Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions on "direct and inverse proportion" — DfE statement R10. Print it, or print three versions so neighbours cannot copy by letter; the key gives the letter for each version.
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 2.Two numbers are in the ratio 2 : 3. The smaller number is 8. Work out the larger number.
- 3.A recipe for pancakes uses 240 g of flour to make pancakes for 6 people. Work out how many grams of flour are needed to make pancakes for 15 people, using the same recipe.
- 4.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 5.6 identical taps fill a paddling pool in 20 minutes. Each tap fills at the same steady rate. Work out how long 3 of these taps would take to fill the same pool.
- 6.3 kg of apples cost £6. Work out the cost of 5 kg of the same apples.
- 7.A recipe for 8 muffins needs 200 g of sugar. Sam wants to make 20 muffins for a bake sale, and he already has 350 g of sugar. Work out how many more grams of sugar he needs to buy.
- 8.The exchange rate is £1 = 1.28 US dollars. Convert £350 into US dollars.
- 9.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 10.y is directly proportional to x. When x = 4, y = 10. Work out the value of y when x = 6.
- 11.A shop sells rope by the metre. 3 m costs £7.50 and 5 m costs £11.00. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of rope bought? Choose the correct verdict and reason.
- 12.A journey takes 4 hours at an average speed of 60 km/h. The time taken is inversely proportional to the average speed. Work out how long the same journey takes at an average speed of 80 km/h.
- 13.It takes 8 painters 6 days to paint a fence. Working at the same rate, work out how many days 4 painters would take to paint the same fence.
- 14.A machine fills bottles at a constant rate. It fills 18 bottles in 3 minutes. Working at the same rate, work out how many bottles the machine fills in 8 minutes.
- 15.Two numbers a and b are in the ratio a : b = 3 : 4. Given that a = 15, work out the value of b.
Answer key
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 12 — Method: work out what one part of the ratio is worth, then multiply that by the number of parts in the other share. Working: the smaller number matches the 2 parts, so 8 ÷ 2 = 4 for one part, and 3 × 4 = 12. Answer: 12. The distractors: 16 comes from multiplying 8 by 2, the ratio part that belongs to the smaller number; 24 comes from multiplying 8 by 3 without first finding the value of one part; 9 comes from adding the difference between the ratio parts, 3 − 2 = 1, to 8.
- (d) 600 g — Find the flour used for one person: 240 ÷ 6 = 40 g per person. Then scale up to 15 people: 40 × 15 = 600 g. Dividing 240 by 15 and then multiplying by 6 gives 96 g — that uses the ratio the wrong way round, scaling down instead of up. Stopping at 40 g only gives the amount for one person, not for 15. Adding 15 − 6 = 9 to 240 gives 249 g, which treats the number of people and the grams of flour as if they were the same kind of quantity — proportion means scaling, not adding. The recipe needs 600 g of flour.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (c) 40 minutes — Method: this is inverse proportion — fewer taps means longer, not shorter — so the number of taps × the time taken stays constant. Working: 6 × 20 = 120, and with 3 taps the time is 120 ÷ 3 = 40 minutes. So 3 taps take 40 minutes. Distractor 10 minutes comes from treating it as direct proportion instead of inverse, working out 20 × 3 ÷ 6. Distractor 30 minutes comes from halving the number of taps and adding half the original time, 20 + 10, instead of doubling the time. Distractor 17 minutes comes from subtracting the number of taps removed, 3, directly from the original time, 20.
- (b) £10 — Method: find the cost of 1 kg by dividing, then multiply by the mass wanted — the unitary method for direct proportion. Working: £6 ÷ 3 = £2 per kg, and £2 × 5 = £10. Answer: £10. The distractors: £11 comes from adding 5 to the £6 instead of scaling; £30 comes from multiplying £6 by 5 without first dividing by 3; £3.60 comes from turning the proportion upside down, dividing by 5 and multiplying by 3.
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (c) 448.00 US dollars — Method: multiply the amount in pounds by the exchange rate. Working: £350 × 1.28 = 448.00 US dollars. Wrong options: 273.44 US dollars comes from dividing by the rate instead of multiplying (350 ÷ 1.28); 351.28 US dollars comes from adding the rate to the amount instead of multiplying; 4,480.00 US dollars comes from a decimal-point slip, using 12.8 instead of 1.28.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (b) 15 — Find the multiplier connecting y to x: 10 ÷ 4 = 2.5. Then apply it to the new value of x: 2.5 × 6 = 15. Working out 10 + (6 − 4) = 12 adds the change in x straight onto y instead of scaling proportionally. Working out 10 × 6 = 60 multiplies the given y-value by the new x-value directly, without finding the multiplier first. Writing 10 keeps y the same as before, not realising it must change with x. When x = 6, y = 15.
- (a) No — the cost per metre differs: £2.50/m vs £2.20/m — Method: divide cost by length for each pair and compare the unit rates. Working: £7.50 ÷ 3 = £2.50 per m; £11.00 ÷ 5 = £2.20 per m. The rates are different, so this is NOT direct proportion. Wrong options: 'Yes — both amounts increase' wrongly assumes any increasing relationship is proportional; 'No — because 5 m costs more in total' judges by total cost rather than the rate per metre, which is not valid reasoning on its own; 'Yes — the cost per metre is £2.50 in both cases' miscalculates the second rate (11.00 ÷ 5 is £2.20, not £2.50).
- (c) 3 hours — Method: in inverse proportion the product of the two quantities is constant, and here that product is the distance. Working: 60 × 4 = 240 km, so at 80 km/h the time is 240 ÷ 80 = 3. Answer: 3 hours. The distractors: 5 hours 20 minutes comes from treating the relationship as direct, working out 4 × 80 ÷ 60; 2 hours 40 minutes comes from cutting the time by the fraction the speed rose by — the speed went up by one third, so the time was cut by one third — which is not how inverse proportion works; 4 hours comes from dividing the 240 km by the original speed of 60 km/h again instead of by the new speed.
- (b) 12 days — This is inverse proportion: fewer painters take longer. Multiply the original numbers to find the total painter-days needed: 8 × 6 = 48 painter-days. Divide by the new number of painters: 48 ÷ 4 = 12 days. Working out 6 × 4 ÷ 8 = 3 days treats it as direct proportion, as if fewer painters needed less time. Stopping at 48 gives the total painter-days, not the number of days. Working out 6 + (8 − 4) = 10 days adds the change in the number of painters straight onto the number of days, treating painters and days as the same kind of quantity. 4 painters take 12 days.
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (d) 20 — Method: equivalent ratios are linked by a single multiplier, so find it from the part you know and apply it to the other part. Working: 15 ÷ 3 = 5, so the multiplier is 5, and 4 × 5 = 20. Answer: 20. The distractors: 16 comes from adding the difference between the ratio parts, 4 − 3 = 1, to 15, treating the ratio as a difference; 60 comes from multiplying 15 by 4 without first dividing by 3; 11.25 comes from using the ratio the wrong way round, working out 15 × 3 ÷ 4.
Build your own mix at the worksheet builder.