Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions on "direct and inverse proportion" — DfE statement R10. Print it, or print three versions so neighbours cannot copy by letter; the key gives the letter for each version.
Answer key: Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (b) €230.00 — Multiply the amount in pounds by the exchange rate: 200 × 1.15 = 230, so £200 = €230.00. Working out 200 + 1.15 = 201.15 treats the exchange rate as an amount to add rather than a multiplier. Working out 200 × 0.15 = 30 finds only the extra amount earned for every pound and forgets to add it back to the original £200. Working out 200 × 11.5 = 2300.00 misplaces the decimal point in the exchange rate, multiplying by 11.5 instead of 1.15. £200 converts to €230.00.
- (a) x = 6, y = 27 — Method: for direct proportion, y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 9 ÷ 2 = 4.5. At x = 6: y = 4.5 × 6 = 27. Wrong options: x = 6, y = 13 comes from adding the change in x (4) onto y instead of scaling by k; x = 6, y = 3 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 2 × 9 = 18, then y = 18 ÷ 6 = 3); x = 6, y = 24 comes from rounding the constant of proportionality down to 4 instead of using 4.5.
- (b) £10 — Method: find the cost of 1 kg by dividing, then multiply by the mass wanted — the unitary method for direct proportion. Working: £6 ÷ 3 = £2 per kg, and £2 × 5 = £10. Answer: £10. The distractors: £11 comes from adding 5 to the £6 instead of scaling; £30 comes from multiplying £6 by 5 without first dividing by 3; £3.60 comes from turning the proportion upside down, dividing by 5 and multiplying by 3.
- (c) 40 minutes — Method: this is inverse proportion — fewer taps means longer, not shorter — so the number of taps × the time taken stays constant. Working: 6 × 20 = 120, and with 3 taps the time is 120 ÷ 3 = 40 minutes. So 3 taps take 40 minutes. Distractor 10 minutes comes from treating it as direct proportion instead of inverse, working out 20 × 3 ÷ 6. Distractor 30 minutes comes from halving the number of taps and adding half the original time, 20 + 10, instead of doubling the time. Distractor 17 minutes comes from subtracting the number of taps removed, 3, directly from the original time, 20.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (c) 3 hours — Method: in inverse proportion the product of the two quantities is constant, and here that product is the distance. Working: 60 × 4 = 240 km, so at 80 km/h the time is 240 ÷ 80 = 3. Answer: 3 hours. The distractors: 5 hours 20 minutes comes from treating the relationship as direct, working out 4 × 80 ÷ 60; 2 hours 40 minutes comes from cutting the time by the fraction the speed rose by — the speed went up by one third, so the time was cut by one third — which is not how inverse proportion works; 4 hours comes from dividing the 240 km by the original speed of 60 km/h again instead of by the new speed.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (c) £4.00 — Find the cost of one pen: £6.40 ÷ 8 = £0.80. Then multiply by 5 pens: £0.80 × 5 = £4.00. Dividing £6.40 by 5 and multiplying by 8 gives £10.24 — that uses the ratio the wrong way round, scaling as if 5 pens were more expensive than 8. Stopping at £0.80 only gives the price of one pen. Multiplying the price of one pen by the difference in the number of pens, (8 − 5) × £0.80, gives £2.40 — the cost of the pens NOT bought, not the cost of the 5 pens bought. 5 pens cost £4.00.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) £54 — Method: for direct proportion, wage = rate × hours. Working: £9 × 6 = £54. Wrong options: £15 comes from adding the rate and the hours instead of multiplying (£9 + 6); £63 comes from using 7 hours instead of 6; £1.50 comes from dividing the rate by the hours instead of multiplying (£9 ÷ 6).
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
Build your own mix at the worksheet builder.