12 short questions across all six content areas, designed as a lesson starter or a daily warm-up.
⏱️ Ten-minute starters — Foundation
Twelve short questions, two from each of the six content areas: number, algebra, ratio, geometry, probability and statistics. Nothing here needs more than a minute, and nothing needs a calculator. It is built as a lesson starter — print it, hand it out, take ten minutes, mark it together — and it works just as well as a daily warm-up at home in the fortnight before a mock. The value is in the spread rather than the depth: a student who has spent a week on algebra can find out in ten minutes what a week away from statistics has cost. Generate a new sheet whenever you want a fresh twelve on the same pattern.
- 1.The price of a share falls by 10% on Monday and then rises by 10% on Tuesday. Work out the overall percentage change from Monday's starting price.
- 2.A solid ball has a radius of 7 cm. Work out the surface area of the ball. Use π = 3.14.
- 3.A photograph uses 4 × 10⁶ bytes of storage. A memory card holds 3.2 × 10¹⁰ bytes. Work out how many of these photographs the card can hold. Give your answer in standard form.
- 4.A right-angled triangle has two sides of length 5 cm and 12 cm, and the angle between those two sides is 90°. Work out the length of the hypotenuse.
- 5.Work out the coordinates of the point halfway between (−9, −2) and (−1, −2).
- 6.Which expression is equivalent to 4(x − 2) + 10?
- 7.A cyclist rides at a steady speed of 8 metres per second. Work out this speed in kilometres per hour.
- 8.On a probability scale from 0 to 1, five descriptions are used: impossible (0), unlikely (between 0 and 0.5), evens (exactly 0.5), likely (between 0.5 and 1) and certain (1). The probability that a particular bus is late is 3/8. Which description best fits this probability?
- 9.At a quiz night, each team's result is a win, a draw or a loss, and no team can have more than one of these results. The probability that a team wins is 42% and the probability that a team draws is 18.5%. Work out the probability, as a percentage, that a team does not win and does not draw.
- 10.Ollie says that the ratio 6 : 15 is equivalent to the ratio 2 : 5. Is he correct? Give a reason for your answer.
- 11.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 12.A ribbon of length L metres is cut into 5 equal pieces, and then 3 metres is removed from one piece. Write down an expression, in metres, for the length of that piece after 3 metres is removed.
Answer key
- (b) −1% — Method: write each change as a multiplier and multiply them. A 10% fall is × 0.9 and a 10% rise is × 1.1. Working: 0.9 × 1.1 = 0.99, so the final price is 99% of the original, which is 1% less. Answer: an overall change of −1%. The distractors: 0% comes from assuming a 10% fall and a 10% rise cancel — they do not, because the rise is 10% of a smaller amount; +1% has the size right but the sign wrong, from reading the multiplier 0.99 as 1% above 1 instead of 1% below it; −2% comes from finding the 1% fall and then counting it once for each of the two changes.
- (a) 615.44 cm² — Method: the surface area of a sphere is 4πr². Square the radius, multiply by π, then multiply by 4. Working: r² = 7² = 49, then 3.14 × 49 = 153.86, then 4 × 153.86 = 615.44. Answer: 615.44 cm². The distractors: 153.86 cm² comes from stopping at πr², which is the area of a flat circle of radius 7 cm and leaves out the factor of 4 that a curved surface needs; 87.92 cm² comes from 4 × 3.14 × 7, using the radius itself where the formula asks for its square; 1436.03 cm³ comes from working out the volume of the ball with (4 ÷ 3) × π × r³ instead of its surface area, which is a different measure and carries a cubic unit.
- (a) 8 × 10³ — Method: divide the capacity of the card by the size of one photograph, dividing the coefficients and subtracting the indices, then bring the coefficient back into the range 1 to 10. Working: 3.2 ÷ 4 = 0.8 and 10 − 6 = 4, which gives 0.8 × 10⁴; a coefficient of 0.8 is smaller than 1, so the decimal point moves one place to the right and the index falls by 1. Answer: 8 × 10³. The distractors: 8 × 10⁴ comes from correcting 0.8 to 8 without reducing the index, which makes the answer ten times too large; 1.28 × 10¹⁷ comes from multiplying the two numbers instead of dividing them, since 3.2 × 4 = 12.8 and 10 + 6 = 16; 8 × 10¹⁵ comes from dividing the coefficients but adding the indices instead of subtracting them.
- (c) 13 cm — Method: the two given sides meet at the right angle, so they are the shorter pair and the hypotenuse comes from Pythagoras' theorem, a² + b² = c². Working: c² = 5² + 12² = 25 + 144 = 169, so c = √169 = 13. Answer: 13 cm. The distractors: 17 cm comes from adding the two sides, 5 + 12, rather than adding their squares; 60 cm comes from multiplying them, 5 × 12, which is twice the area of the triangle and not a length; 7 cm comes from subtracting, 12 − 5, as though the hypotenuse were the difference of the two shorter sides.
- (b) (−5, −2) — Both points have the same y-coordinate, so the midpoint lies on the same horizontal line: y = −2. The x-coordinate is the average of −9 and −1: (−9 + (−1)) ÷ 2 = −10 ÷ 2 = −5, giving (−5, −2). (−10, −2) comes from adding the x-coordinates but forgetting to divide by 2. (−4, −2) comes from a sign error on the second x-coordinate, treating −1 as +1: (−9 + 1) ÷ 2 = −4. (5, −2) comes from dropping the negative sign on the x-coordinate.
- (a) 4x + 2 — Expand the bracket: 4(x − 2) = 4x − 8. Then add the 10 that follows the bracket: 4x − 8 + 10 = 4x + 2. The option 4x − 8 comes from expanding the bracket correctly but then forgetting to add the 10. The option 4x + 8 comes from forgetting to multiply the 2 inside the bracket by 4 (treating it as 4x − 2 instead of 4x − 8), then adding 10. The option 4x + 18 comes from a sign error when expanding — treating 4 × (−2) as +8 instead of −8, giving 4x + 8, then adding 10.
- (a) 28.8 km/h — A compound unit is converted one part at a time. There are 3600 seconds in an hour, so in one hour the cyclist travels 8 × 3600 = 28 800 metres. There are 1000 metres in a kilometre, so 28 800 m = 28 800 ÷ 1000 = 28.8 km/h. 28 800 km/h leaves the distance in metres, 0.48 km/h converts the seconds to minutes rather than to hours, and 2.22 km/h divides by 3.6 instead of multiplying.
- (a) unlikely — 3/8 = 3 ÷ 8 = 0.375, which is between 0 and 0.5, so the probability is best described as unlikely. Rounding 3/8 loosely to 'about a half' without converting it properly leads to evens, which is wrong since 0.375 is noticeably below 0.5. Reading 3/8 as the complement and using 1 − 3/8 = 5/8 = 0.625 instead gives likely, but the question asks about the probability of 3/8 itself, not its complement. Flipping the fraction to 8/3 ≈ 2.67, which is impossible for a probability, and rounding it towards the top of the scale gives certain.
- (c) 39.5% — Win, draw and lose are mutually exclusive and exhaustive, so their probabilities sum to 100%: 42% + 18.5% = 60.5% is the percentage that wins or draws. 100% − 60.5% = 39.5% is the percentage that neither wins nor draws. Adding 42% and 18.5% and stopping there, 60.5%, is the probability of winning or drawing, not of neither. Subtracting only the 42% from 100% gives 58.0%, ignoring the draw percentage. Subtracting only the 18.5% from 100% gives 81.5%, ignoring the win percentage.
- (a) Yes — dividing both parts of 6 : 15 by 3 gives 2 : 5 — Method: divide both parts of the ratio by their highest common factor and compare. Working: the highest common factor of 6 and 15 is 3. 6 ÷ 3 = 2 and 15 ÷ 3 = 5, giving 2 : 5, so Ollie is correct. Wrong options: '6 : 15 simplifies to 3 : 5' divides incorrectly, giving the wrong simplified ratio; 'cannot simplify a ratio that does not start with an even number' states a false rule — any ratio can be simplified if its parts share a common factor; '15 ÷ 6 is not a whole number, so it cannot be simplified' wrongly tries to divide one part by the other instead of finding a common factor.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) L/5 − 3 — Each of the 5 equal pieces is L/5 metres long, and removing 3 metres from one piece gives L/5 − 3. Subtracting the 3 metres before dividing by 5, (L − 3)/5, divides the removed length between all 5 pieces instead of taking it from just one. Dividing only the 3 by 5 instead of dividing L by 5, L − 3/5, divides the wrong number. Writing 5/L − 3 inverts the fraction, swapping which number is the numerator.
What is on this worksheet?
The sheet holds 12 questions drawn from the MathsUK bank — the content areas covered: Number, Algebra, Ratio, proportion and rates of change, Geometry and measures, Probability, Statistics. It is pitched at GCSE Foundation and takes about 10 minutes to work through in full. It works as a class handout, a homework, or a warm-up before a test.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 12 questions before checking — about 10 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 12 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- ✏️ Paper 1 non-calculator warm-up — Foundation · 20 questions · ~25 min
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- ⚖️ Foundation to Higher crossover check · 20 questions · ~35 min