Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.In a science lesson Priya has 10 litres of a solution that is 30% salt. She adds water to make a solution that is 20% salt. Work out how many litres of water she adds.
- 2.A jumper costs £45 at Shop A, where it is reduced by 20%. The same jumper costs £34 at Shop B, where a further 10% reduction is then applied. Work out the difference between the two reduced prices.
- 3.Which of these ratios is equivalent to 5 : 4?
- 4.A block of wood has a mass of 60 g and a volume of 100 cm³. Work out the density of the block, in g/cm³.
- 5.x is 2/3 of y. Write the ratio x : y in its simplest form.
- 6.Write 400 g : 1.5 kg as a ratio in its simplest form.
- 7.Two mathematically similar rectangles have lengths in the ratio 3 : 5. The area of the smaller rectangle is 27 cm². Work out the area of the larger rectangle.
- 8.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 9.In a mix of mortar the ratio of the mass of sand to the mass of cement is 5 : 2. Write the mass of cement as a fraction of the total mass of the mix.
- 10.Write 3/4 as a percentage.
- 11.Two cars travel at constant speeds. Car A travels 150 km in 3 hours. Car B travels 180 km in 4 hours. Which car is faster, and what is its speed?
- 12.Line P passes through the origin and the point (3, 21). Line Q passes through the origin and the point (5, 45). Both lines represent the distance, in metres, run by an athlete against the time, in seconds. Work out the gradient of the steeper line.
- 13.Amelia uses 2 kg of flour to bake 5 cakes. Using the same recipe, work out how many cakes she can bake with 6 kg of flour.
- 14.In a test, Amelia answered 18 of the 24 questions correctly. Work out the percentage of the questions she answered correctly.
- 15.A sum of £150 is divided between Ben and Chloe in the ratio 2:3. Work out Chloe's share.
Answer key
- (b) 5 litres — Method: adding water changes the total volume but adds no salt, so work out the volume of salt, then the total volume that makes that salt 20% of the mixture, then the extra water. Working: 30% of 10 litres is 0.3 × 10 = 3 litres of salt. For the same 3 litres to be 20% of the new mixture, the new total volume is 3 ÷ 0.2 = 15 litres. The water added is the extra volume, 15 − 10 = 5 litres. Answer: 5 litres. The distractors: 3 litres is the volume of salt in the solution, which is the first step and not what the question asks for; 15 litres is the total volume of the new mixture, which counts the 10 litres already in the container as water that was poured in; 2 litres comes from taking 20% of the original 10 litres, applying the new percentage to the old volume instead of to the new one.
- (d) £5.40 — Method: work out the reduced price at each shop separately, then subtract the smaller from the larger. Working: Shop A's reduced price is £45 × 0.8 = £36, and Shop B's reduced price is £34 × 0.9 = £30.60, so the difference is £36 − £30.60 = £5.40. Answer: £5.40. £11.00 comes from comparing the two ORIGINAL prices, £45 − £34, without applying either shop's reduction at all. £1.60 comes from finding Shop A's reduced price correctly, £36, but then subtracting Shop B's original (unreduced) price of £34 instead of its reduced price. £66.60 comes from adding the two reduced prices together, £36 + £30.60, instead of subtracting them.
- (a) 15 : 12 — Multiply both parts of the ratio 5 : 4 by the same number, 3, to get an equivalent ratio: 5 × 3 = 15 and 4 × 3 = 12, giving 15 : 12. Giving 15 : 16 multiplies the two parts by different scale factors (×3 and ×4), which changes the ratio. Giving 9 : 8 adds 4 to each part instead of multiplying, which also changes the ratio. Giving 4 : 5 swaps the order of the two parts.
- (d) 0.6 g/cm³ — Density = mass ÷ volume. 60 ÷ 100 = 0.6 g/cm³. 1.67 g/cm³ comes from dividing the volume by the mass instead of the mass by the volume (100 ÷ 60). 6000 g/cm³ comes from multiplying the mass by the volume instead of dividing (60 × 100). 40 g/cm³ comes from subtracting the mass from the volume (100 − 60) instead of dividing.
- (d) 2 : 3 — x is 2/3 of y means for every 3 parts of y, x is 2 parts, so x : y = 2 : 3. 3 : 2 comes from writing the ratio the wrong way round. 2 : 5 comes from comparing x with the total of x and y (2 parts out of 5), instead of with y alone. 3 : 5 comes from comparing y with the total of x and y (3 parts out of 5), instead of with x.
- (a) 4 : 15 — Convert to the same unit first: 1.5 kg = 1500 g, since 1 kg = 1000 g. This gives the ratio 400 : 1500. Divide both parts by their highest common factor, 100, to get 4 : 15. Giving 40 : 150 divides by 10 only, which is not the highest common factor, so it is not fully simplified. Giving 15 : 4 swaps the order. Giving 4 : 1.5 has not converted 1.5 kg into grams, so the two parts are not measured in the same unit.
- (b) 75 cm² — Areas of similar shapes are in the ratio of the squares of their lengths. Squaring both parts of 3 : 5 gives an area ratio of 9 : 25, so the larger area is 25/9 of the smaller one. Working with the smaller area: 27 ÷ 9 = 3, and 3 × 25 = 75. The area of the larger rectangle is 75 cm².
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) 2/7 — Method: each number in a ratio counts parts, so the whole is all the parts added together, and the fraction wanted is the cement parts over that total. Working: the mix has 5 + 2 = 7 parts altogether, and 2 of those parts are cement, so the cement is 2/7 of the mix. Answer: 2/7. The distractors: 2/5 comes from writing the cement parts over the sand parts, comparing one part with the other part instead of with the whole; 5/7 comes from writing the sand parts over the total, which answers about the wrong material; 7/2 comes from writing the total over the cement parts, turning the fraction upside down.
- (d) 75% — Method: change a fraction to a percentage by dividing the numerator by the denominator and multiplying by 100. Working: 3 ÷ 4 = 0.75, and 0.75 × 100 = 75. Answer: 75%. The distractors: 34% comes from reading the digits 3 and 4 straight off as a percentage; 0.75% comes from dividing but forgetting to multiply by 100; 133% comes from inverting the fraction and working out 4 ÷ 3 instead.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (b) 9 m/s — The gradient of line P is 21 ÷ 3 = 7, so P has a rate of 7 m/s. The gradient of line Q is 45 ÷ 5 = 9, so Q has a rate of 9 m/s. Because 9 is greater than 7, line Q is the steeper line, with gradient 9 m/s. Taking line P's gradient instead of Q's gives 7 m/s, the less steep line. Subtracting the two lines' coordinates directly, (45 − 21) ÷ (5 − 3) = 24 ÷ 2 = 12 m/s, mixes points from different lines rather than using one line's own two points. Adding the two gradients, 7 + 9 = 16 m/s, treats 'steeper' as a total rather than a comparison.
- (c) 15 — Method: the number of cakes is in direct proportion to the mass of flour, so find the multiplier between the two masses and apply it to the number of cakes. Working: 6 ÷ 2 = 3, so there is three times as much flour, and 5 × 3 = 15. Answer: 15. The distractors: 10 comes from multiplying the 5 cakes by 2, the mass in the recipe, instead of by the multiplier 3; 20 comes from multiplying by the difference 6 − 2 = 4, treating a proportion problem as a difference problem; 12 comes from rounding 5 ÷ 2 down to 2 cakes per kilogram and working out 6 × 2.
- (a) 75% — Method: to express one quantity as a percentage of another, divide the part by the whole and multiply by 100. Working: 18 ÷ 24 = 0.75, and 0.75 × 100 = 75. Answer: 75%. The distractors: 25% is the percentage she got wrong, 6 out of 24; 133% comes from dividing the whole by the part, 24 ÷ 18; 18% comes from writing the number of correct answers with a percent sign.
- (c) £90 — Method: split the total amount into the number of parts shown by the ratio, then find Chloe's share. Working: the ratio 2:3 has 2 + 3 = 5 parts, so one part is £150 ÷ 5 = £30, and Chloe's share is 3 × £30 = £90. So Chloe receives £90. Distractor £60 is Ben's share, not Chloe's. Distractor £75 comes from splitting the money into two equal halves, ignoring the ratio. Distractor £30 is the value of one part, found correctly but never multiplied by 3.
Build your own mix at the worksheet builder.