Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A force of 250 N acts on an area of 0.5 m². Using pressure = force ÷ area, work out the pressure, in pascals.
- 2.y is directly proportional to x, so y = kx. When x = 2, the value of y is 10. Work out the value of k.
- 3.A scale model of a bridge is built at a scale of 1 : 120. The real bridge is 84 m long. Work out the length of the model, in centimetres.
- 4.An acid solution has a concentration of 20%. The solution contains 40 g of acid, and the rest of the solution is water. Work out the mass of water in the solution.
- 5.Two numbers are in the ratio 3 : 7. Their sum is 60. Work out the positive difference between the two numbers.
- 6.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 7.An amount of money is shared in the ratio 1:2:3. The largest share is £90 more than the smallest share. Work out the total amount that was shared.
- 8.The ratio of two lengths is 0.6 : 1.5. Write this ratio in its simplest whole-number form.
- 9.To make a shade of green paint, the amount of yellow paint used is always 0.75 times the amount of blue paint used. Write the amount of blue paint as a fraction of the amount of yellow paint, in its simplest form.
- 10.A shop's number of online orders is proportional to its number of in-store orders. Last month there were 45 in-store orders and 180 online orders. Write the ratio of online orders to in-store orders, in its simplest form.
- 11.The density of a type of wood is 0.8 g/cm³. Work out the mass of a piece of this wood with a volume of 150 cm³.
- 12.A class has 28 pupils. 16 of the pupils are girls and the rest are boys. Write the ratio of girls to boys in its simplest form.
- 13.A market stall sells apples at a fixed price per kilogram. Priya buys 3 kg for £5.40. Write the ratio of the mass in kilograms to the cost in pounds, in its simplest form.
- 14.y is directly proportional to x, and y = 3x. Work out the value of y when x = 4.y = 3x
- 15.A shop sells identical pens. The total cost, C pence, of n pens is given by C = 12n. Write the ratio n : C in its simplest form.
Answer key
- (c) 500 — Pressure = force ÷ area = 250 ÷ 0.5 = 500 pascals. Getting 125 comes from multiplying the force by the area instead of dividing (250 × 0.5 = 125). Getting 249.5 comes from subtracting the area from the force instead of dividing. Getting 50 comes from misreading the area as 5 m² instead of 0.5 m² and dividing 250 by 5.
- (d) 5 — Method: rearrange y = kx to make the constant the subject, then substitute the pair of values given. Working: k = y ÷ x, so k = 10 ÷ 2 = 5. Answer: 5. The distractors: 20 comes from multiplying 10 by 2 instead of dividing, which is the rearrangement done the wrong way round; 12 comes from adding the pair, 10 + 2, treating the relationship as y = x + k; 8 comes from working out 10 − 2, the same additive reading with the operation reversed.
- (c) 70 cm — Method: convert the real length to centimetres, then divide by the scale factor. Working: 84 m = 8400 cm. 8400 ÷ 120 = 70 cm. Wrong options: 0.7 cm comes from dividing 84 by 120 without converting metres to centimetres; 1,008,000 cm comes from multiplying instead of dividing (8400 × 120); 7 cm comes from converting 84 m to 840 cm (using ×10 instead of ×100) before dividing.
- (a) 160 g — Method: use the ratio 20:100 to find the mass of the whole solution from the mass of acid, then take the acid away to leave the water. Working: 20:100 = 40:m, and 40 ÷ 20 = 2, so m = 2 × 100 = 200 g of solution; the water is 200 − 40 = 160 g. Answer: 160 g. The distractors: 200 g is the mass of the whole solution, which is the middle step and includes the acid the question asks you to leave out; 8 g comes from working out 20% of 40 g, which treats the 40 g as the whole solution rather than as the 20% inside it; 10 g comes from reading the 40 g as the 80% that is water, giving a solution of 50 g and a difference of 50 − 40.
- (d) 24 — Method: split 60 into 3 + 7 = 10 equal parts, find the value of one part, then use the difference in ratio parts. Working: 60 ÷ 10 = 6, so the numbers are 3 × 6 = 18 and 7 × 6 = 42, and their difference is 42 − 18 = 24. Answer: 24. 4 comes from finding the difference between the ratio numbers, 7 − 3, but forgetting to multiply by the value of one part. 60 comes from adding the two numbers back together instead of subtracting, which just repeats the given sum. 80 comes from dividing 60 by the first ratio number, 3, instead of by the total number of parts, 10, giving a part value of 20 and a difference of 7 × 20 − 3 × 20 = 80.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (d) £270 — Method: the £90 is a difference between two shares, so turn it into a number of parts before finding the value of one part. Working: the largest share is 3 parts and the smallest is 1 part, so the difference is 3 − 1 = 2 parts and 2 parts are worth £90; one part = £90 ÷ 2 = £45; the whole amount is 1 + 2 + 3 = 6 parts, so 6 × £45 = £270. Answer: £270. The distractors: £540 comes from treating the £90 as the value of one part and multiplying it by the 6 parts; £180 comes from finding the £45 correctly but adding only the 1-part and 3-part shares and forgetting the middle share; £135 comes from multiplying £45 by 3 and giving the largest share instead of the total.
- (d) 2:5 — Multiply both parts by 10 to clear the decimals: 6 : 15. Divide both parts by their common factor 3: 2 : 5.
- (d) 4/3 — The amount of yellow paint is 0.75 times the amount of blue paint. As a fraction, 0.75 = 3/4, so yellow = 3/4 of blue. To write blue as a fraction of yellow, use the reciprocal: flip 3/4 to get 4/3. 3/4 comes from keeping the original fraction without inverting it. 1/4 comes from computing 1 − 3/4 = 1/4, which is not how a fraction reverses. 40/3 comes from converting 0.75 to a fraction as 75/1000 = 3/40 (misplacing the decimal point), then inverting that.
- (d) 4:1 — Write the ratio online : in-store using the numbers in the question: 180 : 45. Divide both parts by their highest common factor, 45, to give 4 : 1. (1:4 comes from writing the ratio the wrong way round, in-store : online. 3:1 comes from subtracting the in-store orders from the online orders, 180 − 45 = 135, and comparing that to the in-store orders, 135:45, instead of dividing. 4:5 comes from comparing the online orders to the total number of orders, 180:225.)
- (d) 120 g — Mass = density × volume, so 0.8 × 150 = 120 g. Working out 150 ÷ 0.8 = 187.5 divides by the density instead of multiplying, the wrong way round for finding a mass. Working out 150 × 8 = 1200 misplaces the decimal point in the density, treating 0.8 g/cm³ as 8 g/cm³. Working out 150 − 0.8 = 149.2 simply subtracts the density from the volume, which does not give a mass. The piece of wood has a mass of 120 g.
- (d) 4:3 — Boys = 28 − 16 = 12. Girls to boys is 16 : 12. The highest common factor of 16 and 12 is 4. Divide both parts by 4: 16 ÷ 4 = 4 and 12 ÷ 4 = 3, so the ratio is 4 : 3. Dividing by 2 instead of 4 gives 8 : 6, which still shares a common factor of 2, so it is not fully simplified. Swapping the order gives 3 : 4, boys to girls instead of girls to boys. Writing girls to the whole class, 16 : 28, simplifies to 4 : 7 — that compares girls to everyone, not girls to boys.
- (c) 5 : 9 — Write the ratio mass : cost = 3 : 5.4. Multiply both parts by 10 to clear the decimal: 30 : 54. Both numbers share a factor of 6, so 30 ÷ 6 = 5 and 54 ÷ 6 = 9, giving 5 : 9. 3 : 5 comes from ignoring the decimal point and treating £5.40 as £5. 9 : 5 comes from writing the ratio the wrong way round, cost to mass instead of mass to cost. 1 : 18 comes from multiplying only the cost by 10 instead of both parts, giving 3 : 54, and then cancelling that correctly to 1 : 18 — the cancelling is fine, but the ratio being cancelled is not the right one.
- (b) 12 — Method: in an equation of direct proportion the value of x is substituted and multiplied by the constant. Working: y = 3x with x = 4 gives y = 3 × 4 = 12. Answer: 12. The distractors: 7 comes from adding the 3 and the 4 instead of multiplying them, reading 3x as 3 + x; 34 comes from writing the 3 and the 4 side by side, treating 3x as the digits of a two-digit number rather than as a product; 1 comes from working out 4 − 3, which turns the constant into an amount to be taken away.
- (b) 1:12 — C = 12n means that for every 1 pen there are 12 pence of cost, so n : C = 1 : 12, and the highest common factor of 1 and 12 is 1, so this is already in its simplest form. Writing C : n instead of n : C gives 12 : 1, the ratio the wrong way round. Reading C = 12n as '12 more than n' instead of '12 times n', so n = 1 gives C = 13, gives 1 : 13, from adding instead of multiplying. Choosing n = 12, so C = 12 × 12 = 144, gives the correct pair of values n : C = 12 : 144, but the ratio the right way round left unsimplified — 12 and 144 share a common factor of 12, which has not been cancelled.
Build your own mix at the worksheet builder.