Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions on "direct and inverse proportion" — DfE statement R10. Print it, or print three versions so neighbours cannot copy by letter; the key gives the letter for each version.
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.8 identical pens cost £6.40 in total. Work out the cost of 5 of the same pens.
- 2.It takes 2 identical pumps 10 hours to empty a flooded basement. Working at the same rate, work out how many hours 5 of these pumps would take to empty the same basement.
- 3.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
- 4.A recipe for 8 muffins needs 200 g of sugar. Sam wants to make 20 muffins for a bake sale, and he already has 350 g of sugar. Work out how many more grams of sugar he needs to buy.
- 5.A shop sells rope by the metre. 3 m costs £7.50 and 5 m costs £11.00. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of rope bought? Choose the correct verdict and reason.
- 6.A shop sells ribbon by the metre. 2 m costs £3.00, 4 m costs £6.00, and 7 m costs £10.50. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of ribbon bought? Choose the correct verdict and reason.
- 7.6 identical printers can print a batch of exam papers in 40 minutes, all working at the same rate. Working at the same rate, work out how many minutes 4 of these printers would take to print the same batch.
- 8.y is directly proportional to x. When x = 4, y = 10. Work out the value of y when x = 6.
- 9.It takes 8 painters 6 days to paint a fence. Working at the same rate, work out how many days 4 painters would take to paint the same fence.
- 10.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 11.Two numbers are in the ratio 2 : 3. The smaller number is 8. Work out the larger number.
- 12.Two cars travel at constant speeds. Car A travels 150 km in 3 hours. Car B travels 180 km in 4 hours. Which car is faster, and what is its speed?
- 13.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 14.Zara is paid £9 per hour. Her wage is directly proportional to the number of hours she works. Work out her wage for working 6 hours.
- 15.A factory machine produces bottles at a constant rate. In 45 minutes it produces 810 bottles. The factory needs 2,160 bottles for an order. Working at the same rate, work out how many minutes it will take to produce the order.
Answer key
- (c) £4.00 — Find the cost of one pen: £6.40 ÷ 8 = £0.80. Then multiply by 5 pens: £0.80 × 5 = £4.00. Dividing £6.40 by 5 and multiplying by 8 gives £10.24 — that uses the ratio the wrong way round, scaling as if 5 pens were more expensive than 8. Stopping at £0.80 only gives the price of one pen. Multiplying the price of one pen by the difference in the number of pens, (8 − 5) × £0.80, gives £2.40 — the cost of the pens NOT bought, not the cost of the 5 pens bought. 5 pens cost £4.00.
- (a) 4 hours — This is inverse proportion: more pumps take less time. Multiply the original numbers to find the total pump-hours needed: 2 × 10 = 20 pump-hours. Divide by the new number of pumps: 20 ÷ 5 = 4 hours. Working out 10 × 5 ÷ 2 = 25 hours treats it as direct proportion, as if more pumps needed more time. Stopping at 20 gives the total pump-hours, not the number of hours. Working out 10 − (5 − 2) = 7 hours subtracts the extra number of pumps straight from the number of hours, treating pumps and hours as the same kind of quantity. 5 pumps take 4 hours.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (a) No — the cost per metre differs: £2.50/m vs £2.20/m — Method: divide cost by length for each pair and compare the unit rates. Working: £7.50 ÷ 3 = £2.50 per m; £11.00 ÷ 5 = £2.20 per m. The rates are different, so this is NOT direct proportion. Wrong options: 'Yes — both amounts increase' wrongly assumes any increasing relationship is proportional; 'No — because 5 m costs more in total' judges by total cost rather than the rate per metre, which is not valid reasoning on its own; 'Yes — the cost per metre is £2.50 in both cases' miscalculates the second rate (11.00 ÷ 5 is £2.20, not £2.50).
- (a) Yes — the cost per metre is £1.50 each time — Direct proportion holds if the cost per metre is the same every time. Check each pair: 3.00 ÷ 2 = 1.50, 6.00 ÷ 4 = 1.50, and 10.50 ÷ 7 = 1.50. All three give the same rate, £1.50 per metre, so the data does show direct proportion. Saying only that the cost increases as the length increases is not enough on its own — many non-proportional relationships also increase, so this reason does not prove proportion. Misreading 10.50 ÷ 7 as 1.05 by misplacing the decimal point gives a false mismatch that is not actually there. Requiring every length to be a double of another confuses a special case (doubling) with the general test, which is that the rate itself stays constant. The data does show direct proportion, at £1.50 per metre.
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
- (b) 15 — Find the multiplier connecting y to x: 10 ÷ 4 = 2.5. Then apply it to the new value of x: 2.5 × 6 = 15. Working out 10 + (6 − 4) = 12 adds the change in x straight onto y instead of scaling proportionally. Working out 10 × 6 = 60 multiplies the given y-value by the new x-value directly, without finding the multiplier first. Writing 10 keeps y the same as before, not realising it must change with x. When x = 6, y = 15.
- (b) 12 days — This is inverse proportion: fewer painters take longer. Multiply the original numbers to find the total painter-days needed: 8 × 6 = 48 painter-days. Divide by the new number of painters: 48 ÷ 4 = 12 days. Working out 6 × 4 ÷ 8 = 3 days treats it as direct proportion, as if fewer painters needed less time. Stopping at 48 gives the total painter-days, not the number of days. Working out 6 + (8 − 4) = 10 days adds the change in the number of painters straight onto the number of days, treating painters and days as the same kind of quantity. 4 painters take 12 days.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 12 — Method: work out what one part of the ratio is worth, then multiply that by the number of parts in the other share. Working: the smaller number matches the 2 parts, so 8 ÷ 2 = 4 for one part, and 3 × 4 = 12. Answer: 12. The distractors: 16 comes from multiplying 8 by 2, the ratio part that belongs to the smaller number; 24 comes from multiplying 8 by 3 without first finding the value of one part; 9 comes from adding the difference between the ratio parts, 3 − 2 = 1, to 8.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (a) £54 — Method: for direct proportion, wage = rate × hours. Working: £9 × 6 = £54. Wrong options: £15 comes from adding the rate and the hours instead of multiplying (£9 + 6); £63 comes from using 7 hours instead of 6; £1.50 comes from dividing the rate by the hours instead of multiplying (£9 ÷ 6).
- (b) 120 minutes — Method: find the rate in bottles per minute, then divide the order size by the rate. Working: rate = 810 ÷ 45 = 18 bottles per minute. Time = 2,160 ÷ 18 = 120 minutes. Wrong options: 1,350 minutes comes from subtracting 810 from 2,160 instead of using the rate; 48 minutes comes from dividing the order size by the original time (2,160 ÷ 45) instead of the rate; 108 minutes comes from rounding the rate to 20 bottles per minute before dividing.
Build your own mix at the worksheet builder.