Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Non-calculator
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.Freya buys three items whose prices are in the ratio 2:3:5. Altogether she pays £400. Work out the price of the most expensive item.
- 2.Two mathematically similar cylinders have heights in the ratio 3 : 4. Write the ratio of their volumes in its simplest form.
- 3.A plumber's charge, C pounds, for a job lasting h hours is shown on a straight-line graph. The line passes through the points (1, 45) and (3, 85). Work out what the gradient of this line represents, in context.
- 4.Two mathematically similar water bottles have a volume scale factor of 8 from the smaller bottle to the larger bottle. Work out the surface area scale factor from the smaller bottle to the larger bottle.
- 5.A recipe for 8 people needs 320 g of rice. Sanjay scales the recipe down to serve 5 people, then wants to scale his new amount back up to serve 8 people again. Work out the multiplier he should use to scale his amount for 5 people back up to the amount for 8 people.
- 6.A toy manufacturer makes a model aircraft that is mathematically similar to the real aircraft, at a scale of 1 : 48. The wingspan of the model is 15 cm. Work out the wingspan of the real aircraft, giving your answer in metres.
- 7.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 8.A scale drawing of a playground is drawn to a scale of 1 : 300. A slide measures 4 cm on the drawing. Work out the real length of the slide, in centimetres.
- 9.A straight-line graph shows the cost, C pounds, of hiring a small van for m miles driven. The line passes through the origin and the point (25, 20). Work out the gradient of the line.
- 10.y is directly proportional to x. When x = 5, y = 18. Work out the value of y when x = 15.
- 11.A film lasts 105 minutes. A documentary lasts 45 minutes. Write the length of the film as a fraction of the length of the documentary. Give your answer in its simplest form.
- 12.The width, the length and the height of a box are in the ratio 3:4:5. The length of the box is 16 cm. Work out the height of the box.
- 13.5 tins of soup cost £8 in total. Work out the multiplier that changes the number of tins into the total cost in pounds.
- 14.A novel has 312 pages. A comic has 48 pages. Write the number of pages in the novel as a fraction of the number of pages in the comic, giving your answer in its simplest form.
- 15.A laptop is bought for £600. Its value decreases by 20% after 1 year. Work out the value of the laptop after 1 year.
Answer key
- (d) £200 — Method: add the parts of the ratio, divide the total paid by the number of parts to find the value of one part, then multiply by the parts in the most expensive item. Working: 2 + 3 + 5 = 10 parts, £400 ÷ 10 = £40 for one part, and the most expensive item is 5 parts, so 5 × £40 = £200. Answer: £200. The distractors: £40 is the value of one part; £80 is the 2-part item, the cheapest of the three; £120 is the 3-part item.
- (c) 27 : 64 — For similar solids, the ratio of volumes is the ratio of lengths cubed: 3³ : 4³ = 27 : 64. 3 : 4 comes from using the height ratio itself as the volume ratio, without cubing it at all. 9 : 16 comes from squaring each part instead of cubing (3² : 4²) — squaring is the rule for area, not volume. 27 : 4 comes from cubing only the first part of the ratio (3³ = 27), and leaving the second part uncubed.
- (a) The plumber charges £20 for each extra hour worked — The gradient is the change in C divided by the change in h: (85 − 45) ÷ (3 − 1) = 40 ÷ 2 = £20. On this graph the gradient represents the extra amount charged for each extra hour worked, so the answer is 'The plumber charges £20 for each extra hour worked'. Not dividing by the change in h gives 40, the option that reads 'charges £40 for each extra hour worked' — that is the total change in cost between the two points, not the rate per hour. Reading off the C-value of the first point, 45, gives the option using £45 — that is the cost of a job lasting 1 hour, not the rate. Treating the gradient as a flat total charge regardless of the time taken misunderstands what a straight-line graph through two different h-values shows: the cost does depend on h, so it cannot be a single fixed total.
- (b) 4 — Method: find the length scale factor by taking the cube root of the volume scale factor, then square it to get the area scale factor. Working: 8 = 2³, so the length scale factor is 2, and the area scale factor is 2² = 4. Answer: 4. 8 comes from using the volume scale factor itself as if it were the area scale factor. 64 comes from squaring the volume scale factor, 8² = 64, instead of first taking its cube root. 2 comes from correctly finding the length scale factor but then forgetting to square it.
- (a) 8/5 — Scaling down from 8 people to 5 people uses the multiplier 5/8. To reverse this and scale back up from 5 people to 8 people, use the reciprocal of that multiplier: flip 5/8 to get 8/5. 5/8 comes from using the forward (scaling down) multiplier again, instead of reversing it. 3/5 comes from writing the difference in people (8 − 5 = 3) over 5, instead of using the reciprocal of 5/8. 25/64 comes from multiplying the forward multiplier by itself (5/8 × 5/8), instead of finding its reciprocal.
- (b) 7.2 m — Multiply the model wingspan by the scale factor: 15 × 48 = 720. This is in centimetres, and 720 cm = 7.2 m, since 1 m = 100 cm. Giving 0.31 m divides by the scale factor instead of multiplying (15 ÷ 48 ≈ 0.31), scaling the model down rather than the real aircraft up. Giving 72 m converts centimetres to metres by dividing by 10 instead of 100. Giving 0.72 m converts by dividing by 1000 instead of 100.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) 1200 cm — Method: multiply the drawing length by the scale factor. Working: 4 × 300 = 1200 cm. Wrong options: 0.013 cm comes from dividing instead of multiplying (4 ÷ 300); 304 cm comes from adding the scale factor to the drawing length instead of multiplying; 600 cm comes from using half the scale factor (150) instead of 300.
- (a) 0.8 — The gradient of a line through the origin is the y-coordinate of a point divided by its x-coordinate: 20 ÷ 25 = 0.8. Choosing 1.25 comes from dividing the wrong way round, 25 ÷ 20. Choosing 20 comes from reading off the cost at the point instead of dividing it by the number of miles. Choosing 5 comes from subtracting the two coordinates (25 − 20) instead of dividing them.
- (c) 54 — Method: y = kx, so k = y ÷ x. Working: k = 18 ÷ 5 = 3.6. At x = 15: y = 3.6 × 15 = 54. Wrong options: 28 comes from adding the change in x (10) onto y instead of scaling; 6 comes from treating the relationship as inverse proportion (k = 5 × 18 = 90, then y = 90 ÷ 15 = 6); 60 comes from rounding the constant up to 4 instead of using 3.6.
- (d) 7/3 — The film's length is being described, so it goes on the top, and the documentary's length goes on the bottom: 105/45. The highest common factor of 105 and 45 is 15, so divide both parts by it: 105 ÷ 15 = 7 and 45 ÷ 15 = 3. The fraction is 7/3. Because the film is longer than the documentary the fraction is greater than 1, which is exactly what a top-heavy fraction records.
- (a) 20 cm — Method: match the measurement you are given to its own part of the ratio, use it to find the value of one part, then multiply by the parts belonging to the measurement asked for. Working: the length is the second measurement listed, so it matches 4 parts and one part = 16 ÷ 4 = 4 cm; the height is 5 parts, so 5 × 4 = 20. Answer: 20 cm. The distractors: 12 cm is the width, which is the 3-part measurement; 4 cm is the value of one part only; 80 cm comes from multiplying the 16 cm by 5 without first dividing by the 4 parts the length is worth.
- (c) 1.6 — The multiplier from tins to pounds is found by dividing the cost by the number of tins: £8 ÷ 5 = 1.6. 0.625 comes from dividing the wrong way round, tins ÷ cost (5 ÷ 8), which is the multiplier from pounds back to tins. 3 comes from subtracting the number of tins from the cost (8 − 5), instead of dividing. 40 comes from multiplying the cost by the number of tins (8 × 5), instead of dividing.
- (b) 13/2 — Put the number of pages in the novel over the number of pages in the comic: 312/48. Divide both numbers by their highest common factor, 24: 312÷24 = 13, 48÷24 = 2, giving 13/2. (2/13 comes from writing the page counts the wrong way round. 11/2 comes from finding the difference in the page counts, 312 − 48 = 264, and writing it as a fraction of the comic's page count, 264/48. 13/15 comes from comparing the novel's page count to the total number of pages in both books, 312/360.)
- (c) £480.00 — To decrease by 20%, multiply by 0.80 (100% − 20%). £600 × 0.80 = £480.00. £120.00 comes from working out only the decrease (£600 × 0.20) and forgetting to subtract it from the original value. £580.00 comes from subtracting 20 directly instead of 20% of £600. £720.00 comes from multiplying by 1.20, adding the percentage instead of subtracting it.
Build your own mix at the worksheet builder.