Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.There are 2500 electric cars registered in a town. The number is predicted to increase by 6% each year. Work out the predicted number of electric cars after 3 years, to the nearest whole number.
- 2.A metal block has a mass of 270 g and a volume of 30 cm³. Work out the density of the block, in g/cm³.
- 3.The number of euros, e, received is directly proportional to the number of pounds, p, exchanged. Exchanging £40 gives 46 euros. Work out how many euros are received for £65, giving your answer to the nearest euro.
- 4.A metal cylinder has a mass of 356.5 g and a volume of 47 cm³. Work out the density of the cylinder, in g/cm³, to 1 decimal place.
- 5.A spring's extension is directly proportional to the force applied to it. A force of 5 N produces an extension of 12 mm. Work out the extension produced by a force of 20 N.
- 6.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 7.£3000 is invested in a savings account that pays 4% compound interest each year. Work out the value of the investment after 2 years.
- 8.£2000 is invested in a savings account that pays 5% compound interest each year. Work out the value of the investment at the end of 2 years.
- 9.An Ordnance Survey map has a scale of 1 : 50 000. A cycle route measures 9.4 cm on the map. Work out the real length of the route, in kilometres.
- 10.A cyclist rides at a steady speed of 20 mph. Given that 1 mile ≈ 1.6 km, work out the cyclist's speed in km/h.
- 11.A coach journey is 372 miles in total. After a stop, the coach has travelled 217 miles. Write the distance still to travel as a fraction of the total journey. Give your answer in its simplest form.
- 12.Two mathematically similar triangular flags have areas in the ratio 4 : 25. The height of the smaller flag is 6 cm. Work out the height of the larger flag.
- 13.A company's turnover was £128 000 in 2023 and £176 000 in 2024. Work out the multiplier that changes the 2023 turnover into the 2024 turnover.
- 14.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
- 15.Last week Priya worked 5 shifts of 7 hours. This week she worked 4 shifts of 8 hours. Write the number of hours she worked last week as a fraction of the number of hours she worked this week.
Answer key
- (a) 2978 — A rise of 6% is a multiplier of 1.06, applied once for each year. After year 1: 2500 × 1.06 = 2650. After year 2: 2650 × 1.06 = 2809. After year 3: 2809 × 1.06 = 2977.54, which is 2978 to the nearest whole number. Multiplying by 1.18 in one go would be wrong, because the second and third years grow from larger numbers than the first.
- (c) 9 g/cm³ — Density = mass ÷ volume, so 270 ÷ 30 = 9 g/cm³. Working out 270 − 30 = 240 subtracts the volume from the mass instead of dividing. Writing 270 gives the mass on its own, without dividing by the volume at all. Working out 270 × 30 = 8100 multiplies mass and volume together instead of dividing. The density of the block is 9 g/cm³.
- (b) 75 — The exchange rate is constant: k = 46 ÷ 40 = 1.15 euros per pound. For £65, the number of euros is 1.15 × 65 = 74.75, which rounds to 75 euros. Getting 74 comes from rounding 74.75 down instead of to the nearest whole number. Getting 57 comes from using the reciprocal rate (40 ÷ 46) instead of 46 ÷ 40. Getting 71 comes from adding the difference between 65 and 40 (25) onto 46 instead of using the proportional rate.
- (c) 7.6 — Density = mass ÷ volume, so 356.5 ÷ 47 = 7.585..., which rounds to 7.6 g/cm³ (1 d.p.). (0.1 comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume, the wrong way round. 7.5 comes from rounding 7.585 down instead of up to 1 decimal place. 403.5 comes from adding the mass and the volume instead of dividing.)
- (c) 48 mm — Method: extension = k × force, where k = extension ÷ force. Working: k = 12 ÷ 5 = 2.4 mm per N. At 20 N: extension = 2.4 × 20 = 48 mm. Wrong options: 32 mm comes from adding the extension and force numbers instead of scaling (12 + 20); 3 mm comes from treating the relationship as inverse proportion (12 × 5 ÷ 20); 36 mm comes from using an incorrect scale factor of 3 between the forces instead of the correct factor of 4 (20 ÷ 5).
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) £3244.80 — A 4% increase each year means the value becomes 100% + 4% = 104% of the previous year's value, and 104% = 1.04, so the multiplier is 1.04. Multiply by 1.04 for each year: £3000 × 1.04 × 1.04 = £3244.80. (£3240.00 comes from using simple interest instead of compound interest: £3000 + 2 × (£3000 × 0.04) = £3240.00. £3120.00 is the value after only 1 year, £3000 × 1.04, forgetting to apply the second year's growth. £244.80 is the interest earned, £3244.80 − £3000, not the total value of the investment.)
- (b) £2205.00 — With compound interest each year's interest is worked out on the value at the start of that year, so a 5% rise is a multiplier of 1.05 applied once per year. After the first year: 2000 × 1.05 = 2100. After the second year: 2100 × 1.05 = 2205. The question asks for the value of the investment, not for the interest earned, so the answer is £2205.00.
- (d) 4.7 km — Multiply the map length by the scale factor: 9.4 × 50 000 = 470 000 cm. Convert to kilometres: 470 000 cm = 4700 m = 4.7 km. Converting only to metres and calling the answer 4700 kilometres mistakes metres for kilometres. Misreading the scale as 1 : 5000 instead of 1 : 50 000, 9.4 × 5000 = 47 000 cm = 0.47 km, is ten times too small. Misplacing the decimal point in 9.4 and effectively using 94, 94 × 50 000 = 4 700 000 cm = 47 km, is ten times too big.
- (c) 32 km/h — Method: to change mph into km/h, multiply by the number of kilometres in a mile. Working: 20 × 1.6 = 32 km/h. So the cyclist's speed is 32 km/h. Distractor 12.5 km/h comes from dividing by 1.6 instead of multiplying. Distractor 21.6 km/h comes from adding 1.6 instead of multiplying by it. Distractor 20 km/h comes from not converting the units at all.
- (a) 5/12 — Work out the distance still to travel: 372 − 217 = 155 miles. Form the fraction 155/372; both numbers share a factor of 31, so 155 ÷ 31 = 5 and 372 ÷ 31 = 12, giving 5/12. 7/12 comes from writing the distance already travelled as the fraction of the journey (217/372 = 7/12), instead of the distance still to travel. 145/372 comes from miscalculating 372 − 217 as 145 instead of 155. 5/7 comes from comparing the remaining distance with the distance already travelled (155/217 = 5/7), instead of with the total journey.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (a) 1.375 — The multiplier is the new value divided by the original value: 176 000 ÷ 128 000 = 1.375. Choosing 0.375 comes from working out the increase as a fraction of the original (48 000 ÷ 128 000 = 0.375) and stopping there, without adding on the 1 whole that represents the original turnover. Choosing 0.727 comes from dividing the 2023 turnover by the 2024 turnover, the wrong way round (128 000 ÷ 176 000, rounded to 3 decimal places). Choosing 137.5 comes from writing the multiplier as a percentage — the 2024 turnover is 137.5% of the 2023 turnover — instead of converting it to the decimal multiplier 1.375.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (a) 35/32 — Work out each weekly total first. Last week: 5 × 7 = 35 hours. This week: 4 × 8 = 32 hours. Last week's total is being written as a fraction of this week's total, so last week goes on the top and this week goes on the bottom, giving 35/32. The two totals share no common factor, so the fraction cannot be cancelled. It is greater than 1, which says that Priya worked more hours last week than this week.
Build your own mix at the worksheet builder.