Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Two taxi firms show their charges on straight-line graphs, with the cost in pounds on the vertical axis and the distance in miles on the horizontal axis. Firm A's line passes through (0, 4) and (5, 14). Firm B's line passes through (0, 6) and (5, 21). Work out which firm charges more per mile.
- 2.A shop sells identical pens. The total cost, C pence, of n pens is given by C = 12n. Write the ratio n : C in its simplest form.
- 3.A garden centre sells two mathematically similar sacks of grass seed. The amount of lawn a sack can treat is proportional to the volume of seed inside it. The smaller sack is 20 cm tall and treats a lawn of area 30 m². The larger sack is 40 cm tall. A gardener needs to treat a lawn with an area of 500 m² using only the larger sacks. Work out the minimum number of larger sacks needed.
- 4.The value of a rare coin increases by 12% each year. The coin is currently worth £270. Work out the value of the coin after 2 years, giving your answer to the nearest penny.
- 5.A 1.5 kg bag of pasta costs £2.85 and a 2.4 kg bag of the same pasta costs £4.32. Work out which bag gives better value for money.
- 6.Last week Priya worked 5 shifts of 7 hours. This week she worked 4 shifts of 8 hours. Write the number of hours she worked last week as a fraction of the number of hours she worked this week.
- 7.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 8.A runner's speed is 8 m/s. Given that there are 3600 seconds in an hour and 1000 metres in a kilometre, work out the runner's speed in km/h.
- 9.A straight-line graph shows the cost, C pounds, of hiring a bike for h hours. The line passes through the points (1, 12) and (4, 27). Which of these statements about the line is true?
- 10.A graph shows y plotted against x. The graph is a curve that gets closer to both axes but never touches them, and y decreases as x increases. Write down whether this graph could show direct proportion, inverse proportion, or neither.
- 11.A machine fills bottles at a constant rate. It fills 18 bottles in 3 minutes. Working at the same rate, work out how many bottles the machine fills in 8 minutes.
- 12.A jug of squash is made by mixing water and syrup in the ratio 6:1. Nia wants to make 8.4 litres of squash. Work out how much syrup she needs, in litres.
- 13.A metal alloy is made from copper and tin in the ratio 9:1. Write the mass of tin as a fraction of the mass of copper, in its simplest form.
- 14.Priya invests £750 in a savings account that pays simple interest. After 3 years, the account contains £840. Work out the annual rate of simple interest.
- 15.A cyclist rides 30 km in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the cyclist in km/h.
Answer key
- (c) Firm B — £3 per mile against Firm A's £2 per mile — Firm A's gradient is (14 − 4) ÷ 5 = 2, so it charges £2 per mile. Firm B's gradient is (21 − 6) ÷ 5 = 3, so it charges £3 per mile. £3 is more than £2, so Firm B charges more per mile. Swapping the two firms' gradients gives the answer with Firm A at £3 and Firm B at £2, which has the labels the wrong way round. Dividing the change in miles by the change in cost, instead of the other way round, gives 5 ÷ 10 = £0.50 for Firm A and 5 ÷ 15 = £0.33 for Firm B and so names Firm A — that is the gradient upside down. And a positive fixed charge does not mean two firms charge the same rate: the rate is found from the gradient, not from whether the intercept is positive.
- (b) 1:12 — C = 12n means that for every 1 pen there are 12 pence of cost, so n : C = 1 : 12, and the highest common factor of 1 and 12 is 1, so this is already in its simplest form. Writing C : n instead of n : C gives 12 : 1, the ratio the wrong way round. Reading C = 12n as '12 more than n' instead of '12 times n', so n = 1 gives C = 13, gives 1 : 13, from adding instead of multiplying. Choosing n = 12, so C = 12 × 12 = 144, gives the correct pair of values n : C = 12 : 144, but the ratio the right way round left unsimplified — 12 and 144 share a common factor of 12, which has not been cancelled.
- (c) 3 — Method: find the height scale factor, cube it to find the volume (and coverage) scale factor, use it to find one large sack's coverage, then divide the total lawn area by this and round up to a whole number of sacks. Working: height scale factor = 40 ÷ 20 = 2, so coverage scale factor = 2³ = 8, and each large sack covers 30 × 8 = 240 m². 500 ÷ 240 = 2.08…, which rounds UP to 3 whole sacks. Answer: 3. 2 comes from correctly finding that each large sack covers 240 m², but then rounding 500 ÷ 240 down instead of up, which would leave part of the lawn untreated. 5 comes from squaring the height scale factor (2² = 4) instead of cubing it, giving a coverage of only 30 × 4 = 120 m² per sack. 17 comes from forgetting to scale the coverage at all and dividing 500 by the smaller sack's coverage of 30 m².
- (c) £338.69 — To increase by 12% each year, multiply by 1.12 twice. £270 × 1.12 × 1.12 = £338.688, which rounds to £338.69 (nearest penny, since the third decimal place is 8). £334.80 comes from treating the two 12% increases as a single flat 24% increase applied once instead of compounding: £270 × 1.24 = £334.80. £302.40 comes from applying the 12% increase only once, for 1 year instead of 2: £270 × 1.12 = £302.40. £338.68 comes from rounding £338.688 down to the nearest penny instead of up.
- (b) The 2.4 kg bag, since it costs £1.80 per kg compared with £1.90 per kg for the 1.5 kg bag. — To compare value for money, work out the cost per kilogram for each bag. 1.5 kg bag: £2.85 ÷ 1.5 = £1.90 per kg. 2.4 kg bag: £4.32 ÷ 2.4 = £1.80 per kg. Since £1.80 is less than £1.90, the 2.4 kg bag gives better value. The option comparing £2.85 with £4.32 directly is wrong because it compares the total prices, not the price per kilogram — a bigger bag naturally costs more in total even if it is better value. The option that names the 1.5 kg bag with £1.80 per kg and the 2.4 kg bag with £1.90 per kg has the correct unit prices but has swapped which bag they belong to. The option giving £1.19 per kg and £2.88 per kg comes from dividing each price by the wrong bag's mass (£2.85 ÷ 2.4 and £4.32 ÷ 1.5).
- (a) 35/32 — Work out each weekly total first. Last week: 5 × 7 = 35 hours. This week: 4 × 8 = 32 hours. Last week's total is being written as a fraction of this week's total, so last week goes on the top and this week goes on the bottom, giving 35/32. The two totals share no common factor, so the fraction cannot be cancelled. It is greater than 1, which says that Priya worked more hours last week than this week.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 28.8 km/h — Method: first change metres per second into metres per hour, then change metres into kilometres. Working: 8 × 3600 = 28800 metres per hour, then 28800 ÷ 1000 = 28.8 km/h. So the runner's speed is 28.8 km/h. Distractor 28800 km/h comes from stopping after the first step and forgetting to change metres into kilometres. Distractor 2.22 km/h comes from dividing by 3600 instead of multiplying, then multiplying by 1000. Distractor 2.88 km/h comes from using 360 instead of 3600 seconds in an hour, missing a zero.
- (a) The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7 — The gradient is (27 − 12) ÷ (4 − 1) = 15 ÷ 3 = £5, the hourly rate. Using the point (1, 12): 12 = 5 × 1 + fee, so the fee is 12 − 5 = £7. That gives 'The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7'. Swapping the two figures gives the statement with £7 as the rate and £5 as the fee, which has them the wrong way round. Taking the C-value of the first point, £12, as the fixed fee ignores that 1 hour of hire is already included in that £12. Using 15, the change in C, as the hourly rate without dividing by the change in h (3 hours) gives the statement claiming a £15 hourly rate.
- (a) Inverse proportion — A curve that decreases and never touches either axis is the standard shape for inverse proportion, y = k/x. Direct proportion graphs are straight lines through the origin, which this is not, so it must be inverse proportion rather than neither.
- (d) 48 — Find the rate first: 18 ÷ 3 = 6 bottles per minute. Then apply it to the new time: 6 × 8 = 48 bottles. Working out 18 + (8 − 3) = 23 adds the extra 5 minutes onto the number of bottles instead of scaling proportionally. Working out 18 × 8 = 144 multiplies the given number of bottles by the new number of minutes without finding the rate first. Writing 18 keeps the count the same, not realising it must change with the time. In 8 minutes the machine fills 48 bottles.
- (c) 1.2 — Add the parts of the ratio: 6 + 1 = 7. Divide the total amount by the number of parts: 8.4 ÷ 7 = 1.2 litres, which is the value of one part and also the amount of syrup, since syrup is 1 part. (7.2 litres is the amount of water, using 6 parts instead of 1. 1.4 comes from dividing 8.4 by 6 — the water's part of the ratio — instead of dividing by the total number of parts, 7. 0.84 comes from dividing 8.4 by 10 instead of by 7.)
- (a) 1/9 — The ratio copper : tin is 9:1, so write tin over copper: 1/9. (9/1 comes from writing the ratio the wrong way round, copper over tin. 1/10 comes from comparing the tin to the total mass of the alloy, 1 part out of 10. 9/10 comes from comparing the copper to the total mass of the alloy, 9 parts out of 10.)
- (b) 4% — Method: find the total interest earned, share it equally across the number of years to find one year's interest, then write it as a percentage of the amount invested. Working: total interest = £840 − £750 = £90, so one year's interest is £90 ÷ 3 = £30, and £30 as a percentage of £750 is (£30 ÷ £750) × 100 = 4%. Answer: 4%. 12% comes from treating the total interest of £90 as if it were earned in a single year, (£90 ÷ £750) × 100 = 12%, forgetting to divide by 3 years. 0.04% comes from finding the correct decimal, £30 ÷ £750 = 0.04, but forgetting to multiply by 100 to convert it into a percentage. 112% comes from writing the final amount, £840, as a percentage of the amount invested, £750, without first subtracting the £750 to find the interest alone.
- (d) 20 km/h — Method: average speed = total distance ÷ total time, with the time written in hours. Working: 1 hour 30 minutes = 1.5 hours, and 30 ÷ 1.5 = 20. Answer: 20 km/h. The distractors: 45 km/h comes from multiplying 30 by 1.5 instead of dividing; 15 km/h comes from dividing by 2, as if the ride had taken 2 hours; 30 km/h comes from dividing by the whole hour only and ignoring the extra 30 minutes.
Build your own mix at the worksheet builder.