Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions on "direct and inverse proportion" — DfE statement R10. Print it, or print three versions so neighbours cannot copy by letter; the key gives the letter for each version.
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 2.Work out the value of x when 4/x = 2/5.
- 3.6 identical printers can print a batch of exam papers in 40 minutes, all working at the same rate. Working at the same rate, work out how many minutes 4 of these printers would take to print the same batch.
- 4.6 identical taps fill a paddling pool in 20 minutes. Each tap fills at the same steady rate. Work out how long 3 of these taps would take to fill the same pool.
- 5.Amelia uses 2 kg of flour to bake 5 cakes. Using the same recipe, work out how many cakes she can bake with 6 kg of flour.
- 6.3 kg of apples cost £6. Work out the cost of 5 kg of the same apples.
- 7.A recipe for pancakes uses 240 g of flour to make pancakes for 6 people. Work out how many grams of flour are needed to make pancakes for 15 people, using the same recipe.
- 8.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 9.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 10.A factory machine produces bottles at a constant rate. In 45 minutes it produces 810 bottles. The factory needs 2,160 bottles for an order. Working at the same rate, work out how many minutes it will take to produce the order.
- 11.The exchange rate is £1 = 1.28 US dollars. Convert £350 into US dollars.
- 12.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
- 13.A journey takes 4 hours at an average speed of 60 km/h. The time taken is inversely proportional to the average speed. Work out how long the same journey takes at an average speed of 80 km/h.
- 14.y is directly proportional to x. When x = 2, y = 9. Which of these pairs of values is also consistent with this proportion?
- 15.3 pencils cost £1.20. Work out the cost of 7 pencils.
Answer key
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
- (c) 40 minutes — Method: this is inverse proportion — fewer taps means longer, not shorter — so the number of taps × the time taken stays constant. Working: 6 × 20 = 120, and with 3 taps the time is 120 ÷ 3 = 40 minutes. So 3 taps take 40 minutes. Distractor 10 minutes comes from treating it as direct proportion instead of inverse, working out 20 × 3 ÷ 6. Distractor 30 minutes comes from halving the number of taps and adding half the original time, 20 + 10, instead of doubling the time. Distractor 17 minutes comes from subtracting the number of taps removed, 3, directly from the original time, 20.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (b) £10 — Method: find the cost of 1 kg by dividing, then multiply by the mass wanted — the unitary method for direct proportion. Working: £6 ÷ 3 = £2 per kg, and £2 × 5 = £10. Answer: £10. The distractors: £11 comes from adding 5 to the £6 instead of scaling; £30 comes from multiplying £6 by 5 without first dividing by 3; £3.60 comes from turning the proportion upside down, dividing by 5 and multiplying by 3.
- (d) 600 g — Find the flour used for one person: 240 ÷ 6 = 40 g per person. Then scale up to 15 people: 40 × 15 = 600 g. Dividing 240 by 15 and then multiplying by 6 gives 96 g — that uses the ratio the wrong way round, scaling down instead of up. Stopping at 40 g only gives the amount for one person, not for 15. Adding 15 − 6 = 9 to 240 gives 249 g, which treats the number of people and the grams of flour as if they were the same kind of quantity — proportion means scaling, not adding. The recipe needs 600 g of flour.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 120 minutes — Method: find the rate in bottles per minute, then divide the order size by the rate. Working: rate = 810 ÷ 45 = 18 bottles per minute. Time = 2,160 ÷ 18 = 120 minutes. Wrong options: 1,350 minutes comes from subtracting 810 from 2,160 instead of using the rate; 48 minutes comes from dividing the order size by the original time (2,160 ÷ 45) instead of the rate; 108 minutes comes from rounding the rate to 20 bottles per minute before dividing.
- (c) 448.00 US dollars — Method: multiply the amount in pounds by the exchange rate. Working: £350 × 1.28 = 448.00 US dollars. Wrong options: 273.44 US dollars comes from dividing by the rate instead of multiplying (350 ÷ 1.28); 351.28 US dollars comes from adding the rate to the amount instead of multiplying; 4,480.00 US dollars comes from a decimal-point slip, using 12.8 instead of 1.28.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (c) 3 hours — Method: in inverse proportion the product of the two quantities is constant, and here that product is the distance. Working: 60 × 4 = 240 km, so at 80 km/h the time is 240 ÷ 80 = 3. Answer: 3 hours. The distractors: 5 hours 20 minutes comes from treating the relationship as direct, working out 4 × 80 ÷ 60; 2 hours 40 minutes comes from cutting the time by the fraction the speed rose by — the speed went up by one third, so the time was cut by one third — which is not how inverse proportion works; 4 hours comes from dividing the 240 km by the original speed of 60 km/h again instead of by the new speed.
- (a) x = 6, y = 27 — Method: for direct proportion, y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 9 ÷ 2 = 4.5. At x = 6: y = 4.5 × 6 = 27. Wrong options: x = 6, y = 13 comes from adding the change in x (4) onto y instead of scaling by k; x = 6, y = 3 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 2 × 9 = 18, then y = 18 ÷ 6 = 3); x = 6, y = 24 comes from rounding the constant of proportionality down to 4 instead of using 4.5.
- (a) £2.80 — Method: find the cost of one pencil first, then use it to find the cost of 7 pencils. Working: £1.20 ÷ 3 = £0.40 for one pencil, and £0.40 × 7 = £2.80. So 7 pencils cost £2.80. Distractor £8.40 comes from multiplying £1.20 by 7 without first dividing by 3 to find the cost of one pencil. Distractor £1.20 comes from assuming the price stays the same no matter how many pencils are bought. Distractor £0.40 is the cost of one pencil, found correctly but never multiplied by 7.
Build your own mix at the worksheet builder.