Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A window cleaner charges a call-out fee plus an amount per window. The total charge, C pounds, is shown on a straight-line graph against the number of windows cleaned, w. The line passes through the points (2, 14) and (6, 26). Work out the gradient of the line.
- 2.A ratio is 3 : 5. Write the first part of the ratio as a fraction of the whole.
- 3.Write £3.60 : £2.40 as a ratio in its simplest form.
- 4.A recipe needs 1.2 kg of flour. Dan has 750 g of flour in his cupboard. Write the mass of flour the recipe needs as a fraction of the mass of flour Dan has. Give your answer in its simplest form.
- 5.y is directly proportional to x, so y = kx. When x = 2, the value of y is 10. Work out the value of k.
- 6.A printer prints at a constant rate. The time taken to print a batch of forms is inversely proportional to the printer's speed, in pages per minute. Printing at 20 pages per minute takes 15 minutes. Work out how long the same batch takes to print at 25 pages per minute. Give your answer in minutes.
- 7.In a class, 50% of the students study French, 30% study Spanish and the rest study German. Write down the ratio of French : Spanish : German students, in its simplest form.
- 8.A bottle contains 1.5 litres of juice. Given that 1 litre = 1000 ml, work out the capacity of the bottle in millilitres.
- 9.A recipe uses flour, sugar and butter in the ratio 8 : 3 : 5. Write the ratio of flour to the rest of the mixture (sugar and butter combined) in its simplest form.
- 10.A company's turnover this year is £180,000. Last year's turnover was £120,000. Write down this year's turnover as a percentage of last year's turnover.
- 11.A novel has 312 pages. A comic has 48 pages. Write the number of pages in the novel as a fraction of the number of pages in the comic, giving your answer in its simplest form.
- 12.A force of 250 N acts on an area of 0.5 m². Using pressure = force ÷ area, work out the pressure, in pascals.
- 13.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 14.8 identical pens cost £6.40 in total. Work out the cost of 5 of the same pens.
- 15.Water flows into a tank at a constant rate. After 8 minutes the tank holds 200 litres. Write the ratio of time in minutes to volume in litres, in its simplest form.
Answer key
- (a) £3.00 per window — The gradient is the change in C divided by the change in w. Change in C = 26 − 14 = 12. Change in w = 6 − 2 = 4. Gradient = 12 ÷ 4 = £3.00 per window. Dividing the change in w by the change in C instead gives 4 ÷ 12 = £0.33 per window. Dividing 12 by the larger w-value only, 12 ÷ 6 = £2.00 per window, comes from not subtracting the smaller w-value first. Adding the w-values instead of subtracting, 12 ÷ (6 + 2) = £1.50 per window, comes from a sign error when finding the change in w.
- (d) 3/8 — The ratio 3 : 5 has 3 + 5 = 8 parts in total. The first part as a fraction of the whole is 3 out of 8, or 3/8. Writing 3/5 gives the first part compared to the second part, not to the whole. Writing 5/8 gives the second part as a fraction of the whole, not the first. Writing 8/3 has the fraction upside down — the whole must be on the bottom.
- (d) 3 : 2 — Convert both amounts to pence: £3.60 = 360p and £2.40 = 240p, giving the ratio 360 : 240. Divide both parts by their highest common factor, 120, to get 3 : 2. Giving 360 : 240 has not been simplified at all. Giving 2 : 3 swaps the order. Giving 36 : 24 has been divided by 10, which is a common factor but not the highest one, so it is not yet in simplest form.
- (d) 8/5 — Two masses can only be compared once they are in the same unit. Since 1 kg is 1000 g, the recipe needs 1200 g. The recipe's mass is being written as a fraction of Dan's mass, so 1200 goes on the top and 750 on the bottom, giving 1200/750. The highest common factor of the two is 150: 1200 ÷ 150 = 8 and 750 ÷ 150 = 5. The fraction is 8/5, which is greater than 1 because the recipe needs more flour than Dan has.
- (d) 5 — Method: rearrange y = kx to make the constant the subject, then substitute the pair of values given. Working: k = y ÷ x, so k = 10 ÷ 2 = 5. Answer: 5. The distractors: 20 comes from multiplying 10 by 2 instead of dividing, which is the rearrangement done the wrong way round; 12 comes from adding the pair, 10 + 2, treating the relationship as y = x + k; 8 comes from working out 10 − 2, the same additive reading with the operation reversed.
- (a) 12 — Speed × time is constant: k = 20 × 15 = 300. At 25 pages per minute, the time is 300 ÷ 25 = 12 minutes. Getting 18.75 comes from treating speed and time as directly proportional and working out 15 × 25 ÷ 20 instead of dividing k by the new speed. Getting 20 comes from adding the increase in speed (25 − 20 = 5) onto the time (15 + 5 = 20). Getting 10 comes from subtracting that same increase in speed from the time (15 − 5 = 10).
- (d) 5:3:2 — German = 100% − 50% − 30% = 20%. The ratio 50 : 30 : 20 simplifies by dividing every part by 10 to give 5 : 3 : 2.
- (a) 1500 ml — Method: to change litres into millilitres, multiply by 1000. Working: 1.5 × 1000 = 1500 ml. So the bottle holds 1500 ml. Distractor 150 ml comes from multiplying by 100 instead of 1000. Distractor 15000 ml comes from multiplying by 10000, an extra zero. Distractor 1.5 ml comes from not converting the units at all.
- (d) 1 : 1 — Sugar and butter together make 3 + 5 = 8 parts of the mixture. Comparing flour to this, 8 : 8, simplifies to 1 : 1. Giving 1 : 2 compares flour with the whole mixture (8 + 3 + 5 = 16 parts, giving 8 : 16 = 1 : 2) instead of with the rest of the mixture. Giving 3 : 5 is the ratio of sugar to butter, not of flour to the rest of the mixture. Giving 8 : 3 compares flour only with sugar, leaving butter out altogether.
- (c) 150% — Percentage = (180,000 ÷ 120,000) × 100 = 150%.
- (b) 13/2 — Put the number of pages in the novel over the number of pages in the comic: 312/48. Divide both numbers by their highest common factor, 24: 312÷24 = 13, 48÷24 = 2, giving 13/2. (2/13 comes from writing the page counts the wrong way round. 11/2 comes from finding the difference in the page counts, 312 − 48 = 264, and writing it as a fraction of the comic's page count, 264/48. 13/15 comes from comparing the novel's page count to the total number of pages in both books, 312/360.)
- (c) 500 — Pressure = force ÷ area = 250 ÷ 0.5 = 500 pascals. Getting 125 comes from multiplying the force by the area instead of dividing (250 × 0.5 = 125). Getting 249.5 comes from subtracting the area from the force instead of dividing. Getting 50 comes from misreading the area as 5 m² instead of 0.5 m² and dividing 250 by 5.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (c) £4.00 — Find the cost of one pen: £6.40 ÷ 8 = £0.80. Then multiply by 5 pens: £0.80 × 5 = £4.00. Dividing £6.40 by 5 and multiplying by 8 gives £10.24 — that uses the ratio the wrong way round, scaling as if 5 pens were more expensive than 8. Stopping at £0.80 only gives the price of one pen. Multiplying the price of one pen by the difference in the number of pens, (8 − 5) × £0.80, gives £2.40 — the cost of the pens NOT bought, not the cost of the 5 pens bought. 5 pens cost £4.00.
- (b) 1:25 — Write the ratio time : volume using the numbers in the question: 8 : 200. Divide both parts by their highest common factor, 8, to give 1 : 25. (25:1 comes from writing the ratio the wrong way round, volume : time. 8:25 comes from dividing only the volume by 8 and leaving the time unchanged. 25:8 is that same mistake written the wrong way round.)
Build your own mix at the worksheet builder.