Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 2.A runner's speed is 8 m/s. Given that there are 3600 seconds in an hour and 1000 metres in a kilometre, work out the runner's speed in km/h.
- 3.A train travels at a constant speed of 90 km/h. Work out the speed in m/s.
- 4.Two quantities, P and Q, are in inverse proportion. A graph is drawn with P on the vertical axis and Q on the horizontal axis. Write down which description fits the shape of this graph.
- 5.A crate exerts a force of 84 N on the floor through a base with an area of 2.4 m². Work out the pressure on the floor, in N/m².
- 6.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 7.Two scale plans of the same football pitch are drawn: Plan A has a scale of 1 : 1000 and Plan B has a scale of 1 : 200. A pitch length is 8 cm on Plan A. Work out the length of the same pitch on Plan B, in centimetres.
- 8.Write 3 hours 45 minutes as a decimal number of hours.
- 9.A tap fills a tank at a rate of 15 litres per minute. Given that 1 litre = 1000 cm³, work out the rate at which the tank fills in cm³ per second.
- 10.A map has a scale of 1 : 40 000. A cycle path measures 7.5 cm on the map. Work out the real length of the cycle path, in kilometres.
- 11.A smoothie recipe combines 350 cm³ of mango juice with 650 cm³ of orange juice. Work out the total volume of the smoothie in litres.
- 12.Two broadband providers show their monthly cost on straight-line graphs, with the cost in pounds on the vertical axis and the data used in gigabytes on the horizontal axis. Provider X's line passes through (0, 15) and (100, 35). Provider Y's line passes through (0, 5) and (100, 45). Work out which provider is cheaper for a customer who uses 40 gigabytes in a month.
- 13.A block of wood has a mass of 60 g and a volume of 100 cm³. Work out the density of the block, in g/cm³.
- 14.A statue exerts a downward force of 68.4 N on its base, which has an area of 2.85 m². Work out the pressure that the statue exerts on its base, in N/m².
- 15.A photo is enlarged so that its new width is 1.4 times its original width. Write the multiplier that would scale the new width back down to the original width, as a fraction in its simplest form.
Answer key
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 28.8 km/h — Method: first change metres per second into metres per hour, then change metres into kilometres. Working: 8 × 3600 = 28800 metres per hour, then 28800 ÷ 1000 = 28.8 km/h. So the runner's speed is 28.8 km/h. Distractor 28800 km/h comes from stopping after the first step and forgetting to change metres into kilometres. Distractor 2.22 km/h comes from dividing by 3600 instead of multiplying, then multiplying by 1000. Distractor 2.88 km/h comes from using 360 instead of 3600 seconds in an hour, missing a zero.
- (b) 25 m/s — Convert km/h to m/s by multiplying by 1000 (km to m) and dividing by 3600 (hours to seconds): 90 × 1000 ÷ 3600 = 25 m/s. Working out 90 ÷ 60 = 1.5 converts using 60, as if going from hours to minutes rather than to seconds. Working out 90 × 3.6 = 324 multiplies by 3.6 instead of dividing by it, going the wrong way between the units. Working out 90 × 1000 = 90000 converts kilometres to metres but forgets to convert hours to seconds at all. The train's speed is 25 m/s.
- (d) A falling curve that never touches either axis — Method: inverse proportion means the product of the two quantities is constant, so P = k ÷ Q; as Q grows P shrinks, and P can never reach zero because k divided by a number is never zero. Working: taking k = 12 as an example, the pairs (1, 12), (2, 6), (3, 4), (6, 2) and (12, 1) drop steeply at first and then flatten out, so the graph is a curve that approaches both axes without meeting either of them. Answer: a falling curve that never touches either axis. The distractors: 'a straight line through the origin' is the graph of direct proportion, P = kQ, which is the opposite relationship; 'a straight line with a negative gradient' is the commonest error, reading 'P falls as Q rises' as a straight line, but on such a line P would drop by the same amount for every increase in Q and would cross the horizontal axis into negative values; 'a straight line crossing the vertical axis above zero' is a relationship of the form P = mQ + c, in which P and Q are not proportional at all.
- (b) 35 N/m² — Pressure = force ÷ area. 84 ÷ 2.4 = 35 N/m². 201.6 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (84 × 2.4). 81.6 N/m² comes from subtracting the area from the force (84 − 2.4) instead of dividing. 0.03 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.4 ÷ 84).
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (c) 40 cm — First find the real pitch length using Plan A's scale: 8 × 1000 = 8000 cm. Now find its length on Plan B using Plan B's scale: 8000 ÷ 200 = 40 cm. Assuming both plans use the same scale and leaving the length as 8 cm ignores that Plan B has a different scale. Using the ratio of the two scales upside down, 200 ÷ 1000 = 0.2, then 8 × 0.2 = 1.6, gives 1.6 cm — Plan B is drawn to a larger scale than Plan A, so lengths on it should be bigger, not smaller. Dividing by 2000 instead of 200 gives 4 cm, ten times too small.
- (d) 3.75 — 45 minutes is 45 ÷ 60 = 0.75 of an hour, so 3 hours 45 minutes = 3.75 hours. Getting 3.45 comes from writing the minutes directly after the decimal point instead of converting them to a fraction of an hour. Getting 3.67 comes from misreading 45 minutes as 40 minutes and converting 40 ÷ 60 instead. Getting 4.15 comes from rounding 45 minutes up to the next whole hour and adding the remainder as if it were more minutes past that hour.
- (d) 250 cm³/s — Method: first change litres per minute into cm³ per minute, then change per minute into per second. Working: 15 × 1000 = 15000 cm³ per minute, then 15000 ÷ 60 = 250 cm³ per second. So the tank fills at 250 cm³ per second. Distractor 15000 cm³/s comes from stopping after the first step and forgetting to change minutes into seconds. Distractor 900000 cm³/s comes from multiplying by 60 instead of dividing. Distractor 2500 cm³/s comes from dividing by 6 instead of 60.
- (b) 3 km — Method: multiply by the scale factor to get the real length in centimetres, then convert to kilometres. Working: 7.5 × 40 000 = 300 000 cm. 300 000 ÷ 100 000 = 3 km. Wrong options: 30 km comes from dividing by 10 000 instead of 100 000 when converting to kilometres; 3000 km comes from dividing by 100 instead of 100 000; 0.3 km comes from dividing by 1 000 000, an extra factor of 10 too many.
- (b) 1.00 litres — Total volume = 350 + 650 = 1000 cm³. Since 1000 cm³ = 1 litre, the smoothie is 1.00 litre. Using only the orange juice's 650 cm³ and converting that gives 0.65 litres, forgetting the mango juice entirely. Using only the mango juice's 350 cm³ gives 0.35 litres, forgetting the orange juice. Adding both volumes correctly to get 1000 cm³ but not converting to litres leaves the answer as 1000.00, which is the volume in the wrong unit.
- (b) Provider Y — £21.00 against Provider X's £23.00 — Provider X's gradient is (35 − 15) ÷ 100 = 0.2, so cost = 15 + 0.2 × 40 = 15 + 8 = £23.00. Provider Y's gradient is (45 − 5) ÷ 100 = 0.4, so cost = 5 + 0.4 × 40 = 5 + 16 = £21.00. £21.00 is less than £23.00, so Provider Y is cheaper: 'Provider Y — £21.00 against Provider X's £23.00'. Getting both costs right but naming Provider X as cheaper compares the two numbers the wrong way round — £23.00 is more than £21.00, not less. Comparing only the fixed fees, £15.00 and £5.00, ignores the cost of the 40 gigabytes actually used. Reading off the costs at 100 gigabytes, £35.00 and £45.00, directly from the graph answers a different usage from the 40 gigabytes the question asks about.
- (d) 0.6 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 60 ÷ 100 = 0.6 g/cm³. 1.67 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (100 ÷ 60). 6000 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (60 × 100). 40 g/cm³ comes from subtracting the mass from the volume (100 − 60) instead of dividing.
- (a) 24 N/m² — Pressure = force ÷ area. 68.4 ÷ 2.85 = 24 N/m². 194.94 N/m² comes from multiplying the force by the area instead of dividing (68.4 × 2.85). 65.55 N/m² comes from subtracting the area from the force (68.4 − 2.85) instead of dividing. 0.04 N/m² comes from dividing the area by the force instead of the force by the area (2.85 ÷ 68.4).
- (b) 5/7 — The enlargement multiplier is 1.4, which as a fraction is 7/5. To reverse an enlargement, use the reciprocal of the multiplier: flip 7/5 to get 5/7. 7/5 comes from using the enlargement multiplier again, instead of reversing it. 3/5 comes from treating the reverse as 'give back the extra amount', working out 1 − (1.4 − 1) = 0.6, instead of using the reciprocal. 5/2 comes from ignoring the whole number in 1.4 and inverting only the decimal part, 0.4, as if it were the whole multiplier.
Build your own mix at the worksheet builder.