Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 2.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 3.A garden plan is enlarged by a scale factor of 3. A flower bed on the original plan is 5 cm long. Work out the length of the flower bed on the enlarged plan, in centimetres.
- 4.Two mathematically similar logos are printed on a poster. They have areas 20 cm² and 45 cm². Nadia says that the length scale factor from the smaller logo to the larger logo is 45 ÷ 20 = 2.25. Give a reason why Nadia is incorrect, and work out the correct length scale factor.
- 5.Paint costs £14.40 for every 20 m² of wall it covers. Assuming the same rate, work out the cost of the paint needed to cover 56 m² of wall.
- 6.A recipe needs 1.2 kg of flour. Dan has 750 g of flour in his cupboard. Write the mass of flour the recipe needs as a fraction of the mass of flour Dan has. Give your answer in its simplest form.
- 7.A map has a scale of 1 : 25 000. Two towns are 5 km apart in real life. Work out the distance between the towns on the map, in centimetres.
- 8.Given that 1 mile ≈ 1.6 km, work out a speed of 55 mph in km/h.
- 9.A scale drawing of a car park has a scale of 1 : 300. On the drawing, the car park has an area of 15 cm². Work out the real area of the car park, in square metres.
- 10.A film runs for 2.25 hours. Work out the length of the film in minutes.
- 11.A shop sells identical pens. The total cost, C pence, of n pens is given by C = 12n. Write the ratio n : C in its simplest form.
- 12.Two numbers are in the ratio 5 : 8. The larger number is 40. Work out the smaller number.
- 13.A factory machine produces bottles at a constant rate. In 45 minutes it produces 810 bottles. The factory needs 2,160 bottles for an order. Working at the same rate, work out how many minutes it will take to produce the order.
- 14.The value of a rare coin increases by 12% each year. The coin is currently worth £270. Work out the value of the coin after 2 years, giving your answer to the nearest penny.
- 15.A coach journey is 372 miles in total. After a stop, the coach has travelled 217 miles. Write the distance still to travel as a fraction of the total journey. Give your answer in its simplest form.
Answer key
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 15 cm — An enlargement by scale factor 3 means every length is multiplied by 3: 5 × 3 = 15 cm. Dividing by the scale factor instead, 5 ÷ 3 = 1.7 (to 1 d.p.), gives 1.7 cm — dividing shrinks the plan rather than enlarging it. Adding the scale factor instead of multiplying, 5 + 3 = 8, gives 8 cm. Squaring the scale factor, as you would for an area, 5 × 3² = 45, gives 45 cm — length scales by the factor itself, not its square.
- (d) 1.5 — Method: the length scale factor is the square root of the area scale factor, not the area scale factor itself. Working: the area scale factor is 45 ÷ 20 = 2.25, and the square root of 2.25 is 1.5. Answer: 1.5. Nadia's answer, 2.25, is the AREA scale factor — she never took the square root to get back to the length scale factor. 4.5 comes from doubling the area scale factor instead of taking its square root. 0.67 comes from taking the square root in the wrong direction, finding the scale factor from the larger rug to the smaller rug instead of the other way round.
- (a) £40.32 — Find the cost per square metre from the rate given: £14.40 ÷ 20 = £0.72 per m². Then multiply by the area to be covered: £0.72 × 56 = £40.32. Working out 14.40 × 20 ÷ 56 ≈ £5.14 uses the ratio the wrong way round, scaling down as if 56 m² needed less paint than 20 m². Stopping at £0.72 only gives the cost per square metre, not the cost for the whole wall. Working out 14.40 + (56 − 20) = £50.40 adds the extra square metres straight onto the cost in pounds, treating square metres and pounds as the same kind of quantity. Covering 56 m² costs £40.32.
- (d) 8/5 — Two masses can only be compared once they are in the same unit. Since 1 kg is 1000 g, the recipe needs 1200 g. The recipe's mass is being written as a fraction of Dan's mass, so 1200 goes on the top and 750 on the bottom, giving 1200/750. The highest common factor of the two is 150: 1200 ÷ 150 = 8 and 750 ÷ 150 = 5. The fraction is 8/5, which is greater than 1 because the recipe needs more flour than Dan has.
- (c) 20 cm — Convert 5 km to centimetres: 5 km = 5000 m = 500 000 cm. Divide by the scale factor: 500 000 ÷ 25 000 = 20, giving 20 cm. Converting only as far as metres, 5000 ÷ 25 000 = 0.2, gives 0.2 cm — the conversion to centimetres was never finished. Dropping a zero in the division gives 2 cm, ten times too small. Misreading the scale as 1 : 2500 instead of 1 : 25 000 gives 500 000 ÷ 2500 = 200 cm, ten times too big.
- (c) 88 km/h — Multiply the speed in mph by the conversion factor: 55 × 1.6 = 88 km/h. Dividing by 1.6 instead of multiplying gives 55 ÷ 1.6 ≈ 34.38 km/h, going the wrong way between the units. Adding the conversion factor instead of multiplying gives 55 + 1.6 = 56.6 km/h, treating the factor as an amount rather than a multiplier. Multiplying by 0.6 instead of 1.6 gives 55 × 0.6 = 33 km/h, using only part of the conversion factor. 55 mph is equal to 88 km/h.
- (d) 135 m² — Method: for area, the scale factor must be squared. Working: area scale = 300² = 90 000. 15 × 90 000 = 1,350,000 cm². Convert to m² by dividing by 10 000: 1,350,000 ÷ 10 000 = 135 m². Wrong options: 0.45 m² comes from using the linear scale factor (×300) instead of squaring it; 1,350,000 m² comes from forgetting to convert the answer from cm² to m²; 13,500 m² comes from dividing by 100 instead of 10 000 when converting units.
- (a) 135 minutes — Method: to change hours into minutes, multiply by 60. Working: 2.25 × 60 = 135 minutes. So the film runs for 135 minutes. Distractor 145 minutes comes from reading the '.25' as 25 minutes instead of a quarter of an hour, giving 2 hours 25 minutes. Distractor 225 minutes comes from multiplying by 100 instead of 60. Distractor 150 minutes comes from rounding 2.25 hours to 2.5 hours before converting.
- (b) 1:12 — C = 12n means that for every 1 pen there are 12 pence of cost, so n : C = 1 : 12, and the highest common factor of 1 and 12 is 1, so this is already in its simplest form. Writing C : n instead of n : C gives 12 : 1, the ratio the wrong way round. Reading C = 12n as '12 more than n' instead of '12 times n', so n = 1 gives C = 13, gives 1 : 13, from adding instead of multiplying. Choosing n = 12, so C = 12 × 12 = 144, gives the correct pair of values n : C = 12 : 144, but the ratio the right way round left unsimplified — 12 and 144 share a common factor of 12, which has not been cancelled.
- (c) 25 — Method: divide the larger number by its ratio part to find the value of one part, then multiply by the smaller number's ratio part. Working: 40 ÷ 8 = 5 (value of one part). Smaller number = 5 × 5 = 25. Wrong options: 64 comes from dividing by the smaller ratio part instead of the larger (40 ÷ 5 × 8); 45 comes from adding the value of one part onto 40 instead of scaling down (40 + 5); 35 comes from subtracting the value of one part from 40 (40 − 5) instead of multiplying it by the smaller ratio part.
- (b) 120 minutes — Method: find the rate in bottles per minute, then divide the order size by the rate. Working: rate = 810 ÷ 45 = 18 bottles per minute. Time = 2,160 ÷ 18 = 120 minutes. Wrong options: 1,350 minutes comes from subtracting 810 from 2,160 instead of using the rate; 48 minutes comes from dividing the order size by the original time (2,160 ÷ 45) instead of the rate; 108 minutes comes from rounding the rate to 20 bottles per minute before dividing.
- (c) £338.69 — To increase by 12% each year, multiply by 1.12 twice. £270 × 1.12 × 1.12 = £338.688, which rounds to £338.69 (nearest penny, since the third decimal place is 8). £334.80 comes from treating the two 12% increases as a single flat 24% increase applied once instead of compounding: £270 × 1.24 = £334.80. £302.40 comes from applying the 12% increase only once, for 1 year instead of 2: £270 × 1.12 = £302.40. £338.68 comes from rounding £338.688 down to the nearest penny instead of up.
- (a) 5/12 — Work out the distance still to travel: 372 − 217 = 155 miles. Form the fraction 155/372; both numbers share a factor of 31, so 155 ÷ 31 = 5 and 372 ÷ 31 = 12, giving 5/12. 7/12 comes from writing the distance already travelled as the fraction of the journey (217/372 = 7/12), instead of the distance still to travel. 145/372 comes from miscalculating 372 − 217 as 145 instead of 155. 5/7 comes from comparing the remaining distance with the distance already travelled (155/217 = 5/7), instead of with the total journey.
Build your own mix at the worksheet builder.