Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 2.Two taxi firms show their charges on straight-line graphs, with the cost in pounds on the vertical axis and the distance in miles on the horizontal axis. Firm A's line passes through (0, 4) and (5, 14). Firm B's line passes through (0, 6) and (5, 21). Work out which firm charges more per mile.
- 3.Triangle ABC is mathematically similar to triangle PQR, with AB corresponding to PQ and BC corresponding to QR. AB = 6 cm, BC = 8 cm and PQ = 12 cm. Work out the length of QR.
- 4.Priya is paid £58.50 for working 7.5 hours on a Saturday. Work out her rate of pay, in £ per hour.
- 5.A scale drawing of a car park has a scale of 1 : 300. On the drawing, the car park has an area of 15 cm². Work out the real area of the car park, in square metres.
- 6.6 identical taps fill a paddling pool in 20 minutes. Each tap fills at the same steady rate. Work out how long 3 of these taps would take to fill the same pool.
- 7.A coach journey of 240 km takes 3 hours. For this fixed distance the average speed needed is inversely proportional to the time taken. Work out the average speed needed to complete the same journey in 2 hours.
- 8.Two printers' running costs are shown on separate straight-line graphs of total cost against number of pages printed. Printer A's graph has gradient £0.04 per page. Printer B's graph has gradient £0.05 per page. Work out how much cheaper it is to print 200 pages on Printer A than on Printer B, based on these running costs alone.
- 9.A coach travels the 54 miles from London to Brighton in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the coach, in mph.
- 10.A shop's takings were £4500 in May. In June the takings fell by £900. Write the June takings as a fraction of the May takings, in its simplest form.
- 11.A laptop costs £800 when new. Its value decreases by 25% of its value at the start of each year. Work out how much value the laptop loses in the second year.
- 12.A graph shows two quantities, x and y, in direct proportion. Write down which statement about the graph must be true.
- 13.Two mathematically similar cylinders have heights in the ratio 3 : 4. Write the ratio of their volumes in its simplest form.
- 14.The number of euros, e, received is directly proportional to the number of pounds, p, exchanged. Exchanging £40 gives 46 euros. Work out how many euros are received for £65, giving your answer to the nearest euro.
- 15.A lorry is carrying a load of mass m tonnes. Given that 1 tonne = 1000 kg, write down an expression for the mass of the load in kilograms.
Answer key
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) Firm B — £3 per mile against Firm A's £2 per mile — Firm A's gradient is (14 − 4) ÷ 5 = 2, so it charges £2 per mile. Firm B's gradient is (21 − 6) ÷ 5 = 3, so it charges £3 per mile. £3 is more than £2, so Firm B charges more per mile. Swapping the two firms' gradients gives the answer with Firm A at £3 and Firm B at £2, which has the labels the wrong way round. Dividing the change in miles by the change in cost, instead of the other way round, gives 5 ÷ 10 = £0.50 for Firm A and 5 ÷ 15 = £0.33 for Firm B and so names Firm A — that is the gradient upside down. And a positive fixed charge does not mean two firms charge the same rate: the rate is found from the gradient, not from whether the intercept is positive.
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
- (d) 135 m² — Method: for area, the scale factor must be squared. Working: area scale = 300² = 90 000. 15 × 90 000 = 1,350,000 cm². Convert to m² by dividing by 10 000: 1,350,000 ÷ 10 000 = 135 m². Wrong options: 0.45 m² comes from using the linear scale factor (×300) instead of squaring it; 1,350,000 m² comes from forgetting to convert the answer from cm² to m²; 13,500 m² comes from dividing by 100 instead of 10 000 when converting units.
- (c) 40 minutes — Method: this is inverse proportion — fewer taps means longer, not shorter — so the number of taps × the time taken stays constant. Working: 6 × 20 = 120, and with 3 taps the time is 120 ÷ 3 = 40 minutes. So 3 taps take 40 minutes. Distractor 10 minutes comes from treating it as direct proportion instead of inverse, working out 20 × 3 ÷ 6. Distractor 30 minutes comes from halving the number of taps and adding half the original time, 20 + 10, instead of doubling the time. Distractor 17 minutes comes from subtracting the number of taps removed, 3, directly from the original time, 20.
- (c) 120 km/h — Method: for a fixed distance the average speed multiplied by the time is constant, and that constant is the distance, so divide the distance by the new time. Working: speed × time = 240, so in 2 hours the speed needed is 240 ÷ 2 = 120 km/h. Answer: 120 km/h. The distractors: 80 km/h is the average speed of the original journey, 240 ÷ 3, which answers for the 3-hour timing rather than the 2-hour one; 160 km/h comes from halving the 3 hours to 1.5 hours and working out 240 ÷ 1.5, instead of using the 2 hours the question gives; 480 km/h comes from multiplying the distance by the 2 hours rather than dividing by it.
- (d) £2.00 — Cost for Printer A = 200 × £0.04 = £8. Cost for Printer B = 200 × £0.05 = £10. Difference = £10 − £8 = £2.00.
- (d) 36 mph — First convert 1 hour 30 minutes to hours: 30 minutes is half an hour, so the time is 1.5 hours. Then divide the distance by the time: 54 ÷ 1.5 = 36 mph. Reading 1 hour 30 minutes as 1.3 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 54 ÷ 1.3 ≈ 41.54 mph. Working out 54 ÷ 30 = 1.8 divides by the number of minutes only, ignoring the hour. Working out 54 × 1.5 = 81 multiplies by the time instead of dividing. The coach's average speed is 36 mph.
- (a) 4/5 — Method: find the June takings first, then write them over the May takings and cancel. Working: the takings fell by £900, so June is £4500 − £900 = £3600; the fraction is 3600/4500, and dividing the numerator and the denominator by 900 gives 4/5. Answer: 4/5 of the May takings. The distractors: 1/5 comes from writing the fall over the May takings, 900/4500, which answers how far the takings dropped rather than what June's takings are compared with May's; 5/4 comes from writing May over June, 4500/3600, reversing the order the question asks for; 4/9 comes from writing June over the two months added together, 3600/8100, a part-to-whole fraction when the comparison asked for is with May alone.
- (a) £150 — Value after year 1: £800 × 0.75 = £600. Value after year 2: £600 × 0.75 = £450. The loss during the second year alone is £600 − £450 = £150. £450 comes from giving the value remaining after 2 years, not the amount lost during the second year. £200 comes from working out the loss during the first year instead of the second: £800 − £600 = £200. £350 comes from working out the total loss over both years instead of just the second year's loss: £800 − £450 = £350.
- (d) The line is straight and passes through the origin. — Direct proportion means y = kx for a constant k. This is a straight line, and when x = 0, y = 0, so it passes through the origin. For a positive k it slopes upward from left to right.
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (b) 75 — The exchange rate is constant: k = 46 ÷ 40 = 1.15 euros per pound. For £65, the number of euros is 1.15 × 65 = 74.75, which rounds to 75 euros. Getting 74 comes from rounding 74.75 down instead of to the nearest whole number. Getting 57 comes from using the reciprocal rate (40 ÷ 46) instead of 46 ÷ 40. Getting 71 comes from adding the difference between 65 and 40 (25) onto 46 instead of using the proportional rate.
- (a) 1000m — Method: kilograms are a smaller unit than tonnes, so change tonnes into kilograms by multiplying by 1000. Working: m tonnes = m × 1000 kg = 1000m kg. So the expression is 1000m. Distractor m/1000 comes from dividing by 1000 instead of multiplying, which would make the number of kilograms smaller than the number of tonnes, the wrong way round. Distractor 1000 + m comes from adding the conversion factor instead of multiplying by it. Distractor m − 1000 comes from subtracting the conversion factor instead of multiplying by it.
Build your own mix at the worksheet builder.