Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions on "direct and inverse proportion" — DfE statement R10. Print it, or print three versions so neighbours cannot copy by letter; the key gives the letter for each version.
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
- 2.Amelia uses 2 kg of flour to bake 5 cakes. Using the same recipe, work out how many cakes she can bake with 6 kg of flour.
- 3.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 4.Two cars travel at constant speeds. Car A travels 150 km in 3 hours. Car B travels 180 km in 4 hours. Which car is faster, and what is its speed?
- 5.Work out the value of x when 4/x = 2/5.
- 6.A shop sells ribbon by the metre. 2 m costs £3.00, 4 m costs £6.00, and 7 m costs £10.50. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of ribbon bought? Choose the correct verdict and reason.
- 7.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 8.Two numbers a and b are in the ratio a : b = 3 : 4. Given that a = 15, work out the value of b.
- 9.A machine fills bottles at a constant rate. It fills 18 bottles in 3 minutes. Working at the same rate, work out how many bottles the machine fills in 8 minutes.
- 10.It takes 2 identical pumps 10 hours to empty a flooded basement. Working at the same rate, work out how many hours 5 of these pumps would take to empty the same basement.
- 11.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 12.A shop sells rope by the metre. 3 m costs £7.50 and 5 m costs £11.00. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of rope bought? Choose the correct verdict and reason.
- 13.Zara is paid £9 per hour. Her wage is directly proportional to the number of hours she works. Work out her wage for working 6 hours.
- 14.8 identical pens cost £6.40 in total. Work out the cost of 5 of the same pens.
- 15.The exchange rate is £1 = €1.15. Convert £200 to euros.
Answer key
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (a) Yes — the cost per metre is £1.50 each time — Direct proportion holds if the cost per metre is the same every time. Check each pair: 3.00 ÷ 2 = 1.50, 6.00 ÷ 4 = 1.50, and 10.50 ÷ 7 = 1.50. All three give the same rate, £1.50 per metre, so the data does show direct proportion. Saying only that the cost increases as the length increases is not enough on its own — many non-proportional relationships also increase, so this reason does not prove proportion. Misreading 10.50 ÷ 7 as 1.05 by misplacing the decimal point gives a false mismatch that is not actually there. Requiring every length to be a double of another confuses a special case (doubling) with the general test, which is that the rate itself stays constant. The data does show direct proportion, at £1.50 per metre.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (d) 20 — Method: equivalent ratios are linked by a single multiplier, so find it from the part you know and apply it to the other part. Working: 15 ÷ 3 = 5, so the multiplier is 5, and 4 × 5 = 20. Answer: 20. The distractors: 16 comes from adding the difference between the ratio parts, 4 − 3 = 1, to 15, treating the ratio as a difference; 60 comes from multiplying 15 by 4 without first dividing by 3; 11.25 comes from using the ratio the wrong way round, working out 15 × 3 ÷ 4.
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (a) 4 hours — This is inverse proportion: more pumps take less time. Multiply the original numbers to find the total pump-hours needed: 2 × 10 = 20 pump-hours. Divide by the new number of pumps: 20 ÷ 5 = 4 hours. Working out 10 × 5 ÷ 2 = 25 hours treats it as direct proportion, as if more pumps needed more time. Stopping at 20 gives the total pump-hours, not the number of hours. Working out 10 − (5 − 2) = 7 hours subtracts the extra number of pumps straight from the number of hours, treating pumps and hours as the same kind of quantity. 5 pumps take 4 hours.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) No — the cost per metre differs: £2.50/m vs £2.20/m — Method: divide cost by length for each pair and compare the unit rates. Working: £7.50 ÷ 3 = £2.50 per m; £11.00 ÷ 5 = £2.20 per m. The rates are different, so this is NOT direct proportion. Wrong options: 'Yes — both amounts increase' wrongly assumes any increasing relationship is proportional; 'No — because 5 m costs more in total' judges by total cost rather than the rate per metre, which is not valid reasoning on its own; 'Yes — the cost per metre is £2.50 in both cases' miscalculates the second rate (11.00 ÷ 5 is £2.20, not £2.50).
- (a) £54 — Method: for direct proportion, wage = rate × hours. Working: £9 × 6 = £54. Wrong options: £15 comes from adding the rate and the hours instead of multiplying (£9 + 6); £63 comes from using 7 hours instead of 6; £1.50 comes from dividing the rate by the hours instead of multiplying (£9 ÷ 6).
- (c) £4.00 — Find the cost of one pen: £6.40 ÷ 8 = £0.80. Then multiply by 5 pens: £0.80 × 5 = £4.00. Dividing £6.40 by 5 and multiplying by 8 gives £10.24 — that uses the ratio the wrong way round, scaling as if 5 pens were more expensive than 8. Stopping at £0.80 only gives the price of one pen. Multiplying the price of one pen by the difference in the number of pens, (8 − 5) × £0.80, gives £2.40 — the cost of the pens NOT bought, not the cost of the 5 pens bought. 5 pens cost £4.00.
- (b) €230.00 — Multiply the amount in pounds by the exchange rate: 200 × 1.15 = 230, so £200 = €230.00. Working out 200 + 1.15 = 201.15 treats the exchange rate as an amount to add rather than a multiplier. Working out 200 × 0.15 = 30 finds only the extra amount earned for every pound and forgets to add it back to the original £200. Working out 200 × 11.5 = 2300.00 misplaces the decimal point in the exchange rate, multiplying by 11.5 instead of 1.15. £200 converts to €230.00.
Build your own mix at the worksheet builder.