Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A laptop costs £800 when new. Its value decreases by 25% of its value at the start of each year. Work out how much value the laptop loses in the second year.
- 2.A laptop is bought for £600. Its value decreases by 20% after 1 year. Work out the value of the laptop after 1 year.
- 3.A car uses fuel at a constant rate. It uses 24 litres of fuel to travel 300 km. Assuming the same rate, work out how many litres of fuel are needed for a journey of 175 km.
- 4.The number of tickets a group can afford is inversely proportional to the price per ticket. At £4 per ticket, the group can afford 12 tickets. Work out how many tickets the group can afford at £6 per ticket.
- 5.A straight line passes through the points (1, 20) and (5, 8). Work out the gradient of the line.
- 6.The time taken for a train journey is inversely proportional to the average speed of the train. At an average speed of 60 km/h the journey takes 2 hours. Work out the time taken at an average speed of 40 km/h.
- 7.A car is bought for £12000. Its value falls by 15% in the first year and by 10% in each year after that. Work out the value of the car 3 years after it was bought.
- 8.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 9.A coach journey is 372 miles in total. After a stop, the coach has travelled 217 miles. Write the distance still to travel as a fraction of the total journey. Give your answer in its simplest form.
- 10.A dog walker's charge, C pounds, for walking a dog for m minutes is shown on a straight-line graph. The line passes through the points (20, 14) and (50, 26). Work out the charge for a 65-minute walk.
- 11.After a 20% discount, a jacket costs £48. Work out the original price of the jacket.
- 12.A straight-line graph shows the cost, C pounds, of hiring a bike for h hours. The line passes through the points (1, 12) and (4, 27). Which of these statements about the line is true?
- 13.Two mathematically similar logos are printed on a poster. They have areas 20 cm² and 45 cm². Nadia says that the length scale factor from the smaller logo to the larger logo is 45 ÷ 20 = 2.25. Give a reason why Nadia is incorrect, and work out the correct length scale factor.
- 14.Two quantities x and y are in direct proportion. When x = 8, the value of y is 20. Work out the value of y when x = 14.
- 15.The exchange rate is £1 = €1.15. Convert £200 to euros.
Answer key
- (a) £150 — Value after year 1: £800 × 0.75 = £600. Value after year 2: £600 × 0.75 = £450. The loss during the second year alone is £600 − £450 = £150. £450 comes from giving the value remaining after 2 years, not the amount lost during the second year. £200 comes from working out the loss during the first year instead of the second: £800 − £600 = £200. £350 comes from working out the total loss over both years instead of just the second year's loss: £800 − £450 = £350.
- (c) £480.00 — To decrease by 20%, multiply by 0.80 (100% − 20%). £600 × 0.80 = £480.00. £120.00 comes from working out only the decrease (£600 × 0.20) and forgetting to subtract it from the original value. £580.00 comes from subtracting 20 directly instead of 20% of £600. £720.00 comes from multiplying by 1.20, adding the percentage instead of subtracting it.
- (c) 14 litres — Method: find the amount of fuel used per km first, then use it to find the fuel needed for 175 km. Working: 24 ÷ 300 = 0.08 litres per km, and 0.08 × 175 = 14 litres. So 14 litres are needed. Distractor 24 litres comes from assuming the same amount of fuel is used no matter the distance, without scaling. Distractor 21 litres comes from misreading the original distance as 200 km instead of 300 km. Distractor 1.4 litres comes from a decimal-point slip, giving an answer ten times too small.
- (d) 8 — The product of price and number of tickets is constant: k = 4 × 12 = 48. At £6 per ticket, the number of tickets is 48 ÷ 6 = 8. Getting 18 comes from treating price and tickets as directly proportional and working out 12 × 6 ÷ 4 instead of dividing k by the new price. Getting 12 assumes the number of tickets does not change when the price changes. Getting 6 comes from writing down the new price instead of working out the number of tickets.
- (b) −3 — Method: the gradient is the change in the vertical value divided by the change in the horizontal value, with both changes taken in the same direction along the line. Working: going from (1, 20) to (5, 8) the change in y is 8 − 20 = −12 and the change in x is 5 − 1 = 4, so the gradient is −12 ÷ 4 = −3. Answer: −3, and the negative sign is expected because the line falls from left to right. The distractors: 3 comes from subtracting the smaller y from the larger, 20 − 8 = 12, while still taking the x values from left to right, which loses the minus sign that says the line falls; −12 is the change in y left undivided by the change in x of 4; −1/3 comes from dividing the change in x by the change in y, 4 ÷ (−12), turning the gradient upside down.
- (c) 3 hours — Method: inverse proportion means speed × time is constant for the journey, so find that constant and divide it by the new speed. Working: 60 × 2 = 120, which is the distance in kilometres; at 40 km/h the time is 120 ÷ 40 = 3 hours. Answer: 3 hours. The distractors: 1.5 hours is the ratio of the speeds, 60 ÷ 40, given as a time instead of being used to scale the original 2 hours; 1 hour 20 minutes comes from treating time as directly proportional to speed, 2 × 40 ÷ 60, which has the slower train arriving sooner; 2 hours comes from finding the constant 120 and then dividing it by the original 60 km/h again, so the time never changes.
- (d) £8262 — A fall of 15% is a multiplier of 0.85 and a fall of 10% is a multiplier of 0.9, and each multiplier acts on the value at the start of its own year. After year 1: 12000 × 0.85 = 10200. After year 2: 10200 × 0.9 = 9180. After year 3: 9180 × 0.9 = 8262. The value 3 years after the car was bought is £8262. Adding the percentages to make a single fall of 35% would be wrong, because the later falls are taken from smaller values.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 5/12 — Work out the distance still to travel: 372 − 217 = 155 miles. Form the fraction 155/372; both numbers share a factor of 31, so 155 ÷ 31 = 5 and 372 ÷ 31 = 12, giving 5/12. 7/12 comes from writing the distance already travelled as the fraction of the journey (217/372 = 7/12), instead of the distance still to travel. 145/372 comes from miscalculating 372 − 217 as 145 instead of 155. 5/7 comes from comparing the remaining distance with the distance already travelled (155/217 = 5/7), instead of with the total journey.
- (c) £32 — First find the gradient: (26 − 14) ÷ (50 − 20) = 12 ÷ 30 = £0.40 per minute. Using the point (20, 14), the charge for 65 minutes is 14 + 0.40 × (65 − 20) = 14 + 18 = £32. Choosing £26 comes from treating the charge as directly proportional to the time, multiplying the gradient by 65 minutes and ignoring the fixed part of the charge (0.40 × 65 = 26). Choosing £40 comes from treating £14 as if it were the charge at 0 minutes, then adding the gradient multiplied by the full 65 minutes (14 + 0.40 × 65 = 40), instead of multiplying by the extra time past 20 minutes. Choosing £33.80 comes from assuming the charge is directly proportional to the minutes already known, scaling up from the point (50, 26) in the ratio 65:50 (65 ÷ 50 × 26 = 33.80).
- (b) £60 — £48 represents 100% − 20% = 80% of the original price. 1% = £48 ÷ 80 = £0.60, so 100% = £0.60 × 100 = £60.
- (a) The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7 — The gradient is (27 − 12) ÷ (4 − 1) = 15 ÷ 3 = £5, the hourly rate. Using the point (1, 12): 12 = 5 × 1 + fee, so the fee is 12 − 5 = £7. That gives 'The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7'. Swapping the two figures gives the statement with £7 as the rate and £5 as the fee, which has them the wrong way round. Taking the C-value of the first point, £12, as the fixed fee ignores that 1 hour of hire is already included in that £12. Using 15, the change in C, as the hourly rate without dividing by the change in h (3 hours) gives the statement claiming a £15 hourly rate.
- (d) 1.5 — Method: the length scale factor is the square root of the area scale factor, not the area scale factor itself. Working: the area scale factor is 45 ÷ 20 = 2.25, and the square root of 2.25 is 1.5. Answer: 1.5. Nadia's answer, 2.25, is the AREA scale factor — she never took the square root to get back to the length scale factor. 4.5 comes from doubling the area scale factor instead of taking its square root. 0.67 comes from taking the square root in the wrong direction, finding the scale factor from the larger rug to the smaller rug instead of the other way round.
- (d) 35 — Method: in direct proportion the ratio y : x is the same for every pair, so find the constant and substitute the new value of x. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5x; when x = 14, y = 2.5 × 14 = 35. Answer: 35. The distractors: 26 comes from additive thinking — x rises by 6, so 6 is added to y — which would keep the difference constant rather than the ratio; 28 comes from rounding the constant 2.5 down to 2 and working out 2 × 14, which loses the half in the constant; 5.6 comes from using the constant upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and working out 0.4 × 14.
- (b) €230.00 — Multiply the amount in pounds by the exchange rate: 200 × 1.15 = 230, so £200 = €230.00. Working out 200 + 1.15 = 201.15 treats the exchange rate as an amount to add rather than a multiplier. Working out 200 × 0.15 = 30 finds only the extra amount earned for every pound and forgets to add it back to the original £200. Working out 200 × 11.5 = 2300.00 misplaces the decimal point in the exchange rate, multiplying by 11.5 instead of 1.15. £200 converts to €230.00.
Build your own mix at the worksheet builder.