Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A laptop priced at £520 is first increased by 15%, and then the new price is decreased by 20%. Work out the final price of the laptop.
- 2.A printer prints pages at a constant rate. It prints 45 pages in 6 minutes. Work out how many pages it prints in 10 minutes.
- 3.x is 2/3 of y. Write the ratio x : y in its simplest form.
- 4.A straight-line graph shows the distance travelled, d kilometres, against the time taken, t hours, for a cyclist. The line passes through the origin and has a gradient of 18. Write down what the gradient of this line represents.
- 5.A shop sells identical pens. The total cost, C pence, of n pens is given by C = 12n. Write the ratio n : C in its simplest form.
- 6.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 7.Work out how many seconds there are in 3 minutes and 20 seconds.
- 8.A plan is drawn to a scale of 1 : 500. Work out how many metres are represented by 1 cm on the plan.
- 9.The price of a games console is reduced by 10%. In a later sale the reduced price is reduced by 10% again. Work out the overall percentage decrease.
- 10.A mobile phone tariff is shown on a straight-line graph with the monthly cost, C pounds, on the vertical axis and the amount of data used, g gigabytes, on the horizontal axis. The line passes through (0, 10) and (8, 26). Work out the gradient and say what it represents.
- 11.5 decorators paint 3 rooms in 6 hours. All the decorators work at the same rate. Work out how long it takes 10 decorators to paint 5 rooms.
- 12.Zara is paid £9 per hour. Her wage is directly proportional to the number of hours she works. Work out her wage for working 6 hours.
- 13.A cartographer is choosing a scale for a map to show a small park in as much detail as possible. Which of these scales would show the MOST detail — 1 : 500, 1 : 5000, or 1 : 50 000? Give the correct scale and reason.
- 14.The number of pupils who walk to school is 3 times the number who cycle. Write the ratio of the number who cycle to the number who walk, in its simplest form.
- 15.Priya is paid £58.50 for working 7.5 hours on a Saturday. Work out her rate of pay, in £ per hour.
Answer key
- (c) £478.40 — Method: apply the percentage increase, then apply the percentage decrease to the new price. Working: after the increase, the laptop costs £520 × 1.15. Multiplying this result by 0.80 gives the final price, £478.40. Answer: £478.40. £494 comes from combining the two percentages into a single net change (15% − 20% = −5%) and applying it directly, £520 × 0.95 = £494, instead of applying the two changes one after the other. £416 comes from applying only the 20% decrease to the original price, £520 × 0.80 = £416, forgetting the increase entirely. £598 comes from applying only the 15% increase and stopping there, forgetting to apply the decrease at all.
- (d) 75 pages — Method: find the number of pages printed in one minute, then scale up to 10 minutes. Working: 45 ÷ 6 = 7.5 pages per minute, so 7.5 × 10 = 75 pages. Answer: 75 pages. 27 pages comes from using the ratio upside down, 45 × 6 ÷ 10, instead of finding the rate per minute first. 55 pages comes from simply adding the extra minutes, 10, onto the original number of pages, 45. 70 pages comes from rounding the rate down to 7 pages per minute before multiplying by 10, instead of using the exact rate of 7.5.
- (d) 2 : 3 — x is 2/3 of y means for every 3 parts of y, x is 2 parts, so x : y = 2 : 3. 3 : 2 comes from writing the ratio the wrong way round. 2 : 5 comes from comparing x with the total of x and y (2 parts out of 5), instead of with y alone. 3 : 5 comes from comparing y with the total of x and y (3 parts out of 5), instead of with x.
- (d) The cyclist's speed, in kilometres per hour — Method: on any straight-line graph the gradient is the change in the quantity on the vertical axis for each 1 unit of the quantity on the horizontal axis, so its meaning is read off the two axis labels. Working: the vertical axis is distance in kilometres and the horizontal axis is time in hours, so the gradient counts kilometres for each hour, and distance for each hour is speed. Answer: the cyclist's speed, in kilometres per hour. The distractors: 'the total distance the cyclist travels, in kilometres' reads the gradient as a value taken off the vertical axis, but a gradient is a rate and no end point of the journey has been given; 'the time the cyclist takes, in hours' names the horizontal axis, which is the quantity the gradient divides by rather than the gradient itself; 'the distance the cyclist travels in 18 hours' treats the 18 as a value of t, when 18 is the steepness of the line and not a point on it.
- (b) 1:12 — C = 12n means that for every 1 pen there are 12 pence of cost, so n : C = 1 : 12, and the highest common factor of 1 and 12 is 1, so this is already in its simplest form. Writing C : n instead of n : C gives 12 : 1, the ratio the wrong way round. Reading C = 12n as '12 more than n' instead of '12 times n', so n = 1 gives C = 13, gives 1 : 13, from adding instead of multiplying. Choosing n = 12, so C = 12 × 12 = 144, gives the correct pair of values n : C = 12 : 144, but the ratio the right way round left unsimplified — 12 and 144 share a common factor of 12, which has not been cancelled.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 200 seconds — Method: change the minutes into seconds using 1 minute = 60 seconds, then add on the loose seconds. Working: 3 × 60 = 180, and 180 + 20 = 200. Answer: 200 seconds. The distractors: 320 seconds comes from taking a minute as 100 seconds, giving 300 + 20; 180 seconds comes from converting the 3 minutes and forgetting the extra 20 seconds; 23 seconds comes from adding 3 and 20 without converting the minutes at all.
- (b) 5 m — A scale of 1 : 500 means 1 cm on the plan represents 500 cm in real life. Converting to metres: 500 ÷ 100 = 5 m. 500 m comes from forgetting to convert the 500 cm into metres at all. 50 m comes from dividing by 10 instead of 100 when converting centimetres to metres: 500 ÷ 10 = 50. 0.5 m comes from dividing by 1000 instead of 100, as if converting to kilometres instead of metres: 500 ÷ 1000 = 0.5.
- (d) 19% — Method: write each decrease as a multiplier, multiply the multipliers, then compare the result with 100%. Working: a 10% decrease is a multiplier of 0.9, so the two reductions together give 0.9 × 0.9 = 0.81; the final price is 81% of the original, so the price has fallen by 100% − 81% = 19%. Answer: an overall decrease of 19%. The distractors: 20% comes from adding the two reductions, 10% + 10%, which charges the second 10% against the original price instead of against the already reduced price; 21% comes from using the increase multiplier by mistake, since 1.1 × 1.1 = 1.21, and reading that 21% as a decrease; 81% is the percentage of the original price still being paid, not the percentage taken off.
- (b) 2, the cost in pounds of each extra gigabyte — Method: the gradient is the change in cost divided by the change in data, so it is the cost of each extra gigabyte; the value where the line meets the vertical axis is the charge before any data is used, which is a different quantity. Working: from (0, 10) to (8, 26) the cost rises by 26 − 10 = 16 pounds while the data rises by 8 − 0 = 8 gigabytes, so the gradient is 16 ÷ 8 = 2, meaning each extra gigabyte costs £2. Answer: 2, the cost in pounds of each extra gigabyte. The distractors: '10, the cost in pounds of each extra gigabyte' reads the intercept as the gradient, but 10 is what the tariff costs when no data at all has been used; '3.25, the cost in pounds of each extra gigabyte' comes from 26 ÷ 8, treating the line as though it passed through the origin when it starts at 10; '2, the fixed monthly charge in pounds' has the gradient right but describes the intercept, and the fixed charge on this tariff is £10.
- (c) 5 hours — Method: measure the job in decorator-hours, which is in the same ratio as the number of rooms, then share the decorator-hours between the decorators available. Working: 5 decorators × 6 hours = 30 decorator-hours for 3 rooms, so one room takes 30 ÷ 3 = 10 decorator-hours; 5 rooms take 5 × 10 = 50 decorator-hours; shared between 10 decorators that is 50 ÷ 10 = 5 hours. Answer: 5 hours. The distractors: 3 hours comes from halving the 6 hours because the number of decorators doubles, while forgetting that there are also more rooms to paint; 10 hours comes from scaling the 6 hours up for the rooms only, 6 × 5 ÷ 3, and leaving the workforce at 5 decorators; 6 hours comes from assuming that doubling the decorators and increasing the rooms cancel each other out, which they do not, because the rooms rise by a factor of 5/3 and the workforce by a factor of 2.
- (a) £54 — Method: for direct proportion, wage = rate × hours. Working: £9 × 6 = £54. Wrong options: £15 comes from adding the rate and the hours instead of multiplying (£9 + 6); £63 comes from using 7 hours instead of 6; £1.50 comes from dividing the rate by the hours instead of multiplying (£9 ÷ 6).
- (b) 1 : 500 — smallest real distance per cm (5 m), most detail — Method: compare what one centimetre represents in real life for each scale — the scale with the smallest real distance per cm shows the most detail. Working: for 1 : 500, 1 cm represents 500 cm (5 m); for 1 : 5000, 1 cm represents 50 m; for 1 : 50 000, 1 cm represents 500 m. Since 5 m is the smallest, 1 : 500 shows the most detail. Wrong options: '1 : 50 000 — covers the largest real area' wrongly assumes covering more area means more detail, when it is the opposite; '1 : 5000 — the middle value' wrongly assumes the middle scale is automatically the most balanced; '1 : 500 — covers the largest real distance' picks the correct scale but states an incorrect fact, since 1 : 500 actually covers the smallest real distance per cm.
- (b) 1:3 — Let the number who cycle be 1 part. Since 3 times as many pupils walk, the number who walk is 3 parts. The ratio of cycle to walk is 1:3. (3:1 comes from writing the ratio the wrong way round, walk to cycle. 1:4 comes from treating “3 times as many” as “3 more”, so walk = cycle + 3, giving parts 1 and 4. 3:4 comes from comparing the number who walk with the total number of pupils, 3 parts out of 4 parts altogether, instead of comparing cycle with walk.)
- (a) £7.80 — Rate of pay = total pay ÷ number of hours. £58.50 ÷ 7.5 = £7.80 per hour. £438.75 comes from multiplying the pay by the hours instead of dividing (£58.50 × 7.5). £0.13 comes from dividing the hours by the pay instead of the pay by the hours (7.5 ÷ 58.50). £51.00 comes from subtracting the hours from the pay (£58.50 − 7.5) instead of dividing.
Build your own mix at the worksheet builder.