Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions on "direct and inverse proportion" — DfE statement R10. Print it, or print three versions so neighbours cannot copy by letter; the key gives the letter for each version.
Answer key: Direct and inverse proportion worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 10 — Method: two equal fractions can be rearranged by cross-multiplying, multiplying each numerator by the other denominator. Working: 4 × 5 = 2 × x, so 2x = 20 and x = 20 ÷ 2 = 10. Answer: 10. The distractors: 20 comes from cross-multiplying to 4 × 5 = 20 and stopping there, without dividing by the 2; 8 comes from multiplying the two numerators, 4 × 2; 2.5 comes from working only with the right-hand fraction, 5 ÷ 2, and ignoring the 4.
- (a) 4 hours — This is inverse proportion: more pumps take less time. Multiply the original numbers to find the total pump-hours needed: 2 × 10 = 20 pump-hours. Divide by the new number of pumps: 20 ÷ 5 = 4 hours. Working out 10 × 5 ÷ 2 = 25 hours treats it as direct proportion, as if more pumps needed more time. Stopping at 20 gives the total pump-hours, not the number of hours. Working out 10 − (5 − 2) = 7 hours subtracts the extra number of pumps straight from the number of hours, treating pumps and hours as the same kind of quantity. 5 pumps take 4 hours.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (a) £2.80 — Method: find the cost of one pencil first, then use it to find the cost of 7 pencils. Working: £1.20 ÷ 3 = £0.40 for one pencil, and £0.40 × 7 = £2.80. So 7 pencils cost £2.80. Distractor £8.40 comes from multiplying £1.20 by 7 without first dividing by 3 to find the cost of one pencil. Distractor £1.20 comes from assuming the price stays the same no matter how many pencils are bought. Distractor £0.40 is the cost of one pencil, found correctly but never multiplied by 7.
- (a) 60 minutes — Method: for inverse proportion, printers × time is constant. Working: 6 × 40 = 240 (the constant). With 4 printers: 240 ÷ 4 = 60 minutes. Wrong options: 26.7 minutes comes from treating the relationship as direct proportion, scaling the time down as printers decrease (40 × 4 ÷ 6); 24 minutes comes from multiplying the two printer counts together instead of using the constant; 40 minutes comes from not adjusting the time at all for the change in printers.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (a) x = 6, y = 27 — Method: for direct proportion, y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 9 ÷ 2 = 4.5. At x = 6: y = 4.5 × 6 = 27. Wrong options: x = 6, y = 13 comes from adding the change in x (4) onto y instead of scaling by k; x = 6, y = 3 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 2 × 9 = 18, then y = 18 ÷ 6 = 3); x = 6, y = 24 comes from rounding the constant of proportionality down to 4 instead of using 4.5.
- (b) £10 — Method: find the cost of 1 kg by dividing, then multiply by the mass wanted — the unitary method for direct proportion. Working: £6 ÷ 3 = £2 per kg, and £2 × 5 = £10. Answer: £10. The distractors: £11 comes from adding 5 to the £6 instead of scaling; £30 comes from multiplying £6 by 5 without first dividing by 3; £3.60 comes from turning the proportion upside down, dividing by 5 and multiplying by 3.
- (b) 12 — Method: work out what one part of the ratio is worth, then multiply that by the number of parts in the other share. Working: the smaller number matches the 2 parts, so 8 ÷ 2 = 4 for one part, and 3 × 4 = 12. Answer: 12. The distractors: 16 comes from multiplying 8 by 2, the ratio part that belongs to the smaller number; 24 comes from multiplying 8 by 3 without first finding the value of one part; 9 comes from adding the difference between the ratio parts, 3 − 2 = 1, to 8.
- (a) Yes — the cost per metre is £1.50 each time — Direct proportion holds if the cost per metre is the same every time. Check each pair: 3.00 ÷ 2 = 1.50, 6.00 ÷ 4 = 1.50, and 10.50 ÷ 7 = 1.50. All three give the same rate, £1.50 per metre, so the data does show direct proportion. Saying only that the cost increases as the length increases is not enough on its own — many non-proportional relationships also increase, so this reason does not prove proportion. Misreading 10.50 ÷ 7 as 1.05 by misplacing the decimal point gives a false mismatch that is not actually there. Requiring every length to be a double of another confuses a special case (doubling) with the general test, which is that the rate itself stays constant. The data does show direct proportion, at £1.50 per metre.
- (c) 40 minutes — Method: this is inverse proportion — fewer taps means longer, not shorter — so the number of taps × the time taken stays constant. Working: 6 × 20 = 120, and with 3 taps the time is 120 ÷ 3 = 40 minutes. So 3 taps take 40 minutes. Distractor 10 minutes comes from treating it as direct proportion instead of inverse, working out 20 × 3 ÷ 6. Distractor 30 minutes comes from halving the number of taps and adding half the original time, 20 + 10, instead of doubling the time. Distractor 17 minutes comes from subtracting the number of taps removed, 3, directly from the original time, 20.
- (c) 3 hours — Method: in inverse proportion the product of the two quantities is constant, and here that product is the distance. Working: 60 × 4 = 240 km, so at 80 km/h the time is 240 ÷ 80 = 3. Answer: 3 hours. The distractors: 5 hours 20 minutes comes from treating the relationship as direct, working out 4 × 80 ÷ 60; 2 hours 40 minutes comes from cutting the time by the fraction the speed rose by — the speed went up by one third, so the time was cut by one third — which is not how inverse proportion works; 4 hours comes from dividing the 240 km by the original speed of 60 km/h again instead of by the new speed.
Build your own mix at the worksheet builder.