24 questions across ratio, direct and inverse proportion, compound measures and area and volume scale factors.
⚗️ Ratio and proportion mastery — Higher
Ratio, proportion and rates of change is 20% of a Higher paper and it is the area that rewards method over recall. This sheet works through it in one sitting: simplifying and sharing in a ratio, including the questions that give you one share or the difference rather than the total; expressing one quantity as a fraction or percentage of another; direct and inverse proportion, both numerically and as an equation with a constant k; compound measures — speed, density and pressure — with unit conversions built in rather than avoided; and the similar-shapes work where lengths, areas and volumes scale by the factor, its square and its cube. That last group is where Higher candidates lose the most marks in this area, so it is deliberately over-represented here.
- 1.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 2.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 3.Write 250 g : 2 kg as a ratio in its simplest form.
- 4.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 5.Triangle ABC is mathematically similar to triangle PQR, with AB corresponding to PQ and BC corresponding to QR. AB = 6 cm, BC = 8 cm and PQ = 12 cm. Work out the length of QR.
- 6.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 7.A 1.5 kg bag of pasta costs £2.85 and a 2.4 kg bag of the same pasta costs £4.32. Work out which bag gives better value for money.
- 8.6 identical printers can print a batch of exam papers in 40 minutes, all working at the same rate. Working at the same rate, work out how many minutes 4 of these printers would take to print the same batch.
- 9.A shop sells rope by the metre. 3 m costs £7.50 and 5 m costs £11.00. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of rope bought? Choose the correct verdict and reason.
- 10.Write 2 m : 150 cm : 50 cm as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 11.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
- 12.Grace's mean mark in her maths tests rises from 70 to 84. Work out the percentage increase in her mean mark.
- 13.It takes 8 painters 6 days to paint a fence. Working at the same rate, work out how many days 4 painters would take to paint the same fence.
- 14.A jug holds 3 litres of a drink that is 60% fruit juice. 1 litre of water is added to the jug. Work out the percentage of the new mixture that is fruit juice.
- 15.A furniture maker builds two mathematically similar bookcases. The smaller bookcase is 40 cm tall and uses 2 m² of wood. The larger bookcase is 60 cm tall. Work out the area of wood needed for the larger bookcase, giving your answer in m².
- 16.y is directly proportional to x². When x = 3, y = 45. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of y when x = 5.
- 17.y is directly proportional to √x. When x = 25, y = 20. Construct the equation connecting x and y, then work out the value of x when y = 32.
- 18.A delivery driver travels 45 km in the first 30 minutes of a journey, and then a further 75 km in the next 1 hour. Work out her average speed for the whole journey, in km/h.
- 19.Simplify the ratio 45 : 30 : 75 to its simplest form.
- 20.Amelia uses 2 kg of flour to bake 5 cakes. Using the same recipe, work out how many cakes she can bake with 6 kg of flour.
- 21.A cyclist rides 19.3 km in 47 minutes. Work out her average speed, in km/h, to 1 decimal place.
- 22.A force of 126 N acts on an area of 3.5 m². Work out the pressure on the area, in N/m².
- 23.Write the ratio 5 : 8 in the form 1 : n.
- 24.Write the ratio 8 : 15 in the form 1 : n.
Answer key
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 1:8 — Convert 2 kg to grams: 2 kg = 2000 g. The ratio is 250 : 2000. The highest common factor of 250 and 2000 is 250. Divide both parts by 250: 250 ÷ 250 = 1 and 2000 ÷ 250 = 8, so the ratio is 1 : 8. Leaving the kilograms unconverted gives 250 : 2, which simplifies to 125 : 1 — the units on each side are different, so this does not compare like with like. Dividing by 50 instead of 250 gives 5 : 40, which still shares a common factor of 5, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 8 : 1, grams to kilograms the wrong way round.
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (b) The 2.4 kg bag, since it costs £1.80 per kg compared with £1.90 per kg for the 1.5 kg bag. — To compare value for money, work out the cost per kilogram for each bag. 1.5 kg bag: £2.85 ÷ 1.5 = £1.90 per kg. 2.4 kg bag: £4.32 ÷ 2.4 = £1.80 per kg. Since £1.80 is less than £1.90, the 2.4 kg bag gives better value. The option comparing £2.85 with £4.32 directly is wrong because it compares the total prices, not the price per kilogram — a bigger bag naturally costs more in total even if it is better value. The option that names the 1.5 kg bag with £1.80 per kg and the 2.4 kg bag with £1.90 per kg has the correct unit prices but has swapped which bag they belong to. The option giving £1.19 per kg and £2.88 per kg comes from dividing each price by the wrong bag's mass (£2.85 ÷ 2.4 and £4.32 ÷ 1.5).
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
- (a) No — the cost per metre differs: £2.50/m vs £2.20/m — Method: divide cost by length for each pair and compare the unit rates. Working: £7.50 ÷ 3 = £2.50 per m; £11.00 ÷ 5 = £2.20 per m. The rates are different, so this is NOT direct proportion. Wrong options: 'Yes — both amounts increase' wrongly assumes any increasing relationship is proportional; 'No — because 5 m costs more in total' judges by total cost rather than the rate per metre, which is not valid reasoning on its own; 'Yes — the cost per metre is £2.50 in both cases' miscalculates the second rate (11.00 ÷ 5 is £2.20, not £2.50).
- (a) 4:3:1 — Convert every part to the same unit: 2 m = 200 cm, so the ratio is 200 : 150 : 50. Dividing all three parts by 50 gives 4 : 3 : 1. Writing 2 : 150 : 50 has not converted 2 m into centimetres, so the units do not match. Writing 3 : 4 : 1 has the first two parts the wrong way round. Writing 4 : 3 : 2 comes from an arithmetic slip on the last part: 50 ÷ 50 = 1, not 2.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (a) 20% — Method: percentage increase = increase ÷ original amount × 100. Working: the increase is 84 − 70 = 14 marks, and 14 ÷ 70 = 0.2, so 0.2 × 100 = 20. Answer: an increase of 20%. The distractors: 14% comes from quoting the 14 mark increase as though marks and per cent were the same thing; 17% comes from dividing the 14 by the new mean 84 instead of by the original 70, which gives 17% to the nearest per cent; 120% is the new mean written as a percentage of the old one, which is the whole of the new mean rather than the increase.
- (b) 12 days — This is inverse proportion: fewer painters take longer. Multiply the original numbers to find the total painter-days needed: 8 × 6 = 48 painter-days. Divide by the new number of painters: 48 ÷ 4 = 12 days. Working out 6 × 4 ÷ 8 = 3 days treats it as direct proportion, as if fewer painters needed less time. Stopping at 48 gives the total painter-days, not the number of days. Working out 6 + (8 − 4) = 10 days adds the change in the number of painters straight onto the number of days, treating painters and days as the same kind of quantity. 4 painters take 12 days.
- (c) 45% — Method: adding water changes the total volume but not the amount of fruit juice, so find the juice, find the new total volume, and write the first as a percentage of the second. Working: 3 × 0.6 = 1.8 litres of fruit juice; the new volume is 3 + 1 = 4 litres; 1.8 ÷ 4 = 0.45, which is 45%. Answer: 45%. The distractors: 60% is the strength before the water goes in, and assumes that adding water leaves the strength unchanged; 15% comes from dividing the 60% by the 4 litres of mixture instead of dividing the 1.8 litres of juice by the 4 litres; 75% is the fraction of the new mixture that came out of the original jug, 3 litres out of 4, which ignores that only 60% of that 3 litres was juice.
- (b) 4.5 m² — The height ratio is 40 : 60, which simplifies to 2 : 3, so the larger bookcase is 1.5 times as tall as the smaller one. Areas scale with the square of the length scale factor, so the wood needed scales by 1.5² = 2.25. 2 × 2.25 = 4.5, so the larger bookcase needs 4.5 m² of wood. Giving 3 m² uses the length scale factor, 1.5, without squaring it (2 × 1.5 = 3). Giving 6.75 m² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if wood coverage were a volume (2 × 3.375 = 6.75). Giving 2.25 m² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller bookcase's wood area of 2 m².
- (d) 125 — Since y is directly proportional to x², y = kx² for a constant k. Using x = 3, y = 45: 45 = k × 9, so k = 45 ÷ 9 = 5. The equation is y = 5x². When x = 5: 5² = 25, and 5 × 25 = 125, so y = 125. Reporting 5² = 25 on its own, without multiplying by the constant k, gives only the square of the new x-value, not the value of y. Treating the proportion as if y were proportional to x itself, rather than to x², gives k = 45 ÷ 3 = 15 and then y = 15 × 5 = 75, which is not this relationship. Squaring the new x-value as though squaring meant doubling it instead gives 5 × 10 = 50, not the true square. When x = 5, y = 125.
- (d) 64 — Since y is directly proportional to √x, y = k√x. Using x = 25, y = 20: √25 = 5, so 20 = k × 5, giving k = 20 ÷ 5 = 4. The equation is y = 4√x. When y = 32: √x = 32 ÷ 4 = 8, and x = 8² = 64. Stopping at √x = 8 without squaring leaves the square root of x, not x itself. Treating the relationship as if y were proportional to x itself gives k = 20 ÷ 25 = 0.8 and then x = 32 ÷ 0.8 = 40, which is a different relationship entirely. Multiplying instead of dividing when isolating √x gives √x = 32 × 4 = 128, far too large to be a square root here. When y = 32, x = 64.
- (a) 80 km/h — Average speed = total distance ÷ total time. Total distance = 45 + 75 = 120 km. Total time = 30 minutes + 1 hour = 1.5 hours. 120 ÷ 1.5 = 80 km/h. 60 km/h comes from treating the 30 minutes as a whole hour, giving a total time of 2 hours instead of 1.5 (120 ÷ 2). 82.5 km/h comes from averaging the two separate speeds (45 ÷ 0.5 = 90 km/h and 75 ÷ 1 = 75 km/h, then (90 + 75) ÷ 2) instead of using total distance over total time. 75 km/h comes from using only the second part of the journey (75 km in 1 hour) and ignoring the first part.
- (d) 3 : 2 : 5 — The highest common factor of 45, 30 and 75 is 15. Divide each part by 15: 45 ÷ 15 = 3, 30 ÷ 15 = 2 and 75 ÷ 15 = 5, giving 3 : 2 : 5. Giving 9 : 6 : 15 divides by 5, a common factor but not the highest one. Giving 15 : 10 : 25 divides by 3 only, even further from simplest form. Giving 2 : 3 : 5 has the first two parts swapped.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (d) 24.6 km/h — Average speed = distance ÷ time, with time in hours. 47 minutes = 47 ÷ 60 hours. 19.3 ÷ (47 ÷ 60) = 19.3 ÷ 47 × 60 = 24.638…, which rounds to 24.6 km/h (1 d.p.). 0.4 km/h comes from dividing the distance by 47 and treating the result as km/h directly, without converting the minutes to hours at all. 41.1 km/h comes from converting minutes to hours by dividing by 100 instead of 60 (19.3 ÷ 47 × 100). 0.3 km/h comes from dividing the distance by 60 instead of converting the 47 minutes to hours first.
- (a) 36 — Pressure = force ÷ area, so 126 ÷ 3.5 = 36 N/m². (0.03 comes from dividing the area by the force instead of the force by the area, the wrong way round. 129.5 comes from adding 126 and 3.5 instead of dividing. 441 comes from multiplying 126 by 3.5 instead of dividing.)
- (b) 1:1.6 — To write 5 : 8 in the form 1 : n, divide both parts by 5, the first number, so that it becomes 1: 5 ÷ 5 = 1 and 8 ÷ 5 = 1.6, giving 1 : 1.6. Dividing both parts by 8 instead gives 0.6 : 1 (5 ÷ 8 = 0.625, rounded to 0.6) — the first part is no longer 1, so this is not in the required form. Dividing 5 by 8 but writing the result after the 1 gives 1 : 0.6, which divides in the wrong direction: n must come from 8 ÷ 5, not 5 ÷ 8. A slip in the division 8 ÷ 5, rounding it to 1.5 instead of the correct 1.6, gives 1 : 1.5.
- (b) 1 : 1.875 — To write a ratio in the form 1 : n, divide both parts by the first part, 8: 8 ÷ 8 = 1 and 15 ÷ 8 = 1.875, giving 1 : 1.875. Giving 1 : 0.53 divides the wrong way round, computing 8 ÷ 15 instead of 15 ÷ 8. Giving 1.875 : 1 has the two parts of the answer swapped, which is the form n : 1, not 1 : n. Giving 8 : 1.875 divides only the second part by 8, so the first part is still 8, not 1.
What is on this worksheet?
The sheet holds 24 questions drawn from the MathsUK bank — the content area covered: Ratio, proportion and rates of change (statements R4, R5, R9, R10, R11, R12, R13). It is pitched at GCSE Higher and takes about 45 minutes to work through in full. It is built for independent practice, with full answers at the end for self-marking.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 24 questions before checking — about 45 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 24 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- 📈 Quadratics: factorise, complete the square, formula · 24 questions · ~45 min
- ⭕ Circle theorems practice · 18 questions · ~40 min