Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A recipe for 8 muffins needs 200 g of sugar. Sam wants to make 20 muffins for a bake sale, and he already has 350 g of sugar. Work out how many more grams of sugar he needs to buy.
- 2.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 3.A cyclist rides 17.5 km on Saturday and 12.25 km on Sunday. Write the distance ridden on Saturday as a fraction of the distance ridden on Sunday, giving your answer in its simplest form.
- 4.A map has a scale of 1 : 25 000. Two towns are 5 km apart in real life. Work out the distance between the towns on the map, in centimetres.
- 5.A scale model of a bridge is built at a scale of 1 : 120. The real bridge is 84 m long. Work out the length of the model, in centimetres.
- 6.Two investors put money into a business in the ratio 3:5. The first investor puts in £1,200. Work out the total amount invested by both investors.
- 7.A shop sells rope by the metre. 3 m costs £7.50 and 5 m costs £11.00. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of rope bought? Choose the correct verdict and reason.
- 8.A model railway is built at a scale where the ratio of model length to real length is 1 : 76. Given that a real carriage is 20.6 metres long, work out the length of the model carriage in centimetres, to 1 decimal place.
- 9.A concrete block exerts a force of 45 N on the ground through a base with an area of 0.05 m². Work out the pressure on the ground, in N/m².
- 10.A car is bought for £17,500. Its value decreases by 12% in the first year, and by a further 10% of its reduced value in the second year. Work out the value of the car at the end of the second year, giving your answer to the nearest pound.
- 11.Triangle A and triangle B are mathematically similar. A side of triangle A is 4 cm long and the corresponding side of triangle B is 10 cm long. Write the ratio of the length in triangle A to the length in triangle B in its simplest form.
- 12.Last week Priya worked 5 shifts of 7 hours. This week she worked 4 shifts of 8 hours. Write the number of hours she worked last week as a fraction of the number of hours she worked this week.
- 13.The value of a rare coin increases by 12% each year. The coin is currently worth £270. Work out the value of the coin after 2 years, giving your answer to the nearest penny.
- 14.Two numbers are in the ratio 5 : 8. The larger number is 40. Work out the smaller number.
- 15.A garden centre has 90 rose bushes in stock. It receives a delivery that increases its stock of rose bushes by 20%. In the same week it sells 150 lavender bushes. Work out the new number of rose bushes, then write it as a fraction of the number of lavender bushes sold, giving your answer in its simplest form.
Answer key
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 10/7 — Put Saturday's distance over Sunday's distance: 17.5/12.25. Multiply both numbers by 100 to clear the decimals: 1750/1225. Divide both by their highest common factor, 175: 1750÷175 = 10, 1225÷175 = 7, giving 10/7. (7/10 comes from writing the distances the wrong way round. 3/7 comes from finding the difference, 17.5 − 12.25 = 5.25 km, and writing it as a fraction of Sunday's distance, 5.25/12.25. 10/17 comes from comparing Saturday's distance to the total distance ridden, 17.5/29.75.)
- (c) 20 cm — Convert 5 km to centimetres: 5 km = 5000 m = 500 000 cm. Divide by the scale factor: 500 000 ÷ 25 000 = 20, giving 20 cm. Converting only as far as metres, 5000 ÷ 25 000 = 0.2, gives 0.2 cm — the conversion to centimetres was never finished. Dropping a zero in the division gives 2 cm, ten times too small. Misreading the scale as 1 : 2500 instead of 1 : 25 000 gives 500 000 ÷ 2500 = 200 cm, ten times too big.
- (c) 70 cm — Method: convert the real length to centimetres, then divide by the scale factor. Working: 84 m = 8400 cm. 8400 ÷ 120 = 70 cm. Wrong options: 0.7 cm comes from dividing 84 by 120 without converting metres to centimetres; 1,008,000 cm comes from multiplying instead of dividing (8400 × 120); 7 cm comes from converting 84 m to 840 cm (using ×10 instead of ×100) before dividing.
- (c) £3,200 — Method: find the value of one part of the ratio from the first investor's amount, then work out the second investor's share before adding both together. Working: £1,200 is 3 parts, so one part is £1,200 ÷ 3 = £400. The second investor's share is 5 × £400 = £2,000, and the total is £1,200 + £2,000 = £3,200. So the total invested is £3,200. Distractor £2,000 is only the second investor's share, without adding the first investor's £1,200. Distractor £2,400 comes from doubling the first investor's amount instead of using the ratio. Distractor £6,000 comes from multiplying £1,200 by 5 directly instead of first finding the value of one part.
- (a) No — the cost per metre differs: £2.50/m vs £2.20/m — Method: divide cost by length for each pair and compare the unit rates. Working: £7.50 ÷ 3 = £2.50 per m; £11.00 ÷ 5 = £2.20 per m. The rates are different, so this is NOT direct proportion. Wrong options: 'Yes — both amounts increase' wrongly assumes any increasing relationship is proportional; 'No — because 5 m costs more in total' judges by total cost rather than the rate per metre, which is not valid reasoning on its own; 'Yes — the cost per metre is £2.50 in both cases' miscalculates the second rate (11.00 ÷ 5 is £2.20, not £2.50).
- (c) 27.1 cm — The model length is 20.6 ÷ 76 = 0.271052... metres. Converting to centimetres by multiplying by 100 gives 27.1052..., which rounds to 27.1 cm. Forgetting to convert metres to centimetres leaves the answer as 0.271052... metres, which rounds to 0.3 cm if the unit is simply relabelled. Multiplying by 1000 instead of 100 when converting metres to centimetres gives 271.052..., which rounds to 271.1 cm. Multiplying by 76 instead of dividing, 20.6 × 76 = 1565.6, uses the scale factor the wrong way round — that would be the real length if the model were 20.6 units long, not the other way round.
- (b) 900 N/m² — Pressure = force ÷ area, so 45 ÷ 0.05 = 900 N/m². Working out 45 ÷ 5 = 9 misplaces the decimal point in the area, treating 0.05 m² as 5 m². Working out 45 × 0.05 = 2.25 multiplies force and area together instead of dividing. Working out 45 + 0.05 = 45.05 simply adds the two given numbers, which does not give a pressure at all. The pressure on the ground is 900 N/m².
- (b) £13,860 — Method: apply the first year's percentage decrease, then apply the second year's percentage decrease to the new value. Working: after the first year, the car is worth £17,500 × 0.88. Multiplying this result by 0.90 gives the value at the end of the second year, £13,860. Answer: £13,860. £13,650 comes from adding the two percentages together (12% + 10% = 22%) and applying a single 22% decrease, £17,500 × 0.78 = £13,650, instead of applying the decreases one after the other. £15,750 comes from applying only the second year's 10% decrease to the original price, forgetting the first year's decrease entirely, £17,500 × 0.90 = £15,750. £15,400 comes from applying only the first year's 12% decrease and stopping there, forgetting to apply the second year's decrease at all.
- (c) 2 : 5 — A ratio is written in the order the question names the two shapes, so triangle A's length comes first: 4 : 10. Both parts divide by 2: 4 ÷ 2 = 2 and 10 ÷ 2 = 5, giving 2 : 5. Lengths are compared using the lengths themselves, so nothing is squared here; squaring both parts would give the ratio of the areas instead.
- (a) 35/32 — Work out each weekly total first. Last week: 5 × 7 = 35 hours. This week: 4 × 8 = 32 hours. Last week's total is being written as a fraction of this week's total, so last week goes on the top and this week goes on the bottom, giving 35/32. The two totals share no common factor, so the fraction cannot be cancelled. It is greater than 1, which says that Priya worked more hours last week than this week.
- (c) £338.69 — To increase by 12% each year, multiply by 1.12 twice. £270 × 1.12 × 1.12 = £338.688, which rounds to £338.69 (nearest penny, since the third decimal place is 8). £334.80 comes from treating the two 12% increases as a single flat 24% increase applied once instead of compounding: £270 × 1.24 = £334.80. £302.40 comes from applying the 12% increase only once, for 1 year instead of 2: £270 × 1.12 = £302.40. £338.68 comes from rounding £338.688 down to the nearest penny instead of up.
- (c) 25 — Method: divide the larger number by its ratio part to find the value of one part, then multiply by the smaller number's ratio part. Working: 40 ÷ 8 = 5 (value of one part). Smaller number = 5 × 5 = 25. Wrong options: 64 comes from dividing by the smaller ratio part instead of the larger (40 ÷ 5 × 8); 45 comes from adding the value of one part onto 40 instead of scaling down (40 + 5); 35 comes from subtracting the value of one part from 40 (40 − 5) instead of multiplying it by the smaller ratio part.
- (a) 18/25 — First find the new number of rose bushes: 90 × 1.2 = 108 (a 20% increase multiplies by 1.2). Then write 108 over 150 and divide top and bottom by 6 to get 18/25. Choosing 3/5 comes from using the original 90 rose bushes without applying the 20% increase (90/150 = 3/5). Choosing 25/18 comes from writing the number of lavender bushes over the new number of rose bushes, the wrong way round. Choosing 3/25 comes from multiplying 90 by 0.2 instead of 1.2, finding only the increase (18) rather than the new total, then writing 18/150 = 3/25.
Build your own mix at the worksheet builder.