Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.y is always the same multiple of x. When x = 6, y = 15. Work out the value of y when x = 10.
- 2.A car is bought for £12000. Its value falls by 15% in the first year and by 10% in each year after that. Work out the value of the car 3 years after it was bought.
- 3.Two mathematically similar containers have a volume scale factor of 64 (the larger container's volume is 64 times the smaller container's volume). Work out the length scale factor between the two containers.
- 4.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 5.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 6.A sunflower is 140 cm tall. A tomato plant is 80 cm tall. Write the height of the tomato plant as a fraction of the height of the sunflower, giving your answer in its simplest form.
- 7.Two quantities x and y are inversely proportional. When x = 2, the value of y is 15. Work out the value of y when x = 5.
- 8.Two mathematically similar triangular flags have areas in the ratio 4 : 25. The height of the smaller flag is 6 cm. Work out the height of the larger flag.
- 9.Two mathematically similar polygons have perimeters in the ratio 2 : 5. Write the ratio of their areas in its simplest form.
- 10.Triangle A and triangle B are mathematically similar. A side of triangle A is 5 cm long, and the corresponding side of triangle B is 15 cm long. Write the ratio of the length in triangle A to the length in triangle B in its simplest form.
- 11.A printer prints at a constant rate. The time taken to print a batch of forms is inversely proportional to the printer's speed, in pages per minute. Printing at 20 pages per minute takes 15 minutes. Work out how long the same batch takes to print at 25 pages per minute. Give your answer in minutes.
- 12.A map has a scale of 2 cm : 5 km. A footpath measures 8 cm on the map. Work out the real length of the footpath, in kilometres.
- 13.Last week Priya worked 5 shifts of 7 hours. This week she worked 4 shifts of 8 hours. Write the number of hours she worked last week as a fraction of the number of hours she worked this week.
- 14.Two numbers are in the ratio 2 : 3. The smaller number is 8. Work out the larger number.
- 15.In a science lesson Priya has 10 litres of a solution that is 30% salt. She adds water to make a solution that is 20% salt. Work out how many litres of water she adds.
Answer key
- (c) 25 — Find the constant multiplier from the given pair: 15 ÷ 6 = 2.5, so y is always 2.5 times x. When x = 10, y = 10 × 2.5 = 25. 19 comes from assuming an additive relationship instead of a multiplicative one — adding the difference 15 − 6 = 9 onto 10. 4 comes from using the multiplier the wrong way round (6 ÷ 15 = 0.4) and then multiplying by 10. 15 comes from simply repeating the given value of y, without applying the multiplier to the new value of x at all.
- (d) £8262 — A fall of 15% is a multiplier of 0.85 and a fall of 10% is a multiplier of 0.9, and each multiplier acts on the value at the start of its own year. After year 1: 12000 × 0.85 = 10200. After year 2: 10200 × 0.9 = 9180. After year 3: 9180 × 0.9 = 8262. The value 3 years after the car was bought is £8262. Adding the percentages to make a single fall of 35% would be wrong, because the later falls are taken from smaller values.
- (a) 4 — The length scale factor, cubed, gives the volume scale factor: L³ = 64, so L = the cube root of 64 = 4, since 4 × 4 × 4 = 64. 64 comes from using the volume scale factor itself as the length scale factor, without taking a root at all. 8 comes from taking the square root of 64 instead of the cube root — that would be the correct root for an area scale factor, not a volume one. 32 comes from halving the volume scale factor (64 ÷ 2), instead of cube-rooting it.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (d) 4/7 — Put the tomato plant's height over the sunflower's height: 80/140. Divide both numbers by their highest common factor, 20: 80÷20 = 4, 140÷20 = 7, giving 4/7. (7/4 comes from writing the heights the wrong way round. 3/7 comes from finding the difference in the heights, 140 − 80 = 60 cm, and writing it as a fraction of the sunflower's height, 60/140. 4/11 comes from comparing the tomato plant's height to the total height of both plants, 80/220.)
- (a) 6 — Method: for inverse proportion the product xy is the same for every pair, so find that product and use it to work back to the missing value. Working: xy = 2 × 15 = 30, so when x = 5 the equation 5y = 30 gives y = 30 ÷ 5 = 6. Answer: 6. The distractors: 37.5 comes from treating the pair as direct proportion and scaling y up with x, 15 × 5 ÷ 2, although in inverse proportion y falls as x rises; 30 is the constant product itself, given as a value of y rather than used to find one; 12 comes from additive thinking — x rises by 3, so 3 is taken off y — which would make the two quantities differ by a constant instead of multiplying to one.
- (a) 15 cm — Take the square root of each part of the area ratio to find the length ratio: the square root of 4 is 2 and the square root of 25 is 5, giving a length ratio of 2 : 5. Multiply the smaller flag's height by the scale factor 5 ÷ 2 = 2.5: 6 × 2.5 = 15, so the larger flag is 15 cm tall. Giving 37.5 cm uses the area ratio, 25 ÷ 4 = 6.25, directly as the scale factor without square-rooting it first (6 × 6.25 = 37.5). Giving 2.4 cm applies the length ratio the wrong way round, scaling the smaller flag down by 2 ÷ 5 instead of up by 5 ÷ 2 (6 × 0.4 = 2.4). Giving 27 cm adds the difference between the two area-ratio numbers, 25 − 4 = 21, onto the smaller height instead of using it as a scale factor (6 + 21 = 27).
- (b) 4 : 25 — For similar shapes, the ratio of areas is the ratio of lengths squared: 2² : 5² = 4 : 25. 2 : 5 comes from using the perimeter ratio itself as the area ratio, without squaring it at all. 8 : 125 comes from cubing each part instead of squaring (2³ : 5³) — cubing is the rule for volume, not area. 4 : 5 comes from squaring only the first part of the ratio (2² = 4), and leaving the second part unsquared.
- (b) 1 : 3 — Write the two lengths as a ratio: 5 : 15. Divide both parts by their highest common factor, 5, to give 1 : 3. Writing 3 : 1 swaps the order, comparing B to A instead of A to B. Leaving the ratio as 5 : 15 has not been simplified. Finding 1 : 2 comes from comparing the smaller length to the gap between the two lengths (15 − 5 = 10, then wrongly simplifying 5 : 10), not from comparing the two lengths themselves.
- (a) 12 — Speed × time is constant: k = 20 × 15 = 300. At 25 pages per minute, the time is 300 ÷ 25 = 12 minutes. Getting 18.75 comes from treating speed and time as directly proportional and working out 15 × 25 ÷ 20 instead of dividing k by the new speed. Getting 20 comes from adding the increase in speed (25 − 20 = 5) onto the time (15 + 5 = 20). Getting 10 comes from subtracting that same increase in speed from the time (15 − 5 = 10).
- (b) 20 km — The scale 2 cm : 5 km means each 1 cm on the map represents 5 ÷ 2 = 2.5 km in real life. The footpath is 8 cm on the map, so its real length is 8 × 2.5 = 20 km. 40 km comes from multiplying 8 by 5 directly, ignoring that the scale's '2 cm' has to be divided out first: 8 × 5 = 40. 3.2 km comes from dividing 8 by 2.5 instead of multiplying: 8 ÷ 2.5 = 3.2. 5 km comes from multiplying 2.5 by the scale's '2' instead of by the footpath's 8 cm: 2.5 × 2 = 5.
- (a) 35/32 — Work out each weekly total first. Last week: 5 × 7 = 35 hours. This week: 4 × 8 = 32 hours. Last week's total is being written as a fraction of this week's total, so last week goes on the top and this week goes on the bottom, giving 35/32. The two totals share no common factor, so the fraction cannot be cancelled. It is greater than 1, which says that Priya worked more hours last week than this week.
- (b) 12 — Method: work out what one part of the ratio is worth, then multiply that by the number of parts in the other share. Working: the smaller number matches the 2 parts, so 8 ÷ 2 = 4 for one part, and 3 × 4 = 12. Answer: 12. The distractors: 16 comes from multiplying 8 by 2, the ratio part that belongs to the smaller number; 24 comes from multiplying 8 by 3 without first finding the value of one part; 9 comes from adding the difference between the ratio parts, 3 − 2 = 1, to 8.
- (b) 5 litres — Method: adding water changes the total volume but adds no salt, so work out the volume of salt, then the total volume that makes that salt 20% of the mixture, then the extra water. Working: 30% of 10 litres is 0.3 × 10 = 3 litres of salt. For the same 3 litres to be 20% of the new mixture, the new total volume is 3 ÷ 0.2 = 15 litres. The water added is the extra volume, 15 − 10 = 5 litres. Answer: 5 litres. The distractors: 3 litres is the volume of salt in the solution, which is the first step and not what the question asks for; 15 litres is the total volume of the new mixture, which counts the 10 litres already in the container as water that was poured in; 2 litres comes from taking 20% of the original 10 litres, applying the new percentage to the old volume instead of to the new one.
Build your own mix at the worksheet builder.