Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A toy manufacturer makes a model aircraft that is mathematically similar to the real aircraft, at a scale of 1 : 48. The wingspan of the model is 15 cm. Work out the wingspan of the real aircraft, giving your answer in metres.
- 2.A graph shows y plotted against x. The graph is a curve that gets closer to both axes but never touches them, and y decreases as x increases. Write down whether this graph could show direct proportion, inverse proportion, or neither.
- 3.Two taxi firms show their charges on straight-line graphs, with the cost in pounds on the vertical axis and the distance in miles on the horizontal axis. Firm A's line passes through (0, 4) and (5, 14). Firm B's line passes through (0, 6) and (5, 21). Work out which firm charges more per mile.
- 4.Triangle ABC has a right angle at C. AC = 3 cm and BC = 4 cm. Triangle ABC is mathematically similar to triangle PQR, with angle B corresponding to angle Q. Work out the value of tan(angle Q).
- 5.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 6.Four graphs are described below. Each shows one quantity plotted against another. Write down the description of the graph that shows two quantities in direct proportion.
- 7.A cyclist rides at an average speed of 24 km/h for 1 hour 15 minutes. Work out the distance travelled, in km.
- 8.The value of a rare coin increases by 12% each year. The coin is currently worth £270. Work out the value of the coin after 2 years, giving your answer to the nearest penny.
- 9.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 10.A charity shop and a school share collection-box money in the ratio 5 : 8. The charity shop receives £47.50. Work out how much the school receives.
- 11.On a straight-line graph the volume of water, V litres, in a tank is plotted on the vertical axis and the time, t minutes, on the horizontal axis. The line passes through (2, 50) and (6, 130). Work out the gradient of the line and give its units.
- 12.A charity fun run raises money through entry fees and donations. Entry fees raise £1,260, which is 60% of the total amount raised. Work out how much money was raised through donations.
- 13.Priya invests £750 in a savings account that pays simple interest. After 3 years, the account contains £840. Work out the annual rate of simple interest.
- 14.A graph shows two quantities, x and y, in direct proportion. Write down which statement about the graph must be true.
- 15.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
Answer key
- (b) 7.2 m — Multiply the model wingspan by the scale factor: 15 × 48 = 720. This is in centimetres, and 720 cm = 7.2 m, since 1 m = 100 cm. Giving 0.31 m divides by the scale factor instead of multiplying (15 ÷ 48 ≈ 0.31), scaling the model down rather than the real aircraft up. Giving 72 m converts centimetres to metres by dividing by 10 instead of 100. Giving 0.72 m converts by dividing by 1000 instead of 100.
- (a) Inverse proportion — A curve that decreases and never touches either axis is the standard shape for inverse proportion, y = k/x. Direct proportion graphs are straight lines through the origin, which this is not, so it must be inverse proportion rather than neither.
- (c) Firm B — £3 per mile against Firm A's £2 per mile — Firm A's gradient is (14 − 4) ÷ 5 = 2, so it charges £2 per mile. Firm B's gradient is (21 − 6) ÷ 5 = 3, so it charges £3 per mile. £3 is more than £2, so Firm B charges more per mile. Swapping the two firms' gradients gives the answer with Firm A at £3 and Firm B at £2, which has the labels the wrong way round. Dividing the change in miles by the change in cost, instead of the other way round, gives 5 ÷ 10 = £0.50 for Firm A and 5 ÷ 15 = £0.33 for Firm B and so names Firm A — that is the gradient upside down. And a positive fixed charge does not mean two firms charge the same rate: the rate is found from the gradient, not from whether the intercept is positive.
- (a) 3/4 — Method: use tan = opposite ÷ adjacent in the right-angled triangle to find tan(angle B), then use the fact that corresponding angles in similar shapes are equal, so they have equal trigonometric ratios. Working: for angle B, the opposite side is AC = 3 cm and the adjacent side is BC = 4 cm, so tan(angle B) = 3/4. Angle Q corresponds to angle B, so angle Q = angle B and tan(angle Q) = 3/4. Answer: 3/4. 4/3 comes from writing the ratio upside down, adjacent ÷ opposite, giving the reciprocal instead of the tangent. 3/7 and 4/7 come from treating 3 and 4 as if they were parts of a total of 3 + 4 = 7, which is how a ratio is shared, not how a trigonometric ratio is formed.
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (c) A straight line through the origin, rising from left to right — Two quantities are in direct proportion when one is a constant multiple of the other, so their graph is a straight line through the origin: when one quantity is 0 the other is 0 as well, and doubling one doubles the other. A straight line crossing the vertical axis at 5 has a fixed amount added on, so when the horizontal quantity is 0 the vertical quantity is 5, not 0 — a straight line on its own is not enough for direct proportion. A curve that falls steeply and then levels off without touching either axis shows inverse proportion: one quantity grows as the other shrinks, and their product stays the same. A horizontal line at a height of 3 shows a quantity that does not change at all as the other one grows, so it is not proportional to it.
- (c) 30 km — First convert 1 hour 15 minutes to hours: 15 minutes is a quarter of an hour, so the time is 1.25 hours. Then multiply by the speed: 24 × 1.25 = 30 km. Reading 15 minutes as 0.15 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 24 × 1.15 = 27.6 km. Working out 24 × 75 = 1800 multiplies by the number of minutes instead of converting to hours first. Working out 24 ÷ 1.25 = 19.2 divides by the time instead of multiplying. The cyclist travels 30 km.
- (c) £338.69 — To increase by 12% each year, multiply by 1.12 twice. £270 × 1.12 × 1.12 = £338.688, which rounds to £338.69 (nearest penny, since the third decimal place is 8). £334.80 comes from treating the two 12% increases as a single flat 24% increase applied once instead of compounding: £270 × 1.24 = £334.80. £302.40 comes from applying the 12% increase only once, for 1 year instead of 2: £270 × 1.12 = £302.40. £338.68 comes from rounding £338.688 down to the nearest penny instead of up.
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (b) £76.00 — One part of the ratio is £47.50 ÷ 5 = £9.50. The school receives 8 parts, so its share is 9.50 × 8 = £76.00. Dividing £47.50 by 8 instead of 5, treating the charity's amount as if it were 8 parts, gives 47.50 ÷ 8 = 5.9375, then × 5 = £29.69. Adding the charity's amount to the school's amount instead of stopping at the school's own share gives the total collected, 9.50 × 13 = £123.50. Adding one part to the charity's amount instead of multiplying one part by 8 gives 47.50 + 9.50 = £57.00.
- (a) 20 litres per minute — Method: the gradient is the change in the vertical value divided by the change in the horizontal value, and its units are the vertical unit for each one of the horizontal unit. Working: from (2, 50) to (6, 130) the volume changes by 130 − 50 = 80 litres and the time changes by 6 − 2 = 4 minutes, so the gradient is 80 ÷ 4 = 20, measured in litres for each minute. Answer: 20 litres per minute. The distractors: 25 litres per minute comes from using one point on its own, 50 ÷ 2, which assumes the line starts at the origin when the tank already held 50 litres at 2 minutes; 0.05 litres per minute comes from dividing the change in time by the change in volume, 4 ÷ 80, which gives the time for each litre but is then labelled as litres for each minute; 20 minutes for each litre has the right value with the units the wrong way round, and a tank that needed 20 minutes to gain a single litre would be filling far more slowly than this one.
- (c) £840 — Method: find the total amount raised using the reverse percentage, then subtract the entry fees to find the donations. Working: £1,260 is 60% of the total, so the total is £1,260 ÷ 0.6, and subtracting the entry fees from this total leaves £840 raised through donations. Answer: £840. £2,100 comes from correctly finding the total amount raised but then forgetting to subtract the entry fees, giving the total instead of the donations alone. £504 comes from working out 40% of the entry fees themselves, £1,260 × 0.4 = £504, instead of first finding the total amount raised. £1,890 comes from treating £1,260 as 40% of the total instead of 60%, dividing by 0.4 to get a total of £3,150, and then subtracting the entry fees from that incorrect total.
- (b) 4% — Method: find the total interest earned, share it equally across the number of years to find one year's interest, then write it as a percentage of the amount invested. Working: total interest = £840 − £750 = £90, so one year's interest is £90 ÷ 3 = £30, and £30 as a percentage of £750 is (£30 ÷ £750) × 100 = 4%. Answer: 4%. 12% comes from treating the total interest of £90 as if it were earned in a single year, (£90 ÷ £750) × 100 = 12%, forgetting to divide by 3 years. 0.04% comes from finding the correct decimal, £30 ÷ £750 = 0.04, but forgetting to multiply by 100 to convert it into a percentage. 112% comes from writing the final amount, £840, as a percentage of the amount invested, £750, without first subtracting the £750 to find the interest alone.
- (d) The line is straight and passes through the origin. — Direct proportion means y = kx for a constant k. This is a straight line, and when x = 0, y = 0, so it passes through the origin. For a positive k it slopes upward from left to right.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
Build your own mix at the worksheet builder.