Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.The ratio of the amount Noah has saved to the amount Grace has saved is 4:5. Noah has saved £200. Work out how much they have saved altogether.
- 2.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 3.A hosepipe fills a paddling pool at a constant rate. The volume of water in the pool increases by 15 litres every 3 minutes. Write down the gradient of the graph of volume against time.
- 4.Two numbers are in the ratio 2 : 3. The smaller number is 8. Work out the larger number.
- 5.A candle burns down at a constant rate. Its height, h cm, is plotted against time, t minutes, on a straight-line graph. The gradient of the line is −0.3. Which statement correctly describes what the gradient means?
- 6.8 identical pens cost £6.40 in total. Work out the cost of 5 of the same pens.
- 7.A box holds 80 chocolates. 75% of them are milk chocolates. Work out how many milk chocolates are in the box.
- 8.A vegetable patch is divided between carrots, potatoes and onions in the ratio 2 : 3 : 5. Write down the fraction of the patch used for potatoes.
- 9.The number of tickets a group can afford is inversely proportional to the price per ticket. At £4 per ticket, the group can afford 12 tickets. Work out how many tickets the group can afford at £6 per ticket.
- 10.At an animal shelter, the ratio of cats to dogs is 2:5. There are 18 more dogs than cats. Work out the number of cats.
- 11.A recipe for 8 people needs 320 g of rice. Sanjay scales the recipe down to serve 5 people, then wants to scale his new amount back up to serve 8 people again. Work out the multiplier he should use to scale his amount for 5 people back up to the amount for 8 people.
- 12.The ratio of the number of red beads to blue beads in a bracelet is 3 : 7. There are 21 blue beads. Work out the number of red beads.
- 13.A film runs for 2.25 hours. Work out the length of the film in minutes.
- 14.Isla and her brother share £60 in the ratio 1:2. Work out Isla's share.
- 15.Triangle ABC is mathematically similar to triangle PQR, with AB corresponding to PQ and BC corresponding to QR. AB = 6 cm, BC = 8 cm and PQ = 12 cm. Work out the length of QR.
Answer key
- (c) £450 — Method: use the equal ratios 4:5 = 200:x to find Grace's savings, then add the two amounts. Working: Noah's £200 is 4 parts, so one part is £200 ÷ 4 = £50; Grace has 5 parts, so 5 × £50 = £250; altogether £200 + £250 = £450. Answer: £450. The distractors: £250 is Grace's savings on their own, which is the middle step rather than the total the question asks for; £360 comes from reading £200 as the 5 parts instead of the 4, giving one part of £40 and a total of 9 × £40; £400 comes from doubling £200, which treats the two savings as equal and ignores the ratio altogether.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 5 — The gradient equals the amount gained divided by the time taken: 15 ÷ 3 = 5 litres per minute.
- (b) 12 — Method: work out what one part of the ratio is worth, then multiply that by the number of parts in the other share. Working: the smaller number matches the 2 parts, so 8 ÷ 2 = 4 for one part, and 3 × 4 = 12. Answer: 12. The distractors: 16 comes from multiplying 8 by 2, the ratio part that belongs to the smaller number; 24 comes from multiplying 8 by 3 without first finding the value of one part; 9 comes from adding the difference between the ratio parts, 3 − 2 = 1, to 8.
- (d) The candle's height decreases by 0.3 cm every minute. — A negative gradient means the quantity on the vertical axis decreases as the quantity on the horizontal axis increases. The size of the gradient, 0.3, gives the amount of decrease per minute.
- (c) £4.00 — Find the cost of one pen: £6.40 ÷ 8 = £0.80. Then multiply by 5 pens: £0.80 × 5 = £4.00. Dividing £6.40 by 5 and multiplying by 8 gives £10.24 — that uses the ratio the wrong way round, scaling as if 5 pens were more expensive than 8. Stopping at £0.80 only gives the price of one pen. Multiplying the price of one pen by the difference in the number of pens, (8 − 5) × £0.80, gives £2.40 — the cost of the pens NOT bought, not the cost of the 5 pens bought. 5 pens cost £4.00.
- (d) 60 — Method: 75% is three quarters, so divide by 4 to find one quarter and then multiply by 3. Working: 80 ÷ 4 = 20 for one quarter, and 3 × 20 = 60. Answer: 60 milk chocolates. The distractors: 20 is one quarter of 80, which is 25% and not 75%; 55 comes from subtracting 25 from 80 rather than taking 25% of 80 away from it; 75 comes from quoting the percentage itself as a number of chocolates.
- (b) 3/10 — Total parts = 2 + 3 + 5 = 10. Potatoes make up 3 parts, so the fraction is 3/10.
- (d) 8 — The product of price and number of tickets is constant: k = 4 × 12 = 48. At £6 per ticket, the number of tickets is 48 ÷ 6 = 8. Getting 18 comes from treating price and tickets as directly proportional and working out 12 × 6 ÷ 4 instead of dividing k by the new price. Getting 12 assumes the number of tickets does not change when the price changes. Getting 6 comes from writing down the new price instead of working out the number of tickets.
- (b) 12 — The difference between the parts of the ratio is 5 − 2 = 3 parts, and this is worth 18. Divide to find one part: 18 ÷ 3 = 6. Cats have 2 parts: 2 × 6 = 12. (30 is the number of dogs, using 5 parts instead of 2. 6 is the value of one part — the number of cats is 2 lots of this, not just one. 9 comes from dividing 18 by 2 and stopping there, instead of dividing by the difference in parts, 3, and then multiplying by 2.)
- (a) 8/5 — Scaling down from 8 people to 5 people uses the multiplier 5/8. To reverse this and scale back up from 5 people to 8 people, use the reciprocal of that multiplier: flip 5/8 to get 8/5. 5/8 comes from using the forward (scaling down) multiplier again, instead of reversing it. 3/5 comes from writing the difference in people (8 − 5 = 3) over 5, instead of using the reciprocal of 5/8. 25/64 comes from multiplying the forward multiplier by itself (5/8 × 5/8), instead of finding its reciprocal.
- (b) 9 — Method: divide the known quantity by its ratio number to find the value of one part, then multiply by the other ratio number. Working: 21 ÷ 7 = 3 (value of one part). Red beads = 3 × 3 = 9. Wrong options: 49 comes from dividing by the wrong ratio number (21 ÷ 3 × 7); 24 comes from adding the ratio number for red (3) to 21 instead of scaling; 14 comes from subtracting the ratio number for blue (7) from 21 instead of scaling.
- (a) 135 minutes — Method: to change hours into minutes, multiply by 60. Working: 2.25 × 60 = 135 minutes. So the film runs for 135 minutes. Distractor 145 minutes comes from reading the '.25' as 25 minutes instead of a quarter of an hour, giving 2 hours 25 minutes. Distractor 225 minutes comes from multiplying by 100 instead of 60. Distractor 150 minutes comes from rounding 2.25 hours to 2.5 hours before converting.
- (b) £20 — Method: add the parts of the ratio, divide the amount by the number of parts to find the value of one part, then take the parts belonging to the person asked about. Working: 1 + 2 = 3 parts, £60 ÷ 3 = £20 for one part, and Isla has 1 part. Answer: £20. The distractors: £40 is the 2-part share, which belongs to her brother; £30 comes from reading 1:2 as one part out of two and halving the £60; £120 comes from multiplying the £60 by 2 instead of dividing it into 3 parts.
- (c) 16 cm — Corresponding sides of similar triangles are all in the same ratio. Use the pair whose lengths are both known: the scale factor from triangle ABC to triangle PQR is 12 ÷ 6 = 2. Since QR corresponds to BC, multiply BC by that scale factor: 8 × 2 = 16, so QR = 16 cm.
Build your own mix at the worksheet builder.