Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.The ratio of the number of pages Mia has read to the number of pages Leo has read is 7 : 4. Mia has read 84 pages. Work out how many pages they have read altogether.
- 2.y is directly proportional to x. When x = 7, the value of y is 21. Work out the value of x when y = 12.
- 3.A straight-line graph shows the cost, C pounds, of hiring a bike for h hours. The line passes through the points (1, 12) and (4, 27). Which of these statements about the line is true?
- 4.Ravi has 5 pears. He has 4 times as many apples as pears. Write the number of pears as a fraction of the number of apples.
- 5.A rope of length A is 1.5 times as long as a rope of length B. Write the ratio A : B in its simplest form.
- 6.8 identical pens cost £6.40 in total. Work out the cost of 5 of the same pens.
- 7.A sculptor makes two mathematically similar statues. The smaller statue is 20 cm tall and 80 ml of varnish covers its surface. The larger statue is 50 cm tall. Work out how much varnish is needed to cover the surface of the larger statue.
- 8.y is directly proportional to x. When x = 8, y = 20. Work out the value of y when x = 12.
- 9.A dog walker's charge, C pounds, for walking a dog for m minutes is shown on a straight-line graph. The line passes through the points (20, 14) and (50, 26). Work out the charge for a 65-minute walk.
- 10.The number of calories burned, E, by a runner is plotted against the time, m minutes, on a straight-line graph. The line passes through the origin and the point (10, 80). Work out the gradient of the line.
- 11.Two mathematically similar containers have a volume scale factor of 64 (the larger container's volume is 64 times the smaller container's volume). Work out the length scale factor between the two containers.
- 12.Two mathematically similar cylinders have heights in the ratio 3 : 4. Write the ratio of their volumes in its simplest form.
- 13.A jumper costs £45 at Shop A, where it is reduced by 20%. The same jumper costs £34 at Shop B, where a further 10% reduction is then applied. Work out the difference between the two reduced prices.
- 14.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 15.A cookery class lasts 45 minutes. A double lesson at school lasts 2 hours. Write the length of the cookery class as a fraction of the length of the double lesson. Give your answer in its simplest form.
Answer key
- (d) 132 — Method: find the value of one part of the ratio, use it to find Leo's pages, then add both amounts together. Working: 84 ÷ 7 = 12 (value of one part). Leo's pages = 12 × 4 = 48. Total = 84 + 48 = 132. Wrong options: 48 gives only Leo's pages and forgets to add Mia's; 147 comes from reversing the ratio parts (84 ÷ 4 × 7 = 147) and stopping there; 231 comes from reversing the ratio parts and then adding Mia's pages (84 + 147).
- (a) 4 — Method: find the constant of proportionality from the pair given, write the equation, then substitute the new value of y and solve. Working: k = 21 ÷ 7 = 3, so y = 3x; putting y = 12 gives 12 = 3x, and x = 12 ÷ 3 = 4. Answer: 4. The distractors: 36 comes from multiplying by the constant instead of dividing by it, 12 × 3, which is the proportion set up upside down; 84 comes from multiplying 12 by the 7 from the first pair, using a value of x as though it were the constant; 9 comes from working out 12 − 3, treating the equation as y = x + 3 rather than y = 3x.
- (a) The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7 — The gradient is (27 − 12) ÷ (4 − 1) = 15 ÷ 3 = £5, the hourly rate. Using the point (1, 12): 12 = 5 × 1 + fee, so the fee is 12 − 5 = £7. That gives 'The hourly rate is £5 and the fixed fee is £7'. Swapping the two figures gives the statement with £7 as the rate and £5 as the fee, which has them the wrong way round. Taking the C-value of the first point, £12, as the fixed fee ignores that 1 hour of hire is already included in that £12. Using 15, the change in C, as the hourly rate without dividing by the change in h (3 hours) gives the statement claiming a £15 hourly rate.
- (d) 1/4 — Method: work out both amounts first, then put the amount named before the word 'of' on top and the amount named after it on the bottom. Working: there are 4 × 5 = 20 apples, so the fraction is 5/20; dividing the numerator and the denominator by 5 gives 1/4. Answer: 1/4. The distractors: 4/1 comes from quoting the multiplier given in the question, which compares the apples with the pears rather than the pears with the apples; 4/5 comes from writing the 20 apples over the 25 fruits altogether, 20/25, a part-to-whole fraction; 5/9 comes from reading '4 times as many' as '4 more than', giving 5 + 4 = 9 apples and the fraction 5/9.
- (c) 3 : 2 — Method: 'A is k times B' means that if B is taken as 1 part then A is k parts, and a ratio in its simplest form is written with whole numbers that have no common factor. Working: taking B as 1, A is 1.5, so A : B = 1.5 : 1; multiplying both parts by 2 clears the decimal and gives 3 : 2, and 3 and 2 share no factor. Answer: 3 : 2. The distractors: 2 : 3 comes from writing B before A, reversing the order the question asks for; 1.5 : 1 is the right relationship but is not in its simplest form, because a ratio in its simplest form uses whole numbers; 3 : 5 comes from comparing A with the combined length rather than with B, since A : (A + B) = 1.5 : 2.5 = 3 : 5.
- (c) £4.00 — Find the cost of one pen: £6.40 ÷ 8 = £0.80. Then multiply by 5 pens: £0.80 × 5 = £4.00. Dividing £6.40 by 5 and multiplying by 8 gives £10.24 — that uses the ratio the wrong way round, scaling as if 5 pens were more expensive than 8. Stopping at £0.80 only gives the price of one pen. Multiplying the price of one pen by the difference in the number of pens, (8 − 5) × £0.80, gives £2.40 — the cost of the pens NOT bought, not the cost of the 5 pens bought. 5 pens cost £4.00.
- (d) 500 ml — Varnish covers a surface, so the amount needed scales with the area scale factor, which is the square of the length scale factor. The length scale factor is 50 ÷ 20 = 2.5, so the area scale factor is 2.5 × 2.5 = 6.25. The varnish needed for the larger statue is 80 × 6.25 = 500 ml. Using 2.5 on its own would scale a length, not a surface.
- (c) 30 — Method: use y = kx and find k from the given pair of values, then substitute x = 12. Working: k = 20 ÷ 8 = 2.5, so y = 2.5 × 12 = 30. Answer: 30. 24 comes from treating the relationship as additive, adding the increase in x (12 − 8 = 4) straight onto y (20 + 4 = 24), instead of multiplying by k. 14.5 comes from finding k correctly (2.5) but then adding it to x instead of multiplying (12 + 2.5 = 14.5). 4.8 comes from finding k upside down, 8 ÷ 20 = 0.4, and multiplying by x: 12 × 0.4 = 4.8.
- (c) £32 — First find the gradient: (26 − 14) ÷ (50 − 20) = 12 ÷ 30 = £0.40 per minute. Using the point (20, 14), the charge for 65 minutes is 14 + 0.40 × (65 − 20) = 14 + 18 = £32. Choosing £26 comes from treating the charge as directly proportional to the time, multiplying the gradient by 65 minutes and ignoring the fixed part of the charge (0.40 × 65 = 26). Choosing £40 comes from treating £14 as if it were the charge at 0 minutes, then adding the gradient multiplied by the full 65 minutes (14 + 0.40 × 65 = 40), instead of multiplying by the extra time past 20 minutes. Choosing £33.80 comes from assuming the charge is directly proportional to the minutes already known, scaling up from the point (50, 26) in the ratio 65:50 (65 ÷ 50 × 26 = 33.80).
- (b) 8 — The gradient of a line through the origin is the y-value divided by the x-value at any point on the line. Using (10, 80): gradient = 80 ÷ 10 = 8.
- (a) 4 — The length scale factor, cubed, gives the volume scale factor: L³ = 64, so L = the cube root of 64 = 4, since 4 × 4 × 4 = 64. 64 comes from using the volume scale factor itself as the length scale factor, without taking a root at all. 8 comes from taking the square root of 64 instead of the cube root — that would be the correct root for an area scale factor, not a volume one. 32 comes from halving the volume scale factor (64 ÷ 2), instead of cube-rooting it.
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (d) £5.40 — Method: work out the reduced price at each shop separately, then subtract the smaller from the larger. Working: Shop A's reduced price is £45 × 0.8 = £36, and Shop B's reduced price is £34 × 0.9 = £30.60, so the difference is £36 − £30.60 = £5.40. Answer: £5.40. £11.00 comes from comparing the two ORIGINAL prices, £45 − £34, without applying either shop's reduction at all. £1.60 comes from finding Shop A's reduced price correctly, £36, but then subtracting Shop B's original (unreduced) price of £34 instead of its reduced price. £66.60 comes from adding the two reduced prices together, £36 + £30.60, instead of subtracting them.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (a) 3/8 — Convert 2 hours to minutes: 2 hours = 120 minutes. Form the fraction 45/120. Both numbers share a factor of 15, so 45 ÷ 15 = 3 and 120 ÷ 15 = 8, giving 3/8. 8/3 comes from writing the fraction the wrong way round, as 120/45. 9/40 comes from converting 2 hours using ×100 instead of ×60, treating it as 200 minutes, then simplifying 45/200. 45/2 comes from not converting the hours to minutes at all, and writing 45 over 2.
Build your own mix at the worksheet builder.