Printable · GCSE Foundation · ages 14-16
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
Fifteen questions across the ratio, proportion and rates of change statements at Foundation tier. Choose the non-calculator filter to rehearse Paper 1, which counts for a third of the marks.
Ratio, proportion and rates of change worksheet — GCSE Foundation
MathsUKwww.geekhero.co.uk
- 1.A runner's speed is 8 m/s. Given that there are 3600 seconds in an hour and 1000 metres in a kilometre, work out the runner's speed in km/h.
- 2.A 750 g box of cereal costs £2.70. A 500 g box of the same cereal costs £1.95. Work out which box is better value, and its cost per 100 g.
- 3.Two cars travel at constant speeds. Car A travels 150 km in 3 hours. Car B travels 180 km in 4 hours. Which car is faster, and what is its speed?
- 4.Aisha invests £3200 in Account A, which pays 5% compound interest each year. She also invests £3200 in Account B, which pays 3% simple interest each year. Work out how much more Account A is worth than Account B after 2 years.
- 5.In a fruit squash mix, the ratio of squash to water is 2 : 9. A shop wants to make up the mix using 3.4 litres of squash. Work out how many litres of water are needed.
- 6.A coach travels the 54 miles from London to Brighton in 1 hour 30 minutes. Work out the average speed of the coach, in mph.
- 7.A recipe uses flour and sugar in the ratio 4 : 1 by mass. The mass of sugar is s grams and the mass of flour is f grams. Write down a formula for f in terms of s.
- 8.A room plan is drawn to a scale of 1 : 50. A wall in the room is 4 m long in real life. Work out the length of the wall on the plan, in centimetres.
- 9.A shop sells rope by the metre. 3 m costs £7.50 and 5 m costs £11.00. Does this data show that the cost is directly proportional to the length of rope bought? Choose the correct verdict and reason.
- 10.Three business partners share a profit of £48,000 in the ratio 3:5:4. Work out how much the partner with 5 parts receives.
- 11.A material has a density of 2 g/cm³. Work out the mass of 5 cm³ of this material.
- 12.Three friends share a raffle prize of £360 in the ratio 2:3:4. Work out the share of the friend whose part of the ratio is 3.
- 13.A gym charges members a joining fee plus a fixed amount per month. The total amount paid, C pounds, is shown on a straight-line graph against the number of months, m. The line passes through the points (3, 130) and (7, 210). Work out the total amount a member will have paid after 12 months.
- 14.A laptop bag has a mass of 2.4 kg. A school bag has a mass of 3.6 kg. Write the mass of the laptop bag as a fraction of the mass of the school bag, giving your answer in its simplest form.
- 15.A post 2 metres tall casts a shadow 3 metres long. At the same time a nearby tree casts a shadow 12 metres long. Work out the height of the tree.
Answer key
- (a) 28.8 km/h — Method: first change metres per second into metres per hour, then change metres into kilometres. Working: 8 × 3600 = 28800 metres per hour, then 28800 ÷ 1000 = 28.8 km/h. So the runner's speed is 28.8 km/h. Distractor 28800 km/h comes from stopping after the first step and forgetting to change metres into kilometres. Distractor 2.22 km/h comes from dividing by 3600 instead of multiplying, then multiplying by 1000. Distractor 2.88 km/h comes from using 360 instead of 3600 seconds in an hour, missing a zero.
- (d) The 750 g box, at 36p per 100 g — Work out the cost per 100 g of each box. 750 g box: 270p ÷ 7.5 = 36p per 100 g. 500 g box: 195p ÷ 5 = 39p per 100 g. The lower cost per 100 g is the better value, so the 750 g box at 36p per 100 g is the answer. Choosing the 500 g box at 39p per 100 g gets the maths right but picks the higher unit price, not realising a smaller cost per 100 g is the better deal. Choosing the 500 g box because £1.95 is lower than £2.70 compares the total prices without allowing for the different pack sizes at all. Working out 270 ÷ 5 = 54p divides the 750 g box's price by the wrong number of hundred-grams (the 500 g box's), giving a rate that belongs to neither box. The 750 g box, at 36p per 100 g, is the better value.
- (b) Car A, 50 km/h — Method: speed = distance ÷ time for each car, then compare. Working: Car A = 150 ÷ 3 = 50 km/h. Car B = 180 ÷ 4 = 45 km/h. Since 50 > 45, Car A is faster, travelling at 50 km/h. Wrong options: Car B, 45 km/h correctly finds Car B's speed but wrongly names the slower car as faster; Car A, 45 km/h picks the correct car but uses Car B's speed by mistake; Car B, 50 km/h picks the wrong car but uses Car A's correct speed value.
- (c) £136 — 5% interest each year means the value becomes 100% + 5% = 105% of the previous year's value, and 105% = 1.05, so the multiplier is 1.05. Account A: £3200 × 1.05 × 1.05 = £3528. Account B (simple interest): £3200 + 2 × (£3200 × 0.03) = £3392. The difference is £3528 − £3392 = £136. (£128 comes from working out Account A with simple interest too, instead of compound: £3200 + 2 × (£3200 × 0.05) = £3520, then £3520 − £3392 = £128. £3528 is the value of Account A on its own, not the difference between the two accounts. £3392 is the value of Account B on its own, not the difference.)
- (a) 15.3 litres — Squash : water = 2 : 9, so water is 9 ÷ 2 = 4.5 times the amount of squash. Multiply: 3.4 × 4.5 = 15.3 litres. Using the multiplier upside down — treating squash as 9 ÷ 2 times water, when it is water that is 9 ÷ 2 times squash — and calculating 3.4 × (2 ÷ 9) gives about 0.8 litres (to 1 d.p.); that would be the squash needed for 3.4 litres of water, not the water needed for 3.4 litres of squash. Adding the difference between the ratio parts, 9 − 2 = 7, to the squash amount, 3.4 + 7 = 10.4, mistakes a ratio for a fixed extra amount. Using the total number of parts, 2 + 9 = 11, so the multiplier 11 ÷ 2 = 5.5, gives 3.4 × 5.5 = 18.7 litres — that finds the total mix from the squash amount, not the water alone.
- (d) 36 mph — First convert 1 hour 30 minutes to hours: 30 minutes is half an hour, so the time is 1.5 hours. Then divide the distance by the time: 54 ÷ 1.5 = 36 mph. Reading 1 hour 30 minutes as 1.3 hours (writing the minutes after the decimal point instead of as a fraction of 60) gives 54 ÷ 1.3 ≈ 41.54 mph. Working out 54 ÷ 30 = 1.8 divides by the number of minutes only, ignoring the hour. Working out 54 × 1.5 = 81 multiplies by the time instead of dividing. The coach's average speed is 36 mph.
- (a) f = 4s — Method: in the ratio 4 : 1 the sugar is 1 part, so one part weighs s grams, and the flour is 4 of those same parts. Working: one part is s, so four parts are 4 × s, giving f = 4s; as a check, if s = 3 then the flour is 4 × 3 = 12 g, and 12 : 3 does simplify to 4 : 1. Answer: f = 4s. The distractors: f = s/4 uses the ratio the wrong way round, as though the flour were 1 part and the sugar 4; f = s + 3 comes from reading the ratio as a difference, 4 − 1 = 3, and adding that difference instead of multiplying; f = 5s uses 4 + 1 = 5, the total number of parts, as the multiplier, but 5 parts is the whole mixture and not the flour on its own.
- (d) 8 cm — Convert 4 m to centimetres: 4 m = 400 cm. The scale 1 : 50 means the real object is 50 times the plan, so the plan length is the real length divided by 50: 400 ÷ 50 = 8, giving 8 cm. Using the length in metres instead of centimetres, 4 ÷ 50 = 0.08, gives 0.08 cm, far too small to draw. Misplacing a digit in the division gives 80 cm, ten times too big. Multiplying instead of dividing, 400 × 50 = 20 000, gives 20 000 cm — using the scale in the wrong direction, as if going from plan to real life instead of real life to plan.
- (a) No — the cost per metre differs: £2.50/m vs £2.20/m — Method: divide cost by length for each pair and compare the unit rates. Working: £7.50 ÷ 3 = £2.50 per m; £11.00 ÷ 5 = £2.20 per m. The rates are different, so this is NOT direct proportion. Wrong options: 'Yes — both amounts increase' wrongly assumes any increasing relationship is proportional; 'No — because 5 m costs more in total' judges by total cost rather than the rate per metre, which is not valid reasoning on its own; 'Yes — the cost per metre is £2.50 in both cases' miscalculates the second rate (11.00 ÷ 5 is £2.20, not £2.50).
- (a) £20,000 — Method: add the parts of the ratio, divide the profit by the number of parts to find the value of one part, then multiply by the parts belonging to the partner asked about. Working: 3 + 5 + 4 = 12 parts, £48,000 ÷ 12 = £4,000 for one part, and that partner has 5 parts, so 5 × £4,000 = £20,000. Answer: £20,000. The distractors: £4,000 is the value of one part; £12,000 is the 3-part share; £16,000 is the 4-part share, which is what a candidate reaches by assuming the biggest share must go with the number written last in the ratio.
- (c) 10 g — Method: mass = density × volume. Working: 2 × 5 = 10, in grams because the density is in grams per cubic centimetre. Answer: 10 g. The distractors: 2.5 g comes from dividing the volume by the density, 5 ÷ 2, instead of multiplying; 0.4 g comes from dividing the density by the volume, 2 ÷ 5; 7 g comes from adding the density and the volume.
- (d) £120 — Method: add the parts of the ratio, divide the prize by the number of parts to find the value of one part, then multiply by the parts in the share asked for. Working: 2 + 3 + 4 = 9 parts, £360 ÷ 9 = £40 for one part, and the share asked for is 3 parts, so 3 × £40 = £120. Answer: £120. The distractors: £40 is the value of one part rather than of a 3-part share; £80 is the 2-part share; £160 is the 4-part share, which is what a candidate reaches by picking the largest share instead of the one the question names.
- (c) £310 — Gradient = (210 − 130) ÷ (7 − 3) = 80 ÷ 4 = 20, so the monthly rate is £20. Using C = 20m + c with the point (3, 130): 130 = 60 + c, so c = 70. After 12 months: C = 20 × 12 + 70 = 240 + 70 = £310.
- (a) 2/3 — Put the laptop bag's mass over the school bag's mass: 2.4/3.6. Multiply both numbers by 10 to clear the decimals: 24/36. Divide both by their highest common factor, 12: 24÷12 = 2, 36÷12 = 3, giving 2/3. (3/2 comes from writing the masses the wrong way round. 1/3 comes from finding the difference in the masses, 3.6 − 2.4 = 1.2 kg, and writing it as a fraction of the school bag's mass, 1.2/3.6. 2/5 comes from comparing the laptop bag's mass to the total mass of both bags, 2.4/6.)
- (c) 8 m — Method: in the same sunlight every object has its height and its shadow in the same ratio, so write 2:3 = h:12, find the multiplier that takes 3 to 12 and apply it to the height. Working: 12 ÷ 3 = 4, so the tree's shadow is 4 times the post's shadow; the height must be scaled by the same 4, giving 4 × 2 = 8 m. Answer: 8 m. The distractors: 18 m comes from setting up the proportion upside down, 12 ÷ 2 × 3, which scales by shadow over height instead of height over shadow; 24 m comes from multiplying the 12 m shadow by the post's height of 2 m and never dividing by the post's shadow of 3 m; 4 m is the scale factor 12 ÷ 3, given as a length instead of being used to scale the 2 m post.
Build your own mix at the worksheet builder.