Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A box holds 80 chocolates. 75% of them are milk chocolates. Work out how many milk chocolates are in the box.
- 2.Write the ratio 3/4 : 1/2 as a ratio of whole numbers in its simplest form.
- 3.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 4.A shop sells identical pens. The total cost, C pence, of n pens is given by C = 12n. Write the ratio n : C in its simplest form.
- 5.Write the ratio 4 : 9 in the form 1 : n.
- 6.A laptop is bought for £600. Its value decreases by 20% after 1 year. Work out the value of the laptop after 1 year.
- 7.A candle burns down at a constant rate. Its height, h cm, is plotted against time, t minutes, on a straight-line graph. The gradient of the line is −0.3. Which statement correctly describes what the gradient means?
- 8.At an animal shelter, the ratio of cats to dogs is 2:5. There are 18 more dogs than cats. Work out the number of cats.
- 9.A model car is built at a scale of 1 : 20 compared with the real car. Work out the factor by which the surface area to be painted on the real car is bigger than the surface area of the model.
- 10.y is inversely proportional to x. When x = 5, y = 8. Work out the value of y when x = 10.
- 11.A window cleaner charges a call-out fee plus an amount per window. The total charge, C pounds, is shown on a straight-line graph against the number of windows cleaned, w. The line passes through the points (2, 14) and (6, 26). Work out the gradient of the line.
- 12.A block of wood has a mass of 60 g and a volume of 100 cm³. Work out the density of the block, in g/cm³.
- 13.A conversion graph between kilometres and miles passes through the origin and the point (50, 31), with the number of kilometres on the horizontal axis and the number of miles on the vertical axis. Work out the number of miles equivalent to 1 kilometre.
- 14.A shop sells fruit juice concentrate that must be diluted with water in the ratio 2 : 5 (concentrate : water) to make squash. Priya has 8 litres of concentrate. Work out how much water she needs to keep the same ratio.
- 15.Write 0.25 as a percentage.
Answer key
- (d) 60 — Method: 75% is three quarters, so divide by 4 to find one quarter and then multiply by 3. Working: 80 ÷ 4 = 20 for one quarter, and 3 × 20 = 60. Answer: 60 milk chocolates. The distractors: 20 is one quarter of 80, which is 25% and not 75%; 55 comes from subtracting 25 from 80 rather than taking 25% of 80 away from it; 75 comes from quoting the percentage itself as a number of chocolates.
- (b) 3:2 — Write both fractions over a common denominator of 4: 3/4 stays as 3/4, and 1/2 = 2/4. Comparing the numerators gives the ratio 3 : 2. Getting 2 : 3 swaps the two parts round. Getting 3 : 1 comes from using the numerator of the first fraction and the original numerator of the second fraction (1) without converting to a common denominator. Getting 2 : 1 comes from using only the denominators, 4 and 2, and simplifying those instead of the numerators.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 1:12 — C = 12n means that for every 1 pen there are 12 pence of cost, so n : C = 1 : 12, and the highest common factor of 1 and 12 is 1, so this is already in its simplest form. Writing C : n instead of n : C gives 12 : 1, the ratio the wrong way round. Reading C = 12n as '12 more than n' instead of '12 times n', so n = 1 gives C = 13, gives 1 : 13, from adding instead of multiplying. Choosing n = 12, so C = 12 × 12 = 144, gives the correct pair of values n : C = 12 : 144, but the ratio the right way round left unsimplified — 12 and 144 share a common factor of 12, which has not been cancelled.
- (b) 1 : 2.25 — Method: to write a ratio in the form 1 : n, divide both parts by the first part. Working: 4 ÷ 4 = 1 and 9 ÷ 4 = 2.25, so 4 : 9 = 1 : 2.25. Working out 9 ÷ 4 = 2.25 correctly but then writing it as the first part gives 2.25 : 1, the two parts the wrong way round. Subtracting 9 − 4 = 5 gives 1 : 5, confusing the difference between the parts with the ratio. Multiplying 4 × 9 = 36 gives 1 : 36, confusing the product of the parts with the ratio.
- (c) £480.00 — To decrease by 20%, multiply by 0.80 (100% − 20%). £600 × 0.80 = £480.00. £120.00 comes from working out only the decrease (£600 × 0.20) and forgetting to subtract it from the original value. £580.00 comes from subtracting 20 directly instead of 20% of £600. £720.00 comes from multiplying by 1.20, adding the percentage instead of subtracting it.
- (d) The candle's height decreases by 0.3 cm every minute. — A negative gradient means the quantity on the vertical axis decreases as the quantity on the horizontal axis increases. The size of the gradient, 0.3, gives the amount of decrease per minute.
- (b) 12 — The difference between the parts of the ratio is 5 − 2 = 3 parts, and this is worth 18. Divide to find one part: 18 ÷ 3 = 6. Cats have 2 parts: 2 × 6 = 12. (30 is the number of dogs, using 5 parts instead of 2. 6 is the value of one part — the number of cats is 2 lots of this, not just one. 9 comes from dividing 18 by 2 and stopping there, instead of dividing by the difference in parts, 3, and then multiplying by 2.)
- (d) 400 — The area scale factor is the length scale factor squared: 20² = 400, so the real car's surface area is 400 times the model's. 20 comes from using the length scale factor itself, without squaring it. 8000 comes from cubing the length scale factor (20³), instead of squaring it — cubing is the rule for volume, not area. 40 comes from doubling the length scale factor (2 × 20), instead of squaring it.
- (a) 4 — Method: for inverse proportion, x × y always stays the same value. Working: when x = 5 and y = 8, the constant is 5 × 8 = 40. When x = 10, y = 40 ÷ 10 = 4. So y = 4. Distractor 16 comes from treating the relationship as direct proportion instead of inverse, working out 8 × 10 ÷ 5. Distractor 3 comes from assuming y decreases by the same amount that x increases, an additive rather than proportional idea. Distractor 0.8 comes from dividing the given y-value, 8, by the new x-value, 10, without first finding the constant.
- (a) £3.00 per window — The gradient is the change in C divided by the change in w. Change in C = 26 − 14 = 12. Change in w = 6 − 2 = 4. Gradient = 12 ÷ 4 = £3.00 per window. Dividing the change in w by the change in C instead gives 4 ÷ 12 = £0.33 per window. Dividing 12 by the larger w-value only, 12 ÷ 6 = £2.00 per window, comes from not subtracting the smaller w-value first. Adding the w-values instead of subtracting, 12 ÷ (6 + 2) = £1.50 per window, comes from a sign error when finding the change in w.
- (d) 0.6 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 60 ÷ 100 = 0.6 g/cm³. 1.67 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (100 ÷ 60). 6000 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (60 × 100). 40 g/cm³ comes from subtracting the mass from the volume (100 − 60) instead of dividing.
- (a) 0.62 miles — The gradient of the line is the change in miles divided by the change in kilometres: 31 ÷ 50 = 0.62, so 1 kilometre converts to 0.62 miles. Dividing the wrong way round, 50 ÷ 31 = 1.612..., rounds to 1.61 miles — that finds how many kilometres are in 1 mile, not the reverse. Doubling the gradient, 1.24 miles, comes from using 62 ÷ 50 instead of 31 ÷ 50. Reading off the y-coordinate of the given point without dividing by the x-coordinate gives 31.00 miles, which is the number of miles for 50 kilometres, not for 1 kilometre.
- (d) 20 litres — The ratio of concentrate to water is 2 : 5, so water = concentrate × 5 ÷ 2. 8 × 5 ÷ 2 = 20, so Priya needs 20 litres of water. Giving 40 litres multiplies by 5 but forgets to divide by 2 (8 × 5 = 40). Giving 3.2 litres uses the ratio inverted, multiplying by 2 ÷ 5 instead of 5 ÷ 2 (8 × 2 ÷ 5 = 3.2). Giving 11 litres uses additive reasoning instead of multiplicative: it adds the difference between the ratio parts, 5 − 2 = 3, onto the amount of concentrate (8 + 3 = 11), but ratios scale by multiplying, not by adding a fixed amount.
- (d) 25% — Method: to convert a decimal to a percentage, multiply by 100. Working: 0.25 × 100 = 25. Answer: 25%. The distractors: 0.25% comes from writing a percent sign after the decimal without multiplying; 2.5% comes from multiplying by 10 instead of 100; 250% comes from multiplying by 1000.
Build your own mix at the worksheet builder.