12 short questions across all six content areas, designed as a lesson starter or a daily warm-up.
⏱️ Ten-minute starters — Foundation
Twelve short questions, two from each of the six content areas: number, algebra, ratio, geometry, probability and statistics. Nothing here needs more than a minute, and nothing needs a calculator. It is built as a lesson starter — print it, hand it out, take ten minutes, mark it together — and it works just as well as a daily warm-up at home in the fortnight before a mock. The value is in the spread rather than the depth: a student who has spent a week on algebra can find out in ten minutes what a week away from statistics has cost. Generate a new sheet whenever you want a fresh twelve on the same pattern.
- 1.A beaker holds 500 g of a salt solution of concentration 12%. Pure water is added until the concentration falls to 8%. Work out the mass of water added.
- 2.Write down the expression that means the same as 3 × y × y.
- 3.A solid cone has a base radius of 6 cm and a vertical height of 10 cm. Work out the volume of the cone. Use π = 3.14 and give your answer correct to 1 decimal place.
- 4.Write 260,000 in standard form.
- 5.Work out an estimate for 312 × 19, by rounding each number to 1 significant figure.
- 6.A theatre's front row has 18 seats. Each row behind has 4 more seats than the row in front. Which row has exactly 62 seats?
- 7.A car is bought for £12000. Its value falls by 15% in the first year and by 10% in each year after that. Work out the value of the car 3 years after it was bought.
- 8.A zip wire is fixed at an angle of 50° to the horizontal, running from a high platform down to the ground. The zip wire itself, from the platform to the ground, is 12 m long. Work out the horizontal distance covered by the zip wire. Give your answer correct to 1 decimal place.
- 9.A taxi journey of m miles costs C pounds, where C = 2.5m + 3. A driver says the ratio C : m is the same for every journey. Is the driver correct? Give a reason for your answer.
- 10.Priya says that x = 6 is the solution of the equation 4x + 8 = 24. Priya is wrong. Work out the correct value of x.
- 11.y = 5 − 2x. Work out the value of x when y = 11.
- 12.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
Answer key
- (b) 250 g — Method: adding water changes the total mass but not the mass of salt, so find the salt, hold it fixed, use the new ratio to find the new total mass and subtract the mass already in the beaker. Working: 12:100 = x:500 gives 12 ÷ 100 × 500 = 60 g of salt; that 60 g must be 8% of the new mixture, so 8:100 = 60:y gives y = 60 ÷ 8 × 100 = 750 g; the water added is 750 − 500 = 250 g. Answer: 250 g. The distractors: 750 g is the mass of the diluted solution, given without taking away the 500 g that was in the beaker to start with; 60 g is the mass of salt, the quantity that stays the same, given instead of the mass of water; 20 g comes from treating the fall from 12% to 8% as 4% of the original 500 g, which measures a change in concentration as though it were a mass of water.
- (a) 3y² — There is one 3 in the product and the letter y appears twice. A number that multiplies a letter is written in front of it as the coefficient, so the 3 goes at the front. The two ys multiply each other, so the letter carries an index of 2. The shortest correct way of writing the product is therefore 3y². Note that (3y)² would mean 3 × y × 3 × y, which squares the coefficient as well, while 3 + y² turns a multiplication into an addition and y³ treats the coefficient as a third factor of y.
- (a) 376.8 cm³ — Volume of a cone = (1/3)πr²h. Substitute r = 6 and h = 10: (1/3) × 3.14 × 6² × 10 = (1/3) × 3.14 × 36 × 10 = (1/3) × 1130.4 = 376.8 cm³.
- (c) 2.6 × 10⁵ — In standard form, A must satisfy 1 ≤ A < 10. Moving the decimal point in 260,000 to just after the 2 gives A = 2.6, and the decimal point moved 5 places, so 260,000 = 2.6 × 10⁵. A candidate who wrote 26 × 10⁴ used a value of A outside the required range, even though it has the same overall value. A candidate who wrote 2.6 × 10⁶ counted one place too many when moving the decimal point. A candidate who wrote 0.26 × 10⁶ used a value of A below 1, again outside the required range.
- (c) 6000 — Method: round each number to 1 significant figure, then multiply the rounded values. Working: 312 rounds to 300 (1 s.f.) and 19 rounds to 20 (1 s.f.). 300 × 20 = 6000. Answer: 6000. 5928 is the exact value of 312 × 19, found by multiplying without rounding first, which is not an estimate. 600 comes from rounding 19 down to 2 instead of to 20, losing a zero from its place value. 6200 comes from rounding 312 to the nearest 10, 310, instead of to 1 significant figure, 300, then multiplying by the correctly rounded 20.
- (d) 12 — Method: write the nth term of the sequence, 18 + 4(n − 1), set it equal to 62, and solve for n. Working: 18 + 4(n − 1) = 62, so 4(n − 1) = 44, giving n − 1 = 11, so n = 12. Answer: row 12. 11 comes from using 18 + 4n = 62 instead of 18 + 4(n − 1) = 62, an off-by-one error, giving n = 11. 48 comes from correctly simplifying to 4n = 48 but stopping there, without dividing by 4 to find n. 15.5 comes from dividing 62 by 4 directly, ignoring the 18 seats already in the front row.
- (d) £8262 — A fall of 15% is a multiplier of 0.85 and a fall of 10% is a multiplier of 0.9, and each multiplier acts on the value at the start of its own year. After year 1: 12000 × 0.85 = 10200. After year 2: 10200 × 0.9 = 9180. After year 3: 9180 × 0.9 = 8262. The value 3 years after the car was bought is £8262. Adding the percentages to make a single fall of 35% would be wrong, because the later falls are taken from smaller values.
- (d) 7.7 m — The horizontal distance is adjacent to the 50° angle and the zip wire is the hypotenuse, so horizontal distance = 12 × cos 50° = 12 × 0.6428... = 7.71...≈ 7.7 m. "9.2 m" uses the sine ratio instead of cosine, 12 × sin 50° = 9.19...≈ 9.2 m, which actually finds the vertical drop of the zip wire, not the horizontal distance. "15.7 m" comes from dividing by the sine ratio instead of multiplying by the cosine ratio, 12 ÷ sin 50° = 15.66...≈ 15.7 m, both the wrong operation and the wrong ratio. "12.0 m" simply uses the length of the zip wire itself as the horizontal distance, ignoring the angle of 50° altogether.
- (b) The ratio C : m is not constant because the formula includes a fixed charge of £3 as well as the charge per mile. — For the ratio C : m to stay constant, C must be directly proportional to m, i.e. C = km with no constant term. Because of the +3 fixed charge, C is not directly proportional to m: for example m = 1 gives C = 5.5 (ratio 5.5 : 1), while m = 10 gives C = 28 (ratio 2.8 : 1) — the ratio has changed.
- (b) 4 — Method: subtract the constant term from both sides first, then divide by the coefficient of x. Working: 4x = 24 − 8 = 16; x = 16 ÷ 4 = 4. Answer: x = 4. Priya's 6 comes from dividing 24 by 4 without first subtracting the 8, ignoring the constant term; substituting it back gives 4 × 6 + 8 = 32, not 24, which is why she is wrong. 16 comes from correctly finding 4x = 16 but forgetting to divide by 4. 12 comes from subtracting the coefficient 4 instead of dividing by it: 16 − 4 = 12. 8 comes from correctly finding 4x = 16 but then halving instead of dividing by 4.
- (d) −3 — Substitute y = 11 into y = 5 − 2x, giving 11 = 5 − 2x. Subtracting 5 from both sides gives 6 = −2x, so x = 6 ÷ (−2) = −3. A candidate who mishandles the negative sign when rearranging, treating the equation as 6 = 2x, gets x = 3. A candidate who correctly finds −2x = 6 but forgets to divide by 2 at all gets x = 6. A candidate who adds 5 and 11 instead of subtracting, getting 2x = 16, gets x = 8.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
What is on this worksheet?
The sheet holds 12 questions drawn from the MathsUK bank — the content areas covered: Number, Algebra, Ratio, proportion and rates of change, Geometry and measures, Probability, Statistics. It is pitched at GCSE Foundation and takes about 10 minutes to work through in full. It works as a class handout, a homework, or a warm-up before a test.
How to use the sheet well
- Print it or open it on screen — both work. Printing is A4; the screen view fits phones and tablets.
- Do all 12 questions before checking — about 10 minutes is the guide, but there is no time pressure.
- Check the answers — press “Show answers” or print the answer page separately.
- Redo the questions you got wrong — twice as effective as doing 12 fresh ones.
- “New questions” — builds a fresh sheet on the same statements, so you can practise again without repeats.
Why this sheet helps
MathsUK worksheets use questions graded by difficulty and a fair spread of correct-answer positions (the answer is not always (a)) — so the student really has to think about each question rather than guess a pattern. Every question is tagged to a DfE content statement and checked before it enters the bank. The answers come with a step-by-step explanation, not just a value — so a wrong answer becomes a lesson.
Similar worksheets worth a look
- ✏️ Paper 1 non-calculator warm-up — Foundation · 20 questions · ~25 min
- 🧮 Paper 1 non-calculator warm-up — Higher · 20 questions · ~25 min
- 🎯 Grade 4 pass booster · 25 questions · ~40 min
- ⚖️ Foundation to Higher crossover check · 20 questions · ~35 min