Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A recipe for pancakes uses 240 g of flour to make pancakes for 6 people. Work out how many grams of flour are needed to make pancakes for 15 people, using the same recipe.
- 2.Ollie says that the ratio 6 : 15 is equivalent to the ratio 2 : 5. Is he correct? Give a reason for your answer.
- 3.Two mathematically similar rectangles have widths 5 cm and 10 cm. The perimeter of the smaller rectangle is 18 cm. Work out the perimeter of the larger rectangle.
- 4.Write 3/4 as a percentage.
- 5.5 decorators paint 3 rooms in 6 hours. All the decorators work at the same rate. Work out how long it takes 10 decorators to paint 5 rooms.
- 6.The rent on a flat increases by 10% one year and by a further 10% the following year. Work out the overall percentage increase over the two years.
- 7.A model car is built at a scale of 1 : 20 compared with the real car. Work out the factor by which the surface area to be painted on the real car is bigger than the surface area of the model.
- 8.A section of a kitchen wall has an area of 45,000 cm². Work out the area of this section in m².
- 9.Two quantities y and z are each in direct proportion to x, and are given by y = 3x and z = 7x. Work out the difference between the value of y and the value of z when x = 4.y = 3x
- 10.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 11.Write the ratio 5 : 8 in the form 1 : n.
- 12.Two scale plans of the same football pitch are drawn: Plan A has a scale of 1 : 1000 and Plan B has a scale of 1 : 200. A pitch length is 8 cm on Plan A. Work out the length of the same pitch on Plan B, in centimetres.
- 13.Sam has £24. Tom has £16. Write the amount of money Sam has as a fraction of the amount of money Tom has, giving your answer in its simplest form.
- 14.A printer's ink cartridge level, I millilitres, is plotted against the number of pages printed, p, and the points lie on a straight line. The line passes through (0, 24) and (300, 9). The printer has now printed 300 pages. Work out how many more pages it can print before the cartridge is empty.
- 15.Two mathematically similar flags are made in different sizes. The length scale factor from the smaller flag to the larger flag is 5. Work out the area scale factor from the smaller flag to the larger flag.
Answer key
- (d) 600 g — Find the flour used for one person: 240 ÷ 6 = 40 g per person. Then scale up to 15 people: 40 × 15 = 600 g. Dividing 240 by 15 and then multiplying by 6 gives 96 g — that uses the ratio the wrong way round, scaling down instead of up. Stopping at 40 g only gives the amount for one person, not for 15. Adding 15 − 6 = 9 to 240 gives 249 g, which treats the number of people and the grams of flour as if they were the same kind of quantity — proportion means scaling, not adding. The recipe needs 600 g of flour.
- (a) Yes — dividing both parts of 6 : 15 by 3 gives 2 : 5 — Method: divide both parts of the ratio by their highest common factor and compare. Working: the highest common factor of 6 and 15 is 3. 6 ÷ 3 = 2 and 15 ÷ 3 = 5, giving 2 : 5, so Ollie is correct. Wrong options: '6 : 15 simplifies to 3 : 5' divides incorrectly, giving the wrong simplified ratio; 'cannot simplify a ratio that does not start with an even number' states a false rule — any ratio can be simplified if its parts share a common factor; '15 ÷ 6 is not a whole number, so it cannot be simplified' wrongly tries to divide one part by the other instead of finding a common factor.
- (c) 36 cm — A perimeter is built from lengths, so it is multiplied by the length scale factor and not by the square of it. The scale factor from the smaller rectangle to the larger one is 10 ÷ 5 = 2. The larger perimeter is therefore 18 × 2 = 36 cm.
- (d) 75% — Method: change a fraction to a percentage by dividing the numerator by the denominator and multiplying by 100. Working: 3 ÷ 4 = 0.75, and 0.75 × 100 = 75. Answer: 75%. The distractors: 34% comes from reading the digits 3 and 4 straight off as a percentage; 0.75% comes from dividing but forgetting to multiply by 100; 133% comes from inverting the fraction and working out 4 ÷ 3 instead.
- (c) 5 hours — Method: measure the job in decorator-hours, which is in the same ratio as the number of rooms, then share the decorator-hours between the decorators available. Working: 5 decorators × 6 hours = 30 decorator-hours for 3 rooms, so one room takes 30 ÷ 3 = 10 decorator-hours; 5 rooms take 5 × 10 = 50 decorator-hours; shared between 10 decorators that is 50 ÷ 10 = 5 hours. Answer: 5 hours. The distractors: 3 hours comes from halving the 6 hours because the number of decorators doubles, while forgetting that there are also more rooms to paint; 10 hours comes from scaling the 6 hours up for the rooms only, 6 × 5 ÷ 3, and leaving the workforce at 5 decorators; 6 hours comes from assuming that doubling the decorators and increasing the rooms cancel each other out, which they do not, because the rooms rise by a factor of 5/3 and the workforce by a factor of 2.
- (c) 21% — Method: an increase of 10% is a multiplier of 1.1, and two successive increases are found by multiplying the multipliers. Working: 1.1 × 1.1 = 1.21, so the rent is 121% of the original, which is an increase of 21%. Answer: 21%. The distractors: 20% comes from adding the two percentages, which ignores that the second 10% is taken of a larger amount; 121% is the multiplier written as the change rather than the change itself; 11% comes from slipping in the multiplication and getting 1.11 instead of 1.21.
- (d) 400 — The area scale factor is the length scale factor squared: 20² = 400, so the real car's surface area is 400 times the model's. 20 comes from using the length scale factor itself, without squaring it. 8000 comes from cubing the length scale factor (20³), instead of squaring it — cubing is the rule for volume, not area. 40 comes from doubling the length scale factor (2 × 20), instead of squaring it.
- (d) 4.50 m² — 1 m² = 100 cm × 100 cm = 10,000 cm², so to convert cm² to m² you divide by 10,000: 45,000 ÷ 10,000 = 4.50 m². Dividing by 100 instead of 10,000, treating area like a length conversion, gives 45,000 ÷ 100 = 450.00 m², a common mistake since 1 m = 100 cm. Multiplying by 100 instead of dividing gives 45,000 × 100 = 4500000.00 m², using the conversion factor the wrong way round entirely. Dividing by 100,000 instead of 10,000 gives 0.45 m², an extra factor of 10 too far.
- (b) 16 — Method: substitute x into each equation separately, then subtract the smaller value from the larger. Working: y = 3 × 4 = 12 and z = 7 × 4 = 28, so the difference is 28 − 12 = 16. Answer: 16. The distractors: 4 comes from subtracting the constants, 7 − 3, which is the difference between the two gradients rather than the difference between the values at x = 4; 40 comes from adding the two values, 12 + 28, instead of subtracting them; 28 is the value of z on its own, given instead of being compared with the value of y.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) 1:1.6 — To write 5 : 8 in the form 1 : n, divide both parts by 5, the first number, so that it becomes 1: 5 ÷ 5 = 1 and 8 ÷ 5 = 1.6, giving 1 : 1.6. Dividing both parts by 8 instead gives 0.6 : 1 (5 ÷ 8 = 0.625, rounded to 0.6) — the first part is no longer 1, so this is not in the required form. Dividing 5 by 8 but writing the result after the 1 gives 1 : 0.6, which divides in the wrong direction: n must come from 8 ÷ 5, not 5 ÷ 8. A slip in the division 8 ÷ 5, rounding it to 1.5 instead of the correct 1.6, gives 1 : 1.5.
- (c) 40 cm — First find the real pitch length using Plan A's scale: 8 × 1000 = 8000 cm. Now find its length on Plan B using Plan B's scale: 8000 ÷ 200 = 40 cm. Assuming both plans use the same scale and leaving the length as 8 cm ignores that Plan B has a different scale. Using the ratio of the two scales upside down, 200 ÷ 1000 = 0.2, then 8 × 0.2 = 1.6, gives 1.6 cm — Plan B is drawn to a larger scale than Plan A, so lengths on it should be bigger, not smaller. Dividing by 2000 instead of 200 gives 4 cm, ten times too small.
- (a) 3/2 — Put Sam's amount over Tom's amount: 24/16. Divide both numbers by their highest common factor, 8: 24÷8 = 3, 16÷8 = 2, giving 3/2. (2/3 comes from writing Tom's amount over Sam's amount, the wrong way round. 3/5 comes from comparing Sam's amount to the total amount of money, 24/40, instead of to Tom's amount. 1/2 comes from finding the difference between the amounts, £8, and writing it as a fraction of Tom's amount, 8/16.)
- (c) 180 pages — The gradient is (9 − 24) ÷ (300 − 0) = −15 ÷ 300 = −0.05, so the cartridge uses 0.05 ml of ink per page. At p = 300 there are 9 ml left. The extra pages before the cartridge is empty is 9 ÷ 0.05 = 180 pages. Giving 9 as the answer confuses the millilitres of ink remaining with the number of pages remaining — they are different quantities with different units. Multiplying instead of dividing, 9 × 0.05 = 0.45, does not undo the rate correctly. Working out the total number of pages a full cartridge lasts, 24 ÷ 0.05 = 480 pages, answers how many pages the cartridge prints in total from full, not how many more pages it can print from the 300-page point.
- (a) 25 — Method: for similar shapes, the area scale factor is the length scale factor squared. Working: 5² = 25. Answer: 25. 5 comes from using the length scale factor itself as if it were the area scale factor, without squaring it. 10 comes from doubling the length scale factor instead of squaring it. 125 comes from cubing the length scale factor, which would give the volume scale factor, not the area scale factor.
Build your own mix at the worksheet builder.