1 hour 30 minutes = 1.5 hours, and 30 ÷ 1.5 = 20. Answer: 20 km/h. The distractors: 45 km/h comes from multiplying 30 by 1.5 instead of dividing; 15 km/h comes from dividing by 2, as if the ride had taken 2 hours; 30 km/h comes from dividing by the whole hour only and ignoring the extra 30 minutes.
- (d) £144 — Method: find the length (perimeter) scale factor by taking the square root of the area ratio, then apply it to the cost. Working: 12 : 27 simplifies to 4 : 9, and the square root of each part gives the length ratio 2 : 3, so the scale factor from the smaller to the larger pond is 3 ÷ 2 = 1.5. Cost = £96 × 1.5 = £144. Answer: £144. £216 comes from using the area ratio itself as the cost ratio, £96 × (27 ÷ 12) = £216, without taking the square root. £64 comes from using the length ratio the wrong way round, £96 × (2 ÷ 3) = £64. £111 comes from simply adding the difference in area, 27 − 12 = 15, onto the original cost, £96 + £15 = £111, instead of scaling proportionally.
- (d) £117.60 — Add the hours worked over the two days: 6 + 4.5 = 10.5 hours. Multiply by the rate of pay: 10.5 × £11.20 = £117.60. (£67.20 is Monday's pay only. £50.40 is Tuesday's pay only. £106.40 comes from mistakenly adding the hours as 6 + 3.5 = 9.5 — misreading Tuesday's 4.5 hours as 3.5 — and then multiplying by £11.20.)
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min