Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions on "direct and inverse proportion" — DfE statement R10. Print it, or print three versions so neighbours cannot copy by letter; the key gives the letter for each version.
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Two numbers are in the ratio 2 : 3. The smaller number is 8. Work out the larger number.
- 2.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 3.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 4.A journey takes 4 hours at an average speed of 60 km/h. The time taken is inversely proportional to the average speed. Work out how long the same journey takes at an average speed of 80 km/h.
- 5.6 identical printers can print a batch of exam papers in 40 minutes, all working at the same rate. Working at the same rate, work out how many minutes 4 of these printers would take to print the same batch.
- 6.8 identical pens cost £6.40 in total. Work out the cost of 5 of the same pens.
- 7.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 8.It takes 2 identical pumps 10 hours to empty a flooded basement. Working at the same rate, work out how many hours 5 of these pumps would take to empty the same basement.
- 9.3 kg of apples cost £6. Work out the cost of 5 kg of the same apples.
- 10.3 pencils cost £1.20. Work out the cost of 7 pencils.
- 11.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
- 12.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
- 13.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 14.A shop sells ribbon by the metre. 2 m costs £3.00, 4 m costs £6.00, and 7 m costs £10.50. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of ribbon bought? Choose the correct verdict and reason.
- 15.The exchange rate is £1 = 1.28 US dollars. Convert £350 into US dollars.
Answer key
- (b) 12 — Method: work out what one part of the ratio is worth, then multiply that by the number of parts in the other share. Working: the smaller number matches the 2 parts, so 8 ÷ 2 = 4 for one part, and 3 × 4 = 12. Answer: 12. The distractors: 16 comes from multiplying 8 by 2, the ratio part that belongs to the smaller number; 24 comes from multiplying 8 by 3 without first finding the value of one part; 9 comes from adding the difference between the ratio parts, 3 − 2 = 1, to 8.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 3 hours — Method: in inverse proportion the product of the two quantities is constant, and here that product is the distance. Working: 60 × 4 = 240 km, so at 80 km/h the time is 240 ÷ 80 = 3. Answer: 3 hours. The distractors: 5 hours 20 minutes comes from treating the relationship as direct, working out 4 × 80 ÷ 60; 2 hours 40 minutes comes from cutting the time by the fraction the speed rose by — the speed went up by one third, so the time was cut by one third — which is not how inverse proportion works; 4 hours comes from dividing the 240 km by the original speed of 60 km/h again instead of by the new speed.
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
- (c) £4.00 — Find the cost of one pen: £6.40 ÷ 8 = £0.80. Then multiply by 5 pens: £0.80 × 5 = £4.00. Dividing £6.40 by 5 and multiplying by 8 gives £10.24 — that uses the ratio the wrong way round, scaling as if 5 pens were more expensive than 8. Stopping at £0.80 only gives the price of one pen. Multiplying the price of one pen by the difference in the number of pens, (8 − 5) × £0.80, gives £2.40 — the cost of the pens NOT bought, not the cost of the 5 pens bought. 5 pens cost £4.00.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (a) 4 hours — This is inverse proportion: more pumps take less time. Multiply the original numbers to find the total pump-hours needed: 2 × 10 = 20 pump-hours. Divide by the new number of pumps: 20 ÷ 5 = 4 hours. Working out 10 × 5 ÷ 2 = 25 hours treats it as direct proportion, as if more pumps needed more time. Stopping at 20 gives the total pump-hours, not the number of hours. Working out 10 − (5 − 2) = 7 hours subtracts the extra number of pumps straight from the number of hours, treating pumps and hours as the same kind of quantity. 5 pumps take 4 hours.
- (b) £10 — Method: find the cost of 1 kg by dividing, then multiply by the mass wanted — the unitary method for direct proportion. Working: £6 ÷ 3 = £2 per kg, and £2 × 5 = £10. Answer: £10. The distractors: £11 comes from adding 5 to the £6 instead of scaling; £30 comes from multiplying £6 by 5 without first dividing by 3; £3.60 comes from turning the proportion upside down, dividing by 5 and multiplying by 3.
- (a) £2.80 — Method: find the cost of one pencil first, then use it to find the cost of 7 pencils. Working: £1.20 ÷ 3 = £0.40 for one pencil, and £0.40 × 7 = £2.80. So 7 pencils cost £2.80. Distractor £8.40 comes from multiplying £1.20 by 7 without first dividing by 3 to find the cost of one pencil. Distractor £1.20 comes from assuming the price stays the same no matter how many pencils are bought. Distractor £0.40 is the cost of one pencil, found correctly but never multiplied by 7.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (a) Yes — the cost per metre is £1.50 each time — Direct proportion holds if the cost per metre is the same every time. Check each pair: 3.00 ÷ 2 = 1.50, 6.00 ÷ 4 = 1.50, and 10.50 ÷ 7 = 1.50. All three give the same rate, £1.50 per metre, so the data does show direct proportion. Saying only that the cost increases as the length increases is not enough on its own — many non-proportional relationships also increase, so this reason does not prove proportion. Misreading 10.50 ÷ 7 as 1.05 by misplacing the decimal point gives a false mismatch that is not actually there. Requiring every length to be a double of another confuses a special case (doubling) with the general test, which is that the rate itself stays constant. The data does show direct proportion, at £1.50 per metre.
- (c) 448.00 US dollars — Method: multiply the amount in pounds by the exchange rate. Working: £350 × 1.28 = 448.00 US dollars. Wrong options: 273.44 US dollars comes from dividing by the rate instead of multiplying (350 ÷ 1.28); 351.28 US dollars comes from adding the rate to the amount instead of multiplying; 4,480.00 US dollars comes from a decimal-point slip, using 12.8 instead of 1.28.
Build your own mix at the worksheet builder.