Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Two taxi firms show their charges on straight-line graphs, with the cost in pounds on the vertical axis and the distance in miles on the horizontal axis. Firm A's line passes through (0, 4) and (5, 14). Firm B's line passes through (0, 6) and (5, 21). Work out which firm charges more per mile.
- 2.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 3.A metal block has a mass of 270 g and a volume of 30 cm³. Work out the density of the block, in g/cm³.
- 4.A coach travels the 54 miles from London to Brighton in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the coach, in mph.
- 5.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 6.x × y is used to test whether two quantities are in inverse proportion. For the pairs x = 4, y = 15 and x = 6, y = 10, which statement is correct?
- 7.A fruit punch is made from orange juice, pineapple juice and lemonade in the ratio 5:3:2. A jug holds 3.5 litres of punch in total. Work out the volume of pineapple juice needed.
- 8.A map has a scale of 1 : 1000. A road is 300 m long in real life. Work out the length of the road on the map, in centimetres.
- 9.A cyclist travels d kilometres in t hours. Write down an expression, in terms of d and t, for the cyclist's average speed in km/h.
- 10.A laptop priced at £520 is first increased by 15%, and then the new price is decreased by 20%. Work out the final price of the laptop.
- 11.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 12.A cyclist rides 30 km in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the cyclist in km/h.
- 13.Two mathematically similar tins have heights 8 cm and 12 cm. Jayden says that the volume of the larger tin is 1.5 times the volume of the smaller tin. Give a reason why Jayden is incorrect, and work out the correct volume scale factor.
- 14.A model railway is built at a scale where the ratio of model length to real length is 1 : 76. Given that a real carriage is 20.6 metres long, work out the length of the model carriage in centimetres, to 1 decimal place.
- 15.A company's turnover this year is £180,000. Last year's turnover was £120,000. Write down this year's turnover as a percentage of last year's turnover.
Answer key
- (c) Firm B — £3 per mile against Firm A's £2 per mile — Firm A's gradient is (14 − 4) ÷ 5 = 2, so it charges £2 per mile. Firm B's gradient is (21 − 6) ÷ 5 = 3, so it charges £3 per mile. £3 is more than £2, so Firm B charges more per mile. Swapping the two firms' gradients gives the answer with Firm A at £3 and Firm B at £2, which has the labels the wrong way round. Dividing the change in miles by the change in cost, instead of the other way round, gives 5 ÷ 10 = £0.50 for Firm A and 5 ÷ 15 = £0.33 for Firm B and so names Firm A — that is the gradient upside down. And a positive fixed charge does not mean two firms charge the same rate: the rate is found from the gradient, not from whether the intercept is positive.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 9 g/cm³ — Density = mass ÷ volume, so 270 ÷ 30 = 9 g/cm³. Working out 270 − 30 = 240 subtracts the volume from the mass instead of dividing. Writing 270 gives the mass on its own, without dividing by the volume at all. Working out 270 × 30 = 8100 multiplies mass and volume together instead of dividing. The density of the block is 9 g/cm³.
- (d) 36 mph — First convert 1 hour 30 minutes to hours: 30 minutes is half an hour, so the time is 1.5 hours. Then divide the distance by the time: 54 ÷ 1.5 = 36 mph. Reading 1 hour 30 minutes as 1.3 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 54 ÷ 1.3 ≈ 41.54 mph. Working out 54 ÷ 30 = 1.8 divides by the number of minutes only, ignoring the hour. Working out 54 × 1.5 = 81 multiplies by the time instead of dividing. The coach's average speed is 36 mph.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (b) They are in inverse proportion, because x × y = 60 for both pairs. — Testing inverse proportion means checking that x × y is the same for every pair: 4 × 15 = 60 and 6 × 10 = 60, so the quantities are in inverse proportion. Saying they are not in inverse proportion because x + y differs uses addition, which is not the correct test. Saying they are not in inverse proportion because y ÷ x differs uses the test for direct proportion, and finding that it differs tells us nothing about inverse proportion. Saying x × y = 40 for both pairs is an arithmetic slip: 4 × 15 = 60, not 40.
- (c) 1.05 litres — Method: find the value of one part of the ratio from the total volume, then find the share for pineapple juice. Working: the ratio 5:3:2 has 5 + 3 + 2 = 10 parts, so one part is 3.5 ÷ 10 = 0.35 litres, and the pineapple juice is 3 × 0.35 = 1.05 litres. So 1.05 litres of pineapple juice is needed. Distractor 1.75 litres is the volume of orange juice, not pineapple juice. Distractor 0.7 litres is the volume of lemonade, not pineapple juice. Distractor 0.35 litres is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
- (d) 30 cm — Convert 300 m to centimetres: 300 m = 30 000 cm. The scale 1 : 1000 means the map length is the real length divided by 1000: 30 000 ÷ 1000 = 30, giving 30 cm. Dividing the unconverted 300 (metres, not centimetres) by 1000 gives 0.3 cm, far too small to be a real map measurement. Dividing by 10 000 instead of 1 000 gives 3 cm, ten times too small. Multiplying instead of dividing, 300 × 1000 = 300 000, gives 300 000 cm — using the scale the wrong way round, as if the map were bigger than real life.
- (d) d ÷ t — Average speed = distance ÷ time, so the expression is d ÷ t. Writing t ÷ d inverts the formula, giving the time per kilometre instead of the speed. Writing d × t confuses speed with the formula for distance travelled (distance = speed × time) used the wrong way round. Writing d + t treats the relationship as additive instead of using division.
- (c) £478.40 — Method: apply the percentage increase, then apply the percentage decrease to the new price. Working: after the increase, the laptop costs £520 × 1.15. Multiplying this result by 0.80 gives the final price, £478.40. Answer: £478.40. £494 comes from combining the two percentages into a single net change (15% − 20% = −5%) and applying it directly, £520 × 0.95 = £494, instead of applying the two changes one after the other. £416 comes from applying only the 20% decrease to the original price, £520 × 0.80 = £416, forgetting the increase entirely. £598 comes from applying only the 15% increase and stopping there, forgetting to apply the decrease at all.
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (d) 20 km/h — Method: average speed = total distance ÷ total time, with the time written in hours. Working: 1 hour 30 minutes = 1.5 hours, and 30 ÷ 1.5 = 20. Answer: 20 km/h. The distractors: 45 km/h comes from multiplying 30 by 1.5 instead of dividing; 15 km/h comes from dividing by 2, as if the ride had taken 2 hours; 30 km/h comes from dividing by the whole hour only and ignoring the extra 30 minutes.
- (a) 3.375 — Method: the volume scale factor between similar shapes is the length scale factor cubed, not the length scale factor itself. Working: the length scale factor is 12 ÷ 8 = 1.5, and 1.5³ = 3.375. Answer: 3.375. Jayden's answer, 1.5, is only the LENGTH scale factor — he never cubed it to get the volume scale factor. 2.25 comes from squaring the length scale factor instead of cubing it, which would give the area scale factor. 4.5 comes from multiplying the length scale factor by 3 (the number of dimensions) instead of cubing it.
- (c) 27.1 cm — The model length is 20.6 ÷ 76 = 0.271052... metres. Converting to centimetres by multiplying by 100 gives 27.1052..., which rounds to 27.1 cm. Forgetting to convert metres to centimetres leaves the answer as 0.271052... metres, which rounds to 0.3 cm if the unit is simply relabelled. Multiplying by 1000 instead of 100 when converting metres to centimetres gives 271.052..., which rounds to 271.1 cm. Multiplying by 76 instead of dividing, 20.6 × 76 = 1565.6, uses the scale factor the wrong way round — that would be the real length if the model were 20.6 units long, not the other way round.
- (c) 150% — Percentage = (180,000 ÷ 120,000) × 100 = 150%.
Build your own mix at the worksheet builder.