24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.Jamal invests £600 in a savings account paying 3% simple interest per year. Work out the total amount in the account after 4 years.
- 2.The time taken for a train journey is inversely proportional to the average speed of the train. At an average speed of 60 km/h the journey takes 2 hours. Work out the time taken at an average speed of 40 km/h.
- 3.A machine fills bottles at a constant rate. It fills 18 bottles in 3 minutes. Working at the same rate, work out how many bottles the machine fills in 8 minutes.
- 4.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 5.For the pairs x = 6, y = 15 and x = 10, y = 25, which statement is correct?
- 6.A cyclist rides 30 km in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the cyclist in km/h.
- 7.Two numbers a and b are in the ratio a : b = 3 : 4. Given that a = 15, work out the value of b.
- 8.A cyclist travels 18 km in 45 minutes. Work out the average speed, in km/h.
- 9.A laptop priced at £520 is first increased by 15%, and then the new price is decreased by 20%. Work out the final price of the laptop.
- 10.A car travels for 3 hours at an average speed of 80 km/h and then for 1 hour at an average speed of 40 km/h. Work out the average speed for the whole journey.
- 11.Maya is paid £105.30 for working 9 hours. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 12.y is directly proportional to √x. When x = 4, y = 8. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 9.
- 13.A crate exerts a force of 84 N on the floor through a base with an area of 2.4 m². Work out the pressure on the floor, in N/m².
- 14.A charity collects donations from adults and children in the ratio 5:2. Altogether, £238 is collected. Work out how much more the adults donate than the children.
- 15.Two mathematically similar cubes have edge lengths 2 cm and 6 cm. Write the ratio of the volume of the smaller cube to the volume of the larger cube in its simplest form.
- 16.A concrete block exerts a force of 45 N on the ground through a base with an area of 0.05 m². Work out the pressure on the ground, in N/m².
- 17.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 18.The price of a games console is reduced by 10%. In a later sale the reduced price is reduced by 10% again. Work out the overall percentage decrease.
- 19.A jumper costs £45 at Shop A, where it is reduced by 20%. The same jumper costs £34 at Shop B, where a further 10% reduction is then applied. Work out the difference between the two reduced prices.
- 20.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 21.A shade of paint is made by mixing blue paint and white paint. To make 5 litres of the shade, 2 litres of blue paint is used and the rest is white paint. Write the ratio of blue paint to white paint in its simplest form.
- 22.Which of these ratios is equivalent to 6 : 10 : 14?
- 23.Work out the value of x when 4/x = 2/5.
- 24.A charity fun run raises money through entry fees and donations. Entry fees raise £1,260, which is 60% of the total amount raised. Work out how much money was raised through donations.
Answer key
- (c) £672 — Simple interest per year = 3% of £600 = £18. Over 4 years the interest is 18 × 4 = £72. Total in the account = £600 + £72 = £672. A student who gives just the interest, without adding it to the principal, writes £72. A student who adds only one year's interest instead of four gets £600 + £18 = £618. A student who wrongly compounds the interest each year gets 600 × 1.03⁴ = £675.31.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (c) They are in direct proportion, because y ÷ x = 2.5 for both pairs. — Testing direct proportion means checking that y ÷ x is the same for every pair: 15 ÷ 6 = 2.5 and 25 ÷ 10 = 2.5, so the quantities are in direct proportion. Saying they are not in proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test for proportion. Saying they are not in proportion because y − x differs also uses the wrong test — subtraction, not division. Saying they are in proportion because x × y is 90 and 250 uses multiplication, which is the test for inverse proportion, and the two products are not even equal to each other, so this option also contradicts itself.
- (d) 20 km/h — Method: average speed = total distance ÷ total time, with the time written in hours. Working: 1 hour 30 minutes = 1.5 hours, and 30 ÷ 1.5 = 20. Answer: 20 km/h. The distractors: 45 km/h comes from multiplying 30 by 1.5 instead of dividing; 15 km/h comes from dividing by 2, as if the ride had taken 2 hours; 30 km/h comes from dividing by the whole hour only and ignoring the extra 30 minutes.
- (d) 20 — Method: equivalent ratios are linked by a single multiplier, so find it from the part you know and apply it to the other part. Working: 15 ÷ 3 = 5, so the multiplier is 5, and 4 × 5 = 20. Answer: 20. The distractors: 16 comes from adding the difference between the ratio parts, 4 − 3 = 1, to 15, treating the ratio as a difference; 60 comes from multiplying 15 by 4 without first dividing by 3; 11.25 comes from using the ratio the wrong way round, working out 15 × 3 ÷ 4.
- (b) 24 km/h — First convert 45 minutes to hours: 45 ÷ 60 = 0.75 hours. Then divide the distance by the time: 18 ÷ 0.75 = 24 km/h. Reading 45 minutes as 0.45 hours (writing the minutes after the decimal point instead of dividing by 60) gives 18 ÷ 0.45 = 40 km/h. Working out 18 × 0.75 = 13.5 multiplies by the time instead of dividing. Working out 18 ÷ 45 = 0.4 divides by 45 without ever converting the minutes to hours. The cyclist's average speed is 24 km/h.
- (c) £478.40 — Method: apply the percentage increase, then apply the percentage decrease to the new price. Working: after the increase, the laptop costs £520 × 1.15. Multiplying this result by 0.80 gives the final price, £478.40. Answer: £478.40. £494 comes from combining the two percentages into a single net change (15% − 20% = −5%) and applying it directly, £520 × 0.95 = £494, instead of applying the two changes one after the other. £416 comes from applying only the 20% decrease to the original price, £520 × 0.80 = £416, forgetting the increase entirely. £598 comes from applying only the 15% increase and stopping there, forgetting to apply the decrease at all.
- (a) 70 km/h — Method: average speed for a whole journey is the total distance divided by the total time, not the mean of the separate speeds. Working: 3 × 80 = 240 km and 1 × 40 = 40 km, giving 280 km in 3 + 1 = 4 hours, so 280 ÷ 4 = 70. Answer: 70 km/h. The distractors: 60 km/h comes from taking the mean of 80 and 40, which would only be right if equal times were spent at each speed; 280 km/h is the total distance written with a speed unit, from forgetting to divide by the total time; 80 km/h comes from quoting the speed of the longer leg as the average for the whole journey.
- (a) £11.70 — Rate of pay = total pay ÷ hours worked, so £105.30 ÷ 9 = £11.70 per hour. Working out £105.30 − 9 = £96.30 subtracts the number of hours from the total pay instead of dividing. Working out £105.30 × 9 = £947.70 multiplies total pay by hours worked instead of dividing. Misplacing the decimal point in the correct answer gives £117.00 instead of £11.70. Maya's rate of pay is £11.70 per hour.
- (b) 12 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 4, y = 8: √4 = 2, so 8 = k × 2, giving k = 8 ÷ 2 = 4. The equation is y = 4√x. When x = 9: √9 = 3, so y = 4 × 3 = 12. Treating the relationship as if y were proportional to x itself, rather than to √x, gives k = 8 ÷ 4 = 2 and then y = 2 × 9 = 18, which is a different relationship. Multiplying k by the new x-value instead of by its square root gives y = 4 × 9 = 36, skipping the square root altogether. Reporting √9 on its own, without multiplying by k, gives only 3, not the value of y. When x = 9, y = 12.
- (b) 35 N/m² — Pressure = force ÷ area. 84 ÷ 2.4 = 35 N/m². 201.6 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (84 × 2.4). 81.6 N/m² comes from subtracting the area from the force (84 − 2.4) instead of dividing. 0.03 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.4 ÷ 84).
- (a) £102 — Method: find the value of one part of the ratio, then work out each group's share before comparing them. Working: the ratio 5:2 has 5 + 2 = 7 parts, so one part is £238 ÷ 7 = £34. Adults donate 5 × £34 = £170 and children donate 2 × £34 = £68, so adults donate £170 − £68 = £102 more than children. So the difference is £102. Distractor £68 is only the children's donation, without finding the difference. Distractor £170 is only the adults' donation, without finding the difference. Distractor £136 comes from doubling the children's donation instead of subtracting it from the adults' donation.
- (c) 1 : 27 — The edge lengths are in the ratio 2 : 6, which simplifies to 1 : 3. Volumes scale with the cube of the length ratio, so the volume ratio is 1³ : 3³ = 1 : 27. Giving 1 : 3 uses the length ratio without cubing it. Giving 1 : 9 squares the length ratio, which is the rule for areas, instead of cubing it, which is the rule for volumes. Giving 27 : 1 has the ratio the right way round for larger to smaller, not smaller to larger as the question asks.
- (b) 900 N/m² — Pressure = force ÷ area, so 45 ÷ 0.05 = 900 N/m². Working out 45 ÷ 5 = 9 misplaces the decimal point in the area, treating 0.05 m² as 5 m². Working out 45 × 0.05 = 2.25 multiplies force and area together instead of dividing. Working out 45 + 0.05 = 45.05 simply adds the two given numbers, which does not give a pressure at all. The pressure on the ground is 900 N/m².
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 19% — Method: write each decrease as a multiplier, multiply the multipliers, then compare the result with 100%. Working: a 10% decrease is a multiplier of 0.9, so the two reductions together give 0.9 × 0.9 = 0.81; the final price is 81% of the original, so the price has fallen by 100% − 81% = 19%. Answer: an overall decrease of 19%. The distractors: 20% comes from adding the two reductions, 10% + 10%, which charges the second 10% against the original price instead of against the already reduced price; 21% comes from using the increase multiplier by mistake, since 1.1 × 1.1 = 1.21, and reading that 21% as a decrease; 81% is the percentage of the original price still being paid, not the percentage taken off.
- (d) £5.40 — Method: work out the reduced price at each shop separately, then subtract the smaller from the larger. Working: Shop A's reduced price is £45 × 0.8 = £36, and Shop B's reduced price is £34 × 0.9 = £30.60, so the difference is £36 − £30.60 = £5.40. Answer: £5.40. £11.00 comes from comparing the two ORIGINAL prices, £45 − £34, without applying either shop's reduction at all. £1.60 comes from finding Shop A's reduced price correctly, £36, but then subtracting Shop B's original (unreduced) price of £34 instead of its reduced price. £66.60 comes from adding the two reduced prices together, £36 + £30.60, instead of subtracting them.
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (c) 2:3 — The white paint is 5 − 2 = 3 litres. The ratio of blue paint to white paint is 2 : 3, which has no common factor, so it is already in simplest form. Getting 2 : 5 compares the blue paint to the total amount of shade instead of to the white paint. Getting 3 : 2 has the two parts the wrong way round. Getting 5 : 3 uses the total amount of shade instead of the blue paint as the first part.
- (c) 9:15:21 — 6 : 10 : 14 simplifies to 3 : 5 : 7 (divide every part by 2). Multiplying every part of 3 : 5 : 7 by 3 gives 9 : 15 : 21, so 9 : 15 : 21 is equivalent to 6 : 10 : 14. Adding 2 to every part of 6 : 10 : 14 gives 8 : 12 : 16, which is not equivalent — ratios are equivalent when every part is multiplied by the same number, not when the same number is added to every part. Doubling only the first two parts, 6 × 2 = 12 and 10 × 2 = 20, but leaving the third part unchanged at 14, gives 12 : 20 : 14 — a scaling applied to two parts and not the third. Cancelling the first two parts correctly, 6 ÷ 2 = 3 and 10 ÷ 2 = 5, then treating the three numbers as a sequence and making the third part the sum of the first two, 3 + 5 = 8, gives 3 : 5 : 8 — the third part was never divided by 2 at all.
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (c) £840 — Method: find the total amount raised using the reverse percentage, then subtract the entry fees to find the donations. Working: £1,260 is 60% of the total, so the total is £1,260 ÷ 0.6, and subtracting the entry fees from this total leaves £840 raised through donations. Answer: £840. £2,100 comes from correctly finding the total amount raised but then forgetting to subtract the entry fees, giving the total instead of the donations alone. £504 comes from working out 40% of the entry fees themselves, £1,260 × 0.4 = £504, instead of first finding the total amount raised. £1,890 comes from treating £1,260 as 40% of the total instead of 60%, dividing by 0.4 to get a total of £3,150, and then subtracting the entry fees from that incorrect total.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min