Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A company had 8000 employees. The number of employees decreased by 5% in the first year, and then increased by 5% in the second year. Work out the number of employees at the end of the second year, to the nearest whole number.
- 2.A savings account pays 3.5% compound interest each year. Bilal invests £1200. Work out how much interest, in total, he earns after 2 years, to the nearest penny.
- 3.A coach journey is 372 miles in total. After a stop, the coach has travelled 217 miles. Write the distance still to travel as a fraction of the total journey. Give your answer in its simplest form.
- 4.Two taxi firms show their charges on straight-line graphs, with the cost in pounds on the vertical axis and the distance in miles on the horizontal axis. Firm A's line passes through (0, 4) and (5, 14). Firm B's line passes through (0, 6) and (5, 21). Work out which firm charges more per mile.
- 5.A recipe for 8 muffins needs 200 g of sugar. Sam wants to make 20 muffins for a bake sale, and he already has 350 g of sugar. Work out how many more grams of sugar he needs to buy.
- 6.A furniture maker builds two mathematically similar bookcases. The smaller bookcase is 40 cm tall and uses 2 m² of wood. The larger bookcase is 60 cm tall. Work out the area of wood needed for the larger bookcase, giving your answer in m².
- 7.Two printers' running costs are shown on separate straight-line graphs of total cost against number of pages printed. Printer A's graph has gradient £0.04 per page. Printer B's graph has gradient £0.05 per page. Work out how much cheaper it is to print 200 pages on Printer A than on Printer B, based on these running costs alone.
- 8.Jamal invests £600 in a savings account paying 3% simple interest per year. Work out the total amount in the account after 4 years.
- 9.Write 3 hours 45 minutes as a decimal number of hours.
- 10.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 11.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 12.Two numbers are in the ratio 5 : 8. The larger number is 40. Work out the smaller number.
- 13.Triangle ABC is mathematically similar to triangle PQR, with AB corresponding to PQ and BC corresponding to QR. AB = 6 cm, BC = 8 cm and PQ = 12 cm. Work out the length of QR.
- 14.A coach journey of 240 km takes 3 hours. For this fixed distance the average speed needed is inversely proportional to the time taken. Work out the average speed needed to complete the same journey in 2 hours.
- 15.A 1.5 kg bag of pasta costs £2.85 and a 2.4 kg bag of the same pasta costs £4.32. Work out which bag gives better value for money.
Answer key
- (b) 7980 — After the first year: 8000 × 0.95 = 7600. After the second year: 7600 × 1.05 = 7980. 8000 comes from assuming a 5% decrease followed by a 5% increase returns exactly to the starting number — it does not, because the increase acts on the smaller, already-reduced number. 8400 comes from applying only the second year's 5% increase to the original number: 8000 × 1.05 = 8400. 7600 comes from applying only the first year's 5% decrease and stopping there, without applying the second year's increase.
- (a) £85.47 — Value after 2 years: £1200 × 1.035 × 1.035 = £1285.47 (nearest penny). Interest earned = £1285.47 − £1200 = £85.47. £1285.47 is the total value of the account, not the interest earned on top of the original £1200. £84.00 comes from using simple interest instead of compound interest: £1200 × 0.035 × 2 = £84.00. £42.00 comes from working out only the first year's interest and stopping there: £1200 × 0.035 = £42.00.
- (a) 5/12 — Work out the distance still to travel: 372 − 217 = 155 miles. Form the fraction 155/372; both numbers share a factor of 31, so 155 ÷ 31 = 5 and 372 ÷ 31 = 12, giving 5/12. 7/12 comes from writing the distance already travelled as the fraction of the journey (217/372 = 7/12), instead of the distance still to travel. 145/372 comes from miscalculating 372 − 217 as 145 instead of 155. 5/7 comes from comparing the remaining distance with the distance already travelled (155/217 = 5/7), instead of with the total journey.
- (c) Firm B — £3 per mile against Firm A's £2 per mile — Firm A's gradient is (14 − 4) ÷ 5 = 2, so it charges £2 per mile. Firm B's gradient is (21 − 6) ÷ 5 = 3, so it charges £3 per mile. £3 is more than £2, so Firm B charges more per mile. Swapping the two firms' gradients gives the answer with Firm A at £3 and Firm B at £2, which has the labels the wrong way round. Dividing the change in miles by the change in cost, instead of the other way round, gives 5 ÷ 10 = £0.50 for Firm A and 5 ÷ 15 = £0.33 for Firm B and so names Firm A — that is the gradient upside down. And a positive fixed charge does not mean two firms charge the same rate: the rate is found from the gradient, not from whether the intercept is positive.
- (a) 150 g — Method: scale the recipe to find the total sugar needed, then subtract the sugar Sam already has. Working: 200 ÷ 8 × 20 = 500, so 500 g is needed in total; 500 − 350 = 150, so 150 g still to buy. Stopping after finding the total, 500, without subtracting what he has gives 500 g. Scaling the wrong way round, 200 × 8 ÷ 20 = 80, wrongly suggests he already has enough, giving 0 g. Adding the amount he has instead of subtracting it, 500 + 350 = 850, gives 850 g.
- (b) 4.5 m² — The height ratio is 40 : 60, which simplifies to 2 : 3, so the larger bookcase is 1.5 times as tall as the smaller one. Areas scale with the square of the length scale factor, so the wood needed scales by 1.5² = 2.25. 2 × 2.25 = 4.5, so the larger bookcase needs 4.5 m² of wood. Giving 3 m² uses the length scale factor, 1.5, without squaring it (2 × 1.5 = 3). Giving 6.75 m² cubes the scale factor, 1.5³ = 3.375, as if wood coverage were a volume (2 × 3.375 = 6.75). Giving 2.25 m² is the squared scale factor on its own, without multiplying by the smaller bookcase's wood area of 2 m².
- (d) £2.00 — Cost for Printer A = 200 × £0.04 = £8. Cost for Printer B = 200 × £0.05 = £10. Difference = £10 − £8 = £2.00.
- (c) £672 — Simple interest per year = 3% of £600 = £18. Over 4 years the interest is 18 × 4 = £72. Total in the account = £600 + £72 = £672. A student who gives just the interest, without adding it to the principal, writes £72. A student who adds only one year's interest instead of four gets £600 + £18 = £618. A student who wrongly compounds the interest each year gets 600 × 1.03⁴ = £675.31.
- (d) 3.75 — 45 minutes is 45 ÷ 60 = 0.75 of an hour, so 3 hours 45 minutes = 3.75 hours. Getting 3.45 comes from writing the minutes directly after the decimal point instead of converting them to a fraction of an hour. Getting 3.67 comes from misreading 45 minutes as 40 minutes and converting 40 ÷ 60 instead. Getting 4.15 comes from rounding 45 minutes up to the next whole hour and adding the remainder as if it were more minutes past that hour.
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 25 — Method: divide the larger number by its ratio part to find the value of one part, then multiply by the smaller number's ratio part. Working: 40 ÷ 8 = 5 (value of one part). Smaller number = 5 × 5 = 25. Wrong options: 64 comes from dividing by the smaller ratio part instead of the larger (40 ÷ 5 × 8); 45 comes from adding the value of one part onto 40 instead of scaling down (40 + 5); 35 comes from subtracting the value of one part from 40 (40 − 5) instead of multiplying it by the smaller ratio part.
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
- (c) 120 km/h — Method: for a fixed distance the average speed multiplied by the time is constant, and that constant is the distance, so divide the distance by the new time. Working: speed × time = 240, so in 2 hours the speed needed is 240 ÷ 2 = 120 km/h. Answer: 120 km/h. The distractors: 80 km/h is the average speed of the original journey, 240 ÷ 3, which answers for the 3-hour timing rather than the 2-hour one; 160 km/h comes from halving the 3 hours to 1.5 hours and working out 240 ÷ 1.5, instead of using the 2 hours the question gives; 480 km/h comes from multiplying the distance by the 2 hours rather than dividing by it.
- (b) The 2.4 kg bag, since it costs £1.80 per kg compared with £1.90 per kg for the 1.5 kg bag. — To compare value for money, work out the cost per kilogram for each bag. 1.5 kg bag: £2.85 ÷ 1.5 = £1.90 per kg. 2.4 kg bag: £4.32 ÷ 2.4 = £1.80 per kg. Since £1.80 is less than £1.90, the 2.4 kg bag gives better value. The option comparing £2.85 with £4.32 directly is wrong because it compares the total prices, not the price per kilogram — a bigger bag naturally costs more in total even if it is better value. The option that names the 1.5 kg bag with £1.80 per kg and the 2.4 kg bag with £1.90 per kg has the correct unit prices but has swapped which bag they belong to. The option giving £1.19 per kg and £2.88 per kg comes from dividing each price by the wrong bag's mass (£2.85 ÷ 2.4 and £4.32 ÷ 1.5).
Build your own mix at the worksheet builder.